Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Superstore - Fareham Whiteley

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Going the extra mile

    This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • New York Bakery Co The Original Plain Bagels 5 Pack

    5pk · £0.47 each
    £2.35
    £1.65 Clubcard (£0.33 each)
  • innocent Kids Super Smoothies Mangoes, Peaches, Apricots & Apples 4 x 150ml

    4pk · £1.35 each
    £5.40
    £4.20 Clubcard (£1.05 each)
  • NIVEA Derma Control Defend Antiperspirant Deodorant Spray 250ml

    £5.70
    £3.10 Clubcard
  • Tesco Fairtrade Organic Bananas 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.80 Clubcard (£0.36 each)
  • Pro Mlk Protein Shake Chocolate 1L

    £3.60
    £2.00 Clubcard
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Tesco Closed Cup Mushrooms 400G

    400g · £3.38/kg
    £1.35
    £1.10 Clubcard (£2.75/kg)
  • Tesco Finest Jersey Whole Milk 1L

    £2.30
    £2.05 Clubcard
  • Oatly Whole Oat Drink Chilled 1L

    £3.10
    £2.40 Clubcard
  • NIVEA Derma Control Restore Antiperspirant Deodorant Spray 250ml

    £4.60
    £3.10 Clubcard
  • Oatly Semi Oat Drink Chilled 1L

    £3.10
    £2.40 Clubcard
  • Pilgrims Choice Mature Cheddar Cheese 350 G

    350g · £16.00/kg
    £5.60
    £4.45 Clubcard (£12.71/kg)
  • Dairylea Strip Cheese 8's 140g

    £4.10
    £3.10 Clubcard
  • Yeo Valley Greek Style Natural Yogurt 950G

    950g · £6.11/kg
    £5.80
    £3.50 Clubcard (£3.68/kg)
  • Tesco Finest Yogurt Mango, Passionfruit & Coconut 425g

    425g · £8.47/kg
    £3.60
    £2.45 Clubcard (£5.76/kg)
  • Petits Filous Kids Strawberry & Raspberry Yoghurt Big Pots 4 x 85g

    4pk · £28.82/kg
    £2.45
    £1.90 Clubcard (£22.35/kg)
  • Tesco Chicken Thighs 2Kg

    2kg · £3.73/kg
    £7.45
    £6.70 Clubcard (£3.35/kg)
  • Tesco Chicken Breast Mini Fillets 650g

    650g · £10.77/kg
    £7.00
    £6.15 Clubcard (£9.46/kg)
  • Cathedral City Minis Mature Cheddar Cheese 6x20g

    6pk · £145.00/kg
    £2.90
    £2.60 Clubcard (£130.00/kg)
  • Yeo Valley Organic Natural Yogurt 450G

    450g · £6.33/kg
    £2.85
    £1.75 Clubcard (£3.89/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Bombay Potatoes 300g

    300g · £11.17/kg
    £3.35
  • Tesco Fully Loaded Battered Chicken, BBQ & Jalapeno Cheese Sauce Wrap

    1pk · £4.60 each
    £4.60
  • Muller Light Greek Style Lemon Yogurt 4X115g

    4pk · £27.83/kg
    £3.20
  • Tesco Chicken Jalfrezi and Pilau Rice 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Extra Mature Cheddar Cheese 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • PUREPOWER NUTRITION PULLED CHICKEN FILLET AND PENNE PASTA WITH A TOMATO & BASIL SAUCE 400G

    400g · £14.63/kg
    £5.85
  • Tesco All Rounder Potatoes 2Kg

    2kg · £0.93/kg
    £1.85
  • Quorn Meat Free Peppered Steaks 2 Pack, 196G

    196g · £24.23/kg
    £4.75
  • Tesco Mature Cheddar 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • Tesco Piri Piri Roast Chicken Slices 160g

    160g · £24.69/kg
    £3.95
  • Creamfields Mild Cheddar 900g

    900g · £7.39/kg
    £6.65
  • Tesco Finest Spinach Pinenut Pasta 215G

    215g · £18.60/kg
    £4.00
    2 for £6.50 Clubcard
  • Tesco Baby Spinach 250G

    250g · £6.80/kg
    £1.70
  • Tesco Greek Inspired Chicken Thigh Strips 180g

    180g · £31.39/kg
    £5.65
    £4.75 Clubcard (£26.39/kg)
  • Tesco Ginger 100g

    100g · £17.50/kg
    £1.75
  • Tesco Granny Smith Apple 6 Pack

    5pk · £0.42 each
    £2.10
  • Willow Block Alternative to Butter 200g

    200g · £7.50/kg
    £1.50
  • Quorn Chicken Style Pieces 300G

    £3.40
  • Tesco Beef Rump Steak 255G

    255g · £18.43/kg
    £4.70
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Pilgrims Choice Mature Cheddar Cheese 350 G

    350g · £16.00/kg
    £5.60
    £4.45 Clubcard (£12.71/kg)
  • Dairylea Dunkers Ritz Cheese Snacks 6 pack 6x43G

    258g · £17.64/kg
    £4.55
  • Tesco Free Range Eggs Medium 6 Pack

    6pk · £0.35 each
    £2.10
  • Cathedral City Minis Mature Cheddar Cheese 6x20g

    6pk · £145.00/kg
    £2.90
    £2.60 Clubcard (£130.00/kg)
  • Tesco Romaine Hearts Twin Pack

    2pk · £0.73 each
    £1.45
  • Dairylea Strip Cheese 8's 140g

    £4.10
    £3.10 Clubcard
  • Petits Filous Kids Strawberry & Raspberry Yoghurt Big Pots 4 x 85g

    4pk · £28.82/kg
    £2.45
    £1.90 Clubcard (£22.35/kg)
  • Gressingham Duck Fat 250G

    250g · £17.40/kg
    £4.35
  • Tesco Smoked Ham And Cheddar Cheese Sandwich

    1pk · £2.85 each
    £2.85
  • Tesco Chicken Breast Mini Fillets 650g

    650g · £10.77/kg
    £7.00
    £6.15 Clubcard (£9.46/kg)
  • Tesco Closed Cup Mushrooms 400G

    400g · £3.38/kg
    £1.35
    £1.10 Clubcard (£2.75/kg)
  • Violife Epic Cheddar Cheese Alternative 200g

    200mg · £19,500.00/kg
    £3.90
  • Dairylea Dunkers Jumbo Tubes Cheese Snacks 3x41g

    123g · £23.58/kg
    £2.90
  • Tesco Medium Free Range Eggs 12 Pack

    12pk · £0.28 each
    £3.40
  • Tesco Smoked Gammon Joint 750g

    750g · £9.07/kg
    £6.80
  • Tesco Mushroom Stir Fry 320g

    320g · £7.03/kg
    £2.25
  • Tesco Finest Quarter Pounders 454g

    454g · £15.20/kg
    £6.90
    £6.15 Clubcard (£13.55/kg)
  • New York Bakery Co The Original Plain Bagels 5 Pack

    5pk · £0.47 each
    £2.35
    £1.65 Clubcard (£0.33 each)
  • Old El Paso Chilli Beef Burrito 400g

    400g · £13.00/kg
    £5.20
  • Tesco Melon, Kiwi & Strawberry 250g (FOS)

    250g · £12.40/kg
    £3.10
  • Tesco Vegetable Stir Fry 320g

    320g · £7.03/kg
    £2.25
  • Cotton Candy Seedless Grapes 400g

    400g · £7.75/kg
    £3.10
  • Tesco Medium Cheddar 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • Dairylea Cheese Spread 270G

    270g · £14.26/kg
    £3.85
  • Tesco Finest Salsiccia Piccante with Hot Honey Wood Fired Pizza 410g

    410g · £14.63/kg
    £6.00
  • Dairylea Dunkers Jumbo Tubes Cheese Snacks 6 pack 6x41G

    246g · £18.50/kg
    £4.55
  • Tesco Ripe & Ready Avocado

    1pk · £0.85 each
    £0.85
  • Tesco White Toastie Bread Thick Sliced 800g

    800g · £1.00/kg
    £0.80
  • Tesco Mini Churros 205g

    205g · £27.07/kg
    £5.55
  • Tesco Finest Jacket Potatoes 4 Pack

    4pk · £0.55 each
    £2.20
  • Tesco Smoked Back Bacon Rashers 300G

    300g · £5.50/kg
    £1.65
  • Petits Filous Greek Style Strawberry Yogurt Pouch 4x85g

    4pk · £43.53/kg
    £3.70
  • Tesco Finest White Sourdough Loaf 400G

    400g · £6.50/kg
    £2.60
  • Bonne Maman Strawberry Mousse 2 x 70g

    2pk · £35.00/kg
    £2.45
  • Tesco 30% Reduced Fat Extra Mature Cheese 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • Tesco Steak & Onion Lattice Bar 500G

    500g · £11.10/kg
    £5.55

Meal deals

View all (4)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • WASABI DINE Meal Deal for £10 Clubcard Price

    Buy 1 Main, 1 Sauce & 1 Side
    £10.00
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Superstore - Fareham Whiteley

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo