Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Extra - Leigh

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Going the extra mile

    This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • Humza Chicken 1Kg

    1kg · £9.30/kg
    £9.30
    £8.30 Clubcard (£8.30/kg)
  • Heinz Baked Beans in Tomato Sauce 8 x 415g

    3kg · £2.97/kg
    £8.90
    £6.00 Clubcard (£2.00/kg)
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    £6.00
    Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    £7.00
    Clubcard
  • Tesco Stretch Bandage 5cmx4m

    1pk · £1.10 each
    £1.10
    £0.95 Clubcard (£0.95 each)
  • Tesco Finest Rossafina Tomatoes 300g

    300g · £8.50/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Actimel Multifruit Immune Support Yogurt Drink Family Pack 14x100g

    1kg · £6.65/kg
    £6.65
    £3.75 Clubcard (£3.75/kg)
  • Tesco Sweet BBQ Ribs 460g

    460g · £14.13/kg
    £6.50
    £5.25 Clubcard (£11.41/kg)
  • OAF Gluten Free White Softie 400g

    400g · £10.25/kg
    £4.10
    £3.60 Clubcard (£9.00/kg)
  • Tesco Finest Piccobella Tomatoes 220G

    220g · £11.59/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Actimel Strawberry Immune Support Yogurt Drink Family Pack 14x100g

    1kg · £6.65/kg
    £6.65
    £3.75 Clubcard (£3.75/kg)
  • Tesco Finest All Butter Pain Au Chocolat 4 Pack

    4pk · £0.84 each
    £3.35
    £2.75 Clubcard (£0.69 each)
  • Jason's Seeded Protein Rolls 4 Pack

    320g · £8.59/kg
    £2.75
    £2.35 Clubcard (£7.34/kg)
  • New York Bakery Lighter Sliced Bagels 5 pack

    5pk · £0.52 each
    £2.60
    £1.85 Clubcard (£0.37 each)
  • Mr Kipling Bramley Apple & Blackcurrant Pie 30% Less Sugar 6 Pack

    6pk · £0.72 each
    £4.30
    £2.50 Clubcard (£0.42 each)
  • Mr Kipling Lemon Cake Slices 6 Pack

    6pk · £0.60 each
    £3.60
    £2.20 Clubcard (£0.37 each)
  • Mr Kipling Signature Collection 2 All Butter Mince Pies Cakes

    2pk · £1.25 each
    £2.50
    £1.25 Clubcard (£0.63 each)
  • The Gym Kitchen Tikka Dahl 250g

    250g · £11.00/kg
    £2.75
    £2.25 Clubcard (£9.00/kg)
  • Tesco Finest Mixed Baby Tomatoes 250G

    250g · £10.20/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Actimel Forest Fruit Immune Support Yogurt Drink Family Pack 14x100g

    1kg · £6.65/kg
    £6.65
    £3.75 Clubcard (£3.75/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Finest Spinach Pinenut Pasta 215G

    215g · £17.91/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • New Covent Garden Chicken & Sweetcorn Soup (17g Protein Per Pack) 560g

    560g · £5.18/kg
    £2.90
  • Tesco Finest Bourbon Pulled Beef With Creamy Mash 400G

    400kg · £0.02/kg
    £6.00
  • Tesco Multiseed Batch Medium Sliced White Loaf 800g

    800g · £2.31/kg
    £1.85
  • Tesco BBQ Roast Chicken Slices 160g

    160g · £24.69/kg
    £3.95
  • Tesco Southern Fried Chicken Thighs & Drumsticks 800g

    800g · £7.06/kg
    £5.65
  • Tesco Chicken Tikka Masala Meal For One 500g

    500g · £11.00/kg
    £5.50
    £3.90 Clubcard (£7.80/kg)
  • Creamfields Red Leicester Cheese 400G

    400g · £7.63/kg
    £3.05
  • Tesco Triple Pepperoni Pizza 365g

    365g · £15.62/kg
    £5.70
    £5.10 Clubcard (£13.97/kg)
  • Tesco Stonebaked Pepperoni Pizza 337g

    337g · £13.35/kg
    £4.50
  • Tesco Finest Dine In Creamy Buttery Mash 450g

    450g · £8.33/kg
    £3.75
  • Tesco 2 Apple Crumbles 270g

    2pk · £24.44/kg
    £3.30
  • Tesco Finest All Butter Pain Au Chocolat 4 Pack

    4pk · £0.84 each
    £3.35
    £2.75 Clubcard (£0.69 each)
  • Tesco Finest Cheddar & Onion Flatbread 295 G

    295g · £11.69/kg
    £3.45
  • Tesco Sweet Peppers 500G

    500g · £4.60/kg
    £2.30
  • Sheldon's Family-Filling Potato Cakes 4 Pack

    4pk · £0.44 each
    £1.75
  • The Curing Barn British Bresaola 60g

    60g · £92.50/kg
    £5.55
  • Actimel Forest Fruit Immune Support Yogurt Drink Family Pack 14x100g

    1kg · £6.65/kg
    £6.65
    £3.75 Clubcard (£3.75/kg)
  • Actimel Multifruit Immune Support Yogurt Drink Family Pack 14x100g

    1kg · £6.65/kg
    £6.65
    £3.75 Clubcard (£3.75/kg)
  • Purely Organic Eggs Mixed Weight 10 Pack

    10pk · £0.59 each
    £5.90
  • Tesco Chantenay Carrots 400g

    400g · £3.25/kg
    £1.30
  • Tesco Spreadable Brussels Pate 175g

    175g · £4.86/kg
    £0.85
  • Tesco Pink Lady Apple & Grape Pot 100G

    100g · £19.00/kg
    £1.90
  • Tesco Finest Rye & Mixed Seed Sourdough loaf 400G

    400g · £7.00/kg
    £2.80
  • Patak’s Indian Chicken Jalfrezi Curry with Cumin Rice Ready Meal 400g

    400g · £7.25/kg
    £2.90
    £2.40 Clubcard (£6.00/kg)
  • Tesco Lean Beef Steak Mince 5% Fat 750g

    750g · £10.87/kg
    £8.15
  • Tesco Wensleydale Cheese with Cranberries 200g

    200g · £16.25/kg
    £3.25
  • Tesco Finest White Bloomer 700g

    700g · £4.00/kg
    £2.80
  • Hovis Seed Sensations Seven Seeds Sliced Bread 800g

    800g · £3.06/kg
    £2.45
  • Tesco 2 Beef Medallion Steaks 340G

    340g · £20.00/kg
    £6.80
  • Tesco Greek Style Yogurt 500G

    500g · £2.60/kg
    £1.30
  • Tesco Sweet BBQ Ribs 460g

    460g · £14.13/kg
    £6.50
    £5.25 Clubcard (£11.41/kg)
  • Tesco Seasoned Roast Potatoes 800G

    800g · £3.75/kg
    £3.00
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Lean Beef Steak Mince 5% Fat 500g

    500g · £10.60/kg
    £5.30
  • Tesco Salad Tomatoes 650G

    650g · £2.77/kg
    £1.80
  • NERGI Kiwi Berries 125g

    125g · £26.00/kg
    £3.25
    £2.90 Clubcard (£23.20/kg)
  • Tesco Butter Brioche Rolls 8 Pack

    8pk · £0.24 each
    £1.95
  • Tesco Calorie Controlled Chicken In Mushroom Sauce 370G

    370g · £11.89/kg
    £4.40
  • Charlie Bigham's Lasagne 355G

    355g · £20.28/kg
    £7.20
  • Actimel Strawberry Immune Support Yogurt Drink Family Pack 14x100g

    1kg · £6.65/kg
    £6.65
    £3.75 Clubcard (£3.75/kg)
  • New York Bakery Lighter Sliced Bagels 5 pack

    5pk · £0.52 each
    £2.60
    £1.85 Clubcard (£0.37 each)
  • Tesco Large Free Range Eggs 12 Pack

    12pk · £0.33 each
    £3.95

Meal deals

View all (4)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Extra - Leigh

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo