Lettuce & Salad Bags
Sainsbury's Sweet Leaf Salad 250g
250g · £4.60/kg£1.15Sainsbury's Little Gem Lettuce
2pk · £0.63 each£1.25Sainsbury's Sweet Gem Lettuce
2pk · £0.70 each£1.40Sainsbury's Wild Rocket 60g
60g · £20.83/kg£1.25Sainsbury's Butterhead Salad 80g
90g · £13.89/kg£1.25Sainsbury's Iceberg Lettuce 200g
200g · £5.25/kg£1.05Sainsbury's Mixed Leaf Salad 200g
180g · £12.22/kg£2.20Sainsbury's Italian Style Salad 100g
100g · £17.00/kg£1.70Sainsbury's Bistro Salad 150g
150g · £11.33/kg£1.70Sainsbury's Spinach, Watercress & Rocket Salad 80g
100g · £17.00/kg£1.70Sainsbury's Baby Leaf Spinach 200g
200g · £7.00/kg£0.40 off£1.40£1.80Sainsbury's Hearts of Romaine
2pk · £0.73 each£1.45Sainsbury's Watercress 80g
80g · £21.25/kg£1.70Sainsbury's British Salad Cress
20g · £25.00/kg£0.50Sainsbury's Young Spinach 260g
260g · £7.31/kg£1.90Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g
120g · £11.67/kg£1.40Sainsbury's Iceberg Lettuce
1pk · £1.10 each£1.10Sainsbury's SO Organic Young Spinach 200g
200g · £13.75/kg£2.75
Fresh Herbs
Sainsbury's Dill 20g
20g · £35.00/kg£0.70Sainsbury's Coriander 100g
100g · £15.50/kg£1.55Sainsbury's Chives 20g
20g · £55.00/kg£1.10Sainsbury's Coriander 30g
30g · £28.00/kg£0.84Sainsbury's Flat Leaf Parsley 30g
30g · £28.00/kg£0.84Sainsbury's Basil 30g
30g · £28.00/kg£0.84Sainsbury's Curly Leaf Parsley 30g
30g · £23.33/kg£0.70Sainsbury's Rosemary 20g
20g · £35.00/kg£0.70Sainsbury's Thyme 20g
20g · £45.00/kg£0.90Sainsbury's Mint 30g
30g · £23.33/kg£0.70Sainsbury's Basil
1pk · £2.20 each£2.20Sainsbury's Parsley 6g
6g · £208.33/kg£1.25
Dressings & Croutons
Sainsbury's Caesar Dressing 150ml
150ml · £11.33/L£1.70Hellmann's Real Honey & Mustard Salad Dressing & Dip 250ml
250ml · £10.60/L£2.65Sainsbury's Inspired to Cook Mediterranean Style Herb Croutons 150g
150g · £13.00/kg£1.95Sainsbury's Stamford Street Co. Salad Cream 420g
420g · £2.50/kg£1.05Heinz Salad Cream Light 30% Less Fat 605g
605g · £8.51/kg£5.15Heinz Salad Cream 285g
285g · £10.88/kg£3.10Pizza Express House Dressing 235ml
235ml · £16.60/L£3.90Pizza Express Honey & Mustard Dressing 235ml
235ml · £16.60/L£3.90Pizza Express Caesar Dressing 235ml
235ml · £16.60/L£3.90Heinz Salad Cream 30% Less Fat 415g
415g · £10.24/kg£4.25Heinz Salad Cream Original 425g
425g · £10.00/kg£4.25Sainsbury's Taste the Difference Balsamic Dressing 255ml
255ml · £12.55/L£3.20Sainsbury's Taste the Difference French Style Dressing 255ml
255ml · £12.55/L£3.20Heinz Salad Cream Original 605g
605g · £8.51/kg£5.15Pizza Express House Light Dressing 235ml
235ml · £16.60/L£3.90Newman's Own Dressing & Dip Italian 250ml
250ml · £12.20/L£3.05Sainsbury's French Style Dressing 150ml
150ml · £11.33/L£1.70Sainsbury's Oven Baked Garlic & Herb Croutons 100g
100g · £16.00/kg£1.60Sainsbury's Soured Cream Topping 280g
280g · £7.50/kg£2.10Sainsbury's Be Good to Yourself French Dressing 250ml
250ml · £6.00/L£1.50Sainsbury's Reduced Fat Salad Cream 420g
420g · £3.10/kg£1.30Sainsbury's Be Good to Yourself Honey & Mustard Dressing 250ml
250ml · £6.00/L£1.50Sainsbury's Caesar Dressing 250ml
250ml · £6.00/L£1.50Hellmann's Real Thousand Island Salad Dressing & Dip 250ml
250ml · £10.60/L£2.65Sainsbury's Tangy Garlic Sauce 285g
285g · £8.07/kg£2.30Hellmann's Fat free Vinaigrette 250ml
250ml · £10.60/L£2.65Heinz Salad Cream 70% Less Fat 435g
435g · £9.77/kg£4.25Mary Berry's Light Salad Dressing 235ml
235ml · £19.36/L£4.55Newman's Own Dressing & Dip Ranch 250ml
250ml · £12.20/L£3.05Sainsbury's Caesar Dressing 150ml
150ml · £11.33/L£1.70
Tomatoes
Sainsbury's Jubilee Large Vine Tomatoes, Taste the Difference 450g
450g · £5.67/kg£2.55Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80Sainsbury's Cherry Tomatoes
330g · £3.03/kg£1.00Sainsbury's Taste the Difference Pomodorino Baby Plum Tomatoes
250g · £8.40/kg£2.10Sainsbury's Flavouripe Tomatoes
6pk · £0.18 each£1.10Sainsbury's Taste the Difference Majestic Vine Tomatoes
300g · £8.50/kg£2.55Sainsbury's Taste the Difference Vittoria Cherry Vine Tomatoes
400g · £9.38/kg£3.75Sainsbury's Taste the Difference Beef Tomato
1pk · £1.60 each£1.60
Cucumbers
Sainsbury's Whole Cucumber
1pk · £1.05 each£1.05Sainsbury's Small Whole Cucumber
180g · £4.17/kg£0.75Sainsbury's Large Cucumber
1pk · £1.20 each£1.20
Avocados
Large Avocado
1pk · £1.35 each£1.35Sainsbury's Avocado
2pk · £1.03 each£2.05
Peppers
Sainsbury's Sweet Peppers
3pk · £0.77 each£2.30Red Pepper
1pk · £0.75 each£0.75Sainsbury's Taste the Difference Sweet Pointed Pepper
1pk · £1.00 each£1.00Sainsbury's Yellow Pepper
1pk · £0.75 each£0.75Orange Pepper
1pk · £0.75 each£0.75Sainsbury's Green Pepper
1pk · £0.75 each£0.75
Spring Onions & Celery
Sainsbury's Celery Sticks 250g
250g · £5.40/kg£1.35Sainsbury's Celery
1pk · £0.85 each£0.85Sainsbury's Spring Onions
1pk · £0.85 each£0.85Sainsbury's SO Organic Celery
1pk · £1.80 each£1.80Sainsbury's SO Organic Spring Onions
1pk · £1.50 each£1.50
Chilli, Ginger & Garlic
Sainsbury's Large Garlic
1pk · £0.60 each£0.60Sainsbury's Garlic x4
4pk · £0.28 each£1.10Sainsbury's Bird Eye Chillies 20g
20g · £40.00/kg£0.80Sainsbury's Mixed Chillies 80g
80g · £8.75/kg£0.70Sainsbury's Garlic
1pk · £0.25 each£0.25Sainsbury's Red Chillies 65g
65g · £10.77/kg£0.70