
About Boston Tea Party
Our mission is Making Things Better. Whether it's only using free-range meat & eggs, our single use cup ban or investing in our team - this isn't just something we say, it's behind everything we do.Free delivery
New users only. Min spend £10. Fees apply.
Popular with other people
Boss Breakfast Muffin
775 kcal
£10.00The Boss Breakfast
1190 kcal
£16.50Buttermilk Pancakes with smoked streaky bacon & Boston maple syrup
824 kcal
£10.90Breakfast Muffin & Cold Drink
£10.256 Hash Browns & Dips
573 kcal
£7.80The Full Monty
1634 kcal
£17.80Quesadilla
659 kcal
£12.25The Breakfast
829 kcal
£13.20Sweetcorn Hash
847 kcal
£13.25Double Sausage Muffin
927 kcal
£10.85
💥Muffin Meal Deals
Breakfast Muffin & Cold Drink
Highly rated· Any meaty, veggie or vegan breakfast muffin with a homemade lemonade, iced tea or OJ£10.25
🥓Muffins
Boss Breakfast Muffin
Highly rated· Pork sausage patty, smoked streaky bacon, hash brown, fried egg, mature cheddar cheese & American mustardMay contain due to environment during production:NutsSesame775 kcal
£10.00Double Vegan Muffin
Two vegan sausage patties, hash brown, seasonal greens, vegan cheese, American mustardMay contain:NutsSesame595 kcal
£10.85VeganDouble Sausage Muffin
Highly rated· Two pork sausage patties, hash brown, fried egg, mature cheddar cheese, American mustard927 kcal
£10.85Double Veggie Muffin
Vegan sausage patty, hash brown, fried egg, mature cheddar cheese, American mustard782 kcal
£10.85VegetarianSausage Muffin
Pork sausage patty, hash brown, fried egg, mature cheddar cheese, American mustardMay contain:NutsSesame673 kcal
£7.90PopularVeggie Breakfast Muffin
Vegan sausage patty, hash brown, fried egg, mature cheddar cheese, American mustardMay contain:NutsSesame644 kcal
£7.90VegetarianVegan Breakfast Muffin
Vegan sausage patty, hash brown, seasonal greens, vegan cheese, American mustardMay contain:NutsSesame457 kcal
£7.50Vegan
🍳Breakfasts
The Boss Breakfast
Two Old English sausages, back bacon, hash browns, fried eggs, herb & garlic-roasted flat mushroom, baked beans, two slices of toastMay contain due to environment during production:NutsSoya1190 kcal
£16.50PopularThe Veggie with Halloumi
Sweetcorn fritter, halloumi, fried eggs, hash browns, slow-roasted tomato, spinach, herb & garlic-roasted flat mushroom, baked beans, toasted sourdoughMay contain due to environment during production:SoyaNuts1334 kcal
£15.30VegetarianThe Vegan
Sweetcorn fritter, scrambled tofu, hash browns, slow-roasted tomato, spinach, herb & garlic-roasted flat mushroom, baked beans, toasted sourdoughMay contain due to environment during production:Nuts899 kcal
£13.20VeganThe Full Monty
Boston’s biggest ever breakfast. A whole mature cheddar cheese and baked bean sourdough toastie, topped with two Old English sausages, streaky bacon, fried eggs, hash browns, herb & garlic-roasted flat mushroom, slow-roasted tomato, smoky tomato jamMay contain due to environment during production:NutsSoya1634 kcal
£17.80PopularThe Veggie
Sweetcorn fritter, fried eggs, hash browns, slow-roasted tomato, spinach, herb & garlic-roasted flat mushroom, baked beans, toasted sourdoughMay contain due to environment during production:SoyaNuts1115 kcal
£13.20VegetarianThe Breakfast
Old English sausage & back bacon, fried eggs, herb & garlic-roasted flat mushroom, baked beans, toastMay contain due to environment during production:NutsSoya829 kcal
£13.20
🥞Boston Brunch Classics
Roasted Vegetable Flatbread with Hot Honey Halloumi
Loaded onto a warm Abu Noor flatbread – spiced roasted skewer of courgette, red pepper & red onion, hot honey halloumi, beet houmous, tabbouleh, Middle Eastern slaw, pickled chilliMay contain due to environment during production:NutsPeanutsCelery935 kcal
£14.00VegetarianQuesadilla
Toasted tortilla wrap with a smoky black bean & melted cheese filling. Served with avocado fan, Pico de Gallo (salsa with tomato, red onion, garlic, coriander & lime), soured cream, lime & corianderMay contain due to environment during production:CeleryMustardSesameMAY CONTAIN PEANUTS - FSA Allergy Alert that those with a peanut allergy should not consume dishes which contain or may contain mustard659 kcal
£12.25PopularButtermilk Pancakes with smoked streaky bacon & Boston maple syrup
Buttermilk Pancakes with smoked streaky bacon & Boston maple syrup824 kcal
£10.90Roasted Vegetable Flatbread
Loaded onto a warm Abu Noor flatbread – spiced roasted skewer of courgette, red pepper & red onion, beet houmous, tabbouleh, Middle Eastern slaw, pickled chilliMay contain due to environment during production:NutsPeanutsCelery702 kcal
£11.25VeganButtermilk Pancakes with blueberry compote, natural yoghurt & Boston maple syrup
Buttermilk Pancakes with blueberry compote, natural yoghurt & Boston maple syrup688 kcal
£10.30VegetarianSweetcorn Hash
Sweetcorn fritters, halloumi, fried eggs, coriander, avocado & tomato smash, red chillies, sriracha maple syrupMay contain due to environment during production:MustardSoy847 kcal
£13.25Granola Bowl
Glebe Farm granola, yoghurt, blueberry compote & sliced bananaMay contain due to environment during production:GlutenTree NutsSesameSulphites491 kcal
£6.25Vegetarian
🍔Burgers
The Aussie Veg Burger
Sweetcorn fritters, hot honey halloumi, avocado, slow-roasted tomato, sriracha mayoMay contain due to environment during production:EggsNutsSesame1266 kcal
£14.40VegetarianVegan Aussie Burger
Sweetcorn fritters, avocado, slow-roasted tomato, sriracha mayoMay contain due to environment during production:MilkEggsNutsSesame1137 kcal
£12.30Vegan
🥪Toasties
Ham, Mature Cheddar and Smoky Tomato Sourdough Toastie
Free-range ham, mature cheddar and smoky tomato jam in Hobbs House Bakery sourdough and served with friesMay contain due to environment during production:EggNutsSoybeansSulphites820 kcal
£11.15Pesto, Mushroom & Mozzarella Sourdough Toastie
Vegan pesto, mozzarella, herb & garlic-roasted mushroom and spinach in Hobbs House Bakery sourdough. Served with friesMay contain due to environment during production:EggNutsSoyaSulphites804 kcal
£10.30VegetarianVegan Pesto, Mushroom & Cheese Sourdough Toastie
Vegan pesto, vegan cheese, herb & garlic-roasted mushroom & spinach in Hobbs House Bakery sourdough. Served with friesMay contain due to environment during production:EggNutsMilkSoybeansSulphites737 kcal
£10.00VeganMature Cheddar & Baked Bean Sourdough Toastie
Mature cheddar cheese and baked beans in Hobbs House Bakery sourdough and served with friesMay contain due to environment during production:EggNutsSoybeansSulphites0 kcal
£10.30
🦕Dips
Creamy Garlic, Parmesan & Chive Dip
Creamy garlic, parmesan & chiveMAY CONTAIN PEANUTS - FSA Allergy Alert that those with a peanut allergy should not consume dishes which contain or may contain mustard269 kcal
£2.00Sriracha Mayo Dip
May contain due to environment during production:MustardSesameMAY CONTAIN PEANUTS - FSA Allergy Alert that those with a peanut allergy should not consume dishes which contain or may contain mustard358 kcal
£2.00VeganStokes Brown Sauce
123 kcal
£2.00Vegan
🍟Sides & Extras
Pile of Hash Browns
6 new recipe hash browns – crispy, golden potato triangles.562 kcal
£4.95Vegan6 Hash Browns & Dips
A pile of 6 new recipe hash browns with YOUR choice of 2 dips.Sriracha Mayo and Stokes Real Brown Sauce are vegan. Creamy Garlic & Chive is vegetarian.573 kcal
£7.80VegetarianLarge Portion of Fries
Please be aware we cook our fries in a fryer which also handles ingredients containing soya and gluten.455 kcal
£4.10Vegan
🪇Homemade Milkshakes
Lotus Biscoff Shake
Currently sold out525 kcal
£5.80Vegan Strawberry Ripple Shake
Fresh strawberry purée, vegan ice cream, Minor Figures oat milk, vegan whipped cream, freeze dried strawberry305 kcal
£5.80VeganVegan Lotus Biscoff Shake
Lotus Biscoff, vegan ice cream, Minor Figures oat milk, vegan whipped cream447 kcal
£5.80VeganStrawberry Ripple Shake
Currently sold out383 kcal
£5.80Vegan Chocolate Oreo Shake
Chocolate sauce, vegan ice cream, Minor Figures oat milk, vegan whipped cream, OreoMay contain: Milk341 kcal
£5.80Vegan
🧋Iced Tea and Coffee
Iced Latte
A simple iced latte. Espresso over milk155 kcal
£4.15VegetarianMaple Blended Iced Coffee
Coffee and milk, blended frappé-style with avocado (trust us) and maple syrup.155 kcal
£4.55Iced Tea
Homemade Iced Earl Grey tea, lemon, sugar, mint68 kcal
£3.75
🍓Homemade Smoothies
The Green One
Spinach, cucumber, banana, chia seeds, apple juice, limeMay contain:Cereals with glutenTreenutsSesame144 kcal
£5.25Raspberry & Mango Smoothie
Currently sold out127 kcal
£5.25Berry Peachy Smoothie
Blueberries, peach, banana, apple juice237 kcal
£5.25Pineapple Coco Smoothie
If you like pina coladas...(etc etc). Pineapple, mango, coconut cream, lime249 kcal
£5.25
☕Hot Drinks
Latte
**At BTP we proudly choose to reuse. That means all hot drinks arrive in a planet-friendly loan cup for an exclusive special price of £2. Simply pop your loan cup back to us next time you're in café and we'll give you back your money. Easy peasy.**Soya Milk - May contain due to environment during production:Nuts188 kcal
£6.15Hot Choc
**At BTP we proudly choose to reuse. That means all hot drinks arrive in a planet-friendly loan cup for an exclusive special price of £2. Simply pop your loan cup back to us next time you're in café and we'll give you back your money. Easy peasy.**Soya Milk - May contain due to environment during production:Nuts555 kcal
£6.40Americano
**At BTP we proudly choose to reuse. That means all hot drinks arrive in a planet-friendly loan cup for an exclusive special price of £2. Simply pop your loan cup back to us next time you're in café and we'll give you back your money. Easy peasy.**Soya Milk - May contain due to environment during production:Nuts£5.65Chai Latte
**At BTP we proudly choose to reuse. That means all hot drinks arrive in a planet-friendly loan cup for an exclusive special price of £2. Simply pop your loan cup back to us next time you're in café and we'll give you back your money. Easy peasy.**Soya Milk - May contain due to environment during production:Nuts365 kcal
£6.30Flat White
**At BTP we proudly choose to reuse. That means all hot drinks arrive in a planet-friendly loan cup for an exclusive special price of £2. Simply pop your loan cup back to us next time you're in café and we'll give you back your money. Easy peasy.**Soya Milk - May contain due to environment during production:Nuts109 kcal
£6.15Vanilla Matcha Latte
Currently sold out220 kcal
£6.70
🍰Cakes
Carrot Cake
Our classic carrot and walnut cake with delicious cream cheese frosting.427 kcal
£4.50VegetarianPain au Chocolat
Currently sold out327 kcal
£3.20Blueberry Bakewell
May contain due to environment during production:Tree NutsEggSoybeansMilkPeanutsSesameSulphates387 kcal
£4.30VeganMorello Cherry Blondie
May contain due to environment during production:Tree NutsPeanutsSesameSulphates360 kcal
£4.30VegetarianHomemade Belgian Chocolate Brownie
A bestselling Boston classic, made right here in the cafe with Belgian chocolate.553 kcal
£4.30VegetarianRocky Road
Not suitable for vegetarians or vegansMay contain due to environment during production:EggTree NutsPeanutsSesameSulphates406 kcal
£4.30Cinnamon Swirl
Currently sold out562 kcal
£3.20Blackcurrant & Apple Yoghurt Flapjack
An oaty flapjack filled with apple and blackcurrant and topped with yoghurt602 kcal
£4.10VegetarianChocolate Chip Cookie
Our classic cookie packed with chocolate chips387 kcal
£2.40Orange, Lemon & Lime Cake
Moist, zingy and not too sweet, made with ground almonds.490 kcal
£4.50VegetarianPlain Croissant
Currently sold out276 kcal
£3.00
🥤Soft Drinks
Coca Cola
Coca Cola139 kcal
330ml · £10.61/L£3.50Belvoir Farm Sparkling Elderflower
Naturally sweetened, made with real fruit & flowers66 kcal
330ml · £11.21/L£3.70Coke Zero
Coke Zero0 kcal
330ml · £10.00/L£3.30Flawsome Lightly Sparkling Apple & Sour Cherry
Apple & sour cherry cold-pressed sparkling juice drink made from wonky fruit.60 kcal
250ml · £14.80/L£3.70Diet Coke
Diet Coke3 kcal
330ml · £10.00/L£3.30Still Mineral Water
Still Mineral Water330ml · £9.39/L£3.10Sparkling Mineral Water
Sparkling Mineral Water330ml · £9.39/L£3.10Flawsome Lightly Sparkling Apple & Rhubarb
Apple & rhubarb cold-pressed sparkling juice drink made from wonky fruit.60 kcal
250ml · £14.80/L£3.70Counter Culture Kombucha Soda
Naturally fermented with mango, ginger & lime, from a purpose-driven Bristol brewery50 kcal
330ml · £15.45/L£5.10
🍊Juices
Cloudy Apple Juice
85 kcal
£4.00OJ
108 kcal
£4.00Vegan