Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Castlefields

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • Tesco 40 Clear Waterproof Plasters.

    40pk · £0.05 each
    £1.90
    £1.70 Clubcard (£0.04 each)
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • Tesco Fairtrade Organic Bananas 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.80 Clubcard (£0.36 each)
  • Tesco Finest Pink Lady Apple 4 Pack

    4pk · £0.95 each
    £3.80
    £3.20 Clubcard (£0.80 each)
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Zespri SunGold Kiwi 4 pack

    4pk · £0.89 each
    £3.55
    £3.15 Clubcard (£0.79 each)
  • Tesco Mini Carrot 320G

    320g · £5.47/kg
    £1.75
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco British Mature Cheddar Cheese 10 Slices, 250 G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Grated Mozzarella 250G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Applewood Slices 160G

    160g · £22.50/kg
    £3.60
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Mozzarella & Cheese Mix 250g

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Dairylea Strip Cheese 8's 140g

    £4.10
    £3.10 Clubcard
  • Tesco Green Olives with Slow Roasted Tomatoes 160g

    160g · £24.06/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Tesco Simply Smashed Avocado 100G

    100g · £17.50/kg
    £1.75
    £1.50 Clubcard (£15.00/kg)
  • Tesco 30 Pork Cocktail Sausages 240g

    240g · £10.21/kg
    £2.45
    2 for £4 Clubcard
  • Ginsters Peppered Steak Slice 170G

    170g · £17.06/kg
    £2.90
    £2.25 Clubcard (£13.24/kg)
  • Warburtons 6 Choc Chip Pancakes

    6pk · £0.38 each
    £2.30
    £1.75 Clubcard (£0.29 each)
  • Tesco Crispy Sweet Potato Fries 300G

    300g · £8.83/kg
    £2.65
    3 for 2 Clubcard
  • Dairylea Lunchers Ham n Cheese 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90
    £1.25 Clubcard (£19.23/kg)
  • Tesco Crispy Slices 350G (C)

    350g · £7.57/kg
    £2.65
    3 for 2 Clubcard

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Port Salut Mild Soft French Cheese 185g

    185g · £21.89/kg
    £4.05
  • Tesco Butterpak Spreadable - Slightly Salted 500g

    500g · £5.10/kg
    £2.55
  • Le Rustique Pasteurised Camembert 250G

    250g · £17.20/kg
    £4.30
  • Tesco Finest Mac & Four Cheese 400g

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco Bangers & Mash 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Ham & Mushroom Tagliatelle 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Applewood Slices 160G

    160g · £22.50/kg
    £3.60
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco British Goats Cheese 125G

    125g · £27.20/kg
    £3.40
  • Tesco Chicken Breast Fillets 650g (c)

    650g · £7.92/kg
    £5.15
  • Tesco Homebake Part Baked White Baguettes 2 Pack

    300g · £6.00/kg
    £1.80
  • Dairylea Lunchers Ham n Cheese 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90
    £1.25 Clubcard (£19.23/kg)
  • Tesco 16 Seafood Sticks 250G

    250g · £6.20/kg
    £1.55
  • Tesco 4 Belgian Chocolate Eclairs

    4pk · £0.55 each
    £2.20
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Nestle Rolo Dessert 2X65g

    2pk · £36.15/kg
    £2.35
    £1.30 Clubcard (£20.00/kg)
  • Tesco Finest Lasagne Al Forno 400g

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco Grated Mozzarella 250G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • SCHAR GLUTEN FREE MUFFIN CHOCO CHIPS 225G

    5pk · £84.44/kg
    £3.80
  • Actimel Strawberry Immunity Live Yoghurt Drink Multipack 8X100g

    8pk · £0.54 each
    £4.35
  • Tesco Finest Pink Lady Apple 4 Pack

    4pk · £0.95 each
    £3.80
    £3.20 Clubcard (£0.80 each)
  • Tesco Green Olives with Slow Roasted Tomatoes 160g

    160g · £24.06/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Tesco Wild Rocket 60G

    60g · £20.00/kg
    £1.20
  • Tesco Finest Red Velvet Cake 405g

    405g · £12.96/kg
    £5.25
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Tesco Smoked Back Bacon Rashers 300G

    300g · £5.50/kg
    £1.65
  • Tesco Raspberries 150G (C)

    150g · £17.00/kg
    £2.55
  • Tesco Chicken Tikka Masala With Pilau Rice 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Spaghetti Bolognese 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Cucumber Whole Each (C)

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Tesco Salad Tomatoes 360G (C)

    360g · £2.78/kg
    £1.00
  • Tesco British Mature Cheddar Cheese 10 Slices, 250 G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • Warburtons Toastie Thick Sliced White Bread 800g

    800g · £1.81/kg
    £1.45
  • Cheestrings Twisted Cheese Snacks 4 Pk, 80 G

    4pk · £112.50/kg
    £2.25
  • Tesco Sweet Potatoes 1Kg (C)

    1kg · £1.40/kg
    £1.40
  • Eastman's Sliced Cooked Chicken 240G

    240g · £9.17/kg
    £2.20
  • Tesco Coleslaw 300g

    300g · £5.17/kg
    £1.55
  • Zespri SunGold Kiwi 4 pack

    4pk · £0.89 each
    £3.55
    £3.15 Clubcard (£0.79 each)
  • Tesco 30 Pork Cocktail Sausages 240g

    240g · £10.21/kg
    £2.45
    2 for £4 Clubcard
  • Dairylea Strip Cheese 8's 140g

    £4.10
    £3.10 Clubcard
  • Tesco Tenderstem Broccoli 200G

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Tesco Fairtrade Organic Bananas 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.80 Clubcard (£0.36 each)
  • Tesco Mini Carrot 320G

    320g · £5.47/kg
    £1.75
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Mozzarella & Cheese Mix 250g

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Smoked Streaky Bacon Rashers 14 Pack 300g

    300g · £9.00/kg
    £2.70
  • Cathedral City Mature Cheddar Cheese 350 G

    350g · £13.43/kg
    £4.70
  • Tesco Celery Sticks 250G

    250g · £4.80/kg
    £1.20
  • Billy Bear Slices 100G

    100g · £17.50/kg
    £1.75
  • Ginsters Peppered Steak Slice 170G

    170g · £17.06/kg
    £2.90
    £2.25 Clubcard (£13.24/kg)
  • St. Pierre Sliced Brioche Burger Buns 4 pack

    4pk · £0.83 each
    £3.30
  • MULLERICE PROTEIN Chocolate 180g

    180g · £7.22/kg
    £1.30
  • Tesco British Salted Block Butter 250G

    250g · £8.00/kg
    £2.00
  • Lemons 3Pack Express

    3pk · £0.65 each
    £1.95
  • Tesco Greek Style Yogurt 500G

    500g · £2.60/kg
    £1.30
  • Tesco Free Range Eggs Medium 6 Pack

    6pk · £0.35 each
    £2.10
  • Hartley's 10 Cal Raspberry Jelly 175g

    175g · £6.86/kg
    £1.20

Meal deals

  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Castlefields

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo