Skip to:ContentFooter
Deliveroo
  • Save with Clubcard
    Save with Clubcard
  • Meal Deals
    Meal Deals
  • Fruit
    Fruit
  • Vegetables
    Vegetables
  • Salad & Herbs
    Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
    Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
    Cheese
  • Yoghurt
    Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
    Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
    Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
    Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
    Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
    Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
    Desserts
  • Ice Cream
    Ice Cream
  • Frozen
    Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
    Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
    Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
    Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
    Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
    Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
    Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
    Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
    Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
    Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
    Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
    Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
    Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
    Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
    Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
    Jams, Honey, Spreads
  • Baby
    Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
    Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
    Pet
  • Sexual Wellness
    Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
    Beauty & Toiletries
  • Health Care
    Health Care
  • Flowers
    Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
    Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
    Tobacco & Vaping

Tomatoes & Peppers

  • Nightingale Farms Peppers 375G

    375g · £6.40/kg
    £2.40
  • Tesco Green Peppers Each

    1pk · £0.75 each
    £0.75
  • Tesco Finest Sweet Mini Peppers 220G

    220g · £10.23/kg
    £2.25
  • Tesco Sweet Peppers 500G

    500g · £4.60/kg
    £2.30
  • Tesco Finest Sweet Pointed Peppers 180g

    180g · £12.50/kg
    £2.25
  • Tesco Finest Sugarbelle Tomatoes 220G

    220g · £11.59/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Tomatoes On The Vine 500G

    500g · £3.60/kg
    £1.80
  • Tesco Finest Rossafina Tomatoes 300g

    300g · £8.50/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Finest Mixed Baby Tomatoes 250G

    250g · £10.20/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Baby Plum Tomatoes 300G

    300g · £3.67/kg
    £1.10
  • Tesco Finest Piccobella Tomatoes 220G

    220g · £11.59/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Finest Mini San Marzano Tomatoes 220G

    220g · £13.64/kg
    £3.00
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Organic Cherry Tomatoes On The Vine 200g

    200g · £12.00/kg
    £2.40
  • Tesco Finest Tomatoes On The Vine 450G

    450g · £5.67/kg
    £2.55
  • Tesco Salad Tomatoes 650G

    650g · £2.77/kg
    £1.80
  • Tesco Sweet Vine Ripened Tomatoes 255G

    255g · £6.08/kg
    £1.55
  • Tesco Finest Baby Tomatoes on the Vine 400g

    400g · £11.25/kg
    £4.50
  • Tesco Cherry Tomatoes 300G

    300g · £4.33/kg
    £1.30
  • Nightingale Farms Cherry Tomatoes 250G

    250g · £3.40/kg
    £0.85
  • Tesco Classic Round Tomatoes 6 Pack

    6pk · £0.17 each
    £1.00
  • Nightingale Peppers 600G

    600g · £3.08/kg
    £1.85
  • Tesco Beef Tomatoes Each

    1pk · £1.10 each
    £1.10

Cucumbers

  • Tesco Whole Cucumber Each

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Popits Bite-Sized Cucumbers 180g

    180g · £11.94/kg
    £2.15
  • Tesco Baby Cucumbers 200G

    200g · £6.50/kg
    £1.30
  • Tesco Organic Whole Cucumber

    1pk · £1.65 each
    £1.65

Avocados

  • Tesco Ready To Eat Large Avocados Each

    1pk · £1.35 each
    £1.35
  • Tesco Perfectly Ripe Avocados Twin Pack

    2pk · £0.90 each
    £1.80
  • Tesco Ripe & Ready Avocado

    1pk · £0.85 each
    £0.85

Onions & Leeks

  • Tesco Bunched Spring Onions 100G

    100g · £7.00/kg
    £0.70
    £0.60 Clubcard (£6.00/kg)
  • Tesco Red Onions 3Pack Minimum

    3pk · £0.37 each
    £1.10
  • Tesco Brown Onions 3 Pack

    3pk · £0.33 each
    £1.00
  • Tesco Brown Onions 1Kg

    1kg · £1.10/kg
    £1.10
    £0.95 Clubcard (£0.95/kg)
  • Tesco Shallots Onions 400G

    400g · £4.38/kg
    £1.75
    £1.50 Clubcard (£3.75/kg)
  • Tesco Leeks 500G

    500g · £3.40/kg
    £1.70
  • Tesco Large Spring Onions Bunched 130G

    130g · £10.77/kg
    £1.40

Potatoes

  • Tesco Red Potatoes 2KG

    2kg · £1.10/kg
    £2.20
  • Tesco All Rounder Potatoes 2Kg

    2kg · £0.93/kg
    £1.85
  • Tesco King Edward Potatoes 2kg

    2kg · £1.15/kg
    £2.30
  • Tesco Finest Jacket Potatoes 4 Pack

    4pk · £0.60 each
    £2.40
  • Tesco Maris Piper Potatoes 2Kg

    2kg · £1.18/kg
    £2.35
  • Tesco Finest Baby Potatoes 750G

    750g · £2.13/kg
    £1.60
  • Tesco Miniature Potatoes 750G

    £1.65
    £1.45 Clubcard
  • Nanna Tate Baby Potatoes 750g

    750g · £2.47/kg
    £1.85
  • Nanna Tate Potatoes 2kg

    2kg · £1.65/kg
    £3.30
  • Tesco Baking Potatoes 2kg

    2kg · £1.15/kg
    £2.30
  • Tesco Finest All Rounder Potatoes 2Kg

    2kg · £1.55/kg
    £3.10
    £2.55 Clubcard (£1.28/kg)
  • Tesco Maris Piper Potatoes 1.25Kg

    1kg · £1.60/kg
    £1.60
    £1.20 Clubcard (£1.20/kg)
  • Tesco Organic Baby Potatoes 750G

    750g · £2.73/kg
    £2.05
  • Tesco Organic White Potatoes 1.5Kg

    1kg · £2.45/kg
    £2.45
  • Tesco Finest Nemo Potatoes 2kg

    2kg · £1.45/kg
    £2.90
  • Tesco Baby Potatoes 1Kg

    1kg · £1.15/kg
    £1.15
  • Tesco Baking Potatoes 4 Pack

    4pk · £0.21 each
    £0.85
  • Tesco Finest Red Potatoes 2Kg

    2kg · £1.45/kg
    £2.90
  • Tesco Baking Sweet Potatoes 2 Pack

    2pk · £1.25 each
    £2.50
  • Tesco Sweet Potatoes 1Kg

    1kg · £1.40/kg
    £1.40

Garlic, Ginger, Herbs, Spices

  • Tesco Ginger 100g

    100g · £17.50/kg
    £1.75
  • Tesco Garlic 4 Pack

    4pk · £0.24 each
    £0.95
  • Tesco Flat Leaf Parsley 100G

    100g · £15.50/kg
    £1.55
  • Tesco Fresh Cut Dill 20G

    20g · £30.00/kg
    £0.60
  • Tesco Fresh Cut Coriander 100G

    100g · £15.50/kg
    £1.55
  • Tesco Lemongrass Minimum 2 Stems

    2pk · £0.35 each
    £0.70
  • Tesco Curled Parsley Medium Pot

    1pk · £2.05 each
    £2.05
  • Tesco Basil Medium Pot

    1pk · £1.90 each
    £1.90
  • Tesco Fresh Cut Thyme 20G

    20g · £30.00/kg
    £0.60
  • Tesco Fresh Cut Basil 30G

    30g · £20.00/kg
    £0.60
  • Tesco Curled Leaf Parsley 30g

    30g · £20.00/kg
    £0.60
  • Tesco Fresh Cut Coriander 30G

    30g · £20.00/kg
    £0.60
  • Tesco Fresh Cut Mint 30G

    30g · £20.00/kg
    £0.60
  • Tesco Fresh Cut Rosemary 20G

    20g · £30.00/kg
    £0.60
  • Tesco Fresh Cut Chives 20G

    20g · £30.00/kg
    £0.60
  • Tesco Growing Mint Medium Pot

    1pk · £2.05 each
    £2.05
  • Tesco Red Chillies 60G

    60g · £9.17/kg
    £0.55
  • Tesco Bird Eye Chillies 25G

    25g · £40.00/kg
    £1.00
  • Tesco Mixed Chillies 65G

    65g · £8.46/kg
    £0.55
  • Tesco Finger Chillies 80G

    80g · £16.25/kg
    £1.30
  • Tesco Large Garlic

    1pk · £0.60 each
    £0.60
  • Tesco Coriander Medium Pot

    1pk · £2.05 each
    £2.05
  • Tesco Fresh Cut Flat Leaf Parsley 30G

    30g · £20.00/kg
    £0.60

Prepared Vegetables

  • Tesco Diced Onion 400G

    400g · £3.88/kg
    £1.55
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Sliced Mushrooms 250G

    250g · £6.60/kg
    £1.65
  • Tesco Chantenay Carrot and Baby Parsnip 350g

    350g · £5.86/kg
    £2.05
  • Tesco Mixed Vegetables 240g

    240g · £11.04/kg
    £2.65
  • Tesco Carrot, Cauliflower & Broccoli 480g

    480g · £7.50/kg
    £3.60
  • Tesco Cauliflower & Broccoli Florets 320g

    320g · £3.59/kg
    £1.15
  • Tesco Buttery, Garlicky & Sliced Mushrooms 200g

    200g · £14.25/kg
    £2.85
  • Tesco Casserole Vegetables 600G

    600g · £3.25/kg
    £1.95
  • Tesco Edamame & Tenderstem® Broccoli Stir Fry 320g

    320g · £7.50/kg
    £2.40
  • Tesco Water Chestnuts & Bamboo Shoots Stir Fry 320g

    320g · £7.03/kg
    £2.25
  • Tesco Tender Vegetable Medley 160G

    160g · £14.38/kg
    £2.30
  • Fullgreen Riced Cauliflower 200G

    200g · £14.50/kg
    £2.90
  • Tesco Carrot, Savoy Cabbage & Greens 205g

    205g · £13.90/kg
    £2.85
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Beansprout & Vegetable Stir Fry 570g

    570g · £4.82/kg
    £2.75
  • Tesco Baby Corn and Mangetout 190g

    190g · £14.74/kg
    £2.80
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Large Vegetable Stir Fry 570g

    570g · £4.82/kg
    £2.75
  • Tesco Peas, Sweetcorn, Broccoli and Carrot 300g

    300g · £10.67/kg
    £3.20
  • Tesco Diced Butternut 400g

    400g · £5.38/kg
    £2.15
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Carrot & Houmous 100g

    100g · £13.00/kg
    £1.30
  • Tesco Vegetable Stir Fry 320g

    320g · £7.03/kg
    £2.25
  • Tesco Peeled Potatoes 750G

    750g · £3.47/kg
    £2.60
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Sliced Red Onion 180G

    180g · £7.22/kg
    £1.30
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Trimmed Tenderstem Broccoli 80G

    80g · £19.38/kg
    £1.55
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Carrot Batons Snack Pack 80g

    80g · £6.88/kg
    £0.55
  • Tesco Finest Sliced Cavolo Nero 200G

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Tesco Tenderstem & Mixed Vegetables 160G

    160g · £14.38/kg
    £2.30
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Tender Vegetable Medley 160G

    160g · £14.38/kg
    £2.30
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Tenderstem Broccoli & Mangetout Stir Fry 200g

    200g · £17.50/kg
    £3.50
  • Tesco Tenderstem & Mixed Vegetable 400g

    400g · £14.13/kg
    £5.65
  • Tesco Sweet Peppers & Sugarsnap Peas Stir Fry 200g

    200g · £17.50/kg
    £3.50
  • Tesco Minted Garden Vegetable Selection 300g

    300g · £10.33/kg
    £3.10
  • Tesco Sliced Spring Greens 200G

    200g · £8.25/kg
    £1.65
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Carrot Batons 400G

    400g · £3.25/kg
    £1.30
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Mushroom Stir Fry 320g

    320g · £7.03/kg
    £2.25
  • Tesco Colourful Vegetable Medley 160g

    160g · £14.38/kg
    £2.30
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Peas, Sweetcorn & Carrot 395g

    395g · £7.59/kg
    £3.00
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Pepper Stir Fry 320g

    320g · £7.03/kg
    £2.25

Broccoli & Cauliflower

  • Tesco Tenderstem Broccoli Spears 330G

    330g · £8.64/kg
    £2.85
  • Tesco Finest Purple Sprouting Broccoli with Soy Glaze 210g

    210g · £17.62/kg
    £3.70
  • Tesco Finest Purple Sprouting Broccoli 200g

    200g · £15.25/kg
    £3.05
    £2.55 Clubcard (£12.75/kg)
  • Tesco Broccoli 375G

    375g · £2.53/kg
    £0.95
    £0.85 Clubcard (£2.27/kg)
  • Tesco Tenderstem Broccoli 200G

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Tesco Tenderstem Broccoli Tips 120G

    120g · £17.92/kg
    £2.15
  • Tesco Cauliflower Each

    1pk · £1.40 each
    £1.40
  • Tesco Extra Large Cauliflower Each

    1pk · £2.80 each
    £2.80
  • Tesco Asparagus & Tenderstem Broccoli 190G

    190g · £14.74/kg
    £2.80
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Organic Broccoli 335G

    335g · £5.82/kg
    £1.95
  • TESCO BROCCOLI FLORETS 320g

    320g · £3.59/kg
    £1.15

Mushrooms

  • Tesco Closed Cup Mushrooms 400G

    400g · £3.38/kg
    £1.35
    £1.10 Clubcard (£2.75/kg)
  • Naturya Superfood Blend Mushroom 100g

    100g · £108.50/kg
    £10.85
  • Tesco Family Pack Chestnut Vitamin D Mushrooms 485G

    485g · £5.15/kg
    £2.50
  • Tesco Chestnut Vitamin D Mushrooms 250G

    250g · £5.40/kg
    £1.35
  • Tesco Finest Shiitake Mushrooms 125g

    125g · £18.80/kg
    £2.35
    £2.10 Clubcard (£16.80/kg)
  • Tesco Baby Button Mushrooms 200G

    200g · £7.50/kg
    £1.50
  • Tesco Finest Portobello Vitamin D Mushrooms

    150g · £14.33/kg
    £2.15

Carrots & Root Vegetables

  • Tesco Organic Carrots 700G

    700g · £2.21/kg
    £1.55
    £1.35 Clubcard (£1.93/kg)
  • Tesco Carrots 500g

    500g · £0.90/kg
    £0.45
  • Tesco Imperator Carrot 450G

    450g · £5.11/kg
    £2.30
    £1.90 Clubcard (£4.22/kg)
  • Tesco Tendersweet Carrots 150G

    150g · £14.33/kg
    £2.15
  • Tesco Carrots 1Kg

    1kg · £0.80/kg
    £0.80
  • Tesco Mini Carrots 320G

    320g · £5.47/kg
    £1.75
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Organic Bunched Carrots 400G

    400g · £6.50/kg
    £2.60
  • Tesco Finest Rainbow Carrots 450G

    450g · £5.67/kg
    £2.55
  • Tesco Turnip

    1pk · £0.80 each
    £0.80
  • Love Beets Cooked Beetroot 250G

    250g · £5.00/kg
    £1.25
  • Tesco Swede

    1pk · £0.75 each
    £0.75
  • Tesco Organic Beetroot 450g

    450g · £7.00/kg
    £3.15
  • Tesco Cooked Beetroot 500g

    500g · £2.40/kg
    £1.20
  • Love Beets No Vinegar Beetroot Pouch 280g

    280g · £6.61/kg
    £1.85
  • Tesco Radish Pack 240G

    240g · £2.92/kg
    £0.70
  • Tesco Chantenay Carrots 400g

    400g · £2.88/kg
    £1.15

Other Vegetables

  • Tesco Celery

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Tesco Curly Kale 180G

    180g · £5.56/kg
    £1.00
  • Tesco Fresh Greens 500G

    500g · £2.50/kg
    £1.25
  • Tesco Asparagus 180G

    180g · £11.67/kg
    £2.10
  • Tesco Asparagus Tips 125G

    125g · £22.00/kg
    £2.75
    £2.45 Clubcard (£19.60/kg)
  • Tesco Sweetcorn Cobettes 4 Pack

    4pk · £0.43 each
    £1.70
  • Tesco Baby Corn 130G

    130g · £10.77/kg
    £1.40
  • Tesco Corn On The Cob Twinpack

    2pk · £0.85 each
    £1.70
  • Tesco Small Culinary Pumpkin Each

    1pk · £1.70 each
    £1.70
  • Tesco Munchkin Pumpkin Each

    1pk · £0.75 each
    £0.75
  • Tesco Mangetout 80g

    80g · £17.50/kg
    £1.40
  • Tesco Peeled Baby Brussels Sprouts 160g

    160g · £10.94/kg
    £1.75
  • Tesco Courgettes Pre Packed 500G

    500g · £3.40/kg
    £1.70
  • Tesco Giant Pumpkin Each

    1pk · £4.95 each
    £4.95
  • Tesco Pumpkin Each

    1pk · £1.20 each
    £1.20
  • Tesco Autumnal Squash

    1pk · £1.95 each
    £1.95
  • Tesco Brussels Sprouts 500g

    500g · £2.00/kg
    £1.00
  • Tesco Fine Beans 200G

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Tesco Large Pumpkin Each

    1pk · £2.85 each
    £2.85
  • Tesco Novelty Pumpkin

    1pk · £2.85 each
    £2.85
  • Tesco Finest Extra Fine Asparagus 110g

    110g · £23.64/kg
    £2.60
  • Tesco Butternut Squash Each (C)

    1pk · £1.85 each
    £1.85
  • Tesco Fine Beans 80g

    80g · £21.88/kg
    £1.75
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Sugarsnap Peas 180g

    180g · £12.22/kg
    £2.20
  • Tesco Sweetheart Cabbage Each

    1pk · £0.90 each
    £0.90
  • Tesco White Cabbage Each

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Tesco Red Cabbage Each

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Tesco Savoy Cabbage Each

    1pk · £0.95 each
    £0.95
  • Tesco Beansprouts 300G

    300g · £3.33/kg
    £1.00
  • Tesco Pak Choi 250G

    250g · £8.40/kg
    £2.10
  • Tesco Edamame Beans 150G

    150g · £13.00/kg
    £1.95
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Finest Purple Tenderstem & Extra Fine Beans 190g

    190g · £13.68/kg
    £2.60
  • Tesco Finest Extra Fine Beans 200G

    200g · £11.00/kg
    £2.20
    £1.90 Clubcard (£9.50/kg)
  • Tesco Stringless Beans 180G

    180g · £11.11/kg
    £2.00
  • View Salad & Herbs

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo