Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Extra - Wigan Hindley

Allergens and info

Delivery unavailable to your location

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • WASABI DINE Meal Deal for £10 Clubcard Price

    £10.00
    Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    £6.00
    Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    £7.00
    Clubcard
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Happy Egg Co. Free Range Eggs 10 Mixed Weight

    10pk · £0.48 each
    £4.80
    £3.25 Clubcard (£0.33 each)
  • Tesco Sliced Edam 250g

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Grated Four Cheese 250g

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Dairylea Lunchers Ham n Cheese 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90
    £1.25 Clubcard (£19.23/kg)
  • Boursin Garlic and Herb Soft French Cream Cheese 150g

    150g · £28.00/kg
    £4.20
    £3.25 Clubcard (£21.67/kg)
  • Actimel Forest Fruit Immune Support Yogurt Drink Family Pack 14x100g

    1kg · £6.65/kg
    £6.65
    £3.75 Clubcard (£3.75/kg)
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Tesco Large Chicken Fillet Pack 1.6Kg

    1kg · £12.10/kg
    £12.10
    £11.00 Clubcard (£11.00/kg)
  • Tesco Spiced Chicken Pops with Hot Maple Dip 240g

    240g · £14.58/kg
    £3.50
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Unsmoked Thick Cut Back Bacon 300G

    300g · £5.67/kg
    £1.70
    £1.50 Clubcard (£5.00/kg)
  • Tesco Boneless Salmon Fillets 4 Pack 520g

    520g · £23.56/kg
    £12.25
    £10.85 Clubcard (£20.87/kg)
  • Tesco 10 No-Prawn Bubble Tempuras 150g

    150g · £16.67/kg
    £2.50
    3 for 2 Clubcard
  • TESCO 8 Golden Fish Finger with Mushy Peas 280g

    280g · £12.50/kg
    £3.50
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Green & Black Olives with Feta Herby & Tangy 160g

    160g · £24.06/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Sliced Edam 250g

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • Petits Filous Kids Strawberry & Raspberry Yoghurt Small Pots 6 x 47g

    47g · £50.00/kg
    £2.35
  • Attack A Snak Ham & Cheese Wrap Kit 86G

    86g · £22.09/kg
    £1.90
  • Tesco Pork & Egg Roll Slices 125g

    125g · £20.80/kg
    £2.60
  • Tesco Finest Vintage Cheddar & Caramelised Onion Quiche 400g

    400g · £14.25/kg
    £5.70
    £5.10 Clubcard (£12.75/kg)
  • Tesco Reduced Fat & Salt 8 Bacon Medallions Unsmoked 240g

    240g · £15.00/kg
    £3.60
  • Tesco Finest Spaghetti Bolognese 400g

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco Green & Black Olives with Feta Herby & Tangy 160g

    160g · £24.06/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Tesco Tuna & Sweetcorn 423g

    423g · £8.75/kg
    £3.70
  • YO! Chicken Katsu Bento 333g

    333g · £14.56/kg
    £4.85
  • Attack A Snak Pepperoni & Cheese Wrap Kit 83G

    83g · £22.89/kg
    £1.90
  • Tesco Finest 6 Pork & Apple Sausages 400G

    400g · £9.38/kg
    £3.75
  • Tesco Chicken Wings 1KG

    1kg · £2.80/kg
    £2.80
  • Tesco Wafer Thin Roast Chicken Slices 400g

    400g · £6.63/kg
    £2.65
  • Attack A Snak Chicken & Cheese Wrap Kit 86G

    86g · £22.09/kg
    £1.90
  • Munch Bunch Double Up Fromage Frais Strawberry Vanilla 4 x 85g (340g)

    4pk · £25.88/kg
    £2.20
  • Tesco Black Seedless Grapes 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
  • Tesco British Chicken Breast Fillets 1KG

    1kg · £8.00/kg
    £8.00
  • Tesco Chocolate Chip Brioche Rolls 8 Pack

    8pk · £0.24 each
    £1.95
  • Tesco Seasoned Roast Potatoes 800G

    800g · £3.75/kg
    £3.00
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Butterpak Spreadable - Slightly Salted 500g

    500g · £5.10/kg
    £2.55
  • Tesco Large Chicken Fillet Pack 1.6Kg

    1kg · £12.10/kg
    £12.10
    £11.00 Clubcard (£11.00/kg)
  • Boursin Garlic and Herb Soft French Cream Cheese 150g

    150g · £28.00/kg
    £4.20
    £3.25 Clubcard (£21.67/kg)
  • Cadbury Dairy Milk Button & Chunk Desserts 4x75g

    4pk · £62.00/kg
    £4.65
  • Tesco Boneless Salmon Half Side 500g

    500g · £20.50/kg
    £10.25
  • Actimel Forest Fruit Immune Support Yogurt Drink Family Pack 14x100g

    1kg · £6.65/kg
    £6.65
    £3.75 Clubcard (£3.75/kg)
  • Tesco Shredded Iceberg 130G

    130g · £5.00/kg
    £0.65
  • Seriously Spreadable Original Cheese Spread 125g

    125g · £12.80/kg
    £1.60
  • Tesco 6 Pork Sausage Rolls 360g

    360g · £5.28/kg
    £1.90
  • Tesco Baby Spinach 250G

    250g · £6.80/kg
    £1.70
  • Tesco Lemon & Garlic King Prawns 150G

    150g · £37.67/kg
    £5.65
  • Tesco Lean Beef Steak Mince 5% Fat 500g

    500g · £10.60/kg
    £5.30
  • Tesco Crispy Sweet Potato Fries 300G

    300g · £8.83/kg
    £2.65
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Pizza Express American Pizza 250G

    250g · £24.00/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£14.00/kg)
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Tesco 4 Belgian Chocolate Eclairs

    4pk · £0.55 each
    £2.20
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Tesco Cheese & Herb Sub Rolls 4 Pack

    4pk · £0.50 each
    £2.00
  • Tesco Grated Four Cheese 250g

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Cooked And Peeled King Prawns 150G

    150g · £29.33/kg
    £4.40
  • Tesco Whole Cucumber Each

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Tesco Wild Rocket 60G

    60g · £20.00/kg
    £1.20
  • Tesco Unsmoked Thick Cut Back Bacon 300G

    300g · £5.67/kg
    £1.70
    £1.50 Clubcard (£5.00/kg)
  • Tesco Boneless Salmon Fillets 4 Pack 520g

    520g · £23.56/kg
    £12.25
    £10.85 Clubcard (£20.87/kg)
  • Tesco 2 Beef Medallion Steaks 340G

    340g · £20.00/kg
    £6.80
  • Happy Egg Co. Free Range Eggs 10 Mixed Weight

    10pk · £0.48 each
    £4.80
    £3.25 Clubcard (£0.33 each)
  • Tesco Strawberries 400G

    400g · £7.25/kg
    £2.90
  • Tesco Boneless Salmon Fillet 130G

    130g · £26.54/kg
    £3.45
  • Kingsmill 50/50 Medium Soft White Bread Loaf 800g

    800g · £1.88/kg
    £1.50
  • Tesco White Cabbage Each

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Tesco Melon Slices 450G

    450g · £6.89/kg
    £3.10
  • Dairylea Lunchers Ham n Cheese 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90
    £1.25 Clubcard (£19.23/kg)
  • Tesco Bird Eye Chillies (C) 25G

    25g · £56.00/kg
    £1.40
  • Tesco Beansprout & Vegetable Stir Fry 570g

    570g · £4.82/kg
    £2.75
  • Tesco Halloumi 225G

    225g · £10.44/kg
    £2.35
  • Warburtons Soft White Sandwich Rolls 12 Pack

    12pk · £0.19 each
    £2.30
  • Tesco Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £2.83/kg
    £1.70

Meal deals

View all (5)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • WASABI DINE Meal Deal for £10 Clubcard Price

    Buy 1 Main, 1 Sauce & 1 Side
    £10.00
    Unlock with Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Extra - Wigan Hindley

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo