Tomatoes & Peppers
Waitrose Sweet Peppers 3s
1pk ¡ £2.65 each£2.65Waitrose Sweet Mixed Baby Peppers 150g
150g ¡ £17.67/kg£2.65Essential Mixed Peppers 3s
1pk ¡ £2.15 each£2.15Duchy Organic Romano Peppers 180g
180g ¡ £13.33/kg£2.40Waitrose Red Romano Peppers 180g
180g ¡ £11.94/kg£2.15Mixed Romano Peppers 200g
200g ¡ £16.50/kg£3.30Waitrose Mixed Baby Tomatoes 250g
250g ¡ £12.20/kg£3.05Waitrose Cherry Vine Tomatoes 400g
400g ¡ £10.38/kg£4.15Essential Cherry Tomatoes 400g
400g ¡ £3.10/kg35% off£1.24£1.90Cherry Vine Tomatoes Small Pack 270g
270g ¡ £11.30/kg£3.05Waitrose Classic Vine Tomatoes 450g
450g ¡ £4.04/kg35% off£1.82£2.80Waitrose Slicing Tomatoes 2s
1pk ¡ £2.65 each£2.65Essential Tomatoes 6s
1pk ¡ £1.25 each£1.25Duchy Organic Vine Tomatoes 250g
250g ¡ £10.80/kg£2.70Duchy Organic Baby Plum Tomatoes 225g
225g ¡ £12.00/kg£2.70Waitrose Baby Plum Tomatoes 275g
275g ¡ £7.82/kg£2.15No.1 Red Choice Tomatoes 300g
300g ¡ £10.83/kg£3.25£2.93 loyalty card (£9.77/kg)Duchy Organic Large Vine Tomatoes 425g
425g ¡ £7.29/kg£3.10Duchy Organic Cherry Vine Tomatoes 200g
200g ¡ £13.50/kg£2.70Waitrose Pome Dei Moro Tomatoes 225g
225g ¡ £10.49/kg20% off£2.36£2.95No.1 Dulce Deliciosa Vine Tomatoes 250g
250g ¡ £13.40/kg£3.35Duchy Organic Peppers 2s
1pk ¡ £2.70 each£2.70No.1 San Marzano Tomatoes 400g
400g ¡ £8.13/kg£3.25
Cucumbers
Waitrose Loose Cucumber each
1pk ¡ £1.15 each15% off£1.15£1.35Waitrose Midi Cucumber each
1pk ¡ £0.95 each£0.95Duchy Organic Salad Cucumber each
1pk ¡ £1.80 each£1.80Duchy Organic Ridge Cucumber Each
1pk ¡ £2.10 each£2.10
Avocados
Perfectly Ripe Extra Large Avocados 2s
1pk ¡ £4.20 each£4.20Waitrose Perfectly Ripe Medium Avocado each
1pk ¡ £1.15 each£1.15Perfectly Ripe Avocados 2s
1pk ¡ £1.96 each15% off£1.96£2.30Duchy Organic Avocado Each
1pk ¡ £1.75 each£1.75Duchy Organic Ripe Avocados 2s
1pk ¡ £3.30 each£3.30Waitrose Perfectly Ripe Large Avocado each
1pk ¡ £1.30 each£1.30Waitrose Extra Large Perfectly Ripe Avocado each
1pk ¡ £2.15 each£2.15Waitrose Perfectly Ripe & Home Ripen Avocados 2s
1pk ¡ £2.34 each10% off£2.34£2.60
Onions & Leeks
Waitrose Borettane Onions 160g
160g ¡ £30.00/kg£4.80Waitrose Large Onions 2s
1pk ¡ £1.62 each15% off£1.62£1.90Waitrose Onions 4s
1pk ¡ £1.60 each£1.60Duchy Organic Red Onions 500g
500g ¡ £3.80/kg£1.90Duchy Organic Onions 750g
750g ¡ £2.87/kg£2.15Waitrose Red Onions 3s
1pk ¡ £1.25 each£1.25Waitrose Trimmed Leeks 400g
400g ¡ £3.68/kg33% off£1.47£2.20Duchy Organic Leeks 350g
350g ¡ £6.71/kg£2.35Essential Bunched Salad Onions each
1pk ¡ £0.81 each15% off£0.81£0.95Duchy Organic Salad Onions Bunch Each
1pk ¡ £1.55 each£1.55Trimmed Salad Onions 125g
125g ¡ £14.40/kg£1.80Waitrose Continental Salad Onions per bunch
1pk ¡ £1.45 each£1.45
Potatoes
Duchy Organic Sweet Potatoes 700g
700g ¡ £5.14/kg£3.60Waitrose Evangeline Sweet Potatoes 600g
600g ¡ £4.42/kg£2.65Essential British Potatoes 2.5kg
2.5kg ¡ £0.86/kg£2.15Albert Bartlett Potatoes 2kg
2kg ¡ £1.60/kg£3.20Waitrose Baby New Potatoes 750g
750g ¡ £3.07/kg£2.30Albert Bartlett Baking Potatoes 4s
1pk ¡ £3.05 each£3.05Waitrose King Edward Potatoes 2kg
2kg ¡ £1.24/kg15% off£2.47£2.90Essential British Baby Potatoes 1kg
1kg ¡ £1.40/kg10% off£1.40£1.55Waitrose British Miniature Potatoes 500g
500g ¡ £4.90/kg£2.45£1.23 loyalty card (£2.46/kg)Essential British Large Potatoes 4s
1pk ¡ £1.20 each£1.20Waitrose Wild Garlic Baby Potatoes 400g
400g ¡ £8.38/kg£3.35Waitrose British Regal White Potatoes 1.5Kg
1.5kg ¡ £1.60/kg£2.40Waitrose Maris Piper Potatoes 2kg
2kg ¡ £1.13/kg15% off£2.25£2.65Waitrose British Baby Potatoes 200g
200g ¡ £7.25/kg3 for £3.60£1.45Duchy Organic British Potatoes 1.5kg
1.5kg ¡ £1.43/kg£2.15Duchy Organic British Baby Potatoes 750g
750g ¡ £3.20/kg£2.40Waitrose British Extra Large Potatoes 4s
1pk ¡ £2.04 each15% off£2.04£2.40Waitrose Essential Red Potatoes 2kg 2Kg
2kg ¡ £1.08/kg10% off£2.16£2.40Waitrose La Ratte Potatoes 500g
500g ¡ £6.60/kg£3.30Waitrose British Regal Red Potatoes 1.5Kg
1.5kg ¡ £1.60/kg£2.40£1.92 loyalty card (£1.28/kg)Waitrose British Wonderfully Wonky Potatoes 3kg
3kg ¡ £0.73/kg£2.20
Garlic, Ginger, Herbs, Spices
Cooks' Ingredients Mixed Thai Chillies 30g
30g ¡ £60.00/kg£1.80Waitrose Padron Peppers 130g
130g ¡ £13.54/kg20% off£1.76£2.20Cooks' Ingredients Red & Green Chillies 50g
50g ¡ £14.00/kg£0.70Cooks' Ingredients Scotch Bonnet Chillies 50g
50g ¡ £36.00/kg£1.80Cooks' Ingredients Red Chillies 50g
50g ¡ £15.00/kg£0.75Cooks' Ingredients Green Chillies 50g
50g ¡ £22.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Jalapeno Chillies 100g
100g ¡ £18.00/kg£1.80Cooks' Ingredients Dark Black Garlic Each
1pk ¡ £4.80 each£4.80Cooks' Ingredients Garlic 3s
1pk ¡ £0.85 each£0.85Cooks' Ingredients Garlic Each
1pk ¡ £0.65 each£0.65Duchy Organic Garlic 3s
1pk ¡ £1.45 each£1.45Cooks' Ingredients Coriander Pot Each
1pk ¡ £2.30 each£2.30Cooks' Ingredients Basil 25g
25g ¡ £36.00/kg10% off£0.90£1.00Cooks' Ingredients Flat Leaf Parsley 25g
25g ¡ £36.00/kg10% off£0.90£1.00Cooks' Ingredients Thyme 20g
20g ¡ £55.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Aromatic Coriander 25g
25g ¡ £40.00/kg£1.00Cooks' Ingredients Large Basil Pot Each
1pk ¡ £2.80 each£2.80Bart Parsley 8g
8g ¡ £375.00/kg£3.00Cooks' Ingredients Mint Pot Each
1pk ¡ £2.30 each£2.30Cooks' Ingredients Thai Basil 20g
20g ¡ £55.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Medium Basil Pot Each
1pk ¡ £2.30 each£2.30Cooks' Ingredients Rosemary Medium Pot Each
1pk ¡ £2.30 each£2.30Cooks' Ingredients Turmeric 100g
100g ¡ £21.50/kg£2.15Cooks' Ingredients Dill Leaves 20g
20g ¡ £55.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Mint 25g
25g ¡ £36.00/kg10% off£0.90£1.00Cooks' Ingredients Rosemary 20g
20g ¡ £55.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Sage 20g
20g ¡ £55.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Lemon Thyme 20g
20g ¡ £55.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Curly Leaf Parsley 25g
25g ¡ £36.00/kg10% off£0.90£1.00Cooks' Ingredients Coriander 100g
100g ¡ £20.50/kg£2.05Cooks' Ingredients Chives 20g
20g ¡ £55.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Flat Leaf Parsley 100g
100g ¡ £20.50/kg£2.05Cooks' Ingredients Tarragon 20g
20g ¡ £55.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Oregano 15g
15g ¡ £73.33/kg£1.10Cooks' Ingredients Pot Thyme Each
1pk ¡ £2.30 each£2.30Cooks' Ingredients Curly Parsley Medium Pot each
1pk ¡ £2.30 each£2.30Cooks' Ingredients Garden Chives Pot Each
1pk ¡ £2.30 each£2.30The King's Ginger 500ml
500ml ¡ £63.60/L£31.80Cooks' Ingredients Frozen Chopped ginger 75g
75g ¡ £30.67/kg£2.30Cooks' Ingredients Mixed Chillies 70g
70g ¡ £20.71/kg£1.45Cooks' Ingredients Flat Leaf Parsley Each
1pk ¡ £2.30 each£2.30Cooks' Ingredients Makrut Lime Leaves 4s
1pk ¡ £2.95 each£2.95Cooks' Ingredients Mint 100g
100g ¡ £21.00/kg£2.10Cooks' Ingredients Curry Leaves 3s
1pk ¡ £1.70 each£1.70Cooks' Ingredients Basil 100g
100g ¡ £21.00/kg£2.10
Prepared Vegetables
Waitrose Tenderstem Broccoli & Fine Beans 190g
190g ¡ £14.47/kg2 for £4.80£2.75Waitrose Carrot, Broccoli & Fine Green Beans 320g
320g ¡ £8.13/kg£2.60Waitrose Mediterranean Style Vegetables 400g
400g ¡ £7.50/kg£3.00Waitrose Super Bright Pan Fry 300g
300g ¡ £7.83/kg£2.35Waitrose Mixed Pepper Stir Fry 300g
300g ¡ £7.83/kg£2.35Waitrose Sliced Runner Beans 80g
80g ¡ £18.13/kg3 for £3.60£1.45Waitrose Carrot Batons 400g
400g ¡ £3.20/kg20% off£1.28£1.60Waitrose Peas, Sweetcorn, Carrot & Broccoli 350g
350g ¡ £8.43/kg£2.95Waitrose Carrot, Cauliflower & Broccoli 240g
240g ¡ £6.25/kg£1.50Waitrose Tenderstem Broccoli & Fine Beans 400g
400g ¡ £10.75/kg£4.30Waitrose Peas, Cabbage & Tenderstem Layers 245g
245g ¡ £12.04/kg£2.95Cook's Ingredients Sweet Potato & Butternut 350g
350g ¡ £6.00/kg£2.10Cooks' Ingredients Mediterranean Style Vegetables 500g
500g ¡ £3.70/kg£1.85Sweet & Tender Vegetable Stir Fry 210g
210g ¡ £15.71/kg£3.30Waitrose Baby Corn & Sugar Snap Peas 190g
190g ¡ £14.47/kg£2.75Waitrose Sweet & Crunchy Stir Fry 550g
550g ¡ £4.82/kg£2.65Bright & Colourful Vegetable Stir Fry 210g
210g ¡ £15.71/kg£3.30Fullgreen Riced Cauliflower 200g
200g ¡ £13.75/kg£2.75Waitrose Frozen Fine Cut Vegetable Steamers 4x160g
640g ¡ £5.16/kg£3.30Waitrose Samphire 90g
90g ¡ £30.00/kg£2.70Waitrose Rice, Quinoa & Vegetable Stir Fry 300g
300g ¡ £10.67/kg£3.20Tenderstem Broccoli & Chantenay Carrots 210g
210g ¡ £13.10/kg2 for £4.80£2.75Cooks' Ingredients Casserole Vegetables 560g
560g ¡ £3.39/kg£1.90Cooks' Ingredients Frozen Stir Fry Vegetable Mix 400g
400g ¡ £7.25/kg£2.90Waitrose Carrots, Cauliflower & Broccoli 480g
480g ¡ £6.04/kg£2.90Waitrose Prepared Vegetable Trio 80g
80g ¡ £18.13/kg3 for £3.60£1.45Waitrose Mushroom Stir Fry 300g
300g ¡ £7.83/kg£2.35Waitrose Carrot Batons, Tenderstem Broccoli Tips and Sugar Snaps 320g
320g ¡ £10.63/kg£3.40Cooks' Ingredients Butternut Squash Slices 385g
385g ¡ £4.65/kg15% off£1.79£2.10
Broccoli & Cauliflower
Duchy Organic Tenderstem Broccoli 200g
200g ¡ £17.50/kg£3.50Waitrose Tenderstem Broccoli Spears 330g
330g ¡ £10.00/kg£3.30Essential Broccoli per kg
ÂŁ2.90Tenderstem Broccoli Spears 200g
200g ¡ £10.75/kg£2.15Waitrose Broccoli Florets 240g
240g ¡ £9.58/kg£2.30Waitrose Large Broccoli Crown 335g
335g ¡ £4.78/kg£1.60Waitrose Trimmed Tenderstem Broccoli 80g
80g ¡ £18.75/kg3 for £3.60£1.50Waitrose Purple Sprouting Broccoli Spears 230g
230g ¡ £13.04/kg£3.00Bellaverde Sweet Stem Broccoli 200g
200g ¡ £15.00/kg£3.00Tenderstem Broccoli Tips 125g
125g ¡ £12.00/kg£1.50Duchy Organic Cauliflower Each
1pk ¡ £2.65 each£2.65Waitrose Cauliflower Each
1pk ¡ £1.60 each£1.60Waitrose Large Trimmed Cauliflower each
1pk ¡ £2.35 each£2.35Duchy Organic Broccoli 350g
350g ¡ £5.71/kg£2.00
Mushrooms
Waitrose British Chestnut Mushrooms 450g
450g ¡ £5.33/kg£2.40Waitrose British Baby Chestnut Mushrooms 200g
200g ¡ £9.00/kg£1.80Waitrose British Chestnut Mushrooms 250g
250g ¡ £5.40/kg£1.35Salt & Chilli Oyster Mushrooms 180g
180g ¡ £23.89/kg£4.30Waitrose Shiitake Mushrooms 150g
150g ¡ £20.67/kg£3.10Waitrose British Baby Button Mushrooms 200g
200g ¡ £8.10/kg10% off£1.62£1.80Waitrose Portabella Mushrooms 150g
150g ¡ £10.67/kg£1.60Waitrose Essential British Cup Mushrooms 400g
400g ¡ £4.00/kg£1.60Waitrose British Oyster Mushrooms 150g
150g ¡ £14.40/kg20% off£2.16£2.70Duchy Organic British Chestnut Mushrooms 250g
250g ¡ £12.00/kg£3.00Waitrose British Large Flat Mushrooms 250g
250g ¡ £7.00/kg£1.75Duchy Organic British White Cup Mushrooms 250g
250g ¡ £8.00/kg£2.00
Carrots & Root Vegetables
Waitrose Baby Topped Carrots 175g
175g ¡ £15.14/kg2 for £4.80£2.65Waitrose Sweet Kingdom Carrots 450g
450g ¡ £4.78/kg£2.15Essential British Carrots 1kg
1kg ¡ £0.95/kg£0.95Waitrose Chantenay Carrots 500g
500g ¡ £3.50/kg£1.75Waitrose Sweet Kingdom Mini Carrots 80g
80g ¡ £18.13/kg3 for £3.60£1.45Waitrose Baby Carrots 150g
150g ¡ £15.33/kg£2.30£1.84 loyalty card (£12.27/kg)Duchy Organic Carrots 700g
700g ¡ £2.64/kg£1.85Waitrose Sweet Kingdom Orange Mini Carrots 340g
340g ¡ £5.38/kg15% off£1.83£2.15Waitrose Bunched Beetroot 500g
500g ¡ £5.90/kg£2.95Essential Parsnips 500g
500g ¡ £2.00/kg£1.00Waitrose Baby Parsnips 300g
300g ¡ £9.67/kg£2.90Waitrose Baby Beetroot 250g
250g ¡ £4.52/kg10% off£1.13£1.25Waitrose Swede Each
1pk ¡ £0.80 each£0.80Essential Radish 200g
200g ¡ £3.85/kg10% off£0.77£0.85Duchy Organic Cooked Beetroot 250g
250g ¡ £5.80/kg£1.45G's Cooked Beetroot 300g
300g ¡ £5.00/kg£1.50Waitrose French Breakfast Radish 150g
150g ¡ £12.00/kg£1.80Waitrose Fresh Beetroot Pouch 330g
330g ¡ £6.21/kg£2.05Waitrose Baby Beetroot with Horseradish 180g
180g ¡ £11.39/kg£2.05
Other Vegetables
Waitrose Courgettes 500g
500g ¡ £5.00/kg£2.50Duchy Organic Courgettes 300g
300g ¡ £10.67/kg£3.20Waitrose Baby Courgettes 200g
200g ¡ £13.25/kg2 for £4.80£2.65Duchy Organic Celery Each
1pk ¡ £1.80 each£1.80Essential Green Celery Each
1pk ¡ £0.94 each15% off£0.94£1.10Waitrose Celery Sticks 350g
350g ¡ £4.86/kg£1.70Waitrose Celery Hearts Each
1pk ¡ £2.40 each£2.40Waitrose Baby Corn 190g
190g ¡ £14.21/kg2 for £4.80£2.70Waitrose Sweetcorn 2s
1pk ¡ £2.00 each£2.00Essential Butternut Squash each
1pk ¡ £2.00 each£2.00Waitrose Green Pak Choi 250g
250g ¡ £8.60/kg£2.15Waitrose Cavolo Nero 200g
200g ¡ £9.00/kg£1.80Good4U Super Greens Super Sprouts 60g
60g ¡ £31.67/kg£1.90Waitrose Chinese Leaf Each
1pk ¡ £1.64 each20% off£1.64£2.05Waitrose Beansprouts 300g
300g ¡ £3.83/kg£1.15Waitrose Fine Asparagus 110g
110g ¡ £25.45/kg2 for £5.40£2.80Waitrose Asparagus Tips 100g
100g ¡ £23.00/kg15% off£2.30£2.70Waitrose Asparagus 230g
230g ¡ £13.04/kg£3.00Duchy Organic Asparagus 200g
200g ¡ £19.50/kg£3.90Trimmed Sugar Snap Peas 200g
200g ¡ £10.50/kg£2.10Waitrose Trimmed Fine Green Beans 80g
80g ¡ £18.13/kg3 for £3.60£1.45Waitrose Popped Garden Peas 80g
80g ¡ £18.13/kg3 for £3.60£1.45Waitrose Extra Fine Beans 150g
150g ¡ £10.33/kg£1.55Waitrose Trimmed Fine Green Beans 200g
200g ¡ £9.75/kg£1.95Duchy Organic Green Beans 225g
225g ¡ £14.44/kg£3.25Waitrose Fine Green Beans 300g
300g ¡ £8.00/kg£2.40Waitrose Runner Beans 225g
225g ¡ £10.44/kg£2.35Essential Aubergines Each
1pk ¡ £1.25 each£1.25Duchy Organic Aubergine Each
1pk ¡ £1.80 each£1.80Essential Sweetheart Cabbage each
1pk ¡ £1.20 each£1.20Waitrose Red Cabbage each
1pk ¡ £1.15 each£1.15Waitrose White Cabbage each
1pk ¡ £1.15 each£1.15Duchy Organic Sweetheart Cabbage Each
1pk ¡ £2.00 each£2.00Essential Savoy Cabbage Each
1pk ¡ £1.40 each£1.40Essential Kale 200g
200g ¡ £6.00/kg£1.20Duchy Organic Kale 180g
180g ¡ £13.06/kg£2.35Waitrose Rainbow Chard 200g
200g ¡ £11.50/kg£2.30Waitrose Whole Leaf Kale 210g
210g ¡ £8.10/kg£1.70Waitrose Trimmed Brussels Sprouts 320g
320g ¡ £8.44/kg£2.70Waitrose Trimmed Baby Sprouts 100g
100g ¡ £14.50/kg3 for £3.60£1.45Essential Brussels Sprouts 500g
500g ¡ £3.00/kg£1.50Waitrose Trimmed Brussels Sprouts 330g
330g ¡ £6.06/kg£2.00Cooks' Ingredients Lemon Grass 2s
1pk ¡ £1.10 each£1.10Waitrose Loose Small Pumpkin per kg
1kg ¡ £2.65/kg£2.65Waitrose Medium Carving Pumpkin each
1pk ¡ £2.40 each£2.40Waitrose Sweetcorn Kebabs 4s
1pk ¡ £2.30 each£2.30Trimmed Mange Tout Peas 200g
200g ¡ £10.75/kg£2.15Waitrose Baby Sugar Snaps 160g
160g ¡ £16.25/kg2 for £4.80£2.60Waitrose Stringless Helda Beans 225g
225g ¡ £10.44/kg£2.35Sushi Daily Edamame Each
1pk ¡ £3.55 each£3.55View all (52)