Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Fletcher Gate The Pod

Allergens and info

Delivery unavailable to your location

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • Rowntree's Jelly Tots Sweets Sharing Bag 150g

    10pk · £116.67/kg
    £1.75
    £1.30 Clubcard (£86.67/kg)
  • Dove Men+Care Clean Comfort 72h Antiperspirant Deodorant 150ml

    £4.90
    £2.90 Clubcard
  • Fairy Max Power Eucalyptus Anti-Bacterial Washing Up Liquid 545ml

    £3.95
    £3.55 Clubcard
  • Tesco Fairtrade Organic Bananas 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.80 Clubcard (£0.36 each)
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • St.Ewe Rich Yolk Free Range Eggs 6 Pack

    6pk · £0.68 each
    £4.05
    £3.60 Clubcard (£0.60 each)
  • Bertolli Original Spread 450G

    450g · £9.00/kg
    £4.05
    £3.60 Clubcard (£8.00/kg)
  • Yeo Valley Organic Kefir Natural Yogurt 350g

    350g · £7.86/kg
    £2.75
    £2.00 Clubcard (£5.71/kg)
  • Tesco Green Seedless Grapes Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Activia Peach No Added Sugar Fat Free Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    460g · £8.04/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£4.35/kg)
  • Tesco Finest 4 Signature Pork Sausages 440g

    440g · £13.52/kg
    £5.95
    £4.45 Clubcard (£10.11/kg)
  • Tesco Simply Smashed Avocado 100G

    100g · £17.50/kg
    £1.75
    £1.50 Clubcard (£15.00/kg)
  • Yorkshire Provender Roast Chicken & Vegetables Soup 560g

    560g · £7.59/kg
    £4.25
    £3.80 Clubcard (£6.79/kg)
  • Tesco Roast Chicken Slices 180g

    180g · £25.56/kg
    £4.60
    £4.20 Clubcard (£23.33/kg)
  • Warburtons Crumpets 6 Pack

    6pk · £0.17 each
    £1.00
    £0.90 Clubcard (£0.15 each)
  • Old El Paso Regular Super Soft Flour Tortillas Wraps 8Pk 326G

    326g · £7.52/kg
    £2.45
    £2.10 Clubcard (£6.44/kg)
  • Mr Kipling Cherry Bakewell Cake Tarts 6 Pack

    6pk · £0.73 each
    £4.35
    £2.60 Clubcard (£0.43 each)
  • Quaker Oat So Simple Original Big Pack Porridge Sachets 22x27g

    594g · £11.28/kg
    £6.70
    £4.25 Clubcard (£7.15/kg)
  • Cadbury Raspberry Chocolate Mini Rolls Cakes 10 Pack

    10pk · £0.52 each
    £5.15
    £3.50 Clubcard (£0.35 each)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Blueberries 150G

    150g · £14.67/kg
    £2.20
  • Tesco British Roast Chicken Slices 120g

    120g · £20.00/kg
    £2.40
  • Tesco Lean Pork Mince 5% Fat 500G

    500g · £6.20/kg
    £3.10
  • Tesco Edam Cheese 10 Slice 250G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
  • Tesco Red Leicester Cheese 220G

    220g · £13.41/kg
    £2.95
  • Oykos Peach Luxury Greek Style Yoghurt Dessert 4x110g

    440g · £6.70/kg
    £2.95
  • Tesco Mozzarella & Cheese Mix 250g

    250g · £11.60/kg
    £2.90
  • Yamas Authentic Greek Feta Pdo 150G

    150g · £17.67/kg
    £2.65
  • Tesco Finest Chocolate Cake 6 Servings

    1pk · £5.25 each
    £5.25
  • Tesco Salad Tomatoes 360G (C)

    360g · £2.78/kg
    £1.00
  • Muller Rice Original Low Fat Dessert 170G

    170g · £6.76/kg
    £1.15
  • Onken Set Natural Yogurt 450g

    450g · £6.22/kg
    £2.80
  • Tesco Free Range Egg Mayonnaise Sandwich

    1pk · £2.35 each
    £2.35
  • Tesco Finest Mac & Four Cheese 400g

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Yeo Valley Organic Kefir Natural Yogurt 350g

    350g · £7.86/kg
    £2.75
    £2.00 Clubcard (£5.71/kg)
  • Tesco Mini White Tortilla Wraps Plain 8 Pack

    8pk · £0.23 each
    £1.85
  • New York Bakery Co Sesame Bagels 5 Pack

    5pk · £0.47 each
    £2.35
  • Tesco Grated Parmigiano Reggiano 100G

    100g · £35.50/kg
    £3.55
  • MULLERICE PROTEIN Chocolate 180g

    180g · £8.61/kg
    £1.55
  • Nestle Rolo Dessert 2X65g

    2pk · £36.15/kg
    £2.35
    £1.30 Clubcard (£20.00/kg)
  • Tesco Ripe & Ready Avocados Twin Pack

    2pk · £0.90 each
    £1.80
  • Tesco Smoked Ham And Cheddar Cheese Sandwich

    1pk · £2.85 each
    £2.85
  • Actimel Strawberry Immunity Live Yoghurt Drink Multipack 8X100g

    8pk · £0.61 each
    £4.85
  • Tesco 10 Extra Mature Cheddar Slices 250G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
  • Yorkshire Provender Roast Chicken & Vegetables Soup 560g

    560g · £7.59/kg
    £4.25
    £3.80 Clubcard (£6.79/kg)
  • Tesco Brown Onions 3 Pack

    3pk · £0.33 each
    £1.00
  • Muller Corner Yogurt Vanilla Chocolate Balls & Banana Chocolate Flakes 4x124g

    4pk · £29.44/kg
    £3.65
  • Tesco 2 Garlic Baguettes 410g

    410g · £5.12/kg
    £2.10
  • Tesco Bbq Chicken, Bacon & Cheese Sandwich

    1pk · £3.35 each
    £3.35
  • Tesco British Mature Grated Cheddar Cheese 250 G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
  • Tesco British Diced Chicken Breast 400G

    400g · £12.88/kg
    £5.15
  • Tesco Fairtrade Organic Bananas 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.80 Clubcard (£0.36 each)
  • Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165G

    165g · £17.27/kg
    £2.85
  • Tesco Green Seedless Grapes Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Tesco Chocolate Choux Buns 2 Pack

    2pk · £1.10 each
    £2.20
    £1.80 Clubcard (£0.90 each)
  • Tesco Egg & Cress Sandwich

    1pk · £1.60 each
    £1.60
  • Tesco Chocolate Chip Brioche Rolls 8 Pack

    8pk · £0.24 each
    £1.95
  • Tesco British Chicken Thighs 600G (C)

    600g · £5.50/kg
    £3.30
  • Tesco Hot Cross Buns 6 pack

    6pk · £0.22 each
    £1.30
  • Brioche Pasquier Pain Au Chocolat 6 Pack

    6pk · £58.89/kg
    £2.65
  • Hovis Soft White Medium Sliced Bread 800g

    800g · £1.75/kg
    £1.40
  • Tesco Sweet & Crunchy Salad 250G

    250g · £3.80/kg
    £0.95
  • Tesco Southern Fried Chicken Tenders 305g (C)

    305g · £17.21/kg
    £5.25
  • Tesco Seedless Grape Selection Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Tesco Sweet Easy Peeler 600G (C)

    600g · £2.83/kg
    £1.70
  • Old El Paso Regular Super Soft Flour Tortillas Wraps 8Pk 326G

    326g · £7.52/kg
    £2.45
    £2.10 Clubcard (£6.44/kg)
  • Tesco Free Range Eggs Medium 6 Pack

    6pk · £0.35 each
    £2.10
  • Tesco Wafer Thin Honey Roast Ham Slices 400g

    400g · £5.25/kg
    £2.10
  • Tesco Mixed Peppers 420G (C)

    420g · £5.24/kg
    £2.20
  • Activia Peach No Added Sugar Fat Free Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    460g · £8.04/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£4.35/kg)
  • Tesco Celery Sticks 250G

    250g · £4.80/kg
    £1.20
  • Tesco Soft Cheese Plain Full Fat 200G

    200g · £9.00/kg
    £1.80
  • Tesco Mozzarella 200g

    200g · £8.75/kg
    £1.75
  • Tesco Pink Lady Apple Min 6 Pack (C)

    5pk · £0.69 each
    £3.45

Meal deals

View all (4)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Fletcher Gate The Pod

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo