Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Extra - Inverness Inshes

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • Maggi 2 Minute Masala Flavour Instant Noodles 70g

    70g · £13.57/kg
    £0.95
    £0.85 Clubcard (£12.14/kg)
  • Minky Bobble Remover

    1pk · £10.00 each
    £10.00
    £7.00 Clubcard (£7.00 each)
  • Prymat Sarepska Mustard 180G

    180g · £6.11/kg
    £1.10
    £0.95 Clubcard (£5.28/kg)
  • Tesco Tender Vegetable Medley 160G

    160g · £14.38/kg
    £2.30
    3 for 2 Clubcard
  • I Can't Believe It's Not Butter Light Spread 450g

    450g · £4.33/kg
    £1.95
    £1.75 Clubcard (£3.89/kg)
  • Plenish Organic Soya 1LTR

    £2.90
    £2.20 Clubcard
  • Galloway Medium Scottish Coloured Cheddar Cheese 200g

    200g · £16.00/kg
    £3.20
    £2.70 Clubcard (£13.50/kg)
  • Actimel Forest Fruit Immune Support Yogurt Drink Family Pack 14x100g

    1kg · £6.65/kg
    £6.65
    £3.75 Clubcard (£3.75/kg)
  • Alpro Barista Coconut Chilled Dairy Free Drink 750ml

    £2.00
    £1.75 Clubcard
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Tesco Finest Quarter Pounders 454g

    454g · £15.20/kg
    £6.90
    £6.15 Clubcard (£13.55/kg)
  • Tesco 30 Pork Cocktail Sausages 240g

    240g · £10.21/kg
    £2.45
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco 20 Mini Pork Sausage Rolls 220g

    220g · £11.14/kg
    £2.45
    2 for £4 Clubcard
  • New York Bakery Co Plain and Sesame Bagels 5 Pack

    5pk · £0.47 each
    £2.35
    £1.65 Clubcard (£0.33 each)
  • Tesco Finest 4 Everything Sub Rolls

    4pk · £0.71 each
    £2.85
    £2.35 Clubcard (£0.59 each)
  • Laila Chilli & Lime Microwave Rice 250g

    250g · £6.20/kg
    £1.55
    £1.30 Clubcard (£5.20/kg)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • Tesco Finest 2 All Butter Blueberry & White Chocolate scone 100g

    2pk · £59.00/kg
    £2.95
    £2.40 Clubcard (£48.00/kg)
  • Dolmio Classics Carbonara Fusilli Pasta Ready Meal 250g

    250g · £16.20/kg
    £4.05
    £3.55 Clubcard (£14.20/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco BBQ Roast Chicken Drumsticks 350g

    350g · £12.14/kg
    £4.25
  • Tesco Blueberries 500G

    500g · £10.90/kg
    £5.45
  • Tesco Chicken & Bacon Sandwich Filler 423G

    423g · £8.75/kg
    £3.70
  • Tesco Breaded Chicken Poppers 300g

    300g · £15.17/kg
    £4.55
  • Piatnica High-Protein Cottage Cheese 200g

    200g · £9.00/kg
    £1.80
  • Tesco Blueberries 150G

    150g · £14.67/kg
    £2.20
  • Tesco Finest Chicken Tikka Masala Saffron Pilau Rice 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco Swedish Style Meatballs 600G

    600g · £16.33/kg
    £9.80
  • Tesco Finest Tomatoes On The Vine 450G

    450g · £5.67/kg
    £2.55
  • Tesco Parmigiano Reggiano Cheese 200 G

    200g · £25.75/kg
    £5.15
  • Tesco Wafer Thin Honey Roast Ham Slices 400g

    400g · £5.25/kg
    £2.10
  • Cotton Candy Seedless Grapes 400g

    400g · £7.75/kg
    £3.10
  • Tesco 2 Boneless Salmon Fillets 260G

    260g · £22.50/kg
    £5.85
  • Gü Chocolate & Honeycomb Dessert 2x86.5g

    2pk · £56.98/kg
    £4.90
    £3.45 Clubcard (£40.12/kg)
  • Tesco Chicken Casserole 300G

    300g · £10.50/kg
    £3.15
  • Tesco Smoked Pancetta 2 X 65G

    130g · £21.54/kg
    £2.80
  • Tesco British Salted Block Butter 250G

    250g · £8.00/kg
    £2.00
  • Tesco Crispy Salad 220g

    220g · £10.00/kg
    £2.20
  • Tesco House Salad 120G

    120g · £12.08/kg
    £1.45
  • Tesco Fajita Chicken Wrap

    1pk · £3.35 each
    £3.35
  • Grahams Dairy Butter Isle Skye Sea Salt 250G

    250g · £14.40/kg
    £3.60
  • Tesco Lean Beef Steak Mince 5% Fat 750g

    750g · £10.60/kg
    £7.95
  • Tesco Grated Four Cheese 250g

    250g · £11.60/kg
    £2.90
  • Gü Victoria Sponge Cake Pots Dessert 2x 74g

    2pk · £70.27/kg
    £5.20
    £3.75 Clubcard (£50.68/kg)
  • Tesco 20 Mini Pork Sausage Rolls 220g

    220g · £11.14/kg
    £2.45
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco 30 Pork Cocktail Sausages 240g

    240g · £10.21/kg
    £2.45
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Ham And Cheddar Cheese Sub

    1pk · £3.10 each
    £3.10
  • Tesco Chicken Triple Sandwich

    1pk · £3.50 each
    £3.50
  • Flora Lighter Spread With Natural Ingredients 450G

    450g · £6.44/kg
    £2.90
  • Tesco Finest Quarter Pounders 454g

    454g · £15.20/kg
    £6.90
    £6.15 Clubcard (£13.55/kg)
  • Tesco 10 Red Leicester Slices 250G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
  • Tesco Mozzarella & Cheese Mix 250g

    250g · £11.60/kg
    £2.90
  • Dairylea Dunkers Jumbo Tubes Cheese Snacks 3x41g

    123g · £23.58/kg
    £2.90
  • Eastmans Cooked Chicken Roll Slices 250g

    250g · £8.80/kg
    £2.20
  • Tesco Smoked Back Bacon Rashers 2 x 10 600g

    2pk · £12.00/kg
    £3.60
  • Bonne Maman Salted Caramel Creme 2 x 90g

    2pk · £27.22/kg
    £2.45
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Tesco Rocket & Babyleaf Salad 90g

    90g · £17.78/kg
    £1.60
  • St Pierre Plain Brioche Burger Buns 6 Pack

    6pk · £0.66 each
    £3.95
  • Galloway Medium Scottish Coloured Cheddar Cheese 200g

    200g · £16.00/kg
    £3.20
    £2.70 Clubcard (£13.50/kg)
  • Tesco Tender Vegetable Medley 160G

    160g · £14.38/kg
    £2.30
    3 for 2 Clubcard
  • Jason's Recipe No 08 White Sourdough Ciabattin Bread 580g

    580g · £4.91/kg
    £2.85
  • Kerrygold Pure Irish Salted Butter 200g

    200g · £17.75/kg
    £3.55
  • Tesco Southern Fried Chicken Wrap (C)

    1pk · £3.35 each
    £3.35
  • Tesco Cheese Sandwich No Mayonnaise

    1pk · £1.60 each
    £1.60
  • Tesco Baby Potatoes 1Kg

    1kg · £1.15/kg
    £1.15
  • Tesco Pink Lady Apple Slices 350G

    350g · £10.43/kg
    £3.65
  • New York Bakery Co Plain and Sesame Bagels 5 Pack

    5pk · £0.47 each
    £2.35
    £1.65 Clubcard (£0.33 each)
  • Tesco Mature Cheddar 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45

Meal deals

View all (4)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Extra - Inverness Inshes

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo