- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Save with My Waitrose
Save on your order. Link or sign up now.
Going the extra mile
This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.Free delivery
New users only. Min spend £10. Fees apply.
Offers (783)
My Waitrose
Proper Corn Sweet & Salty Popcorn 6x14g
84g · £32.74/kg£2.75£2.06 loyalty card (£24.52/kg)Waitrose Mini Watermelon Each
1pk · £4.25 each£4.25£3.40 loyalty card (£3.40 each)Waitrose Perfectly Ripe Large Mango Each
1pk · £2.75 each£2.75£2.20 loyalty card (£2.20 each)No. 1 Cornish Quartz Vintage Reserve Mature Cheddar Cheese Strength 7 200g
200g · £21.00/kg£4.20£3.36 loyalty card (£16.80/kg)No.1 British Free Range 12 Pork Sausages 800g
800g · £12.00/kg£9.60£7.20 loyalty card (£9.00/kg)No.1 Aberdeen Angus Beef Topside 80g
80g · £68.75/kg£5.50£4.40 loyalty card (£55.00/kg)Waitrose Chicken & Leek Pie 550g
550g · £10.91/kg£6.00£4.80 loyalty card (£8.73/kg)No.1 Ultimate Quiche Lorraine 400g
400g · £18.00/kg£7.20£5.76 loyalty card (£14.40/kg)No.1 Outdoor Bred Pork Mini Sausage Rolls 300g
300g · £18.00/kg£5.40£4.32 loyalty card (£14.40/kg)No. 1 Cornish Quartz Extra Mature Cheddar Cheese Strength 6 200g
200g · £21.00/kg£4.20£3.36 loyalty card (£16.80/kg)Waitrose Steak Pie 550g
550g · £10.91/kg£6.00£4.80 loyalty card (£8.73/kg)Pagen Gifflar Cinnamon Rolls 260g
260g · £10.77/kg£2.80£2.10 loyalty card (£8.08/kg)Waitrose 4 All Butter Sultana Scones 4s
1pk · £2.50 each£2.50£2.00 loyalty card (£2.00 each)No.1 Iced Fruit Cake Bar 400g
500g · £13.20/kg£6.60£5.28 loyalty card (£10.56/kg)Waitrose Spinach Mornay 300g
300g · £12.00/kg£3.60£2.88 loyalty card (£9.60/kg)Waitrose Arrabbiata Sauce 350g
350g · £11.14/kg£3.90£3.12 loyalty card (£8.91/kg)Waitrose Spinach & Ricotta Ravioli 310g
310g · £14.68/kg£4.55£3.41 loyalty card (£11.00/kg)No.1 12 Macarons 180g
180g · £45.00/kg£8.10£6.48 loyalty card (£36.00/kg)Waitrose Chicken & Gravy Pie 550g
550g · £10.91/kg£6.00£4.80 loyalty card (£8.73/kg)Waitrose Mini Cornflake Cluster Bites 200g
200g · £24.00/kg£4.80£4.08 loyalty card (£20.40/kg)
Recently Added Products 👀
Absolut Blue Original Swedish Vodka 350ml
350ml · £40.89/L10% off£14.31£15.90Waitrose Banana Loaf Cake Each
1pk · £3.35 each£3.35Waitrose Red Romano Peppers 180g
180g · £11.94/kg£2.15Cornetto Classico Ice Cream Cones 6x90ml
540ml · £8.80/L£4.75Waitrose Free Range Pork Belly Slices 500g
500g · £15.60/kg£7.80TruFru Strawberries White & Milk Chocolate 200g
200g · £36.00/kg£7.20Waitrose Blueberry Muffins 4s
1pk · £2.40 each£2.40Waitrose 4 Triple Belgian Chocolate Cookies 4s
1pk · £2.90 each£2.90Tony's Chocolonely Everything Bar 180g
180g · £18.67/kg30% off£3.36£4.80Waitrose 4 Valencia Orange Lollies 4x73ml
292ml · £11.64/L£3.40Ben & Jerry's Chocolate Fudge Brownie Ice Cream Tub 465ml
465ml · £14.95/L£6.95Canti Prosecco DOC Millesimato 75cl
750ml · £11.52/L20% off£8.64£10.80Rio Mare MSC Tuna in Olive Oil 3x80g
156g · £30.77/kg20% off£4.80£6.00Little Moons Passionfruit & Mango Mochi Ice Cream 6x32g
192g · £32.81/kg£6.30Waitrose 4 Belgian Chocolate Shortbreads 4s
1pk · £2.90 each£2.90Waitrose Dragon Fruit Each
1pk · £4.80 each£4.80Cruzcampo Sevilla Lager Beer Can x10 Multipack 10x440ml
4.4L · £3.07/L15% off£13.52£15.90Waitrose Free Range British Pork 4 Shoulder Steaks 600g
600g · £11.67/kg£7.00Waitrose Ginger Shots Fruit Juice 500ml
500ml · £10.20/L£5.10DASH Water Sparkling Raspberry 500ml
500ml · £5.40/L£2.70
New Lower Prices 👇
Waitrose Slower Reared Chicken Wings 475g
475g · £3.79/kg25% off£1.80£2.40Essential Sweetcorn 195g
160g · £4.19/kg30% off£0.67£0.95Essential Easy Peelers 600g
600g · £3.15/kg10% off£1.89£2.10Essential Limes 5s 5s
1pk · £1.66 each15% off£1.66£1.95Essential Tortilla Chips Salted 200g
200g · £5.20/kg20% off£1.04£1.30Waitrose Maris Piper Potatoes 2kg
2kg · £1.13/kg15% off£2.25£2.65Waitrose Trimmed Leeks 400g
400g · £3.68/kg33% off£1.47£2.20Essential Iceberg Lettuce 250g
250g · £4.00/kg20% off£1.00£1.25Essential Salad Mixed 100g
100g · £14.50/kg£1.45Essential Oval Paracetamol Tablets 16s
1pk · £0.54 each40% off£0.54£0.90RestrictedWaitrose Sweet Kingdom Orange Mini Carrots 340g
340g · £5.38/kg15% off£1.83£2.15Essential Round Ibuprofen Tablets 16s
1pk · £0.54 each40% off£0.54£0.90RestrictedEssential Pure Orange Juice 1litre
1L · £1.50/L25% off£1.50£2.00Waitrose Conference Pears 4s
1pk · £2.40 each20% off£2.40£3.00Essential Malted Milk Biscuits 200g
200g · £3.00/kg25% off£0.60£0.80Waitrose 2 Egg Custard Tarts 2x86.5g
173g · £7.40/kg20% off£1.28£1.60Essential Bourbon Creams Biscuits 400g
400g · £2.88/kg£1.15Waitrose Essential Aloe Vera Antibacterial Hand Wash 250ml
250ml · £3.76/L25% off£0.94£1.25Essential Sunflower Oil 1litre
1L · £1.94/L33% off£1.94£2.90Essential Porridge Oats 1kg
1kg · £1.56/kg20% off£1.56£1.95
Meal deals
Stir Fry Dine In
Pick up noodles or rice + meat or tofu + stir fry veg + sauce for just £10. Perfect for speedy midweek meals!£10.00No.1 Food Lovers' Dine In for 2 😍
Choose 1 main + 1 side + 1 starter or dessert£18.00Lunch Meal Deal 🥪
Choose 1 Main + 1 Side + 1 Drink£6.50
Bake of the Week ⭐
Tate & Lyle Fairtrade Icing Sugar 500g
500g · £4.20/kg£2.10Guinness Draught Stout Beer Cans 4x440ml
1.76L · £4.26/L£7.50Waitrose Eggs British Blacktail Free Range 6s
1pk · £2.80 each£2.80Essential Salted Dairy Butter 250g
250g · £9.60/kg£2.40Essential Unsalted Dairy Butter 250g
250g · £9.60/kg£2.40British Soured Cream 150ml
150ml · £7.33/L£1.10Elmlea Vegetarian Double Cream Alternative 270ml
270ml · £8.15/L£2.20Cooks' Ingredients Bicarbonate of Soda 180g
180g · £10.28/kg£1.85Waitrose Belgian Dark Chocolate 72% 180g
180g · £23.33/kg£4.20Waitrose Walnut Pieces 200g
200g · £18.50/kg£3.70Bonne Maman Raspberry Conserve 370g
370g · £12.97/kg£4.80Nescafé Gold Blend Espresso Instant Coffee 95g
95g · £55.05/kg33% off£5.23£7.80Cooks' Ingredients Belgian Dark Chocolate 180g
180g · £23.33/kg£4.20Waitrose 75 Cupcake Cases 75s
1pk · £2.20 each£2.20Dr. Oetker Rainbow Decorating Icing 102g
102g · £37.25/kg£3.80Lyle's Black Treacle 454g
454g · £5.29/kg£2.40Taylor & Colledge Organic Vanilla Bean Extract 100ml
100ml · £80.50/L£8.05Guinness Original Extra Stout Beer Bottle 500ml
500ml · £7.20/L£3.60
Pet Event 🐾
PURINA ONE Chicken Dry Cat Food 800g
800g · £8.63/kg25% off£6.90£9.20FELIX As Good As it Looks Meaty Selection in Jelly Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg10% off£5.40£6.00Harringtons Adult Turkey Dry Food 1.7Kg
1.7kg · £4.24/kg£7.20GOURMET Perle Ocean Delicacies in Gravy Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg25% off£5.40£7.20FELIX As Good As it Looks Senior 7+ Fish in Jelly Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg10% off£5.40£6.00Sheba Select Slices in Gravy Succulent Selection Cat Food 12x85g
1.02kg · £7.55/kg£7.70Forthglade Complete Grain Free Chicken Variety Pack 6x395g
2.37kg · £4.02/kg25% off£9.53£12.70Lily's Kitchen Sunday Lunch Wet Food for Dogs 400g
400g · £7.78/kg25% off£3.11£4.15Sheba Fine Flakes Adult Cat Food Poultry Selection Jelly 12x85g
1.02kg · £7.55/kg£7.70GOURMET Perle Connoisseur's Selection in Gravy Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg25% off£5.40£7.20GOURMET Mon Petit Meaty Variety Duck, Chicken, Turkey Wet Cat Food 6x50g
300g · £7.63/kg25% off£2.29£3.05FELIX As Good As it Looks Ocean Feasts Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg10% off£5.40£6.00Lily's Kitchen Chicken & Duck Grain-Free Dry Dog Food 1kg
1kg · £12.25/kg£12.25Lily's Kitchen Chicken & Turkey Casserole Wet Food for Dogs 400g
400g · £7.78/kg25% off£3.11£4.15
The Organic Shop 🥦
Duchy Organic Fairtrade Bananas 6s
1pk · £2.35 each£2.35Duchy Organic Blueberries 125g
125g · £25.60/kg£3.20Duchy Organic Carrots 700g
700g · £2.64/kg£1.85Duchy Organic British Free Range Eggs Large 6s
1pk · £4.20 each£4.20Duchy Organic Salad Cucumber each
1pk · £1.80 each£1.80Duchy Organic Sweet Potatoes 700g
700g · £5.14/kg£3.60Duchy Organic Leeks 350g
350g · £6.71/kg£2.35Duchy Organic Chickpeas in Water 410g
246g · £6.10/kg£1.50Duchy Organic Chopped Tomatoes in Juice 400g
400g · £5.00/kg£2.00Duchy Organic Pure Clear Honey 340g
340g · £13.24/kg£4.50Duchy Organic Baked Beans in Tomato Sauce 420g
420g · £3.10/kg£1.30Duchy Organic 6 British Pork Sausages 400g
400g · £17.13/kg£6.85
Back to Routine 🎒
Waitrose Seedless Easy Peelers 600g
600g · £5.33/kg£3.20Waitrose British Finely Sliced Ham 115g
115g · £34.78/kg£4.00Philadelphia Original Soft Cheese 165g
165g · £12.73/kg25% off£2.10£2.80Innocent Kids Strawberries, Raspberries & Apples Fruit Smoothies 4x150ml
600ml · £7.58/L£4.55Innocent Kids Oranges, Mangoes & Pineapples Fruit Smoothies 4x150ml
600ml · £7.58/L£4.55Fitzgeralds Multiseed & Cereal Bagel Slims 6s
1pk · £2.65 each£2.65Bonne Maman 7 Madeleine Cakes 175g
175g · £22.86/kg£4.00Forest Feast Preda Mango 100g
100g · £47.00/kg£4.70BEAR Yo Yos Strawberry 5s
5pk · £0.47 each35% off£2.34£3.60Nestlé KitKat 2 Finger Original 8 Bars 8x20.7g
165.6g · £18.12/kg£3.00McCoy's The Classics Ridge Cut 6x25g
150g · £19.67/kg£2.95Bonne Maman 7 Madeleine Cakes with Milk Chocolate 210g
210g · £19.05/kg£4.00Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Pot 57g 57g
57g · £26.32/kg3 for £3.60£1.50Actimel Immunity Multifruit Live Yogurt Drinks Large Pack 12x100g
1.2kg · £5.00/kg£6.00McCoy's Ridge Cut Flame Grilled Steak 6x25g
150g · £19.67/kg£2.95Activia Cherry No Added Sugar Gut Health Yogurt Multipack 4x115g
460g · £7.61/kg£3.50BEAR Gently Baked Mango 100g
100g · £37.00/kg£3.70Anchor Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g
400g · £14.00/kg£5.60McVitie's Club Orange Biscuit Bars Multipack 154g
154g · £16.23/kg£2.50BEAR Fruit Gently Baked Strawberries 90g
90g · £41.11/kg£3.70
Picky Bits 😍
Waitrose MSC Cantabrian Anchovies 145g
145g · £33.10/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Sweet Potato Falafels 192g
192g · £25.00/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Popcorn Chicken with BBQ Sauce Dip 200g
200g · £23.75/kg3 for £10.80£4.75Waitrose Greek Grilled Halkidiki Olives 150g
150g · £32.00/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Tortilla With Mediterranean Vegetables 250g
250g · £16.80/kg3 for £10.80£4.20Waitrose Spanish Style Tapas Selection 180g
180g · £30.00/kg3 for £10.80£5.40Waitrose Spinach Falafels 190g
190g · £25.26/kg3 for £10.80£4.80No.1 Houmous with Roasted Butternut & Dukkah 300g
300g · £20.00/kg£6.00
Snacks😋
Hula Hoops Variety Multipack Crisps 6x24g
144g · £15.35/kg25% off£2.21£2.95Cadbury Dairy Milk Giant Buttons Chocolate Bag 100g
100g · £15.60/kg35% off£1.56£2.40Tyrrells Furrows Sea Salted Crisps 150g
150g · £16.53/kg25% off£2.48£3.30Bahlsen PiCK UP! Milk Chocolate Biscuits 5x28g
140g · £12.50/kg30% off£1.75£2.50Pom-Bear Original 6x13g
78g · £22.31/kg40% off£1.74£2.90Waitrose All Butter Cheddar Cheese Twists 125g
125g · £16.56/kg10% off£2.07£2.30Candy Kittens Wild Strawberry 140g
140g · £15.36/kg35% off£2.15£3.30Hula Hoops Original 6x24g
144g · £15.35/kg25% off£2.21£2.95Proper Chips Lentil Chips Sea Salt 85g
85g · £24.24/kg25% off£2.06£2.75Tyrrells Furrows Salt & Vinegar Crisps 150g
150g · £16.53/kg25% off£2.48£3.30Cadbury Twirl Bites Chocolate Bag 100g
100g · £15.60/kg35% off£1.56£2.40Walkers Baked Crisps Quavers Cheese Multipack Crisps 6x16g
96g · £21.88/kg30% off£2.10£3.00Hula Hoops BBQ Beef 6x24g
144g · £15.35/kg25% off£2.21£2.95Cadbury Dairy Milk Caramel Nibbles Chocolate Bag 100g
100g · £15.60/kg35% off£1.56£2.40Proper Corn Sweet & Salty Popcorn 6x14g
84g · £32.74/kg£2.75£2.06 loyalty card (£24.52/kg)Candy Kittens Sour Watermelon 140g
140g · £15.36/kg35% off£2.15£3.30Kettle Chips Sweet Chilli 130g
130g · £16.00/kg35% off£2.08£3.20Popchips Barbeque 85g
85g · £22.71/kg30% off£1.93£2.75Proper Chips Lentil Chips Barbecue 85g
85g · £24.24/kg25% off£2.06£2.75Maryland Cookies Chocolate Chip 200g
200g · £5.90/kg50% off£1.18£2.35
Bundles
Curry night is on 🥘
£0.00Curry night 😛
£0.00