Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Extra - Ilkeston Chalons Way

Allergens and info

Delivery unavailable to your location

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • Youngs Gastro 2 Crispy Lemon Basa Fillets 310G

    310g · £23.87/kg
    £7.40
    £4.40 Clubcard (£14.19/kg)
  • Lynx Black 48h Deodorant Bodyspray for Men 150ml

    £5.40
    £3.30 Clubcard
  • Tesco Gala Apples

    5pk · £0.42 each
    £2.10
    £1.55 Clubcard (£0.31 each)
  • Tesco Finest Piccobella Tomatoes 220G

    220g · £11.59/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Brown Onions 1Kg

    1kg · £1.10/kg
    £1.10
    £0.95 Clubcard (£0.95/kg)
  • Tesco Maris Piper Potatoes 1.25Kg

    1kg · £1.60/kg
    £1.60
    £1.20 Clubcard (£1.20/kg)
  • Tesco Carrot Batons 400G

    400g · £3.25/kg
    £1.30
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Butterhead Salad 80G

    80g · £15.63/kg
    £1.25
    £1.10 Clubcard (£13.75/kg)
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

    400g · £13.50/kg
    £5.40
    £4.25 Clubcard (£10.63/kg)
  • Bertolli Original Spread 450G

    450g · £9.00/kg
    £4.05
    £3.60 Clubcard (£8.00/kg)
  • Cathedral City Mature Cheddar Cheese 550 G

    550g · £12.91/kg
    £7.10
    £5.40 Clubcard (£9.82/kg)
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Riva 10 Chinese Chicken Skewers 100g

    100g · £32.00/kg
    £3.20
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Sweet BBQ Ribs 460g

    460g · £14.13/kg
    £6.50
    £5.25 Clubcard (£11.41/kg)
  • Fridge Raiders Slow Roasted Chicken Bites 5X22.5G

    5pk · £140.91/kg
    £3.10
    £1.95 Clubcard (£88.64/kg)
  • Warburtons Thin Sliced Seeded Protein Bagels 4 Pack

    4pk · £0.59 each
    £2.35
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Mr Kipling Strawberries & Cream Cake Tarts 4 pack

    4pk · £0.68 each
    £2.70
    £1.45 Clubcard (£0.36 each)
  • Cadbury Raspberry Chocolate Mini Rolls Cakes 10 Pack

    10pk · £0.52 each
    £5.15
    £3.50 Clubcard (£0.35 each)
  • Tesco Health Extra Strong Fabric Plasters 20s

    20pk · £0.08 each
    £1.50
    £1.35 Clubcard (£0.07 each)
  • Carmex Moisturising Strawberry Lipbalm SPF15 4.25g

    4g · £937.50/kg
    £3.75
    £2.65 Clubcard (£662.50/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Finest 4 Crusty Rolls 300g

    300g · £7.67/kg
    £2.30
  • Tesco Finest 0% Fat Greek Yogurt 500G

    500g · £6.20/kg
    £3.10
  • Pizza Express Sloppy Giuseppe 292G

    292g · £20.55/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£11.99/kg)
  • Tesco Lean Beef Steak Mince 5% Fat 750g

    750g · £10.60/kg
    £7.95
  • Tesco Southern Fried Chicken Pasta 300G

    300g · £10.67/kg
    £3.20
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Tesco Extra Mature Cheddar Cheese 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • Pizza Express BBQ Chicken & Red Onion Pizza 272g

    272g · £22.06/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£12.87/kg)
  • Tesco Wafer Thin Roast Chicken Slices 400g

    400g · £6.63/kg
    £2.65
  • Tesco Lean Beef Steak Mince 5% Fat 250G

    250g · £11.80/kg
    £2.95
  • Warburtons Belgian Waffles with Pearl Sugar 4 pack

    4pk · £64.00/kg
    £3.20
  • Tesco Chocolate Filled Crepes 6 pack

    192g · £14.58/kg
    £2.80
  • Warburtons Toastie Thick Sliced White Bread 800g

    800g · £1.81/kg
    £1.45
  • Tesco British Chicken Thigh Fillets 600G

    600g · £11.83/kg
    £7.10
  • Tesco Carrot Batons 400G

    400g · £3.25/kg
    £1.30
    3 for 2 Clubcard
  • Butcher's Choice 20 Pork Sausages 907G

    907g · £2.37/kg
    £2.15
  • Tesco Parmentier Potatoes 400G

    400g · £5.75/kg
    £2.30
    3 for 2 Clubcard
  • Warburtons Danish Lighter Small White Sliced Bread 400g

    400g · £4.13/kg
    £1.65
  • Fridge Raiders Slow Roasted Chicken Bites 5X22.5G

    5pk · £140.91/kg
    £3.10
    £1.95 Clubcard (£88.64/kg)
  • H.W. Nevill's Part Baked White Baguette 2 Pack

    2pk · £0.63 each
    £1.25
  • Tesco Strawberries 400G

    400g · £7.25/kg
    £2.90
  • Tesco Fish Pie Mix 400G

    £7.10
  • Tesco Sweet BBQ Ribs 460g

    460g · £14.13/kg
    £6.50
    £5.25 Clubcard (£11.41/kg)
  • Tesco Finest Piccobella Tomatoes 220G

    220g · £11.59/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

    400g · £13.50/kg
    £5.40
    £4.25 Clubcard (£10.63/kg)
  • Tesco Whole Large Cucumber

    1pk · £1.30 each
    £1.30
  • Fridge Raiders Variety Chicken Bites Mini Packs 7 X 22.5G

    7pk · £161.36/kg
    £3.55
  • Tesco Medium Sliced White Bread 800g

    800g · £1.00/kg
    £0.80
  • Brioche Pasquier Pancakes chocolate chip 8 Pack

    8pk · £90.00/kg
    £3.15
  • Tesco British Roast Beef Slices 90g

    90g · £27.22/kg
    £2.45
  • Cathedral City Mature Cheddar Cheese 550 G

    550g · £12.91/kg
    £7.10
    £5.40 Clubcard (£9.82/kg)
  • Tesco Fresh Cream Raspberry Turnover 2 Pack, 148 G

    148g · £15.54/kg
    £2.30
  • Nightingale Farms Cherry Tomatoes 250G

    250g · £3.40/kg
    £0.85
  • Tesco Gala Apples

    5pk · £0.42 each
    £2.10
    £1.55 Clubcard (£0.31 each)
  • Tesco Butterhead Salad 80G

    80g · £15.63/kg
    £1.25
    £1.10 Clubcard (£13.75/kg)
  • Tesco British Chicken Drumsticks 1Kg

    1kg · £2.80/kg
    £2.80
  • Tesco Egg Mayonnaise 235g

    235g · £9.36/kg
    £2.20
  • Tesco Maris Piper Potatoes 2Kg

    2kg · £1.18/kg
    £2.35
  • Fage Total 0% Fat Greek Recipe Yogurt 150G

    150g · £14.00/kg
    £2.10
  • Tesco Brown Onions 1Kg

    1kg · £1.10/kg
    £1.10
    £0.95 Clubcard (£0.95/kg)
  • Tesco Lean Beef Steak Mince 5% Fat 500g

    500g · £10.60/kg
    £5.30
  • Tesco British Chicken Breast Mini Fillets 400G

    400g · £13.25/kg
    £5.30
  • Riva 10 Chinese Chicken Skewers 100g

    100g · £32.00/kg
    £3.20
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Finest Chocolate Cake 6 Servings

    1pk · £5.25 each
    £5.25
  • Dairylea Dunkers Ritz Cheese Snacks 6 pack 6x43G

    258g · £17.64/kg
    £4.55
  • Tesco Raspberries 150G

    150g · £17.00/kg
    £2.55
  • Tesco Finest Jacket Potatoes 4 Pack

    4pk · £0.60 each
    £2.40
  • Tesco Finest Crumbed Wiltshire Cured Ham 120g

    120g · £35.42/kg
    £4.25
  • Tesco Free Range Eggs Medium 6 Pack

    6pk · £0.35 each
    £2.10
  • Tesco Unsmoked Back Bacon Rashers 10 Pack 300g

    300g · £5.50/kg
    £1.65
  • Mini Babybel Light Cheese Snacks 10 x 20g

    10pk · £19.50/kg
    £3.90
  • Tesco Ripe Bananas 5 Pack

    5pk · £0.18 each
    £0.90
  • Tesco Maris Piper Potatoes 1.25Kg

    1kg · £1.60/kg
    £1.60
    £1.20 Clubcard (£1.20/kg)
  • Tesco Chocolate Chip Brioche Rolls 8 Pack

    8pk · £0.24 each
    £1.95
  • Tesco All Butter Croissants 8 Pack

    8pk · £0.38 each
    £3.00
  • Creamfields Apricot Strawberry Raspberry Fromage Frais 12 X 50G

    12pk · £22.00/kg
    £1.10

Meal deals

View all (4)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Extra - Ilkeston Chalons Way

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo