Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Chunky Chicken

4.4 Very good (180)

Allergens and info

Delivery unavailable to your location

  • About Chunky Chicken

    Order your favourite dish at home from Chunky Chicken - Wakefield thanks to Deliveroo's home delivery.
    ... Read more

Popular with other people

  • Peri Fillet Burger

    £5.59
  • 2pc Boneless Steak

    £8.45
  • Peri Fillet Wrap

    £5.59
  • Chicken Fillet Burger

    £5.20
  • Chicken Fillet Wrap

    £5.20
  • Chunky Special Pizza

    £9.10
  • 2pc Boneless Southern Fried Chicken Steak

    £7.80
  • Margherita Pizza

    £7.15
  • Peri Peri Platter Half

    £11.05
  • Peri Wings 6pcs

    £5.20

Chunky Burgers

  • Peri Fillet Burger

    Flame grilled peri fillet burger topped with mayo & salad
    £5.59
    Popular
  • Quarter Pound Cheese Burger

    Quarter pound beef patties, served with full salad burger sauce & cheese
    £5.20
  • Chicken Fillet Burger

    Golden fried chicken fillet burger dressed with lettuce & mayo
    £5.20
  • Half Pound Cheese Burger

    Half pound beef patties, served with fill salad burger sauce & cheese
    £6.89
  • Jamin Jerk Burger

    Crispy chicken fillet, dipped in jerk sauce, topped with jerk mayo dressing, in a sesame seed Bun
    £5.85
  • Inferno Burger

    A succulent flame grilled peri fillet on a sesame seed Bun, peri mayo, lettuce, onions, jalapenos & cheese
    £5.85
  • Oozy & Crunchy Burger

    Golden fried chicken fillet topped with lettuce, melted cheese sauce, tangy salsa & crunchy nachos
    £5.85

Chunky Wraps

  • Peri Fillet Wrap

    Flame grilled peri fillet topped with mayo, salsa & salad. In a tortilla wrap
    £5.59
    Popular
  • Chicken Fillet Wrap

    Golden fried chicken fillet dressed with lettuce with mayo & salsa. In a tortilla wrap
    £5.20
  • Inferno Wrap

    A succulent flame grilled peri fillet in a tortilla wrap, peri mayo, lettuce, onions, jalapenos & cheese
    £5.85
  • Jamin Jerk Wrap

    Crispy chicken fillet, dipped in jerk sauce, topped with jerk mayo dressing, in a tortilla wrap
    £5.85

Fish & Veggie Selection

  • Veggie Burger

    Served with lettuce, mayo & cheese
    £5.20
  • Fish Wrap

    Served with lettuce, mayo & cheese
    £5.20
  • Fish Burger

    Served with lettuce, mayo & cheese
    £5.20
  • Veggie Wrap

    Served with lettuce, mayo & cheese
    £5.20

Fried Chicken

All meals served with a drink

  • 2 Piece Chicken

    All meals served with a drink
    £2.99
  • 4 Piece Chicken

    All meals served with a drink
    £5.85
  • 2 Piece With Rice - Meal

    All meals served with a drink
    £7.80
  • 1 Piece Chicken

    All meals served with a drink
    £1.56
  • 3 Piece Chicken

    All meals served with a drink
    £4.55

Hotwings

  • 6pc Spicy Wings

    Six extra-crispy chicken wings infused with a kick of fiery spice.
    £3.90
  • 8pc Spicy Wings

    Eight crispy chicken wings coated in a zesty, fiery marinade.
    £5.85
  • 12pc Spicy Wings

    Twelve extra-crispy chicken wings coated in a fiery, spicy seasoning.
    £7.80
  • 16pc Spicy Wings

    Sixteen flame-spiced chicken wings fried to packed, crunchy perfection.
    £9.75
  • 4pc Spicy Wings

    Four crunchy, spicy chicken wings tossed in a bold pepper marinade.
    £2.60

Peri Peri Wings

All meals served with a drink

  • Peri Peri Wings (6pc)

    All meals served with a drink
    £5.20

Pizzas

  • Chunky Special Pizza

    Peri peri chicken, mixed peppers, sweetcorn & red onions
    £9.10
    Popular
  • Margherita Pizza

    Cheese & tomato
    £7.15
  • Pepperoni Pizza

    Double pepperoni
    £8.45
  • Beefy One Pizza

    Double spicy beef, mixed peppers, red onions & fresh mushrooms
    £8.45
  • Pioneer Pizza

    Cheese & tomato with 3 topping of your choice
    £7.80
  • Garlic Bread With Cheese

    Toasted garlic bread topped with a thick layer of melted mozzarella.
    £7.15
  • Asian Style Pizza

    Tandoori chicken, spicy beef, tomatoes, red onions, mixed peppers & fresh jalapenos
    £8.45
  • Herbie Pizza

    Fresh mushrooms, red onions, mixed peppers, tomatoes, olives & sweetcorn
    £8.45
  • Meaty Pizza

    Tandoori chicken, pepperoni, spicy beef, red onions & fresh mushrooms
    £9.10
  • Garlic Bread

    Warm, toasted bread brushed with rich garlic butter and savory herbs.
    £6.50
  • Mexi Gringo Pizza

    Double spiced chicken, fresh jalapenos, tomatoes, mixed peppers, fresh mushrooms & red onions
    £8.45
  • Oceanic Wave Pizza

    Tuna, prawns, red onions & sweetcorn
    £8.45

Boneless Peri Chicken Steak

  • 2pc Boneless Steak

    Flame grilled 2pcs steak, with regular fries, rice or 1/2 & 1/2. Salad, drink, & choice of dip.
    £8.45

Boneless Southern Fried Chicken Steak

  • 2pc Boneless Southern Fried Chicken Steak

    Succulent 2pc boneless chicken steak with regular fries or rice, or 1/2 rice and 1/2 fries. A bag of salad, drink and a dip of your choice.
    £7.80

Peri Peri Platter

Full or half chicken marinated in our peri peri sauce, then steamed and flame grilled for that special chunky flavour served with fries, rice or half and half. Including coleslaw, chilli dip & a drink

  • Peri Peri Platter Full

    Full or half chicken marinated in our peri peri sauce, then steamed and flame grilled for that special chunky flavour served with fries, rice or half and half. Including coleslaw, chilli dip & a drink
    £14.95
    Popular
  • Peri Peri Platter Half

    Full or half chicken marinated in our peri peri sauce, then steamed and flame grilled for that special chunky flavour served with fries, rice or half and half. Including coleslaw, chilli dip & a drink
    £11.05

Peri Chicken Fries

  • Peri Chicken Fries

    Fries topped with diced peri chicken and melted cheddar cheese , peri mayonnaise dressing with fried onions and jalapenos
    £7.80

Chicken Nuggets

  • 8pc Nuggets

    Eight pieces of tender, bite-sized chicken breast with a crunchy golden coating.
    £4.55
  • 4pc Nuggets

    Four golden, bite-sized chicken breast nuggets fried until crisp.
    £2.34
  • 6pc Nuggets

    Six juicy chicken breast nuggets wrapped in a lightly seasoned breadcrumb crust.
    £3.38
  • 12pc Nuggets

    Twelve bite-sized pieces of tender chicken breast wrapped in a crispy, golden breading.
    £6.50
  • 16pc Nuggets

    A generous portion of sixteen crisp, golden-breaded tender chicken bite-size pieces.
    £7.80

Cheesy Pops

  • Cheesy Pops

    Crunchy, bite-sized breaded snacks filled with warm melted cheese.
    £4.55

Popcorn Chicken

  • Popcorn Chicken

    Crunchy, poppable bite-sized chicken pieces wrapped in a savory coating.
    £4.55

Kids Meals

Served with a juice drink

  • Kids Popcorn Chicken

    Served with a juice drink
    £4.55
  • Kids Cheesy Pops

    Served with a juice drink
    £4.55
  • Kids Nuggets

    Served with a juice drink
    £4.55
  • Kids 1pc Chicken

    Served with a juice drink
    £4.55
  • Kids Fish Finger

    Served with a juice drink
    £4.55

Fried Variety Buckets

6Pc, 10pc or 14pc of delicious golden fried chicken covered in our special chunky coating, to share. Includes selected sides. (Beans, coleslaw or gravy) & a 1.5ltr drink

  • 10pc Chicken Bucket

    6pc, 10pc or 14pc of delicious golden fried chicken covered in our special chunky coating, to share. Includes selected sides. (beans, coleslaw or gravy) & a 1.5ltr drink
    £20.80
  • 6pc Chicken Bucket

    6pc, 10pc or 14pc of delicious golden fried chicken covered in our special chunky coating, to share. Includes selected sides. (beans, coleslaw or gravy) & a 1.5ltr drink
    £14.30
  • 14pc Chicken Bucket

    6pc, 10pc or 14pc of delicious golden fried chicken covered in our special chunky coating, to share. Includes selected sides. (beans, coleslaw or gravy) & a 1.5ltr drink
    £26.00

Caesar Salads

  • Chicken Caesar Salad

    Diced chicken fillet with lettuce, onions, cucumbers, white cabbage, cherry tomatoes, and topped with caeser dressing and croutons. (including a choice of drink can)
    £6.50
  • Peri Caesar Salad

    Diced peri fillet with lettuce, onions, cucumbers, white cabbage, cherry tomatoes, and topped with caeser dressing and croutons.(including a choice of drink can)
    £7.80

Desserts

  • Apple Pie

    Warm, flaky pastry dough packed with a sweet, cinnamon-spiced apple filling.
    £2.60
  • Cake Slice

    A rich, decadent slice of moist layer cake.
    £3.90

Drinks

  • Pepsi 330ML

    Carbonated cola flavoured soft drink with sugar and sweeteners
    330ml · £3.94/L
    £1.30
  • 1.5 ltr Bottles

    1.5 Liters
    £3.90
  • 7up 330ML

    Carbonated lemon and lime flavoured soft drink with sugar and sweetener.
    330ml · £3.94/L
    £1.30
  • Pepsi Max 330ML

    Carbonated low calorie cola flavoured soft drink with sweeteners. Pepsi Max is the fizz-popping, taste rocking, sugar free cola - bursting with taste and bold refreshment. The perfect drink for fun times together, at home or on the go! Maximum taste, no sugar - the long lasting hit of caramel and vanilla and the intense taste of a regular Pepsi all with no sugar, for the best taste no compromise! Make meal times better with Pepsi Max. Perfect for pizza nights in, bbqs and evening meals together with friends and family. Best served chilled or over ice for maximum refreshment. Thirsty for more? Why not try our great tasting flavoured cola variants. Available in cherry, lime and mango - which one's your favourite? Key features: • maximum taste, no sugar • low calorie carbonated cola that has just 1 calorie per can • suitable for vegetarians • 100% recyclable delivered pack design may vary.
    330ml · £3.94/L
    £1.30
  • Drinks

    Fruitshoots
    £1.30

Extra

  • Peri Wings 6pcs

    Six flame-grilled chicken wings glazed in a spicy, zesty Peri-Peri marinade.
    £5.20
    Popular
  • Popcorn Chicken

    Crunchy, poppable bite-sized chicken pieces wrapped in a savory coating.
    £4.55
  • Reg Cheesy Chips

    Standard portion of hot golden chips topped with rich, melted cheese sauce.
    £3.25
  • Chicken Fillet

    A juicy chicken breast fillet fried in a crunchy, savory batter.
    £3.90
  • Cheesy Pops

    Crunchy, bite-sized breaded snacks filled with warm melted cheese.
    £4.55
  • Lrg Cheesy Chips

    A large portion of thick-cut golden chips smothered in warm cheese sauce.
    £4.55
  • Peri Chicken (1/2)

    Half a flame-grilled chicken marinated in fiery Peri-Peri herbs and spices.
    £7.80
  • Peri Chicken (Full)

    A whole flame-grilled chicken thoroughly infused with zesty Peri-Peri marinade.
    £11.70
  • Reg Chips & Beans

    Standard serving of crisp potato chips alongside warm baked beans.
    £3.25
  • Lrg Chips & Beans

    A large serving of crispy golden chips paired with warm baked beans.
    £3.90
  • Peri Fillet

    Succulent chicken breast fillet seasoned in Peri-Peri spices and flame-grilled.
    £4.55
  • Tortilla Wrap

    A soft, warm flour tortilla flatbread wrapped and ready to fill.
    £1.30
  • Burger Bun

    A soft, toasted classic bread bun ready for your favorite toppings.
    £1.30

Sides

  • Reg Fries

    Standard portion of classic, golden-brown crispy potato fries.
    £2.60
  • Lrg Fries

    A large basket of classic golden potato fries, crisp on the outside and fluffy inside.
    £3.90
  • Rice

    Fluffy, fragrant long-grain rice lightly seasoned.
    £3.90
  • Onion Rings

    Thick slices of fresh onion dipped in batter and fried to a crisp golden finish.
    £3.90
  • Gravy

    Thick, savory brown gravy cooked to perfection.
    £1.30
  • Coleslaw

    Crunchy shredded cabbage and carrots tossed in a cool, creamy mayo dressing.
    £1.30
  • Beans

    Warm baked beans simmering in a savory tomato sauce.
    £1.30
  • Hash Brown

    A crispy, golden shredded-potato patty fried until crunchy.
    £1.30
  • Salad Tray

    A fresh mix of crisp lettuce, juicy tomatoes, cucumbers, and red onion.
    £1.30
  • Wedges

    Thick-cut potato wedges seasoned with herbs and baked until crispy.
    £3.90
  • Corn on the COB

    Sweet, juicy whole corn on the cob lightly brushed with butter.
    £2.60
  • Cheese Slice

    A rich, single slice of melted cheddar-style cheese.
    £0.52

Dips

  • Garlic Mayo

    Smooth, creamy mayonnaise infused with a punch of roasted garlic flavor.
    £0.52
  • Chilli Sauce

    A fiery, bold sauce packed with hot chili peppers and spices.
    £0.52
  • Perinaise

    A delicious fusion of creamy mayonnaise and spicy Peri-Peri chili sauce.
    £0.52
  • Mint Sauce

    A bright, refreshing herb sauce crafted with finely chopped garden mint.
    £0.52
  • Cheese Sauce

    Smooth, warm melted cheese sauce perfect for dipping or pouring.
    £1.30
  • Sweet Chilli

    A sweet, sticky dip balanced with a mild chili spice kick.
    £0.52
  • Jerk Sauce

    A spicy, aromatic sauce featuring classic Caribbean jerk herbs and spices.
    £1.30
  • Mayo

    Smooth, rich, and creamy traditional mayonnaise.
    £0.52
  • Bbq Sauce

    A rich, smoky dip with a dark, tangy sweet finish.
    £0.52
  • Burger Sauce

    A smooth, savory signature sauce blending creamy and tangy flavors.
    £0.52
  • Mayo Ketchup

    The perfect blend of creamy mayo and sweet tomato ketchup.
    £0.52

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo