Tomatoes & Peppers
Waitrose Sweet Peppers 3s
1pk · £2.65 each£2.65Waitrose Loose Peppers each
1pk · £0.80 each£0.80Duchy Organic Peppers 2s
1pk · £2.70 each£2.70Waitrose Red Romano Peppers 180g
180g · £11.94/kg£2.15Waitrose Baby Plum Tomatoes 275g
275g · £7.82/kg£2.15Waitrose Pome Dei Moro Tomatoes 225g
225g · £10.49/kg20% off£2.36£2.95Cherry Vine Tomatoes Small Pack 270g
270g · £11.30/kg£3.05Duchy Organic Large Vine Tomatoes 425g
425g · £7.29/kg£3.10Essential Tomatoes 6s
1pk · £1.25 each£1.25No.1 Red Choice Tomatoes 300g
300g · £10.83/kg£3.25
Cucumbers
Waitrose Loose Cucumber each
1pk · £1.15 each15% off£1.15£1.35Duchy Organic Salad Cucumber each
1pk · £1.80 each£1.80
Avocados
Duchy Organic Ripe Avocados 2s
1pk · £3.30 each£3.30Waitrose Perfectly Ripe Large Avocado each
1pk · £1.30 each£1.30Perfectly Ripe Avocados 2s
1pk · £2.30 each£2.30
Onions & Leeks
Waitrose Borettane Onions 160g
160g · £30.00/kg£4.80Duchy Organic Onions 750g
750g · £2.87/kg£2.15Duchy Organic Red Onions 500g
500g · £3.80/kg£1.90Waitrose Onions 4s
1pk · £1.60 each£1.60Waitrose Red Onions 3s
1pk · £1.25 each£1.25Essential Bunched Salad Onions each
1pk · £0.81 each15% off£0.81£0.95Duchy Organic Salad Onions Bunch Each
1pk · £1.50 each£1.50Duchy Organic Leeks 350g
350g · £6.71/kg£2.35Waitrose Trimmed Leeks 400g
400g · £5.50/kg£2.20
Potatoes
Duchy Organic Sweet Potatoes 700g
700g · £5.14/kg£3.60Essential British Baby Potatoes 1kg
1kg · £1.40/kg10% off£1.40£1.55Waitrose British Baby Potatoes 200g
200g · £7.25/kg3 for £3.60£1.45Essential British Large Potatoes 4s
1pk · £1.20 each£1.20Waitrose Wild Garlic Baby Potatoes 400g
400g · £8.38/kg£3.35Waitrose British Miniature Potatoes 500g
500g · £4.90/kg£2.45£1.23 loyalty card (£2.46/kg)Waitrose Maris Piper Potatoes 2kg
2kg · £1.13/kg15% off£2.25£2.65Waitrose Baby New Potatoes 750g
750g · £3.07/kg£2.30
Garlic, Ginger, Herbs, Spices
Cooks' Ingredients Flat Leaf Parsley 25g
25g · £36.00/kg10% off£0.90£1.00Cooks' Ingredients Thyme 20g
20g · £55.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Basil 25g
25g · £36.00/kg10% off£0.90£1.00Cooks' Ingredients Coriander Pot Each
1pk · £2.30 each£2.30Cooks' Ingredients Aromatic Coriander 25g
25g · £40.00/kg£1.00Cooks' Ingredients Mint 25g
25g · £36.00/kg10% off£0.90£1.00Cooks' Ingredients Dill Leaves 20g
20g · £55.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Chives 20g
20g · £55.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Sage 20g
20g · £55.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Rosemary Medium Pot Each
1pk · £2.30 each£2.30Cooks' Ingredients Thai Basil 20g
20g · £55.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Curly Leaf Parsley 25g
25g · £36.00/kg10% off£0.90£1.00Cooks' Ingredients Mint Pot Each
1pk · £2.30 each£2.30Cooks' Ingredients Mint 100g
100g · £21.00/kg£2.10Cooks' Ingredients Flat Leaf Parsley Each
1pk · £2.30 each£2.30Cooks' Ingredients Curly Parsley Medium Pot each
1pk · £2.30 each£2.30Cooks' Ingredients Garlic Each
1pk · £0.65 each£0.65Cooks' Ingredients Mixed Thai Chillies 30g
30g · £60.00/kg£1.80Cooks' Ingredients Red Chillies 50g
50g · £15.00/kg£0.75Cooks' Ingredients Green Chillies 50g
50g · £22.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Coriander 100g
100g · £20.50/kg£2.05Cooks' Ingredients Flat Leaf Parsley 100g
100g · £20.50/kg£2.05Cooks' Ingredients Medium Basil Pot Each
1pk · £2.30 each£2.30Cooks' Ingredients Rosemary 20g
20g · £55.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Tarragon 20g
20g · £55.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Mixed Chillies 70g
70g · £20.71/kg£1.45
Prepared Vegetables
Waitrose Tenderstem Broccoli & Fine Beans 190g
190g · £14.47/kg2 for £4.80£2.75Cook's Ingredients Sweet Potato & Butternut 350g
350g · £6.00/kg£2.10Waitrose Baby Corn & Sugar Snap Peas 190g
190g · £14.47/kg£2.75Waitrose Carrot, Cauliflower & Broccoli 240g
240g · £6.25/kg£1.50Waitrose Mediterranean Style Vegetables 400g
400g · £7.00/kg£2.80Cooks' Ingredients Casserole Vegetables 560g
560g · £3.39/kg£1.90Waitrose Carrots, Cauliflower & Broccoli 480g
480g · £5.44/kg10% off£2.61£2.90Waitrose Prepared Vegetable Trio 80g
80g · £18.13/kg3 for £3.60£1.45Waitrose Samphire 90g
90g · £30.00/kg£2.70Waitrose Peas, Cabbage & Tenderstem Layers 245g
245g · £12.04/kg£2.95Waitrose Sliced Runner Beans 80g
80g · £18.13/kg3 for £3.60£1.45Waitrose Super Bright Pan Fry 300g
300g · £7.83/kg£2.35Fullgreen Riced Cauliflower 200g
200g · £13.75/kg£2.75Bright & Colourful Vegetable Stir Fry 210g
210g · £15.71/kg£3.30Cooks' Ingredients Butternut Squash Slices 385g
385g · £5.45/kg£2.10Sweet & Tender Vegetable Stir Fry 210g
210g · £15.71/kg£3.30Waitrose Peas, Sweetcorn, Carrot & Broccoli 350g
350g · £8.43/kg£2.95Waitrose Sweet & Crunchy Stir Fry 550g
550g · £4.82/kg£2.65Waitrose Carrot, Broccoli & Fine Green Beans 320g
320g · £8.13/kg£2.60Waitrose Carrot Batons 400g
400g · £4.00/kg£1.60Waitrose Carrot Batons, Tenderstem Broccoli Tips and Sugar Snaps 320g
320g · £10.63/kg£3.40Waitrose Mushroom Stir Fry 300g
300g · £7.83/kg£2.35Waitrose Mixed Pepper Stir Fry 300g
300g · £7.83/kg£2.35Waitrose Rice, Quinoa & Vegetable Stir Fry 300g
300g · £10.67/kg£3.20
Broccoli & Cauliflower
Waitrose Trimmed Tenderstem Broccoli 80g
80g · £18.75/kg3 for £3.60£1.50Waitrose Large Broccoli Crown 335g
335g · £4.78/kg£1.60Waitrose Broccoli Florets 240g
240g · £9.58/kg£2.30Duchy Organic Broccoli 350g
350g · £5.71/kg£2.00Waitrose Purple Sprouting Broccoli Spears 230g
230g · £13.04/kg£3.00Waitrose Cauliflower Each
1pk · £1.60 each£1.60Tenderstem Broccoli Spears 200g
200g · £10.75/kg£2.15Duchy Organic Tenderstem Broccoli 200g
200g · £17.50/kg£3.50Duchy Organic Cauliflower Each
1pk · £2.65 each£2.65
Mushrooms
Waitrose Shiitake Mushrooms 150g
150g · £20.67/kg£3.10Waitrose British Chestnut Mushrooms 250g
250g · £5.40/kg£1.35Waitrose Essential British Cup Mushrooms 400g
400g · £4.00/kg£1.60Duchy Organic British Chestnut Mushrooms 250g
250g · £12.00/kg£3.00
Carrots & Root Vegetables
Essential Parsnips 500g
500g · £2.00/kg£1.00Waitrose Baby Beetroot 250g
250g · £4.52/kg10% off£1.13£1.25Essential Radish 200g
200g · £3.85/kg10% off£0.77£0.85Waitrose Bunched Beetroot 500g
500g · £5.90/kg£2.95G's Cooked Beetroot 300g
300g · £5.00/kg£1.50Waitrose Fresh Beetroot Pouch 330g
330g · £6.21/kg£2.05Waitrose Baby Beetroot with Horseradish 180g
180g · £11.39/kg£2.05Waitrose Sweet Kingdom Mini Carrots 80g
80g · £18.13/kg3 for £3.60£1.45Essential British Carrots 1kg
1kg · £0.95/kg£0.95Duchy Organic Carrots 700g
700g · £2.57/kg£1.80Waitrose Sweet Kingdom Orange Mini Carrots 340g
340g · £5.38/kg15% off£1.83£2.15
Other Vegetables
Waitrose Courgettes 500g
500g · £5.00/kg£2.50Duchy Organic Courgettes 300g
300g · £10.67/kg£3.20Waitrose Asparagus 230g
230g · £13.04/kg£3.00Waitrose Trimmed Brussels Sprouts 320g
320g · £8.44/kg£2.70Waitrose Trimmed Baby Sprouts 100g
100g · £14.50/kg3 for £3.60£1.45Essential Brussels Sprouts 500g
500g · £1.92/kg20% off£0.96£1.20Sushi Daily Edamame Each
1pk · £3.55 each£3.55Trimmed Fine Green Beans 200g
200g · £9.50/kg£1.90Duchy Organic Green Beans 225g
225g · £14.44/kg£3.25Trimmed Sugar Snap Peas 200g
200g · £10.50/kg£2.10Waitrose Sweetcorn 2s
1pk · £2.00 each£2.00Essential Aubergines Each
1pk · £1.25 each£1.25Essential Green Celery Each
1pk · £0.94 each15% off£0.94£1.10Duchy Organic Celery Each
1pk · £1.80 each£1.80Waitrose Green Pak Choi 250g
250g · £8.60/kg£2.15Waitrose Cavolo Nero 200g
200g · £9.00/kg£1.80Waitrose Beansprouts 300g
300g · £3.83/kg£1.15Duchy Organic Sweetheart Cabbage Each
1pk · £2.00 each£2.00Waitrose White Cabbage each
1pk · £1.15 each£1.15Waitrose Halloween Mixed Squash each
1pk · £2.40 each3 for £6£2.40Waitrose Halloween Munchkin each
1pk · £1.55 each£1.55Waitrose Medium Carving Pumpkin each
1pk · £2.40 each£2.40Cooks' Ingredients Lemon Grass 2s
1pk · £1.10 each£1.10Duchy Organic Asparagus 200g
200g · £19.50/kg£3.90Waitrose Trimmed Fine Green Beans 80g
80g · £18.13/kg3 for £3.60£1.45Waitrose Popped Garden Peas 80g
80g · £18.13/kg3 for £3.60£1.45Waitrose Baby Corn 190g
190g · £14.21/kg2 for £4.80£2.70Good4U Super Greens Super Sprouts 60g
60g · £31.67/kg£1.90Waitrose Whole Leaf Kale 210g
210g · £8.10/kg£1.70Duchy Organic Kale 180g
180g · £13.06/kg£2.35