Skip to:ContentFooter
Deliveroo

ASDA Supermarket - Ryhope Supermarket

Allergens and info

Matches in-store prices

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping

Offers (586)

  • 0

    Asda Exceptional Chocolate Fudge Cake

    1pk · £2.60 each

    £2 off

    £2.60

    £4.60

  • 0

    Asda Exceptional Carrot Cake

    1pk · £2.70 each

    £2 off

    £2.70

    £4.70

  • 0

    Asda Exceptional Victoria Sponge Cake

    1pk · £2.70 each

    £2 off

    £2.70

    £4.70

  • 0

    Garnier Ultimate Blends Banana Hair Food Multi-Use Mask 400ml

    390ml · £17.18/L

    £4.45 off

    £6.70

    £11.15

  • 0

    Kenco Millicano Americano Original Instant Coffee 100g

    100g · £52.00/kg

    £3.40 off

    £5.20

    £8.60

  • 0

    Kenco Millicano Decaf Whole Bean Instant 100g

    100g · £52.00/kg

    £3.40 off

    £5.20

    £8.60

  • 0

    Mr Kipling 6 Angel Slices

    6pk · £0.34 each

    £1.35 off

    £2.05

    £3.40

  • 0

    Aunt Bessie's 10 Sage & Onion Stuffing Balls 260g

    260g · £8.46/kg

    £1.25 off

    £2.20

    £3.45

  • 0

    Dr. Oetker Ristorante Mozzarella Pizza 335g

    335g · £7.31/kg

    £1.40 off

    £2.45

    £3.85

  • 0

    Dr. Oetker Ristorante Pepperoni-Salame Pizza 320g

    320g · £7.66/kg

    £1.40 off

    £2.45

    £3.85

  • 0

    Dr. Oetker Ristorante Pizza Hawaii 355g

    355g · £6.90/kg

    £1.40 off

    £2.45

    £3.85

  • 0

    Quorn Mince 300g

    300g · £7.00/kg

    £1.20 off

    £2.10

    £3.30

  • 0

    Quorn Pieces 300g

    300g · £7.00/kg

    £1.20 off

    £2.10

    £3.30

  • 0

    Cadbury Flake 99 Cones 4 x 125ml (500ml)

    500ml · £8.80/L

    £2.45 off

    £4.40

    £6.85

  • 0

    Hartley's Strawberry 300g

    300g · £4.33/kg

    £0.70 off

    £1.30

    £2.00

  • 0

    McCain Air Fryer Deep Ridge Crinkle 750g

    750g · £3.40/kg

    £1.40 off

    £2.55

    £3.95

  • 0

    McCain Home Chips Straight 1kg

    1kg · £2.55/kg

    £1.40 off

    £2.55

    £3.95

  • 0

    Askeys The Deluxe Waffle 6 Sprinkled Dipped Cones

    6pk · £0.51 each

    2 for £4

    £3.05

  • 0

    Birds Eye 2 Chicken Quarter Pounders 227g

    227g · £11.23/kg

    £1.30 off

    £2.55

    £3.85

  • 0

    Maryland Choc Chip 200g

    200g · £6.50/kg

    £0.65 off

    £1.30

    £1.95

  • View all (586)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Asda Coronation Chicken 250g

    250g · £8.80/kg
    £2.20
  • Asda Meal for One Beef Stew & Dumplings 400g

    400g · £10.25/kg
    2 for £6.50
    £4.10
  • Asda Just Essentials Pork Shoulder Joint

    1kg · £4.85/kg
    £4.85
  • ASDA The Deli Hot Honey Feta 185g

    185g · £24.32/kg
    £4.50
  • Asda Chicken & Bacon Club On Oatmeal Bread

    1pk · £3.75 each
    £3.75
  • Asda British Red Leicester 400g

    400g · £10.13/kg
    2 for £5.45
    £4.05
  • Asda Meal for One Chicken Jalfrezi with Pilau Rice 400g

    400g · £10.25/kg
    2 for £6.50
    £4.10
  • Hartley's Jelly Raspberry Flavour 125g

    125g · £8.40/kg
    £1.05
  • Asda 4 Sweet & Juicy Large Oranges

    4pk · £0.67 each
    £2.66
  • Asda Farm Stores Brown Onions 1kg

    1kg · £1.20/kg
    £1.20
  • Exceptional by ASDA Breaded Wiltshire Ham 120g

    120g · £33.75/kg
    £4.05
  • Fage Total 5% Fat Natural Greek Recipe Strained Yoghurt 450g

    450g · £9.89/kg
    £4.45
  • Lurpak Butter Slightly Salted 200g

    200g · £16.25/kg
    £3.25
  • Muller Light Smooth Toffee Yogurt 160g

    160g · £6.88/kg
    5 for £5
    £1.10
  • Asda Cooked Ham 125g

    125g · £10.00/kg
    £1.25
  • Asda Grated Hard Cheese 80g

    80g · £21.88/kg
    5 for £5
    £1.75
  • Fage Total 0% Fat Greek Recipe Strained Yoghurt 450g

    450g · £9.89/kg
    £4.45
  • Asda Tender Chicken Breast Fillets 0.600kg

    £5.45
  • Rustlers The Essential Cheese Burger with Our Rich Tomato Relish 166g

    166g · £13.86/kg
    £2.30

Best Sellers

View all (26)
  • Gaviscon Double Action Mint Flavour 12 Chewable Tablets

    12pk · £0.40 each
    £4.80
  • Calpol Infant Sugar & Colour-Free Oral Suspension 2+ Months 100ml

    100ml · £39.50/L
    £3.95
    Restricted
  • Calpol Infant Sugar-Free Oral Suspension Paracetamol 2+ Months 100ml

    100ml · £44.00/L
    £4.40
    Restricted
  • Calpol SixPlus Sugar-Free Suspension Paracetamol 6+ Years 80ml

    80ml · £56.88/L
    £4.55
    Restricted
  • Betty Crocker Chocolate Chip Cookie Mix 200g

    200g · £13.25/kg
    £2.65
  • Asda Shades So Soft 12 White Long-Lasting Rolls

    12pk · £0.90 each
    £10.75
  • Arla Protein Mango Yogurt Pouch 200g

    200g · £9.25/kg
    £1.85
  • Asda Exceptional Aberdeen Angus 9oz Rump Steak

    260g · £27.31/kg
    £1.80 off
    £7.10£8.90
  • Frubes Kids Strawberry Flavour Yoghurt Tubes 9 x 37g (333g)

    330g · £8.03/kg
    £2.65
  • Exceptional by ASDA Mild & Delicate Scottish Smoked Salmon 100g

    100g · £59.00/kg
    2 for £11
    £5.90
  • Jason's No7 Sprouted Grains Sourdough 450g

    450g · £5.89/kg
    £2.65
  • Birds Eye 22 Chicken Dippers 403g

    403g · £14.64/kg
    £5.90
  • Fage Total 0% Fat Greek Recipe Strained Yoghurt 450g

    450g · £9.89/kg
    £4.45
  • BuzzBallz Lime 'Rita Margarita Cocktail 200ml

    200ml · £26.25/L
    3 for £12.50
    £5.25
  • McVitie's 10 The Original Jaffa Cakes

    110g · £15.91/kg
    £1.75
  • Domestos Extended Germ-Kill Original Bleach 750ml

    750ml · £2.13/L
    £1.60
  • ASDA Tender Beef Braising Steak

    400g · £15.63/kg
    2 for £11
    £6.25
  • Smirnoff No. 21 Vodka Red Label 37.5% vol 70cl

    700ml · £34.21/L
    £23.95
  • BuzzBallz Berry Cherry Limeade 200ml

    200ml · £26.25/L
    3 for £12.50
    £5.25
  • Arla Protein Strawberry Yogurt Pouch 200g

    200g · £8.00/kg
    £1.60

In-Store Price Match

View all (27)
  • Asda Paracetamol 500mg Capsules 16 Capsules

    16pk · £0.06 each
    £0.90
    Restricted
  • Asda Stonebaked Ham & Pineapple Pizza 366g

    366g · £10.93/kg
    2 for £6.50
    £4.00
  • Asda Little Angels 60 Sensitive Baby Wipes

    60pk · £0.01 each
    £0.70
  • Asda Allergy & Hayfever Relief 10mg Loratadine 30 Tablets

    30pk · £0.12 each
    £3.55
  • Asda Cook Mint 13g

    10g · £125.00/kg
    £1.25
  • Asda Max Strength Cold & Flu Day & Night Capsules 16 Capsules

    16pk · £0.16 each
    £2.55
    Restricted
  • Nurofen for Children Strawberry Oral Suspension 3mths to 9yrs Ibuprofen 100ml

    100ml · £50.00/L
    £5.00
    Restricted
  • Fox's Favourites Raspberry & Vanilla Jam 'n' Cream 150g

    150g · £8.33/kg
    £1.25
  • Asda Cook Cider Vinegar 350ml

    350ml · £5.43/L
    £1.90
  • Harringtons Dry Adult Dog Food, Rich in Lamb & Rice 1.7kg

    1.7kg · £3.97/kg
    £6.75
  • Asda Cook Ground Coriander 34g

    30g · £41.67/kg
    £1.25
  • Asda Cook Basil 14g

    10g · £125.00/kg
    £1.25
  • Asda Cook Ground Ginger 28g

    30g · £41.67/kg
    £1.25
  • Asda Dental Floss Mint Flavour 40m

    1pk · £1.25 each
    £1.25
  • Asda Cook Rosemary 27g

    30g · £41.67/kg
    £1.25
  • Asda Cook Thyme 17g

    20g · £62.50/kg
    £1.25
  • Asda Cook Mixed Herbs 12g

    10g · £125.00/kg
    £1.25
  • Asda Chia Seeds 150g

    150g · £15.33/kg
    £2.30
  • Asda Cream of Tomato Soup 600g

    600g · £3.75/kg
    £2.25
  • Asda Cook Crushed Chillies 28g

    30g · £41.67/kg
    £1.25

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo