Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Asda Express - Mapperley Express Petrol

Allergens and info

Matches in-store prices

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Offers (309)

  • 0

    Lurpak Slightly Salted Spreadable 400g

    200g · £8.35/kg

    £1.43 off

    £1.67

    £3.10

  • 0

    HARIBO Share the Happy Multipack Bag 352g

    352g · £7.10/kg

    £1.50 off

    £2.50

    £4.00

  • 0

    HARIBO Tangfastics Bag 175g

    175g · £5.71/kg

    £0.60 off

    £1.00

    £1.60

  • 0

    Homefire Kiln Dried Logs

    16.5L · £0.48/L

    2 for £10

    £8.00

  • 0

    Walkers Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Snacks Crisps 130g

    130g · £15.38/kg

    £1.15 off

    £2.00

    £3.15

  • 0

    MAOAM Joystixx 140g

    140g · £7.14/kg

    £0.55 off

    £1.00

    £1.55

  • 0

    Askeys The Deluxe Waffle 6 Sprinkled Dipped Cones

    6pk · £0.51 each

    2 for £4

    £3.05

  • 0

    Casillero del Diablo Cabernet Sauvignon 1.5l

    1.5L · £10.00/L

    £7.15 off

    £15.00

    £22.15

  • 0

    J2O Orange & Passion Fruit Still 4 x 250ml

    4pk · £3.00/L

    £1.45 off

    £3.00

    £4.45

  • 0

    Pepsi Max 2 Litres

    2L · £1.40/L

    2 for £4

    £2.80

  • 0

    Strongbow Dark Fruit Cider 440ml

    4pk · £3.98/L

    2 for £10

    £7.00

  • 0

    Butterkist Crunchy Toffee Popcorn 170g

    170g · £10.59/kg

    £0.65 off

    £1.80

    £2.45

  • 0

    Fanta Orange 500ml

    500ml · £5.10/L

    2 for £3.75

    £2.55

  • 0

    Absolut Wild Berri Berry Flavoured Vodka 700ml

    700ml · £31.50/L

    £7.50 off

    £22.05

    £29.55

  • 0

    Alpro Packed with Protein Soya 1L

    1L · £1.87/L

    £0.63 off

    £1.87

    £2.50

  • 0

    Barefoot White Zinfandel 750ml

    750ml · £9.15/L

    £2.29 off

    £6.86

    £9.15

  • 0

    Buckfast Tonic Wine 35cl

    350ml · £20.34/L

    £2.38 off

    £7.12

    £9.50

  • 0

    Dreamies Cat Treat Biscuits with Cheese 60g

    60g · £22.50/kg

    £0.45 off

    £1.35

    £1.80

  • 0

    GU Zillionaire Cheesecake 2 x 84.5g (169g)

    170g · £20.71/kg

    £1.18 off

    £3.52

    £4.70

  • 0

    I Heart Prosecco 75cl

    750ml · £12.75/L

    £3.19 off

    £9.56

    £12.75

  • View all (309)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Warburtons Seeds & Grains Our Dough 400g

    400g · £5.75/kg
    £2.30
  • Asda Exceptional 6 Classic Pork Sausages 400g

    400g · £9.75/kg
    £3.90
  • Asda Chicken & Stuffing on Malted Bread

    1pk · £3.45 each
    £3.45
  • Cathedral City Cottage Pie 400g

    400g · £14.75/kg
    2 for £6.50
    £5.90
  • Asda Carved Chicken Breast Slices 180g

    180g · £21.67/kg
    3 for £7
    £3.90
  • Asda Roast Chicken Breast Fillets 240g

    240g · £16.25/kg
    3 for £7
    £3.90
  • Asda British Mild Cheddar 400g

    400g · £10.13/kg
    2 for £5.45
    £4.05
  • Fridge Raiders Slow Roasted Chicken Bites 5 x 22.5g

    112.5g · £21.69/kg
    £0.81 off
    £2.44£3.25
  • Anchor Butter 200g

    200g · £11.45/kg
    £0.76 off
    £2.29£3.05
  • Asda Grated Mozzarella 250g

    250g · £12.60/kg
    2 for £5.45
    £3.15
  • ASDA 10 Unsmoked Back Bacon Rashers 310g

    310g · £8.06/kg
    £2.50
  • Asda Finely Sliced Oven Baked Dry Cured Ham 120g

    120g · £23.33/kg
    £2.80
  • Warburtons 6 Crumpets

    6pk · £0.13 each
    £0.26 off
    £0.79£1.05
  • Warburtons Soft Thick White Toastie Bread 800g

    800g · £2.19/kg
    £1.75
  • Asda Sweet & Bursting Blueberries 150g

    150g · £15.67/kg
    £2.35
  • Asda The Bakery 4 Ciabatta Rolls

    4pk · £0.45 each
    £1.80
  • Asda Stonebaked Vegetable Supreme Pizza 350g

    350g · £11.43/kg
    2 for £6.50
    £4.00
  • Warburtons Toastie Soft Thick White Bread 400g

    400g · £3.13/kg
    £1.25
  • Frubes Assorted Yogurt Tubes 9 x 37g (333g)

    333g · £7.96/kg
    £2.65
  • Asda Extra Tasty Chicken Breast Slices 160g

    160g · £24.38/kg
    3 for £7
    £3.90
  • ASDA 10 Smoked Back Bacon Rashers 310g

    310g · £8.06/kg
    £2.50
  • Asda White Mushrooms 250g

    250g · £5.00/kg
    £1.25
  • Lurpak Butter Slightly Salted 200g

    200g · £16.25/kg
    £3.25
  • Cathedral City Mature Cheddar 350g

    350g · £9.54/kg
    £1.11 off
    £3.34£4.45
  • Asda Potato Salad 300g

    300g · £6.50/kg
    £1.95
  • Strings & Things Cheestrings 4 x 20g (80g)

    80g · £27.50/kg
    £2.20
  • Onken 0% Fat Strawberry 450g

    450g · £4.11/kg
    £0.60 off
    £1.85£2.45
  • Cathedral City Extra Mature Cheddar 350g

    350g · £9.54/kg
    £1.11 off
    £3.34£4.45
  • The Collective Great Dairy Peach & Apricot Suckies 90g

    90g · £10.56/kg
    £0.30 off
    £0.95£1.25
  • ASDA Pink Lady Apple and Grapes 100g

    100g · £19.00/kg
    £1.90
  • The Collective Great Dairy Strawberry Suckies 90g

    90g · £10.44/kg
    £0.31 off
    £0.94£1.25
  • Asda Sweet & Fruity Baby Plum Tomatoes 300g

    300g · £4.33/kg
    2 for £1.90
    £1.30
  • Arla Skyr Natural Icelandic Style Yogurt 450g

    450g · £6.00/kg
    £2.70
  • Dairylea Dunkers Jumbo Tubes 3 x 41g (123g)

    120g · £23.75/kg
    £2.85
  • ASDA Crisp & Juicy Watermelon Fans 300g

    300g · £8.50/kg
    £2.55
  • Muller Corner Strawberry Yogurt 136g

    136g · £8.09/kg
    5 for £5
    £1.10
  • Wall's Jumbo Pork Sausage Roll 130g

    130g · £10.38/kg
    £1.35
  • Asda 4 Fragrant & Bold Garlic

    4pk · £0.35 each
    £1.40
  • Asda Grated Hard Cheese 80g

    80g · £21.88/kg
    5 for £5
    £1.75
  • Asda Crisp & Juicy Seedless Green Grapes 500g

    500g · £5.00/kg
    £2.50
  • Muller Light Smooth Toffee Yogurt 160g

    160g · £6.88/kg
    5 for £5
    £1.10
  • Asda Grower's Selection British Carrots 500g

    500g · £1.40/kg
    £0.70

Best Sellers 📈

View all (34)
  • Calpol Infant Sugar-Free Oral Suspension Paracetamol 2+ Months 100ml

    100ml · £44.00/L
    £4.40
    Restricted
  • Calpol SixPlus Sugar-Free Suspension Paracetamol 6+ Years 80ml

    80ml · £56.88/L
    £4.55
    Restricted
  • Gaviscon Double Action Mint Flavour 12 Chewable Tablets

    12pk · £0.40 each
    £4.80
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Asda Shades So Soft 6 White Long-Lasting Rolls

    6pk · £0.88 each
    £5.25
  • Asda Zesty Lemon Washing Up Liquid 500ml

    500ml · £1.90/L
    £0.95
  • Fairy Max Power Washing Up Liquid 660ML

    660ml · £6.59/L
    £0.55 off
    £4.35£4.90
  • Asda Cucumber

    1pk · £1.25 each
    2 for £1.90
    £1.25
  • Asda Grower's Selection Sweet Peppers 500g

    3pk · £0.85 each
    £2.55
  • Asda Banana Each (Single)

    1pk · £0.35 each
    £0.35
  • Asda 6 Sweet & Creamy Bananas

    6pk · £0.20 each
    2 for £1.90
    £1.20
  • Asda Grower's Selection British Strawberries 227g

    227g · £11.45/kg
    £2.60
  • Asda Crisp & Juicy Seedless Green Grapes 500g

    500g · £5.00/kg
    £2.50
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • ASDA Flavourful Reduced Fat Beef Steak Mince 500g

    500g · £13.20/kg
    £6.60
  • Cadbury Crunchie Rocks Chocolate 100g

    100g · £26.50/kg
    £2.65
  • Betty Crocker Velvety Vanilla Cake Mix 425g

    425g · £9.41/kg
    £4.00
  • Cadbury Fingers Milk Chocolate Biscuits 114 Gr

    114g · £24.56/kg
    £2.80
  • McVitie's 10 The Original Jaffa Cakes

    110g · £15.91/kg
    £1.75
  • Jammie Dodgers Raspberry Flavour 140g

    140g · £7.50/kg
    £1.05

Cosy Nights In🍂

View all (11)
  • Walkers Sensations Lime & Coriander Chutney Sharing Poppadoms Crisps 82.5g

    82.5g · £38.18/kg
    £3.15
  • Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Coated Sharing Peanuts 150g

    150g · £23.00/kg
    £3.45
  • That’s Nuts Walkers Smoky Bacon Coated Peanuts Grab Bag 40g

    40g · £31.25/kg
    £1.25
  • Thats Nuts Walkers Salt & Vinegar Coated Peanuts Grab Bag 40g

    40g · £31.25/kg
    £1.25
  • Butterkist Sweet & Salty Popcorn 100g

    100g · £23.50/kg
    £2.35
  • Walkers BBQ Sauce Grab Bag Crisps 45g

    45g · £30.00/kg
    £1.35
  • Walkers Bugles Southern Style BBQ Sharing Snacks Crisps 110g

    110g · £16.82/kg
    £1.85
  • Galaxy Counters Milk Chocolate Buttons Pouch Bag 112g

    112g · £21.43/kg
    £2.40
  • Galaxy Cookie Crumble Chocolate Bar 114g

    114g · £24.12/kg
    £2.75
  • Cadbury Drinking Hot Chocolate 500g

    500g · £11.20/kg
    £5.60
  • Nescafe Gold Caramel Latte Coffee Sachets 8 x 17g (136g)

    119g · £24.37/kg
    £2.90

Life in the Express Lane 💚🚀

View all (12)
  • Beer, Ale, Cider

    1pk · £5.50 each
    £5.50
  • Feelin' Fresh

    1pk · £1.90 each
    £1.90
  • Fill Your Freezer

    1pk · £7.50 each
    £7.50
  • Heinz Mix & Match

    1pk · £4.65 each
    £4.65
  • Meals in Minutes

    1pk · £6.50 each
    £6.50
  • Meal Deal

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Pasta & Sauce

    1pk · £3.00 each
    £3.00
  • Picnic Picky Bits

    1pk · £7.00 each
    £7.00
  • Premium Meal Deal

    1pk · £6.00 each
    £6.00
  • Spritz Me! 🍊

    1pk · £20.00 each
    £20.00
  • The Big Brekkie

    1pk · £10.00 each
    £10.00
  • Yogurt Bowl

    1pk · £6.00 each
    £6.00

In-Store Price Match

View all (22)
  • Asda Onion Rings 150g

    150g · £9.00/kg
    £1.35
  • Nurofen for Children Strawberry Oral Suspension 3mths to 9yrs Ibuprofen 100ml

    100ml · £50.00/L
    £5.00
    Restricted
  • Calpol SixPlus Fast Melts Paracetamol Strawberry Flavour 6+ Years 12s

    12pk · £0.52 each
    £6.25
    Restricted
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Asda Allergy & Hayfever Relief 30 Tablets

    30pk · £0.12 each
    £3.60
  • Asda Shades So Soft 6 White Long-Lasting Rolls

    6pk · £0.88 each
    £5.25
  • Harringtons Dry Adult Dog Food, Rich in Lamb & Rice 1.7kg

    1.7kg · £3.97/kg
    £6.75
  • Asda Hero Adult Dog Gravy Selection Meaty & Poultry 6 x 400g (2.4kg)

    2.4kg · £1.92/kg
    £4.60
  • Homefire Kiln Dried Logs

    16.5L · £0.48/L
    2 for £10
    £8.00
  • Fairy Original Washing Up Liquid Green with LiftAction 320ML

    320ml · £3.91/L
    £1.25
  • Asda Original Thick Bleach 750ml

    750ml · £1.40/L
    £1.05
  • Aptamil 3 Toddler Milk 1-3 Years 200ml

    200ml · £6.00/L
    £1.20
  • Asda Grower's Selection British Strawberries 227g

    227g · £11.45/kg
    £2.60
  • Asda Sweet & Bursting Blueberries 150g

    150g · £15.67/kg
    £2.35
  • Asda Fresh Tastes Pineapple Fingers 200g

    200g · £10.25/kg
    £2.05
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • Kinder Surprise 20g

    20g · £77.50/kg
    £1.55
  • Asda Pancake Shaker 155g

    155g · £9.68/kg
    £1.50
  • Oreo Vanilla Cookies 154g

    154g · £11.04/kg
    £1.70
  • Fox's Favourites Raspberry & Vanilla Jam 'n' Cream 150g

    150g · £8.33/kg
    £1.25

Deals You'll Love 💚

View all (107)
  • Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Sharing Bag Crisps 150grams

    150g · £21.00/kg
    £3.15
  • Walkers Sensations Roasted Chicken & Thyme Sharing Crisps 150g

    150g · £21.00/kg
    £3.15
  • KP Original Salted Peanuts 250g

    250g · £15.40/kg
    £3.85
  • KP Dry Roasted Peanuts 250g

    250g · £15.40/kg
    £3.85
  • McCoy's Classic Variety Multipack Crisps 6 Pack

    150g · £19.67/kg
    £2.95
  • McCoy's Flame Grilled Steak Flavour Potato Crisps 6 x 25g

    150g · £19.67/kg
    £2.95
  • Nexium Control Heartburn & Indigestion Tablets, 7 Tablets

    7pk · £1.24 each
    £8.70
  • Anadin Extra Soluble Pain Relief Tablets 12s

    12pk · £0.42 each
    £5.00
    Restricted
  • Germolene Antiseptic Cream 55g

    55g · £68.18/kg
    £3.75
  • Voltarol Joint & Back Pain Relief Gel 2.32% 50g

    50g · £293.00/kg
    £14.65
    Restricted
  • Benylin Chesty Coughs (Non-Drowsy)

    150ml · £49.33/L
    £7.40
    Restricted
  • Sudafed Blocked Nose Spray

    15ml · £433.33/L
    £6.50
    Restricted
  • Grenade Oreo White 60g

    60g · £54.17/kg
    £3.25
  • Andrex Family Soft 9 Rolls

    9pk · £0.53 each
    £1.25 off
    £4.80£6.05
  • Regina Blitz Household Towel

    1pk · £3.15 each
    £1.05 off
    £3.15£4.20
  • Dreamies Cat Treat Biscuits with Cheese 60g

    60g · £22.50/kg
    £0.45 off
    £1.35£1.80
  • Whiskas Cat Food with Delicious Chicken 1+ 800g

    800g · £5.33/kg
    £1.19 off
    £4.26£5.45
  • Fairy Max Power Washing Up Liquid 660ML

    660ml · £6.59/L
    £0.55 off
    £4.35£4.90
  • Febreze Bathroom, Continuous Air Freshener Lenor Spring Awakening 1 Count

    1pk · £2.50 each
    £0.60 off
    £2.50£3.10
  • Asda 20 Tie Top Bin Bags 75 Litres

    20pk · £0.20 each
    £0.46 off
    £4.09£4.55

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo