- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Offers (196)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
The Laughing Cow 8 Original Triangles 120g
120g · £21.67/kg£2.60Sainsbury's Slow Cooked British Pork Ribs Smokey BBQ Sauce 646g (Serves 2)
646g · £9.29/kg£1.15 off£6.00£7.15Arla Protein Strawberry 200g
200g · £8.75/kg£1.75Sainsbury's 2 Boneless Scottish Salmon Fillets 240g
240g · £25.83/kg£6.20Sainsbury's Slow Cooked British Beef Casserole With Rich Red Wine Gravy & Mixed Vegetables 300g (Serves 1)
300g · £10.83/kg£1 off£3.25£4.25Sainsbury's Wensleydale & Cranberry 200g
200g · £17.50/kg£3.50Sainsbury's Butcher's choice British Pork Sausage x8 454g
454g · £6.72/kg£3.05Coco di Mama Spicy Chicken Milanese & Mozzarella On Sourdough
1pk · £5.45 each£5.45Sainsbury's Gnocchi Small Potato Dumplings 500g
500g · £5.00/kg£2.50Sainsbury's Taste the Difference Sweet Potato Falafels 144g
144g · £32.64/kg3 for £10£4.70Arla Protein Strawberry Yogurt 200g
200g · £8.75/kg£1.75Sainsbury's British Pork Belly Slices 500g
500g · £12.50/kg£6.25Mlekovita Gouda Cheese Slices 150g
150g · £15.67/kg£2.35Sainsbury's ASC Oak Smoked Scottish Salmon, Taste the Difference 100g (Ready to eat)
100g · £65.00/kg£6.50Sainsbury's SO Organic 6 Free Range British Eggs Medium
6pk · £0.60 each£3.60Sainsbury's Wafer Thin Brunswick Ham Slices 125g
125g · £22.40/kg£2.80Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165g
165g · £17.27/kg£2.85Sainsbury's Sourdough Medium Sliced White Bread, Taste the Difference 400g
400g · £6.50/kg£2.60Sainsburys 21 Day matured ribeye steak 225g
225g · £39.56/kg£8.90Sainsbury's Unsalted British Butter 250g
250g · £8.60/kg£2.15Sainsbury's 30 Days Matured British Beef Sirloin Steak, Taste the Difference 225g
225g · £47.33/kg£10.65Sainsbury's 30 Days Matured British Beef Ribeye Steak, Taste the Difference 285g
285g · £46.14/kg£13.15Sainsbury's Smoked Air Dried Streaky Bacon Rashers, Taste the Difference x14 220g
220g · £22.05/kg£4.85Sainsbury's Maple Cured Bacon, Lettuce & Tomato Sandwich
1pk · £3.60 each£3.60Sainsbury's So Organic Ripe & Ready Avocados
2pk · £1.70 each£3.40Sainsbury's Soft Multiseed Farmhouse Thick Sliced Wholemeal Bread, Taste the Difference 800g
800g · £2.94/kg£2.35Sainsbury's Italian Antipasto Selection 120g
120g · £33.75/kg£4.05Sainsbury's Mixed Berries 200g
200g · £18.50/kg£3.70Sainsbury's Yellow Flesh Nectarines
4pk · £0.69 each£2.75Sainsbury's 12 Large British Free Range Eggs
12pk · £0.34 each£4.05Sainsbury's Breaded MSC Cod Fillets x2 300g
300g · £14.17/kg3 for £12£4.25Fage Total 0% Fat Greek Recipe Strained Yoghurt 450g
450g · £10.78/kg£4.85Sainsbury's Taste the Difference 2 Scotch Eggs 260g
260g · £17.69/kg3 for £10£4.60Yeo Valley Organic Natural Live Smooth & Creamy Yogurt 450g
450g · £5.89/kg£2.65Sainsbury's Flavouripe Tomatoes
6pk · £0.18 each£1.10Sainsbury's Southern Fried Chicken Breast Mini Fillets 305g
305g · £15.08/kg£4.60Sainsbury's Hot Smoked British Mackerel Fillets 140g
140g · £33.93/kg£4.75Sainsbury's Sweet Peppers
3pk · £0.77 each£2.30Sainsbury's 2 Garlic & Herb Chicken Kyivs 260g
260g · £12.50/kg£0.50 off£3.25£3.75Sainsbury's Raw King Prawns 165g
165g · £22.73/kg£3.75
Save with Nectar Prices
Mr Kipling 6 Bramley Apple Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 8 Angel Slices
8pk · £0.38 each£3.00£2.00 Nectar Price (£0.25 each)Mr Kipling 6 Bakewell Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Mr Kipling 6 Country Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Maltesers White Chocolate Gift Box 88g
88g · £36.93/kg£3.25£1.75 Nectar Price (£19.89/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g
88g · £18.75/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£11.36/kg)Galaxy Milk Chocolate Bar 180g
180g · £18.33/kg£3.30£2.50 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g
195g · £22.56/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£13.85/kg)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Fanta Fruit Twist 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)
Meal deals
Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Premium Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Dine in for two
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£15.002 for £6.50 Ready Meals
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Pizza and Bread
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£7.50Takeaway Pizza Meal Deal (Serves 2)
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£8.50Taste the Difference Dine in for 2
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00
Grab and Go Snacks
Philadelphia Garlic & Herbs 165g
165g · £17.27/kg£2.85Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
In Store Prices
Evian Natural Mineral Water 75cl
75cl · £2.67/L£2.00Bounty Coconut & Milk Chocolate Snack Bar Duo 57g
57g · £22.81/kg£1.30Buxton Still Natural Mineral Water 1L
1L · £1.95/L£1.95Dr. Oetker Bicarbonate of Soda 200g
200g · £8.75/kg£1.75Good Boy Pawsley & Co. Chewy Twists with Chicken 90g
90g · £35.56/kg£3.20Good Boy Pawsley & Co. Large Chewy Braid 90g
90g · £33.33/kg£3.00Highland Spring Still Spring Water 750ml
750ml · £2.00/L£1.50Indo Mie Instant Noodles Special Chicken Flavour 75g
75g · £9.33/kg£0.70KA Sparkling Black Grape 330ml
330ml · £2.73/L£0.90Lucozade Sport Drink Orange 500ml
500ml · £4.30/L£2.15Walkers Monster Munch Pickled Onion Snacks Grab Bag Crisps 40g
40g · £37.50/kg£1.50Nando's Bag & Bake Medium 20g
20g · £80.00/kg£1.60Sainsbury's Bay Leaves 3g
3g · £416.67/kg£1.25Sainsbury's Firecracker Chicken Breast Mini Fillets 305g
305g · £12.62/kg£3.85Sainsbury’s Cat Milk 3x200ml
600ml · £4.42/L£2.65Sainsbury's 100 Round Cotton Wool Double Faced Pads
100pk · £0.02 each£2.00Sainsbury's Click & Seal Food & Freezer Bags 20 Bags Medium
20pk · £0.09 each£1.85Sainsbury's Garlic Granules 58g
58g · £21.55/kg£1.25Sainsbury's Harissa Paste, Inspired to Cook 90g
90g · £23.89/kg£2.15Sainsbury's + Healthcare Ibuprofen 200mg Capsules 16 Capsules
16pk · £0.07 each£1.10Restricted
Autumn is here
Sainsbury's Taste the Difference Cauliflower Cheese 400g
400g · £9.50/kg£3.80Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Sainsbury's Sweetcorn Cobettes x4
4pk · £0.36 each£1.45Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Sainsbury's Sausages & Mash 400g
400g · £11.00/kg£4.40Sainsbury's British Asparagus Tips 125g
100g · £23.00/kg£2.30Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g
240g · £6.88/kg£1.65Sainsbury's Mashed Potato 400g
400g · £3.38/kg£1.35Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g
100g · £12.50/kg£1.25 off£1.25£2.50Sainsbury's Taste The Difference Carrot Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Sainsbury's White Cabbage
1pk · £1.20 each£1.20Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 700g
700g · £12.86/kg£9.00Sainsbury's Curly Leaf Kale
200g · £6.25/kg£1.25Charlie Bigham's Chicken Tikka Masala & Pilau Rice 805g
805g · £15.09/kg£12.15Cadbury Instant Hot Chocolate 300g
300g · £10.00/kg£1.40 off£3.00£4.40Walkers Sensations Lime & Coriander Chutney Sharing Poppadoms Crisps 82.5g
82.5g · £38.18/kg£3.15Sainsbury's Cauliflower
1pk · £1.50 each£1.50Sainsbury's Taste the Difference Lemon Drizzle Cake 405g
405g · £12.35/kg£5.00Flipz Milk Chocolate Coated Pretzels 90g
90g · £24.44/kg£2.20
Autumn Flavours
Starbucks Limited Edition Pumpkin Spice Latte 4 x 24g (96g)
4pk · £24.48/kg£2.35Sainsbury's Chocolate & Pistachio Sticky Buns 165g
165g · £30.00/kg£4.95
Why Wait For Christmas?
KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)
8pk · £15.10/kg£2.50Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Celebrations Milk Chocolate Tub 500g
500g · £18.30/kg£9.15Quality Street 550g
550g · £16.64/kg£9.15Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition
154g · £11.69/kg£1.80Oreo 6 White Enrobed 246g
246g · £9.76/kg£2.40Sainsbury's Taste the Difference 6 Stollen Slices 200g
6pk · £23.75/kg£4.75M&M's Multipack Crispy Chocolate Santa 5 x 29g
5pk · £23.10/kg£3.35Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80Maltesers Multipack Chocolate Reindeers 5 x 29g
5pk · £3.45/kg£0.60 off£2.50£3.10Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar
100g · £22.00/kg£2.20Cadbury Puds Egg 35g
35g · £28.57/kg£1.00Cadbury Dairy Milk Mini Snowballs Bar 110g
110g · £20.91/kg£2.30Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g
74g · £29.73/kg£2.20Cadbury Biscoff Filled Centres 3 Pack 100.5 g
101g · £24.75/kg£2.50Cadbury Biscoff 33.5g Filled Centres Chocolate
34g · £25.37/kg£0.85Maltesers Reindeer Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £31.03/kg£0.90M&M's Crispy Milk Chocolate Christmas Santa Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80M&M's Christmas Mini Santa Chocolate Bag 55g
4pk · £7.73/kg£1.70Maltesers Mini Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treats Bag 59g
59g · £28.81/kg£1.70
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Sainsbury's Taste the Difference Extra Fine Green Beans
200g · £8.65/kg25% off£1.73£2.30Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g
2pk · £0.90 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95TTD P'ciutto Mushroom Masc Pizza 480g
480g · £9.29/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g
340g · £7.62/kg25% off£2.59£3.45Sainsbury's Taste the Difference Beef Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Raspberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65Sainsbury's Freshly Squeezed Smooth Orange Juice, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference 6 Smoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
220g · £16.55/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Buttermilk Pancakes, Taste the Difference x4
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Sultana Scones, Taste the Difference x4
4pk · £0.51 each25% off£2.03£2.70Sainsbury's Sticky Toffee Pudding, Taste the Difference 400g
400g · £12.85/kg25% off£5.14£6.85Sainsbury's Taste the Difference Echalion Shallots
400g · £3.85/kg25% off£1.54£2.05Sainsbury's British Sweet Spear Carrots, Taste the Difference 450g
450g · £3.76/kg25% off£1.69£2.25Sainsbury's Half Ciabatta, Taste the Difference x2
270g · £8.07/kg25% off£2.18£2.90Sainsbury's Caramelised Onion Chutney, Taste the Difference 230g
215g · £8.88/kg25% off£1.91£2.55Sainsbury's Taste the Difference 6 Unsmoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
6pk · £2.76/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Basil & Pine Nuts Ravioli, Taste the Difference 250g
250g · £12.32/kg25% off£3.08£4.10
Dine In Like You're Dining Out
The Spice Tailor Classic Butter Chicken 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80Sainsbury's Large King Prawns 150g
150g · £25.00/kg£3.75Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g
300g · £6.67/kg£2.00Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g
120g · £11.67/kg£1.40Sainsbury's Young Spinach 260g
260g · £7.31/kg£1.90
Spooky Season
Cadbury 5 Mini Bonfire Logs Honeycomb Flavour
5pk · £0.51 each£2.55Sainsbury's Sour Spiders 130g
130g · £9.62/kg£1.25Decorated White Chocolate Lollipop 27g
27g · £46.30/kg£1.25Sainsbury's Salted Bats and Ghosts 100g
100g · £17.50/kg£1.75Mr Kipling 6 Terrifying Toffee Whirls
6pk · £0.33 each£2.00Oreo Spooky Vanilla Flavour 154g
154g · £10.71/kg£1.65Sainsbury's British Munchkin Pumpkin
100g · £14.50/kg£1.45Sainsbury's Monster Islands Original Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Baby Ghost Munchkin Pumpkin
350g · £4.14/kg£1.45Sainsbury's Monster Islands Fizzy Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Home Halloween Balloons
£2.00Sainsbury's Mallow-Ween Marshmallows 130g
130g · £9.62/kg£1.25Sainsbury's Milk Chocolate Pumpkins Net 75g
75g · £22.00/kg£1.65Sainsbury's Gruesome Gummies 6 x 11g (66g)
6pk · £21.21/kg£1.40Cadbury 4 Pumpkin Patch Cakes
4pk · £0.85 each£3.40Mr Kipling 8 Fiendish Fancies
8pk · £0.39 each£3.15HARIBO 600g
600g · £6.67/kg£1 off£4.00£5.00Wotsits Bag of Bones Cheese Corn Puffs Sharing Snacks 120g
120g · £22.92/kg£2.75Swizzels An Assortment of Family Favourite Sweets 650g
650g · £10.08/kg£6.55Sainsbury's Carving Pumpkin
1pk · £2.50 each£2.50