Skip to:ContentFooter
Deliveroo
  • Save with Clubcard
    Save with Clubcard
  • Meal Deals
    Meal Deals
  • Fruit
    Fruit
  • Vegetables
    Vegetables
  • Salad & Herbs
    Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
    Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
    Cheese
  • Yoghurt
    Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
    Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
    Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
    Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
    Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
    Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
    Desserts
  • Ice Cream
    Ice Cream
  • Frozen
    Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
    Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
    Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
    Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
    Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
    Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
    Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
    Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
    Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
    Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
    Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
    Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
    Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
    Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
    Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
    Jams, Honey, Spreads
  • Baby
    Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
    Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
    Pet
  • Sexual Wellness
    Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
    Beauty & Toiletries
  • Health Care
    Health Care
  • Flowers
    Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
    Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
    Tobacco & Vaping

Berries

  • Rosedene Farms Strawberries 227G

    227g · £8.81/kg
    £2.00
  • Tesco Strawberries 400G

    400g · £7.25/kg
    £2.90
  • Tesco Blueberries 250G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
  • Tesco Blueberries 150G

    150g · £14.67/kg
    £2.20
  • Tesco Strawberries 227G

    227g · £11.45/kg
    £2.60
  • Tesco Finest Strawberries 227G

    227g · £18.28/kg
    £4.15
  • Tesco Raspberries 150G

    150g · £17.00/kg
    £2.55
  • Tesco Blackberries 150G

    150g · £22.00/kg
    £3.30
  • Tesco Cherries Punnet 200G

    200g · £16.25/kg
    £3.25

Bananas

  • Tesco Fairtrade Organic Bananas 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.80 Clubcard (£0.36 each)
  • Tesco Ripe Bananas 5 Pack

    5pk · £0.18 each
    £0.90
  • Tesco Ripen At Home Bananas 5 Pack

    5pk · £0.18 each
    £0.90
  • Tesco Small Bananas 6 Pack

    6pk · £0.15 each
    £0.90

Citrus Fruit

  • Tesco Finest Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
    £1.75 Clubcard (£2.92/kg)
  • Jaffa Easy Peelers 600g

    600g · £5.25/kg
    £3.15
  • Tesco Oranges Each

    1pk · £0.50 each
    £0.50
  • Tesco Organic Unwaxed Lemons Minimum 3 Pack

    3pk · £0.73 each
    £2.20
  • Tesco Lemons 4 Pack

    4pk · £0.49 each
    £1.95
    £1.70 Clubcard (£0.43 each)
  • Tesco Lemons Each

    1pk · £0.45 each
    £0.45
  • Jaffa Jumbo Orange Minimum 4 Pack

    4pk · £0.79 each
    £3.15
  • Jaffa Orange Pack

    5pk · £0.63 each
    £3.15
  • Tesco Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £2.83/kg
    £1.70
  • Tesco Orange Minimum 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.50 Clubcard (£0.30 each)
  • Tesco Red Grapefruit

    1pk · £0.60 each
    £0.60
  • Suntrail Farms Soft Citrus Pack 600G

    600g · £2.25/kg
    £1.35
  • Tesco Organic Unwaxed Oranges

    4pk · £0.71 each
    £2.85

Apples & Pears

  • Tesco British Apples Minimum 5 Pack

    5pk · £0.42 each
    £2.10
  • Rosedene Farms Small Apple 6 Pack

    6pk · £0.21 each
    £1.25
  • Tesco Apple Family Bag 1.5Kg

    1kg · £4.05/kg
    £4.05
  • Tesco Finest Apples Minimum 4 Pack

    4pk · £1.10 each
    £4.40
  • Tesco Jazz Apple 6 Pack

    6pk · £0.48 each
    £2.90
    £2.50 Clubcard (£0.42 each)
  • Tesco Pink Lady Apples 5 Pack

    5pk · £0.67 each
    £3.35
  • Tesco Golden Delicious Apple Minimum 5 Pack

    5pk · £0.42 each
    £2.10
  • Tesco Granny Smith Apples Minimum 5 Pack

    5pk · £0.42 each
    £2.10
  • Tesco Braeburn Apple Minimum 5 Pack

    5pk · £0.42 each
    £2.10
  • Tesco Gala Apples

    5pk · £0.42 each
    £2.10
    £1.55 Clubcard (£0.31 each)
  • Tesco Finest Pink Lady Apple 4 Pack

    4pk · £0.95 each
    £3.80
    £3.20 Clubcard (£0.80 each)
  • Rosedene Farms Gala Apples 6 Pack

    6pk · £0.38 each
    £2.30
  • Tesco Seasonal Apples Minimum 5 Pack

    5pk · £0.53 each
    £2.65
    £2.35 Clubcard (£0.47 each)
  • Parrs White Chocolate Coated Apple with Rainbow sugar crunch

    1pk · £1.60 each
    £1.60
    £1.20 Clubcard (£1.20 each)
  • Parrs Toffee Apples Each

    1pk · £1.50 each
    £1.50
    £1.10 Clubcard (£1.10 each)
  • Parrs Milk Chocolate Decorated Apples Each

    1pk · £1.50 each
    £1.50
    £1.10 Clubcard (£1.10 each)
  • Parrs Milk Chocolate Retro Apples Each

    1pk · £1.50 each
    £1.50
    £1.10 Clubcard (£1.10 each)
  • Tesco Cox Apple Minimum 5 Pack

    5pk · £0.42 each
    £2.10
  • Parrs Toffee Apple with Caramelised biscuit Crumb Topping

    1pk · £1.50 each
    £1.50
    £1.10 Clubcard (£1.10 each)
  • Tesco Organic Gala Apples 630G

    630g · £4.60/kg
    £2.90
  • Rosedene Farms Small Pear Pack 550G

    550g · £2.55/kg
    £1.40
  • Tesco Conference Pears Pack 610G

    610g · £3.77/kg
    £2.30
  • Tesco Ready To Eat Seasonal Pears 4Pack 550G

    550g · £4.18/kg
    £2.30
  • Tesco Ready to Eat Conference Pears 4 Pack

    4pk · £0.73 each
    £2.90

Grapes

  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Tesco Finest Green Grapes Seedless 500g (C)

    500g · £7.10/kg
    £3.55
  • Tesco Red Seedless Grapes 500G

    £2.40
    £2.15 Clubcard
  • Suntrail Farms Grapes 500G

    500g · £3.40/kg
    £1.70
  • Tesco Black Seedless Grapes 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
  • Tesco Large Selection Grapes 800G Pack

    800g · £5.31/kg
    £4.25
  • Tesco Green Seedless Grapes Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)

Prepared Fruit

  • Tesco Tropical Tray 250G

    250g · £12.40/kg
    £3.10
  • Tesco Large Fruit Platter 350G

    350g · £11.57/kg
    £4.05
  • NERGI Kiwi Berries 125g

    125g · £26.00/kg
    £3.25
    £2.90 Clubcard (£23.20/kg)
  • Tesco Watermelon Chunks 300G

    300g · £10.33/kg
    £3.10
  • Tesco Melon & Grapes 300G

    300g · £10.33/kg
    £3.10
  • Tesco Melon Medley 300G

    300g · £10.33/kg
    £3.10
  • Tesco Pineapple Chunks 145G

    145g · £13.10/kg
    £1.90
  • Tesco Watermelon 130G

    130g · £14.62/kg
    £1.90
  • Tesco Pineapple Pieces 4x120g

    480g · £4.48/kg
    £2.15
  • Tesco Fruit Salad Selection 435G

    435g · £9.89/kg
    £4.30
  • TESCO Pomegranate 350g

    350g · £13.00/kg
    £4.55
  • Tesco Mango Chunks 120G

    120g · £15.83/kg
    £1.90
  • Tesco Mango & Passion Fruit Pot 250g

    250g · £15.60/kg
    £3.90
  • Tesco Sunshine Fruit Bowl 440G

    440g · £9.77/kg
    £4.30
  • Tesco Grape & Berry Medley 230G (FOS)

    230g · £13.04/kg
    £3.00
  • Tesco Apple With Peanut Butter Dip 110G

    110g · £21.36/kg
    £2.35
  • Tesco Fruit, Cheese & Crackers Snack Pack 150g

    150g · £29.33/kg
    £4.40
  • Tesco Pink Lady Apple & Grape Pot 100G

    100g · £19.00/kg
    £1.90
  • Tesco Apple Snack Pack 80G

    80g · £6.88/kg
    £0.55
  • Tesco Apple & Grape Snack Pack 80G

    80g · £6.88/kg
    £0.55
  • Tesco Mango 450G

    450g · £10.78/kg
    £4.85
  • Tesco Pineapple Chunks 300G

    300g · £10.33/kg
    £3.10
  • Tesco Pink Lady Apple Slices 350G

    350g · £10.43/kg
    £3.65
  • Tesco Pineapple 450g

    450g · £8.22/kg
    £3.70
  • Tesco Apple & Strawberries 90g (FOS)

    90g · £21.11/kg
    £1.90
  • Tesco Fruit Kebabs 290G

    290g · £18.62/kg
    £5.40
  • Tesco Melon Fingers 80g

    80g · £12.50/kg
    £1.00
  • Tesco Pineapple Fingers 80G

    80g · £12.50/kg
    £1.00
  • Tesco Kiwi Fruit Pot 100g

    100g · £19.00/kg
    £1.90
  • Tesco Kiwi, Melon & Strawberries 250G

    250g · £12.40/kg
    £3.10
  • Tesco Pomegranate Seeds 80G

    80g · £23.75/kg
    £1.90
  • Tesco Melon Slices 450G

    450g · £6.89/kg
    £3.10
  • Tesco Pineapple Chunks 300G (FOS)

    300g · £10.33/kg
    £3.10
  • Tesco Watermelon 600g

    600g · £9.25/kg
    £5.55
  • Tesco Apple, Grape & Cheese Snack Pack 110g

    110g · £17.27/kg
    £1.90
  • Tesco Pineapple Chunks 145G (FOS)

    145g · £13.10/kg
    £1.90
  • Tesco Grapes & Strawberries 115G

    115g · £16.52/kg
    £1.90
  • Tesco Watermelon & Mango 230G

    230g · £13.48/kg
    £3.10
  • Tesco Tropical Fruit Salad 425G

    425g · £3.29/kg
    £1.40
  • TESCO Orange Segements 140g

    140g · £16.79/kg
    £2.35
  • Tesco Pink Lady Apple And Grape Snack Pot 100G

    100g · £19.00/kg
    £1.90
  • Tesco Coconut 80G

    80g · £23.75/kg
    £1.90
  • Tesco Watermelon Wedges 550G

    550g · £7.82/kg
    £4.30
    £3.50 Clubcard (£6.36/kg)
  • Tesco Mango Chunks 250G (FOS)

    250g · £12.40/kg
    £3.10
  • Tesco Rainbow Fruit Platter 200g

    200g · £18.00/kg
    £3.60
  • TESCO Pomegranate 200g

    200g · £14.25/kg
    £2.85
  • Tesco Finest Sugarloaf Pineapple 220g

    220g · £12.50/kg
    £2.75
  • Tesco Mango, Papaya & Pineapple Tropical Trio 240g

    240g · £12.08/kg
    £2.90
  • Tesco Grape & Berry Medley 230G

    230g · £13.48/kg
    £3.10
  • Tesco Melon, Kiwi & Strawberry 125g

    125g · £15.20/kg
    £1.90
  • View all (51)

Other Fruit

  • Tesco Watermelon

    1pk · £4.70 each
    £4.70
  • Tesco Galia Melon Each

    1pk · £2.85 each
    £2.85
    £2.50 Clubcard (£2.50 each)
  • Tesco Honeydew Melon

    1pk · £1.95 each
    £1.95
    £1.75 Clubcard (£1.75 each)
  • Tesco Perfectly Ripe Mango

    1pk · £0.95 each
    £0.95
  • Tesco Pomegranates Each

    1pk · £1.95 each
    £1.95
    £1.75 Clubcard (£1.75 each)
  • Zespri SunGold Kiwi 4pk

    4pk · £0.89 each
    £3.55
    £3.05 Clubcard (£0.76 each)
  • Tesco Pineapple

    1pk · £1.20 each
    £1.20
  • Tesco Plums 400G

    400g · £5.38/kg
    £2.15
  • Tesco Figs Each

    1pk · £0.70 each
    £0.70
  • Jack's Watermelon

    1pk · £2.65 each
    £2.65
  • Tesco Persimmons Minimum 2 Pack

    2pk · £1.20 each
    £2.40
  • Tesco Ripen at Home Kiwi Fruit 6 Pack

    6pk · £0.25 each
    £1.50
  • Suntrail Farms Nectarines Minimum 4

    4pk · £0.61 each
    £2.45
  • Suntrail Farms Ripen At Home Peach Minimum 4 Pack

    4pk · £0.61 each
    £2.45
  • Suntrail Farms Plums 1Kg

    1kg · £2.50/kg
    £2.50
    £2.20 Clubcard (£2.20/kg)
  • Tesco Perfectly Ripe Plums 325G

    325g · £10.62/kg
    £3.45
  • Tesco Lychee Pack 250G

    250g · £12.80/kg
    £3.20
  • Tesco Nectarines Minimum 4 Pack

    4pk · £0.65 each
    £2.60
  • View Vegetables

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo