Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Superstore - Henley-on-thames

Allergens and info

7.90 mi

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Going the extra mile

    This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • WASABI DINE Meal Deal for £10 Clubcard Price

    £10.00
    Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    £6.00
    Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    £7.00
    Clubcard
  • Tesco Galia Melon Each

    1pk · £2.85 each
    £2.85
    £2.50 Clubcard (£2.50 each)
  • Tesco Finest All Rounder Potatoes 2Kg

    2kg · £1.55/kg
    £3.10
    £2.55 Clubcard (£1.28/kg)
  • Tesco Organic Cauliflower Each

    1pk · £2.60 each
    £2.60
    £2.20 Clubcard (£2.20 each)
  • Tesco Closed Cup Mushrooms 400G

    400g · £3.38/kg
    £1.35
    £1.10 Clubcard (£2.75/kg)
  • Tesco Asparagus Tips 125G

    125g · £22.00/kg
    £2.75
    £2.45 Clubcard (£19.60/kg)
  • Oatly Semi Oat Drink Chilled 1L

    £3.10
    £2.40 Clubcard
  • Tesco Finest Italian Burrata 250G

    150g · £29.67/kg
    £4.45
    £4.00 Clubcard (£26.67/kg)
  • Muller Corner Vanilla & Banana Yogurts with Chocolate Balls & Flakes 6 x 124g

    6pk · £44.35/kg
    £5.50
    £4.05 Clubcard (£32.66/kg)
  • Tesco Pork Shoulder Steaks 1Kg

    1kg · £11.20/kg
    £11.20
    £5.65 Clubcard (£5.65/kg)
  • Tesco Finest Cooked Jumbo King Prawns 300g

    300g · £28.83/kg
    £8.65
    £7.65 Clubcard (£25.50/kg)
  • Tesco Boneless Salmon Fillets 4 Pack 520g

    520g · £23.56/kg
    £12.25
    £10.85 Clubcard (£20.87/kg)
  • Tesco Simply Smashed Avocado - 100g

    100g · £17.50/kg
    £1.75
    £1.50 Clubcard (£15.00/kg)
  • Higgidy Slow-Cooked Steak & Guinness Pie 200g

    200g · £23.25/kg
    £4.65
    £3.90 Clubcard (£19.50/kg)
  • Patak's Indian Raita 170g

    170g · £14.12/kg
    £2.40
    £1.90 Clubcard (£11.18/kg)
  • Dino's Famous Big Dogs Beechwood Smoked Pork Hot Dogs 360G

    4pk · £50.00/kg
    £4.50
    £3.70 Clubcard (£41.11/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Goose Fat 220G

    220g · £21.36/kg
    £4.70
  • Promise Gluten FreeBread Multi Grain Loaf 480g

    480g · £9.79/kg
    £4.70
  • Premier Deli Roast Turkey Breast Slices 125g

    125g · £30.80/kg
    £3.85
  • Tesco Finest Dine In Slow Cooked Steak Pie 500G

    500g · £16.70/kg
    £8.35
  • Gressingham Duck Fat 250G

    250g · £17.40/kg
    £4.35
  • Squeaky Bean Tuna Style Flakes 120g

    120g · £35.83/kg
    £4.30
  • Tesco Spaghetti & Meatballs 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Dino's Famous Big Dogs Beechwood Smoked Pork Hot Dogs 360G

    4pk · £50.00/kg
    £4.50
    £3.70 Clubcard (£41.11/kg)
  • The Vegetarian Butcher Vegan Hentastic Southern Fried Chicken Fillet 200g

    200g · £19.25/kg
    £3.85
  • Tesco Wensleydale Cheese with Cranberries 200g

    200g · £16.25/kg
    £3.25
  • Clay Oven Bakery Hand Stretched Garlic & Coriander Naan Bread 2 Pack 360g

    360g · £8.89/kg
    £3.20
  • Clarence Court Burford Brown 10 Large Free Range Eggs

    10pk · £0.66 each
    £6.60
  • Tesco Finest Italian Coppa 80g

    80g · £46.25/kg
    £3.70
  • Charlie Bigham's Fish Pie 340G

    340g · £21.18/kg
    £7.20
  • Tesco Pork Shoulder Steaks 1Kg

    1kg · £11.20/kg
    £11.20
    £5.65 Clubcard (£5.65/kg)
  • Gressingham Aromatic Half Duck 570G

    570g · £20.61/kg
    £11.75
  • Tesco Boneless Salmon Fillets 4 Pack 520g

    520g · £23.56/kg
    £12.25
    £10.85 Clubcard (£20.87/kg)
  • Port Salut Mild Soft French Cheese 185g

    185g · £21.89/kg
    £4.05
  • Actimel Immune Support Live Yoghurt Drink - Multifruit 8x100g

    800g · £5.44/kg
    £4.35
  • Tesco Diced Beef 400G

    400g · £14.38/kg
    £5.75
  • GALBANI 6 BURRATA MINI 480g

    480g · £9.58/kg
    £4.60
  • Hovis Sourdough White 450g

    450g · £6.00/kg
    £2.70
    £2.40 Clubcard (£5.33/kg)
  • Tesco Whole Roast Chicken 1kg

    1kg · £7.50/kg
    £7.50
  • Tesco Raspberry Trifle 600g

    600g · £7.58/kg
    £4.55
  • Simply Doughnuts Mini Classic and Sugar Ring 8 Pack

    8pk · £0.25 each
    £2.00
  • Dairylea Dunkers Jumbo Tubes Cheese Snacks 6 pack 6x41G

    246g · £18.50/kg
    £4.55
  • Warburtons Gluten Free Artisan Tiger Loaf 400G

    400g · £10.50/kg
    £4.20
    £3.50 Clubcard (£8.75/kg)
  • Tesco Ripe Bananas 5 Pack

    5pk · £0.18 each
    £0.90
  • Hearty Food Co. Cheese & Tomato Pizza 300g

    300g · £4.67/kg
    £1.40
  • Tesco Sirloin Steak 227G

    227g · £34.36/kg
    £7.80
  • Tesco British Wafer Thin Honey Roast Ham Slices 120g

    120g · £20.00/kg
    £2.40
  • Quorn Veggie Turkey & Stuffing 100g

    100g · £29.50/kg
    £2.95
  • Coco Di Mama Chicken Caesar & Bacon Ciabatta

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Onken 0% Fat Strawberry Yogurt 450G

    450g · £5.00/kg
    £2.25
  • Tesco Finest Rye & Mixed Seed Sourdough loaf 400G

    400g · £7.00/kg
    £2.80
  • Tesco Cheddar With Chillies 200 G

    200g · £16.25/kg
    £3.25
  • Tesco British Chicken Breast Fillets 650G

    650g · £7.92/kg
    £5.15
  • Tesco Vegetable Samosas 4 Pack 216g

    216g · £16.67/kg
    £3.60
  • GINSTERS 2 PEPPERED STEAK SLICES 272G

    272g · £13.79/kg
    £3.75
  • Tesco White Sub Rolls 4 Pack

    4pk · £0.39 each
    £1.55
  • Cathedral City Sausage & Bean Bake 400g

    400g · £13.13/kg
    £5.25
    £4.70 Clubcard (£11.75/kg)
  • Tesco Finest Strawberries 227G

    227g · £18.28/kg
    £4.15
  • Tesco British Barn Eggs 10 Pack

    10pk · £0.23 each
    £2.30
  • Onken Set Natural Yogurt 450g

    450g · £6.22/kg
    £2.80
  • Tesco Closed Cup Mushrooms 400G

    400g · £3.38/kg
    £1.35
    £1.10 Clubcard (£2.75/kg)
  • Tesco Thin Cut Beef Steaks 395G

    395g · £15.57/kg
    £6.15
  • Biotiful Gut Health Kefir Natural Yogurt Original 350g

    350g · £7.14/kg
    £2.50
  • Tesco Medium Free Range Eggs 12 Pack

    12pk · £0.27 each
    £3.25
  • Clarence Court Brown Medium Free Range Eggs 6 Pack

    6pk · £0.72 each
    £4.30
  • Tesco Wild Rocket 60G

    60g · £20.00/kg
    £1.20
  • Tesco Asparagus Tips 125G

    125g · £22.00/kg
    £2.75
    £2.45 Clubcard (£19.60/kg)
  • Muller Corner Vanilla & Banana Yogurts with Chocolate Balls & Flakes 6 x 124g

    6pk · £44.35/kg
    £5.50
    £4.05 Clubcard (£32.66/kg)

Meal deals

View all (5)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • WASABI DINE Meal Deal for £10 Clubcard Price

    Buy 1 Main, 1 Sauce & 1 Side
    £10.00
    Unlock with Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Superstore - Henley-on-thames

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo