Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Gateshead

Allergens and info

0.30 mi

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • Celebrations Milk Chocolates Pouch 325g

    325g · £13.85/kg
    £4.50
    £3.95 Clubcard (£12.15/kg)
  • Huel Peanut Caramel Complete Nutrition Bar 55g

    55g · £56.36/kg
    £3.10
    £2.60 Clubcard (£47.27/kg)
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

    400g · £13.50/kg
    £5.40
    £4.25 Clubcard (£10.63/kg)
  • Mini Babybel Original Cheese Snacks 6 x 20g

    6pk · £160.00/kg
    £3.20
    £2.25 Clubcard (£112.50/kg)
  • Petits Filous Kids Strawberry & Raspberry Yoghurt Big Pots 4 x 85g

    4pk · £28.82/kg
    £2.45
    £1.90 Clubcard (£22.35/kg)
  • Warburtons 6 Choc Chip Pancakes

    6pk · £0.38 each
    £2.30
    £1.75 Clubcard (£0.29 each)
  • Warburtons Crumpets 6 Pack

    6pk · £0.17 each
    £1.00
    £0.90 Clubcard (£0.15 each)
  • Original Source Mint Shower Gel 250M

    £2.25
    £1.60 Clubcard
  • Kit Kat Chunky Milk Chocolate Bars Multipack 40g 4 Pack

    4pk · £76.25/kg
    £3.05
    £2.25 Clubcard (£56.25/kg)
  • Haribo Starmix 175G

    175g · £9.71/kg
    £1.70
    £1.00 Clubcard (£5.71/kg)
  • Tesco Grated Mozzarella 250G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Pizza Express American Pizza 250G

    250g · £24.00/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£14.00/kg)
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • Old El Paso Nachips Original 185G

    185g · £15.41/kg
    £2.85
    £2.20 Clubcard (£11.89/kg)
  • Extra Plus Hydro Sugarfree Chewing Gum Bottle 30 Pieces

    67g · £52.99/kg
    £3.55
    £2.95 Clubcard (£44.03/kg)
  • Tuc Original Snack Cracker 100G

    100g · £21.00/kg
    £2.10
    £1.85 Clubcard (£18.50/kg)
  • Toblerone Limited Edition Milk Chocolate with Crispy Caramel Salted Pieces 340g

    340g · £23.68/kg
    £8.05
    £6.00 Clubcard (£17.65/kg)
  • Galaxy Smooth Milk Chocolate Bar Gift 360g

    360g · £15.97/kg
    £5.75
    £4.95 Clubcard (£13.75/kg)
  • Haribo Tangfastics 175G

    175g · £9.71/kg
    £1.70
    £1.00 Clubcard (£5.71/kg)
  • Nestle Mini Mix Selection Box 296g

    296g · £20.44/kg
    £6.05
    £3.65 Clubcard (£12.33/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Yeo Valley Natural Greek Style Yogurt 450G

    450g · £7.56/kg
    £3.40
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

    400g · £13.50/kg
    £5.40
    £4.25 Clubcard (£10.63/kg)
  • Tesco Chestnut Mushroom 250G

    250g · £5.20/kg
    £1.30
  • Tesco All Butter Croissants 8 Pack

    8pk · £0.34 each
    £2.75
  • Tesco Grated Mozzarella 250G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Chicken Breast Fillets 650g (c)

    650g · £7.92/kg
    £5.15
  • Tesco Red Onions 3 Pack

    3pk · £0.40 each
    £1.20
  • Tesco Finest Buttermilk Pancakes 4 pack

    4pk · £0.60 each
    £2.40
  • Tesco Blueberries 150G

    150g · £14.67/kg
    £2.20
  • Dairylea Cheese Slices x8 150g

    150g · £15.33/kg
    £2.30
  • Tesco Unsmoked Back Bacon Rashers 10 Pack 300g

    300g · £5.50/kg
    £1.65
  • Tesco Greek Style Yogurt 500G

    500g · £2.60/kg
    £1.30
  • Warburtons Crumpets 6 Pack

    6pk · £0.17 each
    £1.00
    £0.90 Clubcard (£0.15 each)
  • Tesco Express Green Beans 220G

    220g · £5.45/kg
    £1.20
  • Tesco Coriander 15G (C)

    15g · £66.67/kg
    £1.00
  • Tesco Salad Tomatoes 360G (C)

    360g · £2.78/kg
    £1.00
  • Happy Egg Free Range Eggs Large 10 Pack

    10pk · £0.48 each
    £4.75
  • Dairylea Dunkers Jumbo Tubes Cheese Snacks 3x41g

    123g · £22.36/kg
    £2.75
  • Muller Corner Strawberry Yogurt 136G

    136g · £8.09/kg
    £1.10
  • Pizza Express American Pizza 250G

    250g · £24.00/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£14.00/kg)
  • Tesco Finest Sirloin Steak 227G

    227g · £44.93/kg
    £10.20
  • Tesco 10 Waffle Cones

    10pk · £0.19 each
    £1.90
  • Mini Babybel Original Cheese Snacks 6 x 20g

    6pk · £160.00/kg
    £3.20
    £2.25 Clubcard (£112.50/kg)
  • Tesco Finest 6 Pork & Caramelised Red Onion Sausages 400G

    400g · £9.38/kg
    £3.75
  • Tesco British Blue Stilton Cheese 220 G

    220g · £17.73/kg
    £3.90
  • Banana Each (C)

    1pk · £0.29 each
    £0.29
  • Tesco 2 Roast Cooked Chicken Breast Fillets 245 G

    245g · £19.80/kg
    £4.85
  • Schar Every Day Gluten-free Soft Rolls - White Ciabatta 200g

    200g · £15.75/kg
    £3.15
  • Grapefruit Each

    1pk · £0.80 each
    £0.80
  • Petits Filous Kids Yoghurt Drink - Strawberry Flavour 100g

    100g · £11.00/kg
    £1.10
  • Onken Naked Strawberry Yogurt Pouch 110G

    110g · £16.36/kg
    £1.80
  • Al'fez Lebanese Style Flatbreads Flame Baked 180G

    180g · £14.44/kg
    £2.60
  • Tesco Tomato & Basil Pasta 250g

    250g · £10.20/kg
    £2.55
  • Tesco Free Range Eggs Medium 6 Pack

    6pk · £0.35 each
    £2.10
  • Tesco British Chicken Thigh Fillets 400g (C)

    400g · £15.13/kg
    £6.05
  • Nomadic Yogurt & Oat Clusters - Double Choc 169g

    169g · £14.20/kg
    £2.40
  • Petits Filous Kids Strawberry & Raspberry Yoghurt Big Pots 4 x 85g

    4pk · £28.82/kg
    £2.45
    £1.90 Clubcard (£22.35/kg)
  • Tesco Egg Protein Pot 90G

    90g · £15.56/kg
    £1.40
  • Taste Original Chicken Satay Snack 40G

    40g · £32.50/kg
    £1.30
  • Tesco Sweet Potatoes 1Kg (C)

    1kg · £1.40/kg
    £1.40
  • Tesco Cauliflower Each

    1pk · £1.40 each
    £1.40
  • Happy Egg Free Range Eggs Large 6 Pack

    6pk · £0.57 each
    £3.40
  • Tesco BBQ Roast Chicken Slices 160g

    160g · £24.69/kg
    £3.95
  • Tesco 2 Baked Potatoes With Cheddar 450G

    450g · £8.56/kg
    £3.85

Meal deals

  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Gateshead

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo