Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Southampton Burgess Rd

Allergens and info

Delivery unavailable to your location

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • Warburtons Crumpets 6 Pack

    6pk · £0.17 each
    £1.00
    £0.90 Clubcard (£0.15 each)
  • Warburtons 6 Choc Chip Pancakes

    6pk · £0.38 each
    £2.30
    £1.75 Clubcard (£0.29 each)
  • Dettol Antibacterial Limescale Bathroom Cleaning Spray 750ml

    £3.55
    £3.10 Clubcard
  • Tesco Gala Apple Minimum 5 Pack (C)

    6pk · £0.35 each
    £2.10
    £1.85 Clubcard (£0.31 each)
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Tesco Carrot Cauliflower And Brocc 300G

    300g · £6.67/kg
    £2.00
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Grated Mozzarella 250G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Philadelphia Original Soft Cream Cheese 280G

    280g · £14.11/kg
    £3.95
    £3.00 Clubcard (£10.71/kg)
  • M&M'S Minis Milk Chocolate Funsize 220g

    220g · £28.64/kg
    £6.30
    £4.35 Clubcard (£19.77/kg)
  • Tesco Finest 4 Signature Pork Sausages 440g

    440g · £13.52/kg
    £5.95
    £4.45 Clubcard (£10.11/kg)
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Tesco Spanish Style Tortilla 500g

    500g · £7.70/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Tesco Pork & Pickle Pies 6 Pack 300g

    300g · £11.17/kg
    £3.35
    £2.90 Clubcard (£9.67/kg)
  • Ginsters Chicken & Mushroom Slice 170G

    170g · £17.65/kg
    £3.00
    £2.25 Clubcard (£13.24/kg)
  • Original Source Mint Shower Gel 250M

    £2.25
    £1.60 Clubcard
  • Tesco 20 Mini Pork Sausage Rolls 220g

    220g · £11.14/kg
    £2.45
    2 for £4 Clubcard
  • Petits Filous Kids Strawberry & Raspberry Yoghurt Big Pots 4 x 85g

    4pk · £28.82/kg
    £2.45
    £1.90 Clubcard (£22.35/kg)
  • Warburtons Tiger Bread Bloomer 600g

    600g · £3.67/kg
    £2.20
    £2.00 Clubcard (£3.33/kg)
  • BFree Gluten Free Stone Baked Pitta Bread 220g

    220g · £17.50/kg
    £3.85
    £2.90 Clubcard (£13.18/kg)
  • Pizza Express Hawaiian Ham & Pineapple Pizza 267g

    267g · £22.47/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£13.11/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Chocolate Chip Brioche Rolls 8 Pack

    8pk · £0.24 each
    £1.95
  • Tesco Spanish Style Tortilla 500g

    500g · £7.70/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Tesco Grated Mozzarella 250G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Baby Potatoes 750G

    750g · £1.13/kg
    £0.85
  • Tesco 2 Steak Slice 300g

    300g · £6.33/kg
    £1.90
  • Petits Filous Kids Strawberry & Raspberry Yoghurt Big Pots 4 x 85g

    4pk · £28.82/kg
    £2.45
    £1.90 Clubcard (£22.35/kg)
  • Tesco 20 Mini Pork Sausage Rolls 220g

    220g · £11.14/kg
    £2.45
    2 for £4 Clubcard
  • Philadelphia Original Soft Cream Cheese 280G

    280g · £14.11/kg
    £3.95
    £3.00 Clubcard (£10.71/kg)
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Philadelphia Garlic & Herbs Soft Cream Cheese 165G

    165g · £17.27/kg
    £2.85
  • Warburtons Tiger Bread Bloomer 600g

    600g · £3.67/kg
    £2.20
    £2.00 Clubcard (£3.33/kg)
  • Tesco Chicken Breast Fillets 650g (c)

    650g · £7.92/kg
    £5.15
  • Hovis Soft White Medium Sliced Bread 800g

    800g · £1.75/kg
    £1.40
  • Limes Each

    1pk · £0.30 each
    £0.30
  • Tesco Chicken Korma With Pilau Rice 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Warburtons Crumpets 6 Pack

    6pk · £0.17 each
    £1.00
    £0.90 Clubcard (£0.15 each)
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Tesco Brown Onions 3 Pack

    3pk · £0.35 each
    £1.05
  • Cucumber Whole Each (C)

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Tesco Salad Tomatoes 360G (C)

    360g · £2.78/kg
    £1.00
  • Tesco Butterpak Spreadable - Slightly Salted 500g

    500g · £5.10/kg
    £2.55
  • Fridge Raiders Slow Roasted Chicken Bites 70G

    70g · £22.86/kg
    £1.60
  • Tesco Gala Apple Minimum 5 Pack (C)

    6pk · £0.35 each
    £2.10
    £1.85 Clubcard (£0.31 each)
  • Wall's Jumbo Sausages Roll 130G

    130g · £11.15/kg
    £1.45
  • Tesco Closed Cup Mushrooms 300G (C)

    300g · £3.33/kg
    £1.00
  • Tesco Red Onions 3 Pack

    3pk · £0.40 each
    £1.20
  • Tesco White Pitta Bread 6 Pack

    6pk · £0.10 each
    £0.60
  • Warburtons Toastie Thick Sliced White Bread 800g

    800g · £1.81/kg
    £1.45
  • Warburtons Wholemeal Medium Sliced Bread 800g

    800g · £1.75/kg
    £1.40
  • Warburtons Toastie Thick and Small Sliced White Bread 400g

    400g · £2.50/kg
    £1.00
  • Tesco Broccoli 375G

    375g · £2.53/kg
    £0.95
  • Tesco Crispy Chicken Tenders 305g

    305g · £17.87/kg
    £5.45
  • Tesco Cheese Sandwich No Mayonnaise

    1pk · £1.60 each
    £1.60
  • BFree Gluten Free Stone Baked Pitta Bread 220g

    220g · £17.50/kg
    £3.85
    £2.90 Clubcard (£13.18/kg)
  • Yamas Authentic Greek Feta Pdo 150G

    150g · £17.67/kg
    £2.65
  • Tesco 0% Fat Greek Style Yogurt 500G

    500g · £2.60/kg
    £1.30
  • Tesco Mint 15G (C)

    15g · £66.67/kg
    £1.00
  • Strings & Things, Meal Deal Cheestrings Twin Pack, 40g

    20g · £65.00/kg
    £1.30
  • Pizza Express Hawaiian Ham & Pineapple Pizza 267g

    267g · £22.47/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£13.11/kg)
  • T, Sweet & Sour Chicken & Egg Fried Rice 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Itsu Chicken Gyoza Snack Pot 47g

    47g · £31.91/kg
    £1.50
  • Philadelphia Light Low Fat Soft Cream Cheese 165G

    165g · £17.27/kg
    £2.85
  • Tesco Pink Lady Apple Min 6 Pack (C)

    5pk · £0.69 each
    £3.45
  • Tesco 12 Beef Meatballs 336G

    336g · £13.69/kg
    £4.60
  • Tesco Chicken Drumsticks 600G

    600g · £5.58/kg
    £3.35
  • Tesco Pizza Pepperoni 120G

    120g · £9.17/kg
    £1.10
  • Lurpak Plant Based Alternative to Spreadable or Butter 400g

    400g · £13.25/kg
    £5.30
  • Anchor Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

    400g · £11.75/kg
    £4.70
  • The Pizza Co Chicken Pops 128G

    128g · £37.50/kg
    £4.80
  • Satono Yuki Tofu 300G

    300g · £8.17/kg
    £2.45
  • Tesco Carrot Cauliflower And Brocc 300G

    300g · £6.67/kg
    £2.00
    3 for 2 Clubcard
  • Richmond Meat-Free Sausages 8 Pack 304g

    304g · £9.21/kg
    £2.80
  • McVitie's Toasting Waffles 8 Pack

    200g · £11.50/kg
    £2.30
  • Ginsters Chicken & Mushroom Slice 170G

    170g · £17.65/kg
    £3.00
    £2.25 Clubcard (£13.24/kg)
  • Tesco Finest 2 Smoked Haddock Fishcakes 290G

    290g · £14.83/kg
    £4.30

Meal deals

  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Southampton Burgess Rd

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo