Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Superstore - Litherland

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • Haribo Supermix Fruit Milk & Sweet Foam Gums 175G

    175g · £9.71/kg
    £1.70
    £1.00 Clubcard (£5.71/kg)
  • Cathedral City Macaroni Cheese 400g

    400g · £13.13/kg
    £5.25
    £4.70 Clubcard (£11.75/kg)
  • Cetraben Dermatological Moisturising Cream 475ml

    £22.75
    £18.80 Clubcard
  • Original Source Mint Shower Gel 250M

    £2.25
    £1.60 Clubcard
  • Air Wick Reed Diffuser Berries & Peach Blossom Air Freshener 42ml

    £10.50
    £5.60 Clubcard
  • Tesco Lemons 4 Pack

    4pk · £0.49 each
    £1.95
    £1.70 Clubcard (£0.43 each)
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Tesco Finest Purple Sprouting Broccoli 200g

    200g · £15.25/kg
    £3.05
    £2.55 Clubcard (£12.75/kg)
  • Tesco Mixed Sized Organic Eggs 6 Pack

    328g · £10.98/kg
    £3.60
    £3.05 Clubcard (£9.30/kg)
  • Dairylea Strip Cheese 8's 140g

    £4.10
    £3.10 Clubcard
  • Cathedral City Plant Based Mature Cheddar Cheese Flavour Vegan Block 280g

    280g · £17.32/kg
    £4.85
    £3.90 Clubcard (£13.93/kg)
  • Smarties Split Pot Vanilla Flavour Yogurt 4X107g

    4pk · £35.51/kg
    £3.80
    £3.25 Clubcard (£30.37/kg)
  • Actimel Forest Fruit Immune Support Yogurt Drink Family Pack 14x100g

    1kg · £6.65/kg
    £6.65
    £3.75 Clubcard (£3.75/kg)
  • Tesco British Diced Chicken Breast 400G

    400g · £12.88/kg
    £5.15
    £4.60 Clubcard (£11.50/kg)
  • INEOS Fabric Conditioner Sea Minerals & Wild Jasmine 50 Washes 1L

    £6.20
    £2.50 Clubcard
  • Tesco Finest Pork Loin Steaks 400G

    400g · £19.50/kg
    £7.80
    £3.95 Clubcard (£9.88/kg)
  • Patak's Indian Potato & Cauliflower Curry Ready Meal 270g

    270g · £15.19/kg
    £4.10
    £3.45 Clubcard (£12.78/kg)
  • Tesco Spanish Style Tortilla 500g

    500g · £7.70/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Activia Vanilla No Added Sugar Fat Free Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    4pk · £32.17/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£17.39/kg)
  • Fridge Raiders Slow Roasted Chicken Bites 5X22.5G

    5pk · £140.91/kg
    £3.10
    £1.95 Clubcard (£88.64/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Free From Cheese & Onion Sandwich

    1pk · £2.75 each
    £2.75
  • Tesco Stewing Steak 400G

    400g · £15.75/kg
    £6.30
  • Tesco Chicken Tikka Masala With Pilau Rice 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Finest Free From Tiger Bread 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Chicken Korma With Pilau Rice 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Roast In The Bag Rotisserie Style Whole Chicken 1.5Kg

    1kg · £9.90/kg
    £9.90
  • Patak's Indian Tarka Dhal Ready Meal 270g

    270g · £15.19/kg
    £4.10
    £3.45 Clubcard (£12.78/kg)
  • Patak's Indian Potato & Cauliflower Curry Ready Meal 270g

    270g · £15.19/kg
    £4.10
    £3.45 Clubcard (£12.78/kg)
  • Tesco Watermelon

    1pk · £4.70 each
    £4.70
  • Tesco Hunters Chicken Breast Fillets 430g

    430g · £15.58/kg
    £6.70
  • Nightingale Farms Peppers 375G

    375g · £6.40/kg
    £2.40
  • Tuna & Sweetcorn Sandwich

    1pk · £2.35 each
    £2.35
  • Cathedral City Plant Based Mature Cheddar Cheese Flavour Vegan Block 280g

    280g · £17.32/kg
    £4.85
    £3.90 Clubcard (£13.93/kg)
  • Tesco Spanish Style Tortilla 500g

    500g · £7.70/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Petits Filous Kids Strawberry & Raspberry Yoghurt Small Pots 6 x 47g

    47g · £53.19/kg
    £2.50
  • Tesco Finest Roasted Hazelnut Yogurt 150G

    150g · £8.67/kg
    £1.30
  • Tesco Tenderstem Broccoli Spears 330G

    330g · £8.64/kg
    £2.85
  • Dairylea Cheese Spread 270G

    270g · £14.26/kg
    £3.85
  • Tesco Finest Mortadella Bologna With Pistachio 130g

    130g · £28.46/kg
    £3.70
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Charlie Bigham's Lasagne 690G

    690g · £17.03/kg
    £11.75
  • Tesco British Diced Chicken Breast 400G

    400g · £12.88/kg
    £5.15
    £4.60 Clubcard (£11.50/kg)
  • Tesco Ham, Cheese & Chicken Triple Sandwich

    1pk · £3.50 each
    £3.50
  • Tesco Finest Focaccia Plain 135g

    £3.35
  • Smarties Split Pot Vanilla Flavour Yogurt 4X107g

    4pk · £35.51/kg
    £3.80
    £3.25 Clubcard (£30.37/kg)
  • Arla LactoFREE Mature Cheddar Cheese 200g

    200g · £15.75/kg
    £3.15
  • Tesco Ginger 100g

    100g · £15.00/kg
    £1.50
  • YO! Chicken Katsu Dragon Rolls 209g

    209g · £23.44/kg
    £4.90
  • Jason's Recipe No 08 White Sourdough Ciabattin Bread 580g

    580g · £5.00/kg
    £2.90
  • Creamfields Mature White Cheddar 400G

    400g · £7.63/kg
    £3.05
  • Tesco Finest Purple Sprouting Broccoli 200g

    200g · £15.25/kg
    £3.05
    £2.55 Clubcard (£12.75/kg)
  • Tesco Whole Cucumber Each

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Tesco Roast Half Chicken 500g

    500g · £12.70/kg
    £6.35
  • Warburtons Crumpets 6 Pack

    6pk · £0.17 each
    £1.00
    £0.90 Clubcard (£0.15 each)
  • Tesco Lemons 4 Pack

    4pk · £0.49 each
    £1.95
    £1.70 Clubcard (£0.43 each)
  • Tesco Wafer Thin Honey Roast Ham Slices 125g

    125g · £12.80/kg
    £1.60
  • Mathiesons Strawberry Cream Tarts 2 Pack (L)

    2pk · £2.08 each
    £4.15
  • Dairylea Strip Cheese 8's 140g

    £4.10
    £3.10 Clubcard
  • Eastman's Sliced Cooked Chicken 240G

    240g · £9.17/kg
    £2.20
  • Jason's Recipe No 01 The Great White Straight Up Sourdough Loaf 450g

    450g · £6.33/kg
    £2.85
    £2.55 Clubcard (£5.67/kg)
  • Hovis Seed Sensations Seven Seeds Sliced Bread 800g

    800g · £3.06/kg
    £2.45
  • Tesco British Chicken Breast Fillets 650G

    650g · £7.92/kg
    £5.15
  • Tesco 4 Belgian Chocolate Eclairs

    4pk · £0.55 each
    £2.20
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Fridge Raiders Slow Roasted Chicken Bites 5X22.5G

    5pk · £140.91/kg
    £3.10
    £1.95 Clubcard (£88.64/kg)
  • Tesco Chocolate Trifles 3 x 119g 357g

    357g · £5.74/kg
    £2.05
  • Tesco Minced Lamb Hotpot 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Mixed Sized Organic Eggs 6 Pack

    328g · £10.98/kg
    £3.60
    £3.05 Clubcard (£9.30/kg)
  • Tesco Cheese & Onion 235g

    235g · £9.36/kg
    £2.20
  • itsu katsu chicken dragon roll 189g

    189g · £25.66/kg
    £4.85
  • Tesco Strawberries 400G

    400g · £7.25/kg
    £2.90
  • Cathedral City Macaroni Cheese 400g

    400g · £13.13/kg
    £5.25
    £4.70 Clubcard (£11.75/kg)
  • Creamfields 4 Pack Strawberry Raspberry Yogurt Pouches 320G

    4pk · £17.50/kg
    £1.40
  • Tesco Finest Finely Sliced Honey Roast Ham 120g

    120g · £37.50/kg
    £4.50
  • Tesco Sweet & Sour Crispy Chicken Balls 350g

    350g · £16.00/kg
    £5.60
  • Rosedene Farms Strawberries 227G

    227g · £8.81/kg
    £2.00

Meal deals

View all (5)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • WASABI DINE Meal Deal for £10 Clubcard Price

    Buy 1 Main, 1 Sauce & 1 Side
    £10.00
    Unlock with Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

New

  • Rock Face Refined Antiperspirant Deodorant Refill 40G

    40g · £172.50/kg
    £6.90
  • Ombar Clementine & Almond chocolate bar 70g

    70g · £51.43/kg
    £3.60
  • Tesco Free From 4 Frangipane Mince Pies 200g

    200g · £17.00/kg
    £3.40

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Superstore - Litherland

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo