Popular with other people
Latte
136 kcal
£4.00Iced Latte
98 kcal
£4.20Pumpkin Spice Latte
183 kcal
£5.00Americano
2 kcal
£3.80Hot Shot
27 kcal
110ml · £33.64/L£3.70Vitamin Volcano
137 kcal
250ml · £17.20/L£4.30Easy Greens
35 kcal
400ml · £14.50/L£5.80Cappuccino
116 kcal
£4.20Iced Matcha Latte
63 kcal
£4.45Mocha
196 kcal
£4.30
Allergen Guide
Allergen Guide
We prepare our fresh food and Barista-made drinks in our shops every day. We use many ingredients and shared equipment, and whilst we do our best to manage allergens we cannot guarantee that any of our food or Barista-made drinks are allergen-free or suitable for those with allergies due to the risk of cross-contact. Our vegan food is made to a vegan recipe but is not suitable for those with milk and egg allergies.£0.00
Seasonal Favourites 😋
Pumpkin Spice Latte
A seasonal Classic: espresso and silky steamed milk, infused with warming pumpkin spice flavours and topped with a sprinkling of cinnamon.183 kcal
£5.00Toasted Marshmallow Hot Chocolate
Hot chocolate, infused with flavours of toasted marshmallow, topped with toasted marshmallow flavoured cream and finished with a dusting of chocolate.360 kcal
£5.10Toasted Marshmallow Latte
Pret's organic espresso combines with silky steamed milk and finished with a light layer of foam, infused with flavours of toasted marshmallow and topped with Marshmallow flavoured cream.293 kcal
£5.00
Breakfast & Bakery 🥐
Banana
Our bananas are Rainforest Alliance Certified from Costa Rica.76 kcal
£1.00Apple
We chop and change the variety of our apples depending on the season.85 kcal
£1.00
Coffee & Hot Drinks☕
Latte
Pret’s signature organic espresso combined with silky steamed milk and finished with a light layer of foam. Served as a 12oz drink All our Barista prepared drinks are also available decaffeinated. Both skimmed and semi-skimmed milks are available, as well as milk alternatives136 kcal
£4.00Pumpkin Spice Latte
A seasonal Classic: espresso and silky steamed milk, infused with warming pumpkin spice flavours and topped with a sprinkling of cinnamon.183 kcal
£5.00Americano
Pret’s signature organic espresso poured over hot filtered water. Served as a 12oz drink All our Barista prepared drinks are also available decaffeinated. Both skimmed and semi-skimmed milks are available, as well as milk alternatives2 kcal
£3.80Cappuccino
Pret’s signature organic espresso combined with silky steamed milk, finished with a dense layer of foam and a dusting of chocolate powder. Served as a 12oz drink. All our Barista prepared drinks are also available decaffeinated. Both skimmed and semi-skimmed milks are available, as well as milk alternatives.116 kcal
£4.20Mocha
Pret’s signature organic espresso combined with chocolate powder and silky steamed milk and finished with a dusting of chocolate powder. Served as a 12oz drink. All our Barista prepared drinks are also available decaffeinated. Both skimmed and semi-skimmed milks are available, as well as milk alternatives.196 kcal
£4.30Toasted Marshmallow Hot Chocolate
Hot chocolate, infused with flavours of toasted marshmallow, topped with toasted marshmallow flavoured cream and finished with a dusting of chocolate.360 kcal
£5.10Flat White
Pret’s signature organic espresso combined with silky steamed milk and finished with a light layer of foam. Served as an 8oz drink All our Barista prepared drinks are also available decaffeinated. Both skimmed and semi-skimmed milks are available, as well as milk alternatives.98 kcal
£4.20Hot Chocolate
We use a high quality chocolate powder, whipped and topped with steamed milk and chocolate dusting to create a deliciously creamy and rich hot chocolate.247 kcal
£4.30Filter Coffee
Pret’s signature organic filter coffee is a hand-crafted blend of 100% arabica coffees. Medium roasted to create a smooth and balanced filter coffee. Served as a 12oz drink All our Barista prepared drinks are also available decaffeinated. Both skimmed and semi-skimmed milks are available, as well as milk alternatives.2 kcal
£1.50Tropical Green Tea
Packed with anti-oxidants, this refreshing green tea with the vibrant flavours of lemongrass, mango and pineapple, creating a light and fruity infusion. Perfect for any time of day.0 kcal
£3.45Toasted Marshmallow Latte
Pret's organic espresso combines with silky steamed milk and finished with a light layer of foam, infused with flavours of toasted marshmallow and topped with Marshmallow flavoured cream.293 kcal
£5.00Espresso
Pret’s signature organic espresso is a hand-crafted blend of 100% arabica coffees. Dark roasted to create and rich and indulgent espresso. Served as a 4oz drink All our Barista prepared drinks are also available decaffeinated. Both skimmed and semi-skimmed milks are available, as well as milk alternatives.2 kcal
£3.15Macchiato
Pret’s signature organic espresso finished with a dash of silky steamed milk. Served as a 4oz drink All our Barista prepared drinks are also available decaffeinated. Both skimmed and semi-skimmed milks are available, as well as milk alternatives.7 kcal
£3.25Matcha Latte
Currently sold out86 kcal
£4.45Chai Latte
Chai essence with warming ground cinnamon, ginger, and black pepper, served with steamed milk.207 kcal
£4.45Earl Grey Tea
A light, aromatic black tea infused with delicate bergamot flavour for a smooth and refreshing cup. A timeless favourite, perfect for any time of day. Served hot and available with your choice of milk or dairy alternative.0 kcal
£3.45English Breakfast Tea
A rich, refreshing and reviving full-bodied classic black tea, made with carefully selected tea leaves for a smooth and satisfying taste. A timeless favourite, perfect for any time of the day.0 kcal
£3.45Peppermint Tea
Sweet refreshing and ever so settling (particularly the stomach). This tea is a classic peppermint with a hint of spearmint and completely caffeine free!0 kcal
£3.45
Coolers & Iced Drinks🥤
Iced Latte
Pret's organic latte served over ice98 kcal
£4.20Iced Matcha Latte
Ceremonial grade matcha green tea served over ice with coconut milk alternative.63 kcal
£4.45Iced Chai Latte
Chai essence with warming ground cinnamon, ginger, and black pepper, served over ice with milk.162 kcal
£4.40Iced Hot Chocolate
We use a high quality chocolate powder, topped with milk and served over ice. The nutritionals values provided on this page are for semi-skimmed milk.197 kcal
£4.30Iced Americano
Our traditional, organic Americano served over ice.2 kcal
£3.80Iced Mocha
Pret's organic Mocha served over ice.159 kcal
£4.30
Pret's Hot🍴
Souper Tomato
Pret's classic tomato soup made with chopped and crushed tomatoes, onion, carrots and basil. Finished with oregano and black pepper.141 kcal
£5.75
Sweet Pots & Fruit🍉
Banana
Our bananas are Rainforest Alliance Certified from Costa Rica.76 kcal
£1.00Apple
We chop and change the variety of our apples depending on the season.85 kcal
£1.00
Treats & Snacks🍪
Dark Chocolate Corn Cakes
Puffed corn cakes topped with dark chocolate82 kcal
50g · £58.00/kg£2.90Salt & Cider Vinegar Crisps
Hand cooked potato crisps (with the skin on for extra flavour) seasoned with sea salt and cider vinegar.206 kcal
40g · £52.50/kg£2.10Pret A Mango
A little bag of chopped, dried mango.118 kcal
35g · £88.57/kg£3.10Mature Cheddar & Red Onion Crisps
Hand cooked potato crisps (with the skin on for extra flavour) seasoned with mature Cheddar and red onion.210 kcal
40g · £52.50/kg£2.10Chocolate Brownie Bar
This is an old fashioned 'fridge cake' like the ones you used to make when you were little; crushed digestive biscuits, sultanas and golden syrup.321 kcal
65g · £53.85/kg£3.50Smoky Chipotle Crisps
Hand cooked potato crisps (with the skin on for extra flavour) seasoned with a smoked chipotle chilli seasoning.208 kcal
40g · £52.50/kg£2.10Pret Bar
This bar is crammed full of good stuff; there are six different fruits, three kinds of seeds and lots of oats (and a bit of golden syrup and honey to keep things sweet!).279 kcal
64g · £54.69/kg£3.50Sweet & Salt Popcorn
Passionately popped, naturally light.157 kcal
30g · £70.00/kg£2.10Dark Chocolate with Sea Salt
Rich & intense, made with 70% cocoa solids172 kcal
30g · £75.00/kg£2.25Cranberries in Coats
Cranberries with yogurt coating.235 kcal
50g · £62.00/kg£3.10Sea Salt Crisps
Hand cooked potato crisps (with the skin on for extra flavour) seasoned with sea salt.213 kcal
40g · £52.50/kg£2.10Salted Popcorn
Passionately popped, naturally light.136 kcal
29g · £72.41/kg£2.10Dark Chocolate Salted Almonds
Roasted almonds dipped in a rich, dark chocolate, a sprinkle of sea salt and a dusting of cocoa.215 kcal
38g · £81.58/kg£3.10Milk Chocolate Bar
Velvety & smooth, made with 45% cocoa solids.172 kcal
30g · £75.00/kg£2.25Chocolate Bar
This is an old fashioned 'fridge cake' like the ones you used to make when you were little; crushed digestive biscuits, sultanas and golden syrup.380 kcal
70g · £50.00/kg£3.50Love Bar
An amazing combination of almonds, pistachios and vanilla pumpkin seeds embedded in caramel on a flapjack base - crunchy and delicious.348 kcal
70g · £50.00/kg£3.50Popcorn Bar
An amazing combination of almonds, pistachios and vanilla pumpkin seeds embedded in caramel on a flapjack base - crunchy and delicious.176 kcal
34g · £102.94/kg£3.50Nuts, Fruit, Chocolate
A little bag of tasty treats.196 kcal
35g · £88.57/kg£3.10
Cold Drinks🥤
Easy Greens
A refreshing blend of coconut water, apple, cucumber, spinach, pineapple, kale, lime and mint. Crammed full of delicious veggies, tasty fruits and absolutely no added sugar.35 kcal
400ml · £14.50/L£5.80Vitamin Volcano
A fabulous blend of fragrant forest fruits, including blackberry, boysenberry, raspberry and strawberry. Delicately blended with banana and apple juice and fortified with ten essential vitamins.137 kcal
250ml · £17.20/L£4.30Hot Shot
Add a kick to your day with a with a burst of orange, spiced with turmeric, ginger and cayenne.27 kcal
110ml · £33.64/L£3.70Coke Zero Can
Coke Can Zero330ml · £6.97/L£2.30Coke Zero Bottle
Coke Bottle Zero500ml · £6.00/L£3.00Orange Juice
Made with 100% freshly squeezed oranges.63 kcal
250ml · £14.40/L£3.60Diet Coke Can
Coke Can Diet330ml · £6.97/L£2.30Pret Still Water 750ml
Best when chilled (as indeed we all are)£3.00Pret Sparkling Water 500ml
Best when chilled (as indeed we all are)500ml · £4.40/L£2.20poppi Strawberry & Lemon
poppi Strawberry & Lemon27 kcal
330ml · £11.36/L£3.75Green Tea & Peach Pret Still
A delicate and refreshing combination of green tea and peach. Best when chilled (as indeed we all are).104 kcal
500ml · £7.20/L£3.60poppi Raspberry Rose
poppi Raspberry Rose27 kcal
330ml · £11.36/L£3.75Cranberry, Raspberry & Pomegranate Pret Still
A zingy, refreshingly tropical juicy water, with mango, passion fruit & a squeeze of lime juice. Best when chilled (as indeed we all are).115 kcal
500ml · £7.20/L£3.60Lemon & Ginger Pret Still
Pasteurised still apple juice drink flavoured with lemon and ginger flavour.. Best when chilled (as indeed we all are).94 kcal
500ml · £7.20/L£3.60Pret's Sparkling Apple Fizz
Sparkling water mixed with apple juice (and a little grape juice for sweetness).104 kcal
330ml · £9.39/L£3.10Pret's Sparkling Grape & Elderflower
Sparkling water with grape juice and elderflower and a dash of lemon juice and apple.98 kcal
330ml · £9.39/L£3.10Pret's Sparkling Ginger Beer
Sparkling water mixed with ginger extracts to provide a satisfying kick!119 kcal
330ml · £9.39/L£3.10Pret Still Water 500ml
Best when chilled (as indeed we all are)500ml · £4.40/L£2.20Apple Juice
Crammed full of squished, crushed apples126 kcal
250ml · £14.40/L£3.60Mango Smoothie
A colourful smoothie made with squished mangoes, bananas and passion fruit.142 kcal
250ml · £17.20/L£4.30poppi Wild Berry
poppi Wild Berry24 kcal
330ml · £11.36/L£3.75Lime & Raspberry Seltzer
Zingy Lime & Raspberry flavoured Sparkling Water.330ml · £9.39/L£3.10Cucumber & Mint Seltzer
A cooling cucumber & mint flavoured sparkling water.330ml · £9.39/L£3.10Pret's Rhubarb Lemonade
A fresh and zingy sparkling rhubarb lemonade.107 kcal
330ml · £9.39/L£3.10Ginger Kombucha
Lightly sparkling fermented green tea drink with ginger and turmeric.45 kcal
250ml · £15.20/L£3.80Mango & Passion Fruit Pret Still
A zingy, refreshingly tropical juicy water, with mango, passion fruit & a squeeze of lime juice. Best when chilled (as indeed we all are).112 kcal
500ml · £7.20/L£3.60Coke Can Regular
Coke Can Regular140 kcal
330ml · £7.27/L£2.40Diet Coke Bottle
Diet Coke Bottle500ml · £6.00/L£3.00Coke Bottle Regular
Coke Bottle Reg212 kcal
500ml · £6.20/L£3.10