Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Extra - Widnes

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • Munchies Milk Chocolate Share Bag 194G

    194g · £20.36/kg
    £3.95
    £2.95 Clubcard (£15.21/kg)
  • Garnier Body Superfood Nutri-Glow Cream - Vitamin C & Mango 380ml

    £13.60
    £8.25 Clubcard
  • Tesco Finest Piccobella Tomatoes 220G

    220g · £11.59/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Organic Carrots 700G

    700g · £2.21/kg
    £1.55
    £1.35 Clubcard (£1.93/kg)
  • Tesco Finest Red Pepper & Sun-dried Tomato Pasta Salad 215g

    215g · £22.09/kg
    £4.75
    3 for £10 Clubcard
  • Tesco Mixed Sized Organic Eggs 6 Pack

    328g · £10.98/kg
    £3.60
    £3.05 Clubcard (£9.30/kg)
  • Clover Original Spread 500G

    500g · £7.00/kg
    £3.50
    £2.65 Clubcard (£5.30/kg)
  • Tesco Finest Italian Burrata 250G

    150g · £29.67/kg
    £4.45
    £4.00 Clubcard (£26.67/kg)
  • Tesco Chicken Breast Mini Fillets 650g

    650g · £10.77/kg
    £7.00
    £6.15 Clubcard (£9.46/kg)
  • Bertolli Original Spread 450G

    450g · £9.00/kg
    £4.05
    £3.60 Clubcard (£8.00/kg)
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • TESCO finest Cherrywood Smoked Beef Aberdeen Angus Beef Burgers 340g

    340g · £21.76/kg
    £7.40
    £5.50 Clubcard (£16.18/kg)
  • Tesco Green & Black Olives with Feta Herby & Tangy 160g

    160g · £24.06/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Tesco Roast Chicken Slices 180g

    180g · £25.56/kg
    £4.60
    £4.20 Clubcard (£23.33/kg)
  • Walkers Sensations Balsamic Vinegar & Caramelised Onion Sharing Crisps 150g

    150g · £21.00/kg
    £3.15
    £2.00 Clubcard (£13.33/kg)
  • Tesco Finest Four Cheese Potato Salad 270g

    270g · £18.33/kg
    £4.95
    3 for £10 Clubcard
  • Jacksons of Yorkshire Champion Multigrain Brown Bloomer Bread 800g

    800g · £3.06/kg
    £2.45
    £2.05 Clubcard (£2.56/kg)
  • Warburtons Thin Sliced Seeded Protein Bagels 4 Pack

    4pk · £0.59 each
    £2.35
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Old El Paso Large Super Soft Flour Tortillas Wraps 6 Pack 350G

    350g · £7.86/kg
    £2.75
    £2.40 Clubcard (£6.86/kg)
  • Mr Kipling Vanilla Birthday Cake Tarts 4 Pack

    4pk · £0.68 each
    £2.70
    £1.45 Clubcard (£0.36 each)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Coco Di Mama Pesto Tuna Picante Baguette

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Tesco Free From Pasta Bolognese 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Finest Italian Burrata 250G

    150g · £29.67/kg
    £4.45
    £4.00 Clubcard (£26.67/kg)
  • MULLER X MY PROTEIN Mousse Chocolate Flavour 200g

    200g · £15.00/kg
    £3.00
  • Tesco Danish Blue Cheese 150 G

    150g · £24.33/kg
    £3.65
  • Tesco Chicken Breast Mini Fillets 650g

    650g · £10.77/kg
    £7.00
    £6.15 Clubcard (£9.46/kg)
  • Quorn 12 Picnic Eggs 240g

    240g · £14.17/kg
    £3.40
  • Tesco Finest Sunflower & Pumpkin Sliced White Bread Loaf 600g

    600g · £3.00/kg
    £1.80
  • Tesco 10 Extra Mature Cheddar Slices 250G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
  • De Cecco Gnocchi Di Patate 500G

    500g · £7.10/kg
    £3.55
    £2.00 Clubcard (£4.00/kg)
  • Tesco Finest Four Cheese Potato Salad 270g

    270g · £18.33/kg
    £4.95
    3 for £10 Clubcard
  • Tesco Classic Veggie Sushi 126g

    126g · £26.98/kg
    £3.40
  • Tesco Finest All The Greens Medley 195g

    195g · £18.97/kg
    £3.70
  • Tesco Finest Italian Diced Guanciale 100g

    2pk · £64.00/kg
    £3.20
  • TESCO finest Cherrywood Smoked Beef Aberdeen Angus Beef Burgers 340g

    340g · £21.76/kg
    £7.40
    £5.50 Clubcard (£16.18/kg)
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Tesco Finest Ribeye Steak 227G

    227g · £45.59/kg
    £10.35
  • Tesco Pink Lady Apples 5 Pack

    5pk · £0.67 each
    £3.35
  • Pizza Express American Pizza 250G

    250g · £24.00/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£14.00/kg)
  • Tesco British Chicken Thigh Fillets 1Kg

    1kg · £9.20/kg
    £9.20
  • Tesco Roast Chicken Slices 180g

    180g · £25.56/kg
    £4.60
    £4.20 Clubcard (£23.33/kg)
  • Tesco Slow Cooked BBQ Beef Brisket 400g

    400g · £21.38/kg
    £8.55
  • Tesco Butternut Squash Each

    1pk · £2.00 each
    £2.00
  • Tesco Finest Dine In Roasted Mushrooms in Creamy Garlic Sauce 300g

    300g · £12.67/kg
    £3.80
  • Cadbury Dairy Milk Trifle 2 x 90g

    2pk · £28.89/kg
    £2.60
  • Tesco 6 Pork Sausage Rolls 360g

    360g · £5.28/kg
    £1.90
  • Tesco British Pork Lunch Tongue Slices 120g

    120g · £20.00/kg
    £2.40
  • Tesco Finest Red Pepper & Sun-dried Tomato Pasta Salad 215g

    215g · £22.09/kg
    £4.75
    3 for £10 Clubcard
  • Tesco Finest Piccobella Tomatoes 220G

    220g · £11.59/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Finest Parmigiano Reggiano 170 G

    170g · £31.76/kg
    £5.40
  • Tesco Sweet Gem Lettuce

    2pk · £0.63 each
    £1.25
    £1.00 Clubcard (£0.50 each)
  • Jacksons of Yorkshire Champion Multigrain Brown Bloomer Bread 800g

    800g · £3.06/kg
    £2.45
    £2.05 Clubcard (£2.56/kg)
  • Tesco Finest Dine In 30 Day Matured British Ranch Steaks With Wild Garlic Butter 323G

    323g · £28.02/kg
    £9.05
  • Tesco 0% Fat Greek Style Yogurt 500G

    500g · £2.60/kg
    £1.30
  • Tesco Sweet Potatoes 1Kg

    1kg · £1.40/kg
    £1.40
  • Tesco Finest Beef Stroganoff With Rice 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco Vegetable Sushi Snack 70g

    70g · £21.43/kg
    £1.50
  • Tesco Half & Half Cake

    1pk · £21.00 each
    £21.00
  • Tesco British Mature Grated Cheddar Cheese 250 G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
  • Tesco Red Onions 3Pack Minimum

    3pk · £0.37 each
    £1.10
  • Tesco Green & Black Olives with Feta Herby & Tangy 160g

    160g · £24.06/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Tesco Finest Chocolate Cake 6 Servings

    1pk · £5.25 each
    £5.25
  • Tesco Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £2.83/kg
    £1.70
  • Tesco Smoked Back Bacon Rashers 300G

    300g · £5.50/kg
    £1.65
  • Tesco Medium Free Range Eggs 12 Pack

    12pk · £0.28 each
    £3.40
  • Tesco Brunswick Ham Slices 130G.

    130g · £14.23/kg
    £1.85
  • Fage Total 5% Fat Greek Recipe Yogurt 450G

    450g · £10.78/kg
    £4.85
  • Tesco Organic Carrots 700G

    700g · £2.21/kg
    £1.55
    £1.35 Clubcard (£1.93/kg)
  • Tesco Bake at Home Part Baked Mini White Rolls 6 Pack

    300g · £5.50/kg
    £1.65
  • Tesco Swede

    1pk · £0.75 each
    £0.75
  • Tesco Mixed Sized Organic Eggs 6 Pack

    328g · £10.98/kg
    £3.60
    £3.05 Clubcard (£9.30/kg)
  • Old El Paso Large Super Soft Flour Tortillas Wraps 6 Pack 350G

    350g · £7.86/kg
    £2.75
    £2.40 Clubcard (£6.86/kg)
  • Primula Cheese & Ham Tube 140G

    140g · £18.57/kg
    £2.60
  • Tesco Ready to Eat Conference Pears 4 Pack

    4pk · £0.73 each
    £2.90
  • La Famiglia Rana Garlic & Mozzarella Gnocchi 280g

    280g · £12.32/kg
    £3.45
  • Tesco Beef Mince 20% Fat 500g

    500g · £7.60/kg
    £3.80
  • Clover Original Spread 500G

    500g · £7.00/kg
    £3.50
    £2.65 Clubcard (£5.30/kg)
  • Ms Molly's Strawberry Jam Doughnuts 2 Pack

    2pk · £0.55 each
    £1.10
  • Tesco Finest White Sourdough Loaf 400G

    400g · £7.00/kg
    £2.80

Meal deals

View all (4)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Extra - Widnes

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo