- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Offers (171)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Sainsbury's Maple Cured Bacon, Lettuce & Tomato Sandwich
1pk · £3.60 each£3.60Clarence Court 6 Mabel Pearman's Burford Browns Medium Free Range Eggs
6pk · £0.72 each£4.30Sainsbury's British Butter, Salted 250g
250g · £8.60/kg£2.15Sainsbury's British or Irish 5% Fat Beef Mince 500g
500g · £11.60/kg£5.80Sainsbury's Sweet Gem Lettuce
2pk · £0.70 each£1.40Sainsbury's Strawberries 400g
400g · £9.68/kg£3.87Sainsbury's On the Go Watermelon 160g
160g · £12.19/kg£1.95Sainsbury's 5 Fairtrade Bananas
5pk · £0.27 each£1.35Sainsbury's 2 Boneless Scottish Salmon Fillets 240g
240g · £25.83/kg£6.20Sainsbury's Parmigiano Reggiano Cheese 200g
200g · £27.75/kg£5.55Sainsbury's Strawberries 250g
250g · £9.60/kg£2.40Sainsbury's Blueberries 300g
300g · £11.67/kg£3.50Sainsbury's British or Irish 21 Day Matured Sirloin Steak 225g
225g · £36.44/kg£8.20Warburtons Original Toastie Soft & Sliced White Loaf 800g
800g · £2.25/kg£1.80Cathedral City Our Mature Cheddar 350g
350g · £11.71/kg£4.10Sainsbury's Raspberries 150g
150g · £17.67/kg£2.65Sainsbury's Southern Fried Chicken Breast Mini Fillets 305g
305g · £15.08/kg£4.60Sainsbury's Taste the Difference Majestic Vine Tomatoes
300g · £8.50/kg£2.55Sainsbury's 12 Large British Free Range Eggs
12pk · £0.34 each£4.05Sainsbury's Taste the Difference 6 Unsmoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
6pk · £2.76/kg25% off£3.64£4.85Anchor Salted Spreadable 400g
400g · £13.38/kg£5.35Sheldon's 6 Lancashire Oven Bottom Muffins
6pk · £0.38 each£2.25Sainsbury's Spinach & Ricotta Tortelloni 300g
300g · £9.33/kg£2.80Sainsbury's Grated Four Cheese Mix 250g
250g · £13.80/kg£3.45Sainsbury's Greek Style Natural Yogurt 500g
500g · £3.50/kg£1.75Sainsbury's Grated Mozzarella 250g
250g · £15.00/kg£3.75Sainsbury's Baby Cucumbers
200g · £6.50/kg£1.30Sainsbury's Gnocchi Small Potato Dumplings 500g
500g · £5.00/kg£2.50Black Sheep Craft Tiger Bloomer Bread 800g
800g · £3.38/kg£2.70Sainsbury's Black Seedless Grapes
500g · £5.50/kg£2.75Sainsbury's Finger Chillies 80g
80g · £16.25/kg£1.30Sainsbury's Edam Cheese Slices 250g
250g · £13.00/kg£3.25Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165g
165g · £17.27/kg£2.85Sainsbury's British Munchkin Pumpkin
100g · £14.50/kg£1.45Yeo Valley Organic Natural Live Smooth & Creamy Yogurt 450g
450g · £5.89/kg£2.65
Save with Nectar Prices
Mr Kipling 6 Bramley Apple Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 8 Angel Slices
8pk · £0.38 each£3.00£2.00 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Milk Chocolate Bar 180g
180g · £18.33/kg£3.30£2.50 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g
195g · £22.56/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£13.85/kg)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Bakewell Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)
Meal deals
Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Premium Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Dine in for two
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£15.002 for £6.50 Ready Meals
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Pizza and Bread
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£7.50Taste the Difference Dine in for 2
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00
Grab and Go Snacks
Philadelphia Garlic & Herbs 165g
165g · £17.27/kg£2.85Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
In Store Prices
Evian Natural Mineral Water 75cl
75cl · £2.67/L£2.00Bounty Coconut & Milk Chocolate Snack Bar Duo 57g
57g · £22.81/kg£1.30Buxton Still Natural Mineral Water 1.5L
1.5L · £0.73/L£1.10Buxton Still Natural Mineral Water 1L
1L · £1.95/L£1.95Dr. Oetker Bicarbonate of Soda 200g
200g · £8.75/kg£1.75Good Boy Pawsley & Co. Chewy Twists with Chicken 90g
90g · £35.56/kg£3.20Highland Spring Still Spring Water 750ml
750ml · £2.00/L£1.50Lucozade Sport Drink Orange 500ml
500ml · £4.30/L£2.15Walkers Monster Munch Pickled Onion Snacks Grab Bag Crisps 40g
40g · £37.50/kg£1.50Sainsbury's Bay Leaves 3g
3g · £416.67/kg£1.25Sainsbury's Firecracker Chicken Breast Mini Fillets 305g
305g · £12.62/kg£3.85Sainsbury’s Cat Milk 3x200ml
600ml · £4.42/L£2.65Sainsbury's 100 Round Cotton Wool Double Faced Pads
100pk · £0.02 each£2.00Sainsbury's Click & Seal Food & Freezer Bags 20 Bags Medium
20pk · £0.09 each£1.85Sainsbury's Garlic Granules 58g
58g · £21.55/kg£1.25Sainsbury's Harissa Paste, Inspired to Cook 90g
90g · £23.89/kg£2.15Sainsbury's + Healthcare Ibuprofen 200mg Capsules 16 Capsules
16pk · £0.07 each£1.10RestrictedSainsbury's Mixed Herbs 14g
14g · £89.29/kg£1.25Sainsbury's Non Stick Baking Paper
£2.45Sainsbury's Paprika 44g
44g · £28.41/kg£1.25
Autumn is here
Sainsbury's Taste the Difference Cauliflower Cheese 400g
400g · £9.50/kg£3.80Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 375g
375g · £14.67/kg£5.50Sainsbury's Mashed Potato 400g
400g · £3.38/kg£1.35Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g
100g · £12.50/kg£1.25 off£1.25£2.50Charlie Bigham's Chicken Tikka Masala & Pilau Rice 805g
805g · £15.09/kg£12.15Cadbury Instant Hot Chocolate 300g
300g · £10.00/kg£1.40 off£3.00£4.40Walkers Sensations Lime & Coriander Chutney Sharing Poppadoms Crisps 82.5g
82.5g · £38.18/kg£3.15Kellogg's Squares Totally Chocolatey Rice Krispies Bars 4 x 36g (144g)
4pk · £19.44/kg£2.80Sainsbury's Taste the Difference Lemon Drizzle Cake 405g
405g · £12.35/kg£5.00Flipz Milk Chocolate Coated Pretzels 90g
90g · £24.44/kg£2.20Sainsbury's Taste the Difference Coffee & Walnut Cake 400g
400g · £12.50/kg£5.00Sainsbury's Taste the Difference Triple Cook Chips 400g
400g · £9.50/kg£3.80Sainsbury's Sweetheart Cabbage
1pk · £0.95 each£0.95Charlie Bigham's Fish Pie 655g
655g · £18.55/kg£12.15Sainsbury's Taste the Difference Red Velvet Cake 390g
390g · £12.82/kg£5.00Maryland Choc Chip 200g
200g · £11.50/kg£2.30Cadbury Dairy Milk Fingers Milk Chocolate Covered Biscuits 114g
114g · £26.32/kg£3.00
Autumn Flavours
Sainsbury's Taste the Difference Sweet Potato Coconut & Chilli Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Sainsbury's Chocolate & Pistachio Sticky Buns 165g
165g · £30.00/kg£4.95
Why Wait For Christmas?
KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)
8pk · £15.10/kg£2.50Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Celebrations Milk Chocolate Tub 500g
500g · £18.30/kg£9.15Quality Street 550g
550g · £16.64/kg£9.15Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition
154g · £11.69/kg£1.80Oreo 6 White Enrobed 246g
246g · £9.76/kg£2.40M&M's Multipack Crispy Chocolate Santa 5 x 29g
5pk · £23.10/kg£3.35Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80Maltesers Multipack Chocolate Reindeers 5 x 29g
5pk · £3.45/kg£0.60 off£2.50£3.10Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar
100g · £22.00/kg£2.20Cadbury Puds Egg 35g
35g · £28.57/kg£1.00Cadbury Dairy Milk Mini Snowballs Bar 110g
110g · £20.91/kg£2.30Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g
74g · £29.73/kg£2.20Cadbury Biscoff Filled Centres 3 Pack 100.5 g
101g · £24.75/kg£2.50Cadbury Biscoff 33.5g Filled Centres Chocolate
34g · £25.37/kg£0.85Maltesers Reindeer Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £31.03/kg£0.90M&M's Crispy Milk Chocolate Christmas Santa Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80M&M's Christmas Mini Santa Chocolate Bag 55g
4pk · £7.73/kg£1.70Maltesers Mini Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treats Bag 59g
59g · £28.81/kg£1.70Maltesers Mini Chocolate Christmas Reindeers 59g
59g · £38.98/kg£2.30
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g
2pk · £0.90 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g
484g · £9.21/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g
340g · £7.62/kg25% off£2.59£3.45Sainsbury's Taste the Difference Raspberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65Sainsbury's Freshly Squeezed Smooth Orange Juice, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference 6 Smoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
220g · £16.55/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Buttermilk Pancakes, Taste the Difference x4
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Taste the Difference Pistachio Créme 300g
300g · £15.50/kg25% off£4.65£6.20Sainsbury's Caramelised Onion Chutney, Taste the Difference 230g
215g · £8.88/kg25% off£1.91£2.55Sainsbury's Taste the Difference 6 Unsmoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
6pk · £2.76/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Basil & Pine Nuts Ravioli, Taste the Difference 250g
250g · £12.32/kg25% off£3.08£4.10Sainsbury's Orzo Pasta, Taste the Difference 500g
500g · £3.60/kg25% off£1.80£2.40Sainsbury's Tomato & Mascarpone Pasta Sauce, Taste the Difference 350g
340g · £6.94/kg25% off£2.36£3.15Sainsbury's Taste the Difference Madagascan Vanilla Extract 38ml
38ml · £63.16/L25% off£2.40£3.20Sainsbury's Taste the Difference Coleslaw 300g
300g · £5.27/kg25% off£1.58£2.10Sainsbury's British Pork Sausages, Taste the Difference x6 400g
400g · £8.15/kg25% off£3.26£4.35Sainsburys British Pork Chipolata sausages, Taste the Difference x12 375g
375g · £8.69/kg25% off£3.26£4.35
Dine In Like You're Dining Out
Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80Sainsbury's Large King Prawns 150g
150g · £25.00/kg£3.75Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g
120g · £11.67/kg£1.40Sainsbury's British Fresh Chicken Breast Fillets Skinless & Boneless 1kg
1kg · £8.25/kg£8.25Sainsbury's Young Spinach 260g
260g · £7.31/kg£1.90
Spooky Season
Cadbury 5 Mini Bonfire Logs Honeycomb Flavour
5pk · £0.51 each£2.55Sainsbury's Sour Spiders 130g
130g · £9.62/kg£1.25Decorated White Chocolate Lollipop 27g
27g · £46.30/kg£1.25Sainsbury's Salted Bats and Ghosts 100g
100g · £17.50/kg£1.75Mr Kipling 6 Terrifying Toffee Whirls
6pk · £0.33 each£2.00Oreo Spooky Vanilla Flavour 154g
154g · £10.71/kg£1.65Sainsbury's British Munchkin Pumpkin
100g · £14.50/kg£1.45Sainsbury's Monster Islands Original Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Monster Islands Fizzy Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Mallow-Ween Marshmallows 130g
130g · £9.62/kg£1.25Sainsbury's Milk Chocolate Pumpkins Net 75g
75g · £22.00/kg£1.65Sainsbury's Gruesome Gummies 6 x 11g (66g)
6pk · £21.21/kg£1.40Cadbury 4 Pumpkin Patch Cakes
4pk · £0.85 each£3.40Mr Kipling 8 Fiendish Fancies
8pk · £0.39 each£3.15McVitie's Jaffa Cake Original Bars 5 Pack
5pk · £0.45 each£2.25HARIBO 600g
600g · £6.67/kg£1 off£4.00£5.00Wotsits Bag of Bones Cheese Corn Puffs Sharing Snacks 120g
120g · £22.92/kg£2.75Swizzels An Assortment of Family Favourite Sweets 650g
650g · £10.08/kg£6.55Sainsbury's Carving Pumpkin
1pk · £2.50 each£2.50