- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Offers (216)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Le Rustique Jean Verrier Fromager Camembert 250g
250g · £17.40/kg£4.35Fage Total 0% Fat Greek Recipe Strained Yoghurt 450g
450g · £10.78/kg£4.85Ginsters Cornish Pasty Original 227g
227g · £13.88/kg£3.15Sainsbury's Hot Smoked British Mackerel Fillets 140g
140g · £33.93/kg£4.75Sainsbury's Peaches
4pk · £0.69 each£2.75Lurpak Unsalted Butter 200g
200g · £17.75/kg£3.55Sainsbury's Sourdough Medium Sliced White Bread, Taste the Difference 400g
400g · £6.50/kg£2.60Sainsbury's Taste the Difference 2 Boneless Lightly Smoked Scottish Salmon Fillets 240g
240g · £36.25/kg£8.70Sainsbury's Chicken & Bacon Tortelloni 300g
300g · £9.33/kg£2.80Sainsburys 21 Day matured ribeye steak 225g
225g · £39.56/kg£8.90Sainsbury's 2 Garlic & Herb Chicken Kyivs 260g
260g · £12.50/kg£0.50 off£3.25£3.75Sainsbury's Unsmoked Back Bacon Rashers x10 300g
300g · £5.67/kg£1.70Sainsbury's ASC Oak Smoked Scottish Salmon, Taste the Difference 100g (Ready to eat)
100g · £65.00/kg£6.50Sainsbury's 12 Large British Free Range Eggs
12pk · £0.34 each£4.05Yorkshire Provender Roast Chicken and Vegetables 560g
560g · £5.18/kg£0.75 off£2.90£3.65Jason's No1 The Great White Sourdough 450g
450g · £6.33/kg£2.85Herta The Original 10 Classics Frankfurters 350g
350g · £10.43/kg£3.65Sainsbury's 21 Day Matured Rump Steak 225g
225g · £20.89/kg£4.70Charlie Bigham's Lasagne 690g
690g · £17.61/kg£12.15Sainsbury's ASC Scottish Mild Smoked Salmon 100g (Ready to Eat)
100g · £53.00/kg3 for £12£5.30Sainsbury's Mediterranean Style Vegetable Quiche 400g
400g · £6.25/kg£2.50Sainsbury's Smoked Back Bacon Rashers x10 300g
300g · £9.00/kg£2.70Sainsbury's Mango 450g
450g · £12.56/kg£5.65Sainsbury's Belgian Chocolate Éclairs 110g (2 x 55g)
2pk · £15.45/kg£0.50 off£1.70£2.20Charlie Bigham's Fish Pie 655g
655g · £18.55/kg£12.15Clarence Court 6 Mabel Pearman's Burford Browns Medium Free Range Eggs
6pk · £0.72 each£4.30Sainsbury's Taste the Difference 6 Golden Yolk Free Range British Eggs 328g
6pk · £1.50/kg£2.95Fage Total 5% Fat Natural Greek Recipe Strained Yoghurt 450g
450g · £10.67/kg£4.80Sainsbury's 10 Emmental Slices 250g
250g · £13.00/kg£3.25Sainsbury's Conference Pears
4pk · £0.73 each£2.90Sainsbury's Taste the Difference Best of British Vine Tomatoes
250g · £11.20/kg£2.80Sainsbury's Parmigiano Reggiano Cheese 200g
200g · £27.75/kg£5.55Sainsbury's Fresh Grated Parmigiano Cheese 60g
60g · £51.67/kg£3.10Sainsbury's Yellow Flesh Nectarines
4pk · £0.69 each£2.75Sainsbury's Unsalted British Butter 250g
250g · £8.60/kg£2.15Sainsbury's Taste the Difference Cottage Pie 400g
400g · £11.35/kg25% off£4.54£6.05Sainsbury's Grated Four Cheese Mix 250g
250g · £13.80/kg£3.45Sainsbury's Sweet Peppers
3pk · £0.77 each£2.30Sainsbury's Grated Mozzarella 250g
250g · £15.00/kg£3.75Sainsbury's Taste the Difference Pomodorino Baby Plum Tomatoes
250g · £8.40/kg£2.10
Save with Nectar Prices
Mr Kipling 6 Bramley Apple Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 8 Angel Slices
8pk · £0.38 each£3.00£2.00 Nectar Price (£0.25 each)Mr Kipling 6 Bakewell Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g
88g · £18.75/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£11.36/kg)Galaxy Milk Chocolate Bar 180g
180g · £18.33/kg£3.30£2.50 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g
195g · £22.56/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£13.85/kg)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Fanta Fruit Twist 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)
Meal deals
Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Premium Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Dine in for two
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£15.002 for £6.50 Ready Meals
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Pizza and Bread
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£7.50Takeaway Pizza Meal Deal (Serves 2)
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£8.50Taste the Difference Dine in for 2
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00
Grab and Go Snacks
Philadelphia Garlic & Herbs 165g
165g · £17.27/kg£2.85Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
In Store Prices
Evian Natural Mineral Water 75cl
75cl · £2.67/L£2.00Bounty Coconut & Milk Chocolate Snack Bar Duo 57g
57g · £22.81/kg£1.30Buxton Still Natural Mineral Water 1L
1L · £1.95/L£1.95Dr. Oetker Bicarbonate of Soda 200g
200g · £8.75/kg£1.75Good Boy Pawsley & Co. Large Chewy Braid 90g
90g · £33.33/kg£3.00Indo Mie Instant Noodles Special Chicken Flavour 75g
75g · £9.33/kg£0.70KA Sparkling Black Grape 330ml
330ml · £2.73/L£0.90Lucozade Sport Drink Orange 500ml
500ml · £4.30/L£2.15Walkers Monster Munch Pickled Onion Snacks Grab Bag Crisps 40g
40g · £37.50/kg£1.50Nando's Bag & Bake Medium 20g
20g · £80.00/kg£1.60Sainsbury's Bay Leaves 3g
3g · £416.67/kg£1.25Sainsbury's Firecracker Chicken Breast Mini Fillets 305g
305g · £12.62/kg£3.85Sainsbury’s Cat Milk 3x200ml
600ml · £4.42/L£2.65Sainsbury's Coconut Cream 250ml
250ml · £9.20/L£2.30Sainsbury's 100 Round Cotton Wool Double Faced Pads
100pk · £0.02 each£2.00Sainsbury's Click & Seal Food & Freezer Bags 20 Bags Medium
20pk · £0.09 each£1.85Sainsbury's Garlic Granules 58g
58g · £21.55/kg£1.25Sainsbury's Harissa Paste, Inspired to Cook 90g
90g · £23.89/kg£2.15Sainsbury's + Healthcare Ibuprofen 200mg Capsules 16 Capsules
16pk · £0.07 each£1.10RestrictedSainsbury's Non Stick Baking Paper
£2.45
Autumn is here
Sainsbury's Taste the Difference Cauliflower Cheese 400g
400g · £9.50/kg£3.80Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Sainsbury's Sweetcorn Cobettes x4
4pk · £0.36 each£1.45Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Fox's Party Rings 125g
125g · £10.40/kg£1.30Sainsbury's Sausages & Mash 400g
400g · £11.00/kg£4.40Sainsbury's British Asparagus Tips 125g
100g · £23.00/kg£2.30Nescafé Double Choc Mocha 7 x 20.9g (146.3g)
7pk · £19.14/kg£2.80Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g
240g · £6.88/kg£1.65Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 375g
375g · £14.67/kg£5.50Sainsbury's Mashed Potato 400g
400g · £3.38/kg£1.35Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g
100g · £12.50/kg£1.25 off£1.25£2.50Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 400g
400g · £13.75/kg£5.50Sainsbury's Taste The Difference Carrot Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Propercorn Sweet & Salty Popcorn 30g
30g · £50.00/kg£1.50Charlie Bigham's Lasagne 690g
690g · £17.61/kg£12.15Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 700g
700g · £12.86/kg£9.00Sainsbury's Curly Leaf Kale
200g · £6.25/kg£1.25Charlie Bigham's Chicken Tikka Masala & Pilau Rice 805g
805g · £15.09/kg£12.15
Autumn Flavours
Starbucks Limited Edition Pumpkin Spice Latte 4 x 24g (96g)
4pk · £24.48/kg£2.35Yorkshire Provender Roast Chicken and Vegetables 560g
560g · £5.18/kg£0.75 off£2.90£3.65
Why Wait For Christmas?
KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)
8pk · £15.10/kg£2.50Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Celebrations Milk Chocolate Tub 500g
500g · £18.30/kg£9.15Quality Street 550g
550g · £16.64/kg£9.15Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition
154g · £11.69/kg£1.80Oreo 6 White Enrobed 246g
246g · £9.76/kg£2.40Sainsbury's Taste the Difference 6 Stollen Slices 200g
6pk · £23.75/kg£4.75M&M's Multipack Crispy Chocolate Santa 5 x 29g
5pk · £23.10/kg£3.35Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80Maltesers Multipack Chocolate Reindeers 5 x 29g
5pk · £3.45/kg£0.60 off£2.50£3.10Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar
100g · £22.00/kg£2.20Cadbury Dairy Milk Mini Snowballs Bar 110g
110g · £20.91/kg£2.30Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g
74g · £29.73/kg£2.20Cadbury Biscoff Filled Centres 3 Pack 100.5 g
101g · £24.75/kg£2.50Cadbury Biscoff 33.5g Filled Centres Chocolate
34g · £25.37/kg£0.85Maltesers Reindeer Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £31.03/kg£0.90M&M's Crispy Milk Chocolate Christmas Santa Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80M&M's Christmas Mini Santa Chocolate Bag 55g
4pk · £7.73/kg£1.70Maltesers Mini Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treats Bag 59g
59g · £28.81/kg£1.70Maltesers Mini Chocolate Christmas Reindeers 59g
59g · £38.98/kg£2.30
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Pave Rolls, Taste the Difference x4 300g
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g
2pk · £0.90 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g
484g · £9.21/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g
340g · £7.62/kg25% off£2.59£3.45Sainsbury's Taste the Difference Beef Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Raspberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65Sainsbury's Freshly Squeezed Smooth Orange Juice, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference 6 Smoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
220g · £16.55/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Buttermilk Pancakes, Taste the Difference x4
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Sticky Toffee Pudding, Taste the Difference 400g
400g · £12.85/kg25% off£5.14£6.85Sainsbury's British Sweet Spear Carrots, Taste the Difference 450g
450g · £3.76/kg25% off£1.69£2.25Sainsbury's Half Ciabatta, Taste the Difference x2
270g · £8.07/kg25% off£2.18£2.90Sainsbury's Blueberry Pancakes, Taste the Difference x4 240g
4pk · £0.44 each25% off£1.76£2.35Sainsbury's Taste the Difference Extra Mature Cheddar & Red Onion Flatbread 255g
255g · £9.84/kg25% off£2.51£3.35Sainsbury's Caramelised Onion Chutney, Taste the Difference 230g
215g · £8.88/kg25% off£1.91£2.55Sainsbury's Taste the Difference 6 Unsmoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
6pk · £2.76/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Basil & Pine Nuts Ravioli, Taste the Difference 250g
250g · £12.32/kg25% off£3.08£4.10
Dine In Like You're Dining Out
The Spice Tailor Classic Butter Chicken 300g
300g · £17.33/kg£5.20The Spice Tailor Original Tikka Masala 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20The Spice Tailor Thai Red Curry 275g
275g · £18.36/kg£5.05Sainsbury's Large King Prawns 150g
150g · £25.00/kg£3.75Sharwood's 2 Garlic & Coriander Flame-Baked Naans
2pk · £10.19/kg£2.65Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g
300g · £6.67/kg£2.00Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g
120g · £11.67/kg£1.40The Spice Tailor Keralan Coconut Curry 225g
225g · £23.11/kg£5.20Sainsbury's British Fresh Chicken Breast Fillets Skinless & Boneless 1kg
1kg · £8.25/kg£8.25THE SPICE TAILOR Malaysian Laksa Curry 275g
275g · £18.55/kg£5.10Sainsbury's Young Spinach 260g
260g · £7.31/kg£1.90
Spooky Season
HARIBO Bone Shakers 160g
160g · £7.81/kg£1.25Sainsbury's Milk Chocolate Ghoulish Ghosts with a Caramel Crème Filling 72g
72g · £22.92/kg£1.65Cadbury 5 Mini Bonfire Logs Honeycomb Flavour
5pk · £0.51 each£2.55Sainsbury's Sour Spiders 130g
130g · £9.62/kg£1.25Decorated White Chocolate Lollipop 27g
27g · £46.30/kg£1.25Sainsbury's Salted Bats and Ghosts 100g
100g · £17.50/kg£1.75Mr Kipling 6 Terrifying Toffee Whirls
6pk · £0.33 each£2.00Oreo Spooky Vanilla Flavour 154g
154g · £10.71/kg£1.65Sainsbury's British Munchkin Pumpkin
100g · £14.50/kg£1.45Sainsbury's Monster Islands Original Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Baby Ghost Munchkin Pumpkin
350g · £4.14/kg£1.45Sainsbury's Monster Islands Fizzy Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Home Halloween Balloons
£2.00Sainsbury's Mallow-Ween Marshmallows 130g
130g · £9.62/kg£1.25Sainsbury's Milk Chocolate Pumpkins Net 75g
75g · £22.00/kg£1.65Sainsbury's Gruesome Gummies 6 x 11g (66g)
6pk · £21.21/kg£1.40HARIBO Sour Skeletons 160g
160g · £9.69/kg£1.55Cadbury 4 Pumpkin Patch Cakes
4pk · £0.85 each£3.40Mr Kipling 8 Fiendish Fancies
8pk · £0.39 each£3.15McVitie's Jaffa Cake Original Bars 5 Pack
5pk · £0.45 each£2.25