- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Going the extra mile
This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.Free delivery
New users only. Min spend £10. Fees apply.
Offers (160)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Sainsbury's Jubilee Large Vine Tomatoes, Taste the Difference 450g
450g · £5.67/kg£2.55Sainsbury's Fresh Grated Parmigiano Cheese 60g
60g · £51.67/kg£3.10Ginsters Peppered Steak Slice 170g
170g · £10.29/kg£0.75 off£1.75£2.50Sainsbury's British Mature Grated Cheddar Cheese 250g
250g · £15.00/kg£3.75Sainsbury's Taste the Difference 6 Smoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
220g · £16.55/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Roast British Chicken Breast Slices 180g
180g · £25.00/kg£4.50Black Sheep Craft Tiger Bloomer Bread 800g
800g · £3.38/kg£2.70Sainsbury's Buffalo Chicken
1pk · £3.50 each£3.50Sainsbury's Cheese & Red Onion on Oatmeal Bread
1pk · £2.10 each£2.10Sainsbury's Unsmoked Back Bacon Rashers x10 300g
300g · £5.67/kg£1.70Sainsbury's Tuna & Sweetcorn on Malted Bread
1pk · £2.75 each£2.75Sainsbury's Apple & Grape 130g
130g · £15.00/kg£1.95Deli Express British Drury Lane Cooked Ham Slices x4 150g
150g · £24.67/kg2 for £6£3.70Sainsbury's Italian Cubetti Di Pancetta 200g
200g · £18.00/kg2 for £6£3.60Sainsbury's Chicken & Bacon Caesar
1pk · £3.90 each£3.90Sainsbury's Stamford Street Co. 2 Red Thai Style Salmon Fillets 220g
220g · £21.59/kg£4.75Dicksons Classic Pease Pudding 227g
227g · £4.41/kg£1.00Sainsbury's Classic Triple Chicken & Bacon, Egg & Cress and Smoked Ham & Cheddar
1pk · £4.00 each£4.00Sainsbury's British Mature Cheddar Cheese 400g
400g · £8.63/kg£3.45Sainsbury's Taste the Difference Cottage Pie 400g
400g · £11.35/kg25% off£4.54£6.05Sainsbury's British Butter, Salted 250g
250g · £8.60/kg£2.15Sainsbury's Salt & Pepper Chicken Dragon Roll
175g · £21.43/kg£3.75Sainsbury's Sweet & Crunchy Stir Fry 600g
600g · £4.17/kg£2.50Sainsbury's Stonebaked Margherita Pizza 265g
265g · £15.47/kg£4.10Warburtons 4 Breakfast Muffins
4pk · £0.45 each£1.80Sainsbury's Taste the Difference 6 Golden Yolk Free Range British Eggs 328g
6pk · £1.50/kg£2.952 for £6.50 Ready Meals
£6.50Sainsbury's Mixed Berries 200g
200g · £18.50/kg£3.70Sainsbury's British or Irish 12% Fat Beef Mince 500g
500g · £12.10/kg£6.05Sainsbury's Belgian Chocolate Éclairs 110g (2 x 55g)
2pk · £15.45/kg£0.50 off£1.70£2.20Coco di Mama Pesto Chicken Balance Bowl 248g
248g · £19.96/kg£4.95Sainsbury's Stamford Street Co. 10 Free Range Mixed Size British Eggs 536g
10pk · £4.01/kg£2.15Higgidy Extra Mature Cheddar & Caramelised Onion Chutney Rolls 54g
54g · £31.48/kg£1.70Sainsbury's Sweet Peppers
3pk · £0.77 each£2.30Sainsbury's Grated Four Cheese Mix 250g
250g · £13.80/kg£3.45Sainsbury's Whole Cucumber
1pk · £1.05 each£1.05Sainsbury's 5 Fairtrade Bananas
5pk · £0.27 each£1.35Dolmio Classics Rigatoni Bolognese 250g
250g · £15.00/kg£3.75Sainsbury's 6 Breaded Cooked Ham Slices 120g
120g · £20.00/kg£2.40Sainsbury's Spring Onions
1pk · £0.85 each£0.85Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165g
165g · £17.27/kg£2.85Sainsbury's Closed Cup White Mushrooms 300g
300g · £3.33/kg£1.00Sainsbury's Strawberries 250g
250g · £9.60/kg£2.40Sheldon's 6 Lancashire Oven Bottom Muffins
6pk · £0.38 each£2.25Sainsbury's Smoked Back Bacon Rashers x10 300g
300g · £9.00/kg£2.70Stamford Street Co. Mini Apples x6
6pk · £0.21 each£1.25Sainsbury's Brown Onions x3
3pk · £0.40 each£1.20Sainsbury's Smoked Salmon & Cream Cheese on Oatmeal Bread
1pk · £4.05 each£4.05Sainsbury's Roast 2 British Chicken Breast Fillets 240g
240g · £20.63/kg£4.95
Save with Nectar Prices
Mr Kipling 6 Bramley Apple Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 6 Bakewell Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Milk Chocolate Bar 180g
180g · £18.33/kg£3.30£2.50 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g
195g · £22.56/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£13.85/kg)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Country Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g
88g · £18.75/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£11.36/kg)Fanta Fruit Twist 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)
Meal deals
Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Premium Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.502 for £6.50 Ready Meals
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Pizza and Bread
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£7.50
Grab and Go Snacks
Philadelphia Garlic & Herbs 165g
165g · £17.27/kg£2.85Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
In Store Prices
Evian Natural Mineral Water 75cl
75cl · £2.67/L£2.00Bounty Coconut & Milk Chocolate Snack Bar Duo 57g
57g · £22.81/kg£1.30Buxton Still Natural Mineral Water 1.5L
1.5L · £0.73/L£1.10Buxton Still Natural Mineral Water 1L
1L · £1.95/L£1.95Dr. Oetker Bicarbonate of Soda 200g
200g · £8.75/kg£1.75Good Boy Pawsley & Co. Chewy Twists with Chicken 90g
90g · £35.56/kg£3.20Good Boy Pawsley & Co. Large Chewy Braid 90g
90g · £33.33/kg£3.00Highland Spring Still Spring Water 750ml
750ml · £2.00/L£1.50Lucozade Sport Drink Orange 500ml
500ml · £4.30/L£2.15Walkers Monster Munch Pickled Onion Snacks Grab Bag Crisps 40g
40g · £37.50/kg£1.50Nando's Bag & Bake Medium 20g
20g · £80.00/kg£1.60Oral-B Satin Tape Dental Floss Mint 25m
1pk · £3.00 each£3.00Sainsbury's Bay Leaves 3g
3g · £416.67/kg£1.25Sainsbury's Firecracker Chicken Breast Mini Fillets 305g
305g · £12.62/kg£3.85Sainsbury’s Cat Milk 3x200ml
600ml · £4.42/L£2.65Sainsbury's 100 Round Cotton Wool Double Faced Pads
100pk · £0.02 each£2.00Sainsbury's Click & Seal Food & Freezer Bags 20 Bags Medium
20pk · £0.09 each£1.85Sainsbury's Garlic Granules 58g
58g · £21.55/kg£1.25Sainsbury's Ground Ginger 38g
38g · £32.89/kg£1.25Sainsbury's Harissa Paste, Inspired to Cook 90g
90g · £23.89/kg£2.15
Autumn is here
Starbucks Limited Edition Pumpkin Spice Latte 4 x 24g (96g)
4pk · £24.48/kg£2.35Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Fox's Fabulous Triple Chocolate Cookies 180g
180g · £18.89/kg£3.40Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Fox's Party Rings 125g
125g · £10.40/kg£1.30Sainsbury's Sausages & Mash 400g
400g · £11.00/kg£4.40Nescafé Double Choc Mocha 7 x 20.9g (146.3g)
7pk · £19.14/kg£2.80Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g
240g · £6.88/kg£1.65Sainsbury's Mashed Potato 400g
400g · £3.38/kg£1.35Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g
100g · £12.50/kg£1.25 off£1.25£2.50Kellogg's Rice Krispies Squares Gooey Marshmallow Bars 4 x 28g (112g)
4pk · £25.00/kg£2.80Sainsbury's Taste The Difference Carrot Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Cadbury Instant Hot Chocolate 300g
300g · £10.00/kg£1.40 off£3.00£4.40Sainsbury's Cauliflower
1pk · £1.50 each£1.50Kellogg's Squares Totally Chocolatey Rice Krispies Bars 4 x 36g (144g)
4pk · £19.44/kg£2.80Sainsbury's Taste the Difference Lemon Drizzle Cake 405g
405g · £12.35/kg£5.00Flipz Milk Chocolate Coated Pretzels 90g
90g · £24.44/kg£2.20Sainsbury's Taste the Difference Cottage Pie 400g
400g · £11.35/kg25% off£4.54£6.05Sainsbury's Fine Beans 120g C
120g · £11.25/kg£1.35
Mornings Made Better
Birds Eye 10 The Original Potato Waffles 567g
567g · £5.47/kg£3.10Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Sachets 10x36g
10pk · £12.78/kg£4.60Sainsbury's 6 Medium British Free Range Eggs
6pk · £0.38 each£2.30Sainsbury's 6 Large British Free Range Eggs
6pk · £0.42 each£2.50Sainsbury's Mango, Watermelon & Pineapple 260g
260g · £14.23/kg£3.70Sainsbury's Semi Skimmed Fresh British Milk 4 Pints/2.272L
2.27L · £0.84/L£1.90
Freshers Week
Colgate Total Active Prevention Original Toothpaste 75ml
75ml · £75.33/L£5.65Batchelors Super Noodles Chicken Flavour 90g
90g · £11.11/kg£0.30 off£1.00£1.30Anchor Salted Butter 200g
200g · £8.50/kg£1.15 off£1.70£2.85Ginsters Peppered Steak Slice 170g
170g · £10.29/kg£0.75 off£1.75£2.50McVitie's 20 Jaffa Cakes The Original Twin Pack
20pk · £13.66/kg£3.25Coca-Cola Zero Sugar 2L Bottle
2L · £0.88/L£1 off£1.75£2.75Ben's Original Golden Vegetable 220g
220g · £7.73/kg£1.70Sainsbury's Super Soft White Toilet Tissue Double Rolls 4 equals 8 Rolls
£3.70Sainsbury's 20 Tie Top Refuse Sacks 60 Litres
20pk · £0.15 each£2.90Sainsbury's Basmati Rice 500g
500g · £4.50/kg£2.25Pringles Sour Cream & Onion 165g
165g · £16.67/kg£2.75Red Bull Energy Drink 4 x 250ml
4pk · £8.40/L£8.40Pot Noodle Chicken & Mushroom Instant Noodles 90 g
90g · £18.33/kg£1.657Up Zero Sugar 2 Litres
2L · £1.15/L£2.30Heinz Baked Beans 415g
415g · £4.70/kg£1.95Flora Buttery 450g
450g · £4.78/kg£0.85 off£2.15£3.00McVitie's Digestive Milk Chocolate 266g
266g · £10.90/kg£2.90Nescafé Gold Blend 190g
190g · £57.63/kg£10.95Andrex Ultimate Quilts 4 Rolls
4pk · £1.01 each£4.05Ben's Original Spicy Mexican Style 220g
220g · £7.73/kg£1.70
Why Wait For Christmas?
KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)
8pk · £15.10/kg£2.50HARIBO 600g
600g · £6.67/kg£1 off£4.00£5.00Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Celebrations Milk Chocolate Tub 500g
500g · £18.30/kg£9.15Quality Street 550g
550g · £16.64/kg£9.15Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition
154g · £11.69/kg£1.80Oreo 6 White Enrobed 246g
246g · £9.76/kg£2.40M&M's Multipack Crispy Chocolate Santa 5 x 29g
5pk · £23.10/kg£3.35Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80Maltesers Multipack Chocolate Reindeers 5 x 29g
5pk · £3.45/kg£0.60 off£2.50£3.10Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar
100g · £22.00/kg£2.20Sainsbury's Milk Chocolate Coins 70g
70g · £22.14/kg£1.55Cadbury Puds Egg 35g
35g · £28.57/kg£1.00Cadbury Dairy Milk Mini Snowballs Bar 110g
110g · £20.91/kg£2.30Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g
74g · £29.73/kg£2.20Cadbury Biscoff Filled Centres 3 Pack 100.5 g
101g · £24.75/kg£2.50Cadbury Biscoff 33.5g Filled Centres Chocolate
34g · £25.37/kg£0.85Maltesers Reindeer Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £31.03/kg£0.90M&M's Crispy Milk Chocolate Christmas Santa Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80M&M's Christmas Mini Santa Chocolate Bag 55g
4pk · £7.73/kg£1.70
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g
340g · £7.62/kg25% off£2.59£3.45Sainsbury's Taste the Difference Raspberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65Sainsbury's Freshly Squeezed Smooth Orange Juice, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference 6 Smoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
220g · £16.55/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Buttermilk Pancakes, Taste the Difference x4
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Taste the Difference Extra Mature Cheddar & Red Onion Flatbread 255g
255g · £9.84/kg25% off£2.51£3.35Sainsbury's Caramelised Onion Chutney, Taste the Difference 230g
215g · £8.88/kg25% off£1.91£2.55Sainsbury's Orzo Pasta, Taste the Difference 500g
500g · £3.60/kg25% off£1.80£2.40Sainsbury's Tomato & Mascarpone Pasta Sauce, Taste the Difference 350g
340g · £6.94/kg25% off£2.36£3.15Sainsbury's Taste the Difference Coleslaw 300g
300g · £5.27/kg25% off£1.58£2.10Sainsbury's British Pork Sausages, Taste the Difference x6 400g
400g · £8.15/kg25% off£3.26£4.35Sainsbury's Gourmet Sea Salt Crisps, Taste the Difference 150g
150g · £8.73/kg25% off£1.31£1.75Sainsbury's Oranges, Taste the Difference x4
4pk · £0.54 each25% off£2.14£2.85Sainsbury's Taste the Difference Roasted Garlic & Extra Virgin Olive Oil Flatbread 195g
195g · £12.87/kg25% off£2.51£3.35
Dine In Like You're Dining Out
The Spice Tailor Classic Butter Chicken 300g
300g · £17.33/kg£5.20The Spice Tailor Original Tikka Masala 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's Large King Prawns 150g
150g · £25.00/kg£3.75Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g
300g · £6.67/kg£2.00Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g
120g · £11.67/kg£1.40