Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Acklam Rd Esso

Allergens and info

Delivery unavailable to your location

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • M&M's Peanut Milk Chocolate Pouch Bag 200g

    200g · £21.00/kg
    £4.20
    £3.10 Clubcard (£15.50/kg)
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • Original Source Mint Shower Gel 250M

    £2.25
    £1.60 Clubcard
  • Dettol Antibacterial Limescale Bathroom Cleaning Spray 750ml

    £3.55
    £3.10 Clubcard
  • Tesco Mixed Sized Organic Eggs 6 Pack

    328g · £10.98/kg
    £3.60
    £3.05 Clubcard (£9.30/kg)
  • Kiddylicious Veggie Straws 12G

    12g · £91.67/kg
    £1.10
    5 for 4 Clubcard
  • Tesco Double Gloucester, Onion and Chive Slices 150g

    150g · £24.33/kg
    £3.65
    2 for £4.50 Clubcard
  • New York Bakery Everything Bagel 5 pack

    5pk · £0.52 each
    £2.60
    £1.85 Clubcard (£0.37 each)
  • Patak's Indian Garlic & Coriander Mini Naan Breads 4 Pack

    4pk · £0.83 each
    £3.30
    £2.30 Clubcard (£0.58 each)
  • Tesco Cream & Strawberry Jam Doughnuts 2 Pack

    2pk · £1.10 each
    £2.20
    £1.75 Clubcard (£0.88 each)
  • Tesco 4 Belgian Chocolate Eclairs

    4pk · £0.55 each
    £2.20
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Kiddylicious Strawberry & Banana Smoothie Melts 6G

    6g · £200.00/kg
    £1.20
    5 for 4 Clubcard
  • Jack Links Beef Jerky Sweet & Hot 60g

    60g · £84.17/kg
    £5.05
    £3.80 Clubcard (£63.33/kg)
  • Rowntree's Berry Hearts Sweets Sharing Bag 115g

    10pk · £186.36/kg
    £2.05
    £1.45 Clubcard (£131.82/kg)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • M&M'S Minis Milk Chocolate Funsize 220g

    220g · £28.64/kg
    £6.30
    £4.35 Clubcard (£19.77/kg)
  • Cadbury Dairy Milk Biscoff Chocolate Bar 105g

    105g · £20.00/kg
    £2.10
    £1.75 Clubcard (£16.67/kg)
  • Tesco British Mild Cheddar Cheese 10 Slices, 250 G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • Cadbury Dairy Milk Chocolate Xmas Mini Puds Bag 73g

    73g · £27.40/kg
    £2.00
    £1.50 Clubcard (£20.55/kg)
  • Cadbury Lotus Biscoff Filled Centres 33.5g

    34g · £29.41/kg
    £1.00
    £0.75 Clubcard (£22.06/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco 2 Boneless Salmon Fillets 260G

    260g · £22.50/kg
    £5.85
  • Tesco Tenderstem Broccoli 200G

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Creamfields Mature White Cheddar 400G

    400g · £7.63/kg
    £3.05
  • Tesco Beetroot & Feta Grain Bowl 380g

    380g · £12.50/kg
    £4.75
  • Fridge Raiders Roast Chicken Bites 3X22.5G

    3pk · £90.91/kg
    £2.00
  • Tesco Finest Chocolate Cake 6 Servings

    1pk · £5.25 each
    £5.25
  • Tesco British Mild Cheddar Cheese 10 Slices, 250 G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Blueberries 150G

    150g · £14.67/kg
    £2.20
  • Tesco 4 Belgian Chocolate Eclairs

    4pk · £0.55 each
    £2.20
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Tesco Butterpak Spreadable - Slightly Salted 500g

    500g · £5.10/kg
    £2.55
  • Tesco Large Free Range Eggs 6 Pack

    6pk · £0.41 each
    £2.45
  • Warburtons Original Farmhouse 800g

    800g · £2.38/kg
    £1.90
  • Warburtons Medium Sliced Soft White Bread 800g

    800g · £1.81/kg
    £1.45
  • Warburtons Toastie Thick and Small Sliced White Bread 400g

    400g · £2.50/kg
    £1.00
  • Bonne Maman Creme Caramel Dessert 4 x 100g

    4pk · £41.50/kg
    £4.15
  • Tesco Fat Free Cottage Cheese 300G

    300g · £7.33/kg
    £2.20
  • The Tofoo Co Naked Tofu 280G

    280g · £11.07/kg
    £3.10
  • Old El Paso Crunchy 12 Taco Shells 135g

    135g · £20.74/kg
    £2.80
  • Tesco 0% Fat Greek Style Yogurt 500G

    500g · £2.60/kg
    £1.30
  • Dolmio Classics Meatballs Fusilli Pasta Ready Meal 250g

    250g · £16.20/kg
    £4.05
  • Tesco Finest Dine In Rosemary & Parmesan Fries 350g

    350g · £10.71/kg
    £3.75
  • Tesco Double Gloucester, Onion and Chive Slices 150g

    150g · £24.33/kg
    £3.65
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Mixed Sized Organic Eggs 6 Pack

    328g · £10.98/kg
    £3.60
    £3.05 Clubcard (£9.30/kg)
  • Tesco Cheese & Onion Sandwich

    1pk · £1.60 each
    £1.60
  • Tesco Red Leicester Cheese 220G

    220g · £13.41/kg
    £2.95
  • Tesco Chicken & Bacon Sub

    1pk · £3.10 each
    £3.10
  • Tesco 2 Steak Slice 300g

    300g · £6.33/kg
    £1.90
  • Crosta & Mollica Stromboli Spicy Salami Sourdough Pizza 447g

    447g · £17.11/kg
    £7.65
  • Tesco White English Muffins 4 Pack

    4pk · £0.20 each
    £0.80
  • Muller Corner Vanilla Chocolate Yogurt 124g

    124g · £8.87/kg
    £1.10
  • Fage Total 0%Fat Greek Recipe Yogurt 450G

    450g · £9.56/kg
    £4.30
  • Soreen Original Fruited Malt Loaf 260g

    260g · £8.08/kg
    £2.10
  • Northumbrian Pease Pudding 227G

    227g · £4.41/kg
    £1.00
  • Tesco Brown Onions 3 Pack

    3pk · £0.35 each
    £1.05
  • Tesco 4 Smash Burger 340g

    340g · £16.76/kg
    £5.70
  • Tesco Strawberry Trifle 600G

    600g · £7.58/kg
    £4.55
  • Tesco Carrot & Houmous 100g

    100g · £13.00/kg
    £1.30
  • Hovis Seed Sensations Seven Seeds Sliced Bread 400g

    400g · £3.63/kg
    £1.45
  • Tesco Finest Dine In 30 Day Matured British Ranch Steaks With Wild Garlic Butter 323G

    323g · £25.85/kg
    £8.35
  • New York Bakery Everything Bagel 5 pack

    5pk · £0.52 each
    £2.60
    £1.85 Clubcard (£0.37 each)
  • Patak's Indian Garlic & Coriander Mini Naan Breads 4 Pack

    4pk · £0.83 each
    £3.30
    £2.30 Clubcard (£0.58 each)
  • Tesco Butterhead Salad 80G

    80g · £15.63/kg
    £1.25
  • Richmond Meat-Free Sausages 8 Pack 304g

    304g · £9.21/kg
    £2.80
  • Tesco White Pitta Bread 6 Pack

    6pk · £0.10 each
    £0.60
  • Rachel's Organic Divine Rice 2 X150g

    2pk · £18.33/kg
    £2.75
  • itsu chicken & spring onion 8 gyoza dumplings 150g

    150g · £35.33/kg
    £5.30
  • Tesco Finest Zingy Raspberry, Passion Fruit and Pistachio Tarts 160g

    2pk · £66.25/kg
    £5.30
  • Tesco Gouda & Chorizo Rollitos 88g

    88g · £43.75/kg
    £3.85
  • Graham's The Family Dairy Protein 25G Strawberry Pack 200G

    200g · £8.00/kg
    £1.60
  • St Pierre Chocolate Filled French Crepes 6 Pack

    6pk · £0.48 each
    £2.85
  • Tesco British Beef Rump Steak 255G

    255g · £18.43/kg
    £4.70

Meal deals

View all (4)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Acklam Rd Esso

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo