Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Reading Tilehurst

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    £6.00
    Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    £3.50
    Clubcard
  • Tesco Green Seedless Grapes Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Clover Original Spread 500G

    500g · £7.00/kg
    £3.50
    £2.65 Clubcard (£5.30/kg)
  • Kerrygold Salted Butter Stick 100g

    100g · £26.50/kg
    £2.65
    £2.30 Clubcard (£23.00/kg)
  • Mini Babybel Original Cheese Snacks 6 x 20g

    6pk · £160.00/kg
    £3.20
    £2.25 Clubcard (£112.50/kg)
  • Président French Brie Cheese 200g

    200g · £19.75/kg
    £3.95
    £3.00 Clubcard (£15.00/kg)
  • Heck Chicken Italia Sausages 255G

    255g · £12.94/kg
    £3.30
    £2.90 Clubcard (£11.37/kg)
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Tesco Mixed Vegetables 225G (C)

    250g · £8.80/kg
    £2.20
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Quorn Meat Free Crispy Nuggets 300G

    300g · £11.33/kg
    £3.40
    3 for 2 Clubcard
  • Jason's Recipe No 01 The Great White Straight Up Sourdough Loaf 450g

    450g · £6.33/kg
    £2.85
    £2.55 Clubcard (£5.67/kg)
  • Warburtons Crumpets 6 Pack

    6pk · £0.17 each
    £1.00
    £0.90 Clubcard (£0.15 each)
  • Mr Kipling Toffee Apple Halloween Pies 6 Pac

    6pk · £0.50 each
    £3.00
    £1.80 Clubcard (£0.30 each)
  • Mr Kipling Cherry Bakewell Cake Tarts 6 Pack

    6pk · £0.73 each
    £4.35
    £2.60 Clubcard (£0.43 each)
  • Tesco Cream & Strawberry Jam Doughnuts 2 Pack

    2pk · £1.10 each
    £2.20
    £1.75 Clubcard (£0.88 each)
  • Mr Kipling Signature Collection 2 All Butter Mince Pies Cakes

    2pk · £1.25 each
    £2.50
    £1.25 Clubcard (£0.63 each)
  • Tesco Crispy Slices 350G (C)

    350g · £7.57/kg
    £2.65
    3 for 2 Clubcard

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Beef & Pork Mince 23% Fat 500g

    500g · £10.00/kg
    £5.00
  • Tesco Large Free Range Eggs 6 Pack

    6pk · £0.41 each
    £2.45
  • Tesco Chicken Breast Fillets 650g (c)

    650g · £7.92/kg
    £5.15
  • Tesco Finest Scottish Smoked Salmon 50g

    50g · £79.00/kg
    £3.95
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Tesco Greek Style Yogurt 500G

    500g · £2.60/kg
    £1.30
  • Tesco Finest Sweet & Sour Chicken & Egg Fried Rice 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco Finest Rye & Mixed Seed Sourdough loaf 400G

    400g · £7.00/kg
    £2.80
  • Tesco Finest Mac & Four Cheese 400g

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Onken Set Natural Yogurt 450g

    450g · £6.22/kg
    £2.80
  • Tesco Chocolate Chip Brioche Rolls 8 Pack

    8pk · £0.24 each
    £1.95
  • Tesco Sweet & Easy Peel Clementines 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
  • Happy Egg Free Range Eggs Large 10 Pack

    10pk · £0.48 each
    £4.75
  • Tesco Blueberries 150G

    150g · £14.67/kg
    £2.20
  • Tesco Strawberries 227G (C)

    £2.60
  • Tesco British Cooked Ham Slices 120g

    120g · £20.42/kg
    £2.45
  • Tesco Finest Dry Cure Bacon Lardons 180G

    180g · £33.61/kg
    £6.05
  • Tesco All Butter Pain Au Chocolat 4 Pack

    4pk · £0.60 each
    £2.40
  • Tesco Free From 4 Mince Pies 220G

    220g · £13.64/kg
    £3.00
  • Tesco British Salted Block Butter 250G

    250g · £8.00/kg
    £2.00
  • Pizza Express American Pizza 250G

    250g · £24.00/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£14.00/kg)
  • Tesco Green Seedless Grapes Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Jason's Recipe No 01 The Great White Straight Up Sourdough Loaf 450g

    450g · £6.33/kg
    £2.85
    £2.55 Clubcard (£5.67/kg)
  • Tesco Carrot 500G (C)

    500g · £1.20/kg
    £0.60
  • Mr Kipling Cherry Bakewell Cake Tarts 6 Pack

    6pk · £0.73 each
    £4.35
    £2.60 Clubcard (£0.43 each)
  • Lemons 3Pack Express

    3pk · £0.65 each
    £1.95
  • Tesco Finest Smoked Dry Cure Back Bacon 8 Pack 240G

    240g · £19.58/kg
    £4.70
  • Simply Doughnuts Mini Classic and Sugar Ring 8 Pack

    8pk · £0.25 each
    £2.00
  • Tesco Finest Unsmoked Dry Cure Back Bacon 8 Pack 240G

    240g · £19.58/kg
    £4.70
  • Tesco Finest Steak Ragu 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Clover Original Spread 500G

    500g · £7.00/kg
    £3.50
    £2.65 Clubcard (£5.30/kg)
  • Tesco Cream & Strawberry Jam Doughnuts 2 Pack

    2pk · £1.10 each
    £2.20
    £1.75 Clubcard (£0.88 each)
  • Tesco Smoked Back Bacon Rashers 300G

    300g · £5.50/kg
    £1.65
  • Heck Chicken Italia Sausages 255G

    255g · £12.94/kg
    £3.30
    £2.90 Clubcard (£11.37/kg)
  • Tesco Fresh Egg Custard Tarts 2 Pack

    2pk · £0.53 each
    £1.05
  • Tesco 4 Belgian Chocolate Eclairs

    4pk · £0.55 each
    £2.20
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Creamfields Mature White Cheddar 400G

    400g · £7.63/kg
    £3.05
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Mini Babybel Original Cheese Snacks 6 x 20g

    6pk · £160.00/kg
    £3.20
    £2.25 Clubcard (£112.50/kg)
  • Tesco British Chicken Thighs 600G (C)

    600g · £5.50/kg
    £3.30
  • Warburtons Crumpets 6 Pack

    6pk · £0.17 each
    £1.00
    £0.90 Clubcard (£0.15 each)
  • Tesco Sweet Vine Ripened Tomatoes 255G

    255g · £5.69/kg
    £1.45
  • Tesco Free From Caramelised Apple Crumble Pies 4 Pack

    4pk · £0.84 each
    £3.35
  • Tesco Free Range Eggs Medium 6 Pack

    6pk · £0.33 each
    £2.00
  • Tesco Large Loose Garlic (c)

    1pk · £0.60 each
    £0.60
  • Tesco Small Bananas 6 Pack

    6pk · £0.15 each
    £0.90
  • Tesco Chicken Breast Fillets 350g

    350g · £9.43/kg
    £3.30
  • Tesco Mashed Potato 450G

    450g · £3.00/kg
    £1.35
  • Tesco Tenderstem Broccoli 200G

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Tesco Homebake Part Baked White Baguettes 2 Pack

    300g · £6.00/kg
    £1.80
  • Tesco Finest Baby Potatoes 750G (C)

    750g · £2.13/kg
    £1.60
  • Mr Kipling Toffee Apple Halloween Pies 6 Pac

    6pk · £0.50 each
    £3.00
    £1.80 Clubcard (£0.30 each)
  • Cucumber Whole Each (C)

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Tesco Flat Leaf Parsley 15G (C)

    15g · £66.67/kg
    £1.00
  • Kinder Milk Slice Milk And Honey 3 X 28G

    3pk · £53.57/kg
    £1.50

Meal deals

  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Reading Tilehurst

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo