Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Asda Express - Southampton Express Petrol

Allergens and info

Matches in-store prices

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Offers (279)

  • 0

    Corona 10 Extra Cans 440ml

    10pk · £3.09/L

    £4 off

    £13.60

    £17.60

  • 0

    MOTH Margarita 125ml

    125ml · £47.20/L

    3 for £9

    £5.90

  • 0

    Au Vodka Cherryade 330ml

    330ml · £15.30/L

    3 for £9

    £5.05

  • 0

    Au Vodka Pink Lemonade 330ml

    330ml · £15.30/L

    3 for £9

    £5.05

  • 0

    Thatchers Vintage Founder's Cider 500ml

    500ml · £7.40/L

    2 for £5.50

    £3.70

  • 0

    Thatchers Katy Somerset Cider 500ml

    500ml · £7.00/L

    2 for £5.50

    £3.50

  • 0

    Old Mout Cider Berries & Cherries 500ml

    500ml · £7.00/L

    2 for £5.50

    £3.50

  • 0

    Walkers Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Snacks Crisps 130g

    130g · £15.38/kg

    £1.15 off

    £2.00

    £3.15

  • 0

    Villa Maria Private Bin Sauvignon Blanc Marlborough 750ml

    750ml · £16.00/L

    £3 off

    £12.00

    £15.00

  • 0

    Captain Morgan Original Spiced Gold and Pepsi MAX Ready to Drink 330ml 5% vol can

    330ml · £12.27/L

    3 for £9

    £4.05

  • 0

    Casillero del Diablo Sauvignon Blanc 18.7cl

    187ml · £24.60/L

    3 for £9

    £4.60

  • 0

    Smirnoff Raspberry Crush & Lemonade 5% vol Ready To Drink Premix 250ml Can

    250ml · £14.20/L

    3 for £9

    £3.55

  • 0

    Birra Moretti Lager Beer 660ml Bottle

    660ml · £6.44/L

    2 for £5.50

    £4.25

  • 0

    Corona Lager Beer Bottle 620ml

    620ml · £6.77/L

    2 for £5.50

    £4.20

  • 0

    Staropramen Premium Czech Lager 660ml

    660ml · £6.21/L

    2 for £5.50

    £4.10

  • 0

    Strongbow Dark Fruit Cider 440ml

    4pk · £3.98/L

    2 for £10

    £7.00

  • 0

    Strongbow Original Apple Cider Can 4.5% ABV 4 x 440ml

    4pk · £3.61/L

    2 for £10

    £6.35

  • 0

    Hobgoblin Ruby Beer 4 x 568ml

    4pk · £3.39/L

    2 for £10

    £7.70

  • 0

    Au Vodka Blue Raspberry Soda Made with Vodka 330ml

    330ml · £15.30/L

    3 for £9

    £5.05

  • 0

    Ciroc Tropical Passion Sparkling Vodka Drink 5% vol 250ml Can

    250ml · £18.40/L

    3 for £9

    £4.60

  • View all (279)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Asda Cheddar Ploughman's on Malted Bread

    1pk · £3.45 each
    £3.45
  • Arla Protein Salted Caramel Yogurt 200g

    200g · £9.25/kg
    5 for £5
    £1.85
  • Asda Meal for One Spaghetti & Meatballs 400g

    400g · £10.25/kg
    2 for £6.50
    £4.10
  • Asda Halloumi 225g

    225g · £12.44/kg
    £2.80
  • Asda Chicken & Bacon Caesar on a Wheat Wrap

    1pk · £3.60 each
    £3.60
  • Ginsters Sausage Roll 100g

    100g · £20.50/kg
    £2.05
  • Asda 2 Chicken & Bacon Slices 300g

    300g · £7.33/kg
    £2.20
  • ASDA Sweet & Fragrant Mango 120g

    120g · £15.83/kg
    £1.90
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable 400g

    200g · £8.35/kg
    £1.43 off
    £1.67£3.10
  • Ginsters Chicken & Mushroom Slice 170g

    170g · £16.47/kg
    £2.80
  • Anchor Butter 200g

    200g · £11.45/kg
    £0.76 off
    £2.29£3.05
  • Asda Southern Fried Chicken Mini Fillets 305g

    305g · £19.51/kg
    £5.95
  • Asda Southern Fried Chicken Triple on a Wheat Wrap

    1pk · £5.50 each
    £5.50
  • Asda Crisp & Juicy Seedless Green Grapes 500g

    500g · £5.00/kg
    £2.50
  • Asda Classic Chicken Breast Slices 160g

    160g · £24.38/kg
    3 for £7
    £3.90
  • Asda Grated Mature British Cheddar 250g

    250g · £12.60/kg
    2 for £5.45
    £3.15
  • Asda Chicken Mayo on Malted Bread

    1pk · £2.80 each
    £2.80
  • Dairylea Lunchers Ham And Cheese Convenience Meals 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90
  • Asda Refreshing & Sweet Seedless Red Grapes 500g

    500g · £5.20/kg
    £2.60
  • Asda 2 Chicken Tikka Slices 300g

    300g · £7.33/kg
    £2.20
  • Exceptional by ASDA 4 Aberdeen Angus BEEF QUARTER POUNDERS 454g

    454g · £15.75/kg
    £7.15
  • Asda Sweet & Fruity Baby Plum Tomatoes 300g

    300g · £4.33/kg
    2 for £1.90
    £1.30
  • Arla Skyr Natural Icelandic Style Yogurt 450g

    450g · £6.00/kg
    £2.70
  • Pasta & Sauce

    1pk · £3.00 each
    £3.00
  • Warburtons 4 Delicious Breakfast Muffins

    4pk · £0.39 each
    £1.55
  • Activia Low Fat Vanilla Yogurt & Granola 165g

    165g · £12.42/kg
    £2.05
  • Warburtons 6 Brioche Hotdog Rolls

    6pk · £0.42 each
    £2.50
  • Strings & Things Cheestrings 4 x 20g (80g)

    80g · £27.50/kg
    £2.20
  • Patak's The Original 2 Flame Baked Garlic & Coriander Naans

    220g · £10.45/kg
    £2.30
  • Asda Sweetcorn Cobettes

    4pk · £0.50 each
    £2.00
  • Asda Grower's Selection British Maris Piper Potatoes 1.25kg

    1.25kg · £1.32/kg
    £1.65
  • Aero Milk Chocolate Bubbly Mousse 4 x 59g (236g)

    240g · £11.25/kg
    £2.70
  • Jake & Nayns' Loaded Naan Chicken Tikka 185g

    185g · £18.65/kg
    £3.45
  • Ginsters Cheese & Onion Slice 170g

    170g · £16.47/kg
    £2.80
  • ASDA Crisp and Sweet Pink Lady Apple 80g

    80g · £21.25/kg
    £1.70

Best Sellers 📈

View all (30)
  • Calpol SixPlus Sugar-Free Suspension Paracetamol 6+ Years 80ml

    80ml · £56.88/L
    £4.55
    Restricted
  • Asda Shades So Soft 6 White Long-Lasting Rolls

    6pk · £0.88 each
    £5.25
  • CESAR Classics Terrine Dog Food Trays Mixed in Loaf 8 x 150g

    1.2kg · £5.67/kg
    £1.40 off
    £6.80£8.20
  • Asda Zesty Lemon Washing Up Liquid 500ml

    500ml · £1.90/L
    £0.95
  • Fairy Max Power Washing Up Liquid 660ML

    660ml · £6.59/L
    £0.55 off
    £4.35£4.90
  • Asda Cucumber

    1pk · £1.25 each
    2 for £1.90
    £1.25
  • Asda Banana Each (Single)

    1pk · £0.35 each
    £0.35
  • Asda 6 Sweet & Creamy Bananas

    6pk · £0.20 each
    2 for £1.90
    £1.20
  • Asda Refreshing & Sweet Seedless Red Grapes 500g

    500g · £5.20/kg
    £2.60
  • Asda Crisp & Juicy Seedless Green Grapes 500g

    500g · £5.00/kg
    £2.50
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • ASDA Flavourful Reduced Fat Beef Steak Mince 500g

    500g · £13.20/kg
    £6.60
  • Cadbury Crunchie Rocks Chocolate 100g

    100g · £26.50/kg
    £2.65
  • Betty Crocker Velvety Vanilla Cake Mix 425g

    425g · £9.41/kg
    £4.00
  • McVitie's 10 The Original Jaffa Cakes

    110g · £15.91/kg
    £1.75
  • Jammie Dodgers Raspberry Flavour 140g

    140g · £7.50/kg
    £1.05
  • Evian Still Natural Mineral Water 1.5L

    1.5L · £1.30/L
    £1.95
  • Coca-Cola Cherry 1.75L

    1.75L · £1.91/L
    £3.35
  • Coca-Cola Classic 8 x 330ml

    8pk · £2.78/L
    £7.35
  • Fillipo Sansovino Prosecco D.O.C. Rose 75cl

    750ml · £14.40/L
    £10.80

Cosy Nights In🍂

View all (6)
  • Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Coated Sharing Peanuts 150g

    150g · £23.00/kg
    £3.45
  • That’s Nuts Walkers Smoky Bacon Coated Peanuts Grab Bag 40g

    40g · £31.25/kg
    £1.25
  • Thats Nuts Walkers Salt & Vinegar Coated Peanuts Grab Bag 40g

    40g · £31.25/kg
    £1.25
  • Walkers BBQ Sauce Grab Bag Crisps 45g

    45g · £30.00/kg
    £1.35
  • Walkers Bugles Southern Style BBQ Sharing Snacks Crisps 110g

    110g · £16.82/kg
    £1.85
  • GU Salted Caramel Cheesecake 2 x 82g (164g)

    164g · £28.66/kg
    £4.70

Life in the Express Lane 💚🚀

View all (12)
  • Beer, Ale, Cider

    1pk · £5.50 each
    £5.50
  • Feelin' Fresh

    1pk · £1.90 each
    £1.90
  • Fill Your Freezer

    1pk · £7.50 each
    £7.50
  • Heinz Mix & Match

    1pk · £4.65 each
    £4.65
  • Meals in Minutes

    1pk · £6.50 each
    £6.50
  • Meal Deal

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Pasta & Sauce

    1pk · £3.00 each
    £3.00
  • Picnic Picky Bits

    1pk · £7.00 each
    £7.00
  • Premium Meal Deal

    1pk · £6.00 each
    £6.00
  • Spritz Me! 🍊

    1pk · £20.00 each
    £20.00
  • The Big Brekkie

    1pk · £10.00 each
    £10.00
  • Yogurt Bowl

    1pk · £6.00 each
    £6.00

In-Store Price Match

View all (22)
  • Asda Onion Rings 150g

    150g · £9.00/kg
    £1.35
  • Nurofen for Children Strawberry Oral Suspension 3mths to 9yrs Ibuprofen 100ml

    100ml · £50.00/L
    £5.00
    Restricted
  • Calpol SixPlus Fast Melts Paracetamol Strawberry Flavour 6+ Years 12s

    12pk · £0.52 each
    £6.25
    Restricted
  • Asda Paracetamol 500mg Capsules 16 Capsules

    16pk · £0.06 each
    £0.90
    Restricted
  • Calpol Infant Oral Suspension Paracetamol For 2+ Months 100ml

    100ml · £40.50/L
    £4.05
    Restricted
  • Asda Shades So Soft 6 White Long-Lasting Rolls

    6pk · £0.88 each
    £5.25
  • Harringtons Dry Adult Dog Food, Rich in Lamb & Rice 1.7kg

    1.7kg · £3.97/kg
    £6.75
  • Asda Hero Adult Dog Gravy Selection Meaty & Poultry 6 x 400g (2.4kg)

    2.4kg · £1.92/kg
    £4.60
  • Homefire Kiln Dried Logs

    16.5L · £0.48/L
    2 for £10
    £8.00
  • Aptamil 3 Toddler Milk 1-3 Years 200ml

    200ml · £6.00/L
    £1.20
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • Asda Dental Floss Mint Flavour 40m

    1pk · £1.25 each
    £1.25
  • Kinder Surprise 20g

    20g · £77.50/kg
    £1.55
  • Barratt Flumps 20g

    20g · £25.00/kg
    £0.50
  • Goldenfry Farmhouse Style Dumpling Mix 142g

    142g · £10.56/kg
    £1.50
  • Asda Chia Seeds 150g

    150g · £15.33/kg
    £2.30
  • Fox's Favourites Raspberry & Vanilla Jam 'n' Cream 150g

    150g · £8.33/kg
    £1.25
  • ASDA Double Concentrate Tomato Puree 200g

    200g · £5.00/kg
    £1.00
  • Asda Extra Virgin Olive Oil 250ml

    250ml · £15.80/L
    £3.95
  • Asda Cook Thyme 17g

    17g · £73.53/kg
    £1.25

Deals You'll Love 💚

View all (103)
  • Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Sharing Bag Crisps 150grams

    150g · £21.00/kg
    £3.15
  • Walkers Sensations Roasted Chicken & Thyme Sharing Crisps 150g

    150g · £21.00/kg
    £3.15
  • KP Original Salted Peanuts 250g

    250g · £15.40/kg
    £3.85
  • KP Dry Roasted Peanuts 250g

    250g · £15.40/kg
    £3.85
  • McCoy's Classic Variety Multipack Crisps 6 Pack

    150g · £19.67/kg
    £2.95
  • McCoy's Flame Grilled Steak Flavour Potato Crisps 6 x 25g

    150g · £19.67/kg
    £2.95
  • Benylin Chesty Coughs (Non-Drowsy)

    150ml · £49.33/L
    £7.40
    Restricted
  • Sudafed Blocked Nose Spray

    15ml · £433.33/L
    £6.50
    Restricted
  • Andrex Family Soft 9 Rolls

    9pk · £0.53 each
    £1.25 off
    £4.80£6.05
  • Regina Blitz Household Towel

    1pk · £3.15 each
    £1.05 off
    £3.15£4.20
  • Dreamies Cat Treat Biscuits with Tasty Chicken 6x200g

    200g · £17.00/kg
    £0.80 off
    £3.40£4.20
  • Whiskas Cat Food with Delicious Chicken 1+ 800g

    800g · £5.33/kg
    £1.19 off
    £4.26£5.45
  • CESAR Classics Terrine Dog Food Trays Mixed in Loaf 8 x 150g

    1.2kg · £5.67/kg
    £1.40 off
    £6.80£8.20
  • Pedigree Dentastix Daily Oral Care Medium 10-25kg 5 Sticks 128g

    130g · £12.46/kg
    £0.48 off
    £1.62£2.10
  • Asda Ultimate All in 1 Citrus Dishwasher Tablets 40 x 12.5g (500g)

    40pk · £11.00/kg
    £0.75 off
    £5.50£6.25
  • Fairy Max Power Washing Up Liquid 660ML

    660ml · £6.59/L
    £0.55 off
    £4.35£4.90
  • Febreze Bathroom, Continuous Air Freshener Lenor Spring Awakening 1 Count

    1pk · £2.50 each
    £0.60 off
    £2.50£3.10
  • Ambi pur 3Volution Blossom & Breeze Plug Refill 20ml

    1pk · £4.95 each
    £1.25 off
    £4.95£6.20
  • Asda 20 Tie Top Bin Bags 75 Litres

    20pk · £0.20 each
    £0.46 off
    £4.09£4.55
  • Pampers Baby-Dry Nappy Pants Size 5, 33 Nappies, 12kg-17kg, Essential Pack

    33pk · £0.40 each
    £2.63 off
    £13.32£15.95

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Asda Express - Southampton Express Petrol

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo