Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Smash Burger - Outer Gateshead

3.5 Good (10)

Allergens and info

2.20 mi

  • Delivered by Smash Burger - Outer Gateshead

    This means you won’t be able to follow your order or get live updates
  • 10% off entire menu

    For orders over £30. T&Cs apply
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Smash Burgers

  • Smash Tower Cheese Burger

    Ooof a tasty tower treat for you here containing 3 daily fresh aged beef patties, cheese, crispy onions, pickles, mayo and sealed with a toasted bun.
    £12.30
  • Smash Classic Burger

    A delicious classic with 2 daily fresh aged beef patties, topped with special sauce, lettuce, gherkin, tomato and finished off with a toasted bun.
    £10.55
  • Smash BBQ Cheeseburger

    BBBBBBQed goodness in one bite! 2 daily fresh aged beef patties, American cheese, pickles, smoky BBQ mayo all wrapped up in a toasted bun.
    £10.55
  • Smash Green Chilli Cheeseburger

    Spice Alert! Prepare for a mouth full of spicy deliciousness containing 2 daily fresh aged beef patties, American cheese, pickled green chillies and buffalo sauce in a toasted bun.
    £10.55
  • Spicy Smash Bacon Cheese Burger

    A fan favourite containing 2 daily fresh aged beef patties, topped with cheese, crispy bacon, mayo and finished off with a toasted bun.
    £10.55
  • Super Smash Garlic Cheeseburger

    A fan favourite containing 2 daily fresh aged beef patties, topped with cheese, crispy onions, super garlic mayo and finished off with a toasted bun.
    £10.55
  • Smash Classic Cheese Burger

    A delicious classic with 2 daily fresh aged beef patties, topped with american cheese special sauce, lettuce, gherkin and finished off with a toasted bun.
    £10.55

Heavenly Crispy Chicken Burger

  • The OG Bun

    Our OG Burger. Why change something that doesn't need changing? This burger comes with garlic mayo, lettuce and pickles.
    £10.55
  • Hot as Fire Bun

    Are you ready for this one?! Crispy 100% fried chicken breast with lettuce, buffalo sauce, jalapeños green chillies in a toasted bun is going to SPICE up your life!
    £10.55
  • Spicy Buffalo Cluck Bun

    You'll be singing from the rooftops with this jam packed burger of buffalo hot sauce, lettuce and pickles and American cheese.
    £10.55
  • Spicy Garlic Cluck Bun

    You'll be singing from the rooftops with this jam packed burger of garlic sauce, lettuce and pickles.
    £10.55
  • Bacon Chicken Burger

    A fan favourite containing 100% crispy chicken breast, topped with cheese, crispy bacon, mayo and finished off with a brioche toasted bun.
    £10.55
  • BBQ Chicken Burger

    100% chicken breast topped with American cheese, lettuce, tomato bbq sauce finished off with brioche toasted bun.
    £10.55

Chicken Wings

  • Buffalo Chicken Wings

    6 homemade Chicken wings tossed in buffalo hot sauce.
    £8.30
  • Spicy BBQ Chicken Wings

    6 homemade Chicken wings tossed in BBQ sauce.
    £8.30
  • Classic Chicken Wings

    6 homemade Chicken wings serve with creamy mayo.
    £8.30
  • Garlic Chicken Wings

    6 homemade Chicken wings serve with garlic dip.
    £8.30
  • Wings Combo

    12 fresh homemade wings with choose of your sauce.
    £12.25

Chicken Tender and Strips

  • Classic Large Tenders

    5 100% crispy fried chicken tenders served with mayo sauce.
    £7.90
  • BBQ Tender

    5 100% crispy fried chicken tender with bbq sauce on top.
    £7.90
  • Buffalo Tender

    5 100% crispy fried chicken tender with buffalo sauce on top.
    £7.90
  • Chicken Combo - By Itself

    4 100% chicken tender with potato wedges or curly fries with choose of your sauce.
    £11.45
  • Sweet Chilli Tender

    5 100% crispy fried chicken tender with sweet chilli sauce on top.
    £7.90
  • Italian Tender

    5 100% crispy fried chicken tender with garlic sauce separate.
    £7.90

Wraps

  • Strip Wrap

    4 Bonless chicken strips, lettuce, tomato, onion and pure mayonnaise.
    £8.75
  • BBQ Strip Wrap

    4 Bonless chicken strips, lettuce, tomato, onion and pure bbq sauce.
    £8.75
  • Buffalo Strips Wrap

    4 Bonless chicken strips, lettuce, tomato, onion and pure buffalo sauce.
    £8.75
  • Sweet Chili Strips Wrap

    4 Bonless chicken strips, lettuce, tomato, onion and pure sweet chili sauce.
    £8.75

Spicy Parmesan

  • Chicken Parmesan

    100% chicken breast with béchamel sauce, cheese.
    £17.45
  • Pepperoni Parmesan

    100% Chicken Breast With Pepperoni, béchamel, sauce, cheese.
    £17.45
  • BBQ Parmesan

    100% chicken breast, béchamel sauce, bbq sauce, cheese.
    £17.45
  • Hot Shot Parmesan

    100% chicken breast, pepperoni, jalapeño, béchamel sauce, cheese.
    £17.45
  • Peri Peri Parmesan

    100% chicken breast, jalapeño, béchamel sauce, peri peri sauce, cheese.
    £17.45

Spicy Sides

  • Onion rings

    Onion rings.
    £3.90
  • Fries

    Fries.
    £4.10
  • Garlic Mayo Fries

    Fries, garlic mayo, crispy onions.
    £7.15
  • Alert Hot Fries

    Fries, hot sauce, jalapeños green chillies.
    £7.15
  • Curly Fries

    Curly fries.
    £6.65
  • Potato Wedges

    Potato wedges.
    £6.15
  • Sweet Potato

    Sweet potato.
    £7.10
  • Cheesy Fries

    Cheesy fries.
    £7.25
  • 6 Breaded Dippers

    6 Breaded dippers.
    £7.75
  • 6 Jalapeño Cheese Bite

    6 Jalapeño cheese bite.
    £7.75
  • Pepperoni cheesy fries

    Pepperoni cheesy fries.
    £6.55
  • Chicken Nuggets (10pcs)

    Chicken nuggets (10pcs).
    £8.20
  • Chicken nuggets (20) pcs

    Chicken nuggets (20) pcs.
    £11.75

Sauces

  • Garlic Sauce

    Garlic sauce.
    £1.60
  • Mayonnaise

    Mayonnaise.
    £1.60
  • Chili Sauce

    Chili sauce.
    £1.60
  • BBQ Sauce

    BBQ sauce.
    £1.60
  • Buffalo Sauce

    Buffalo sauce.
    £1.60
  • Ketchup Sauce

    Ketchup sauce.
    £1.60
  • Curry Sauce

    Curry sauce.
    £1.60
  • Gravy Sauce

    Gravy sauce.
    £1.60

Dessert

  • Chocolate Fudge Cake

    Chocolate fudge cake.
    £4.25
  • Strawberry Cheese Cake

    Strawberry cheese cake.
    £4.25
  • Red Velvet Cake

    Red velvet cake.
    £4.25
  • Carrot Cake

    Carrot cake.
    £4.25

Ice Cream

  • Ben & Jerry's Ice Cream Tub Chocolate Fudge Brownie 465 ml

    Chocolate ice cream with brownie pieces (12%). Ben & Jerry's Chocolate Fudge Brownie ice cream is a fudge-tastic phenomenon brimming with gooey chunks of brownie goodness mixed into dark and rich chocolate ice cream. Sounds like a dream. At first, that's all it was. Long ago, we were making brownie ice cream sandwiches for sale in grocery stores. Sometimes there would be broken pieces in the brownie delivery, and we'd nab them for flavour experiments. What would brownie pieces taste like in chocolate ice cream?
    £7.55
  • Ben & Jerry's Ice Cream Tub Cookie Dough 465ml

    Vanilla ice cream with chunks of chocolate chip cookie dough (16%) and chocolatey chunks (1.5%). Big delicious chunks of chocolate-chip cookie dough surrounded by creamy vanilla ice cream.
    £7.55
  • Ben & Jerry's Caramel Chew-Chew Ice Cream 465 ml

    Caramel (2.5%) ice cream with a caramel swirl (9%) and chocolatey covered caramel chunks (9%). Caramel ice cream frozen dessert with a caramel swirl and chocolatey covered caramel chunks. And all because chocolate and caramel were meant to be together. And you were meant to grab a spoon and enjoy them. Calling all caramel lovers! Fulfilling all your caramel cravings, with caramel ice cream, caramel-filled chocolatey cups and a caramel swirl to boot, Ben & Jerry's Caramel Chew-Chew ice cream takes you to a whole new level of rich, caramel euphoria. Hard as this may be to believe,
    £7.55

Drinks

  • Coca-Cola Original Taste 330ml

    Sparkling Soft Drink with Plant Extracts 330ml, £5.61/1l.
    £1.85
  • Coca-Cola Original Taste 1.25L

    Sparkling Soft Drink with Plant Extracts 1.25l, £4.00/1l.
    £5.00
  • Bottle of Pepsi 1.5L

    Bottle of Pepsi 1.5L.
    £5.00
  • Bottle of Diet Pepsi 1.5L

    Bottle of Diet Pepsi 1.5L.
    £5.00
  • Coca-Cola Cherry 330ml

    Sparkling Cherry Flavour Soft Drink with Plant Extracts. 330ml, £5.61/1l.
    £1.85
  • Fanta Lemon 330ml

    Sparkling Lemon Fruit Drink with Sugar and Sweeteners 330ml, £5.61/1l.
    £1.85
  • Fanta Orange 330ml Can

    Sparkling Orange Fruit Drink with Sugar and Sweeteners. 330ml, £5.61/1l.
    £1.85
  • Dr Pepper 330ml

    Sparkling Fruit Flavour Soft Drink with Sugar and Sweeteners. 330ml, £5.61/1l.
    £1.85
  • Pepsi 330ml

    Carbonated Cola Flavoured Soft Drink with Sugar and Sweeteners 330ml, £5.61/1l.
    £1.85
  • 7UP 330ml

    Carbonated Lemon and Lime Flavoured Soft Drink with Sugar and Sweetener. 330ml, £5.61/1l.
    £1.85
  • Coca-Cola Zero Sugar 330ml

    Sparkling Low Calorie Soft Drink with Plant Extracts with Sweeteners 300ml, £6.17/1l.
    £1.85
  • Diet Coke 330ml

    Sparkling Low Calorie Soft Drink with Plant Extracts with Sweeteners. 330ml, £5.61/1l.
    £1.85
  • Can Tango Orange 330 ml

    Can Tango Orange 330 ml.
    £1.85
  • Sprite 330ml

    Sparkling Lemon-Lime Flavour Low Calorie Soft Drink with Sugar and Sweeteners 330ml, £5.61/1l.
    £1.85

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo