Skip to:ContentFooter
Deliveroo
  • Save with Clubcard
    Save with Clubcard
  • Meal Deals
    Meal Deals
  • Fruit
    Fruit
  • Vegetables
    Vegetables
  • Salad & Herbs
    Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
    Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
    Cheese
  • Yoghurt
    Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
    Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
    Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
    Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
    Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
    Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
    Desserts
  • Ice Cream
    Ice Cream
  • Frozen
    Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
    Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
    Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
    Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
    Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
    Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
    Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
    Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
    Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
    Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
    Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
    Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
    Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
    Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
    Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
    Jams, Honey, Spreads
  • Baby
    Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
    Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
    Pet
  • Sexual Wellness
    Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
    Beauty & Toiletries
  • Health Care
    Health Care
  • Flowers
    Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
    Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
    Tobacco & Vaping

Tomatoes & Peppers

  • Tesco Yellow Peppers Each

    1pk · £0.75 each
    £0.75
  • Tesco Organic Cherry Tomatoes On The Vine 200g

    200g · £12.00/kg
    £2.40
  • Tesco Classic Round Tomatoes 6 Pack

    6pk · £0.17 each
    £1.00
  • Tesco Beef Tomatoes Each

    1pk · £1.10 each
    £1.10

Cucumbers

  • Tesco Organic Whole Cucumber

    1pk · £1.65 each
    £1.65

Onions & Leeks

  • Tesco Brown Onions 1Kg

    1kg · £1.10/kg
    £1.10
    £0.95 Clubcard (£0.95/kg)
  • Tesco Organic Spring Onions 100G

    100g · £15.00/kg
    £1.50
  • Tesco Red Onions Each

    1pk · £0.30 each
    £0.30
  • Tesco Leeks 500G

    500g · £3.40/kg
    £1.70

Potatoes

  • Scotty Brand Baby Potatoes 750G

    750g · £2.53/kg
    £1.90

Garlic, Ginger, Herbs, Spices

  • Tesco Jalapenos Chillies 80g

    80g · £15.63/kg
    £1.25
  • Tesco Lemongrass Minimum 2 Stems

    2pk · £0.35 each
    £0.70
  • Tesco Fresh Cut Dill 20G

    20g · £30.00/kg
    £0.60
  • Tesco Fresh Cut Rosemary 20G

    20g · £30.00/kg
    £0.60

Prepared Vegetables

  • Tesco Diced Onion 400G

    400g · £3.88/kg
    £1.55

Broccoli & Cauliflower

  • Tesco Tenderstem Broccoli 200G

    200g · £9.50/kg
    £1.90

Mushrooms

  • Tesco Family Pack Chestnut Vitamin D Mushrooms 485G

    485g · £5.15/kg
    £2.50
  • Tesco Finest Oyster Mushroom Cluster 150G

    150g · £19.33/kg
    £2.90

Carrots & Root Vegetables

  • Tesco Organic Carrots 700G

    700g · £2.21/kg
    £1.55
    £1.35 Clubcard (£1.93/kg)
  • Tesco Chantenay Carrots 400g

    400g · £2.88/kg
    £1.15
  • Tesco Imperator Carrot 450G

    450g · £5.11/kg
    £2.30
    £1.90 Clubcard (£4.22/kg)
  • Tesco Turnips Each

    1pk · £0.80 each
    £0.80
  • Tesco Organic Beetroot 450g

    450g · £7.00/kg
    £3.15

Other Vegetables

  • Tesco Sweetcorn Cobettes 4 Pack

    4pk · £0.43 each
    £1.70
  • Tesco Giant Pumpkin Each

    1pk · £4.95 each
    £4.95
  • Tesco Autumnal Squash

    1pk · £1.95 each
    £1.95
  • Tesco Sugarsnap Peas 180g

    180g · £12.22/kg
    £2.20
  • Tesco Asparagus Tips 125G

    125g · £22.00/kg
    £2.75
    £2.45 Clubcard (£19.60/kg)
  • View Salad & Herbs

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo