Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Asda Express - South Gosforth - Express Petrol

Allergens and info

Matches in-store prices

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Offers (43)

  • 0

    Strings & Things Cheestrings 8 x 20g (160g)

    160g · £17.69/kg

    £0.82 off

    £2.83

    £3.65

  • 0

    Cadbury 5 Milk Chocolate Mini Rolls

    5pk · £0.46 each

    £0.78 off

    £2.32

    £3.10

  • 0

    Tropicana Original Orange with Juicy Bits 900ml

    900ml · £3.21/L

    £0.96 off

    £2.89

    £3.85

  • 0

    Butterkist Crunchy Toffee Popcorn 170g

    170g · £10.59/kg

    £0.65 off

    £1.80

    £2.45

  • 0

    Fridge Raiders Slow Roasted Chicken Bites 5 x 22.5g

    112.5g · £21.69/kg

    £0.81 off

    £2.44

    £3.25

  • 0

    Philadelphia Plain Cream Cheese-soft 165g

    165g · £12.97/kg

    £0.71 off

    £2.14

    £2.85

  • 0

    Cathedral City Mature Cheddar 350g

    350g · £9.54/kg

    £1.11 off

    £3.34

    £4.45

  • 0

    The Collective Great Dairy Strawberry Suckies 90g

    90g · £10.44/kg

    £0.31 off

    £0.94

    £1.25

  • 0

    Asda 20 Tie Top Bin Bags 75 Litres

    20pk · £0.20 each

    £0.46 off

    £4.09

    £4.55

  • 0

    Babybel Mini Original Cheese 2 x 20g (40g)

    40g · £41.25/kg

    5 for £5

    £1.65

  • 0

    Yazoo Strawberry Milk Drink 400ml

    400ml · £4.00/L

    5 for £5

    £1.60

  • 0

    Asda Creamy Greek Style Yogurt 500g

    500g · £2.70/kg

    5 for £5

    £1.35

  • 0

    The Collective Great Dairy Peach & Apricot Suckies 90g

    90g · £10.56/kg

    £0.30 off

    £0.95

    £1.25

  • 0

    Asda Kitchen Foil 10 Metres

    1pk · £1.39 each

    £0.46 off

    £1.39

    £1.85

  • 0

    Diet Coke 500ml

    500ml · £5.10/L

    2 for £3.75

    £2.55

  • 0

    Monster Energy Drink Ultra Peachy Keen Zero Sugar 500ml

    500ml · £5.20/L

    2 for £3.75

    £2.60

  • 0

    7UP Zero Sugar 500ml

    500ml · £5.10/L

    2 for £3.75

    £2.55

  • 0

    Evian Natural Mineral Water 75cl

    750ml · £3.07/L

    2 for £4

    £2.30

  • 0

    Coca-Cola Zero Sugar 500ml

    500ml · £5.00/L

    2 for £3.75

    £2.50

  • 0

    Monster Energy Drink Ultra Strawberry Dreams Zero Sugar 500ml

    500ml · £5.20/L

    2 for £3.75

    £2.60

  • View all (43)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Asda 10 Mini Chicken Breast Skewers 120g

    120g · £24.58/kg
    3 for £7
    £2.95
  • Dairylea Lunchers Ham And Cheese Convenience Meals 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90
  • Philadelphia Plain Cream Cheese-soft 165g

    165g · £12.97/kg
    £0.71 off
    £2.14£2.85
  • Warburtons Soft Thick White Toastie Bread 800g

    800g · £2.19/kg
    £1.75
  • Strings & Things Cheestrings 8 x 20g (160g)

    160g · £17.69/kg
    £0.82 off
    £2.83£3.65
  • Dairylea Dunkers Jumbo Tubes 3 x 41g (123g)

    120g · £23.75/kg
    £2.85
  • Nomadic Yogurt & Oat Clusters Strawberry 169g

    169g · £12.72/kg
    £2.15
  • Fridge Raiders Southern Style Chicken Bites 45g

    45g · £36.67/kg
    £1.65
  • Asda Southern Fried Chicken on a Wheat Wrap

    1pk · £3.75 each
    £3.75
  • Muller Myprotein Chocolate Flavor Mousse 200g

    200g · £12.25/kg
    £2.45
  • ASDA Pineapple 150g

    150g · £11.33/kg
    £1.70
  • Cathedral City Mature Cheddar 350g

    350g · £9.54/kg
    £1.11 off
    £3.34£4.45
  • Ginsters Peppered Steak Slice 105g

    105g · £19.52/kg
    £2.05
  • Dairylea Dunkers Jumbo Tubes Cheese Snacks 41g

    41g · £40.24/kg
    £1.65
  • ASDA Melon, Kiwi & Grapes 220g

    220g · £13.18/kg
    £2.90
  • Asda Scotch Egg 113g

    113g · £14.60/kg
    £1.65
  • Fridge Raiders Slow Roasted Chicken Bites 5 x 22.5g

    112.5g · £21.69/kg
    £0.81 off
    £2.44£3.25
  • The Collective Great Dairy Peach & Apricot Suckies 90g

    90g · £10.56/kg
    £0.30 off
    £0.95£1.25
  • ASDA Large Vegetable Samosa 90g

    90g · £21.11/kg
    £1.90
  • Nomadic Yogurt & Oat Clusters Double Choc 169g

    169g · £12.72/kg
    £2.15
  • Warburtons Medium Soft White Bread 800g

    800g · £2.19/kg
    £1.75
  • Arla Skyr Natural Icelandic Style Yogurt 450g

    450g · £6.00/kg
    £2.70
  • Warburtons Farmhouse Bread 400g

    400g · £4.00/kg
    £1.60
  • Arla Protein Blueberry Yogurt 200g

    200g · £9.25/kg
    £1.85
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable 400g

    400g · £14.25/kg
    £5.70
  • Strings & Things Cheestrings Twin Pack 20g

    40g · £41.25/kg
    £1.65
  • ASDA Pink Lady Apple and Grapes 100g

    100g · £19.00/kg
    £1.90
  • Express Cuisine Chicken Tikka

    1pk · £4.00 each
    £4.00
  • ASDA Hard Boiled Eggs 90g

    90g · £18.33/kg
    £1.65
  • Warburtons 6 Sliced Soft White Rolls

    6pk · £0.26 each
    £1.55
  • The Gym Kitchen Greek Style Chicken Pasta 275g

    280g · £11.96/kg
    £3.35
  • Ginsters Peppered Steak Slice 170g

    170g · £16.47/kg
    £2.80
  • Asda Chicken & Bacon Caesar on a Wheat Wrap

    1pk · £3.60 each
    £3.60
  • Ginsters Cheese & Onion Slice 170g

    170g · £16.47/kg
    £2.80
  • Warburtons Medium Sliced Wholemeal Bread 400g

    400g · £3.13/kg
    £1.25
  • Express Cuisine Chicken Tikka with Salad & Mayo

    210g · £19.05/kg
    £4.00
  • Asda Creamy Greek Style Yogurt 500g

    500g · £2.70/kg
    5 for £5
    £1.35
  • The Collective Great Dairy Strawberry Suckies 90g

    90g · £10.44/kg
    £0.31 off
    £0.94£1.25
  • Warburtons Soft White Our Dough Bread 400g

    400g · £5.75/kg
    £2.30
  • Asda Sweet & Sour Chicken with Egg Fried Rice Meal for 1 400g

    400g · £10.25/kg
    2 for £6.50
    £4.10
  • The Gym Kitchen High Protein Chicken Tikka No Mayo

    1pk · £3.75 each
    £3.75
  • Asda Mini Pork Pies 100g

    2pk · £0.83 each
    £1.65
  • Asda Sweet & Spicy Piri Piri Chicken Pasta Salad 320g

    320g · £8.91/kg
    £2.85
  • Welsh Waffle Choc Welsh

    45g · £27.78/kg
    £1.25
  • Mission Wraps Original 367g

    6pk · £0.31 each
    £1.85

Best Sellers 📈

View all (19)
  • Calpol Infant Sugar-Free Oral Suspension Paracetamol 2+ Months 100ml

    100ml · £44.00/L
    £4.40
    Restricted
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Asda Shades So Soft 6 White Long-Lasting Rolls

    6pk · £0.88 each
    £5.25
  • Asda Zesty Lemon Washing Up Liquid 500ml

    500ml · £1.90/L
    £0.95
  • Domestos Extended Germ-Kill Original Bleach 750ml

    750ml · £2.13/L
    £1.60
  • Calpol Infant Sugar & Colour-Free Oral Suspension 2+ Months 100ml

    100ml · £39.50/L
    £3.95
    Restricted
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • Cadbury Crunchie Rocks Chocolate 100g

    100g · £26.50/kg
    £2.65
  • Cadbury Fingers Milk Chocolate Biscuits 114 Gr

    114g · £24.56/kg
    £2.80
  • McVitie's 10 The Original Jaffa Cakes

    110g · £15.91/kg
    £1.75
  • Jammie Dodgers Raspberry Flavour 140g

    140g · £7.50/kg
    £1.05
  • Evian Still Natural Mineral Water 1.5L

    1.5L · £1.30/L
    £1.95
  • Dairylea Lunchers Ham And Cheese Convenience Meals 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90
  • Warburtons Medium Soft White Bread 800g

    800g · £2.19/kg
    £1.75
  • Warburtons Soft Thick White Toastie Bread 800g

    800g · £2.19/kg
    £1.75
  • Yazoo Strawberry Milk Drink 400ml

    400ml · £4.00/L
    5 for £5
    £1.60
  • Yazoo Strawberry Milk Drink 1L

    1L · £2.65/L
    £2.65
  • Asda Whole British Milk 4 Pints/2272ml

    2.27L · £0.86/L
    £1.95
  • Asda British Milk Semi Skimmed 4 Pints/2272ml

    2.27L · £0.86/L
    £1.95

Cosy Nights In🍂

  • Galaxy Counters Milk Chocolate Buttons Pouch Bag 112g

    112g · £21.43/kg
    £2.40

Life in the Express Lane 💚🚀

View all (5)
  • Heinz Mix & Match

    1pk · £4.65 each
    £4.65
  • Meals in Minutes

    1pk · £6.50 each
    £6.50
  • Meal Deal

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Picnic Picky Bits

    1pk · £7.00 each
    £7.00
  • Premium Meal Deal

    1pk · £6.00 each
    £6.00

In-Store Price Match

View all (11)
  • Nurofen for Children Strawberry Oral Suspension 3mths to 9yrs Ibuprofen 100ml

    100ml · £50.00/L
    £5.00
    Restricted
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Asda Paracetamol 500mg Capsules 16 Capsules

    16pk · £0.06 each
    £0.90
    Restricted
  • Asda Shades So Soft 6 White Long-Lasting Rolls

    6pk · £0.88 each
    £5.25
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • Kinder Surprise 20g

    20g · £77.50/kg
    £1.55
  • Oreo Vanilla Cookies 154g

    154g · £11.04/kg
    £1.70
  • ASDA Double Concentrate Tomato Puree 200g

    200g · £5.00/kg
    £1.00
  • Asda Cook Mixed Herbs 12g

    12g · £104.17/kg
    £1.25
  • Mission Wraps Original 367g

    6pk · £0.31 each
    £1.85
  • Arla Skyr Natural Icelandic Style Yogurt 450g

    450g · £6.00/kg
    £2.70

Deals You'll Love 💚

View all (28)
  • Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Sharing Bag Crisps 150grams

    150g · £21.00/kg
    £3.15
  • KP Original Salted Peanuts 250g

    250g · £15.40/kg
    £3.85
  • Benylin Chesty Coughs (Non-Drowsy)

    150ml · £49.33/L
    £7.40
    Restricted
  • Sudafed Blocked Nose Spray

    15ml · £433.33/L
    £6.50
    Restricted
  • Grenade Chocolate Chip Salted Caramel Flavour Protein Bar 60g

    60g · £54.17/kg
    £3.25
  • Grenade Oreo 60g

    60g · £54.17/kg
    £3.25
  • Grenade Oreo White 60g

    60g · £54.17/kg
    £3.25
  • Asda 20 Tie Top Bin Bags 75 Litres

    20pk · £0.20 each
    £0.46 off
    £4.09£4.55
  • Asda Kitchen Foil 10 Metres

    1pk · £1.39 each
    £0.46 off
    £1.39£1.85
  • Cadbury 5 Milk Chocolate Mini Rolls

    5pk · £0.46 each
    £0.78 off
    £2.32£3.10
  • Carex Original Antibacterial Hand Wash 250ml

    250ml · £8.20/L
    £2.05
  • Sanex Expert Skin Health Moisturising Shower Gel Body Wash 450ml

    450ml · £10.33/L
    £4.65
  • Mentos Mint Chewy Dragees 38g

    38g · £28.95/kg
    £1.10
  • Smint 150 Sugarfree Peppermint 105g

    130g · £29.23/kg
    £3.80
  • Mentos Fruit 38g

    38g · £28.95/kg
    £1.10
  • Cadbury Dairy Milk Chocolate Bar 110g

    110g · £21.36/kg
    £2.35
  • Terry's Chocolate Orange 145g

    145g · £17.59/kg
    £2.55
  • Oreo Vanilla Cookies 154g

    154g · £11.04/kg
    £1.70
  • Maryland Choc Chip 200g

    200g · £9.75/kg
    £1.95
  • Jammie Dodgers Raspberry Flavour 140g

    140g · £7.50/kg
    £1.05

Shop by category

  • Fruit
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo