- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Going the extra mile
This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.Free delivery
New users only. Min spend £10. Fees apply.
Offers (443)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Sainsbury's White Cheshire 250g
250g · £13.40/kg£3.35Charlie Bigham's Thai Red Chicken Curry & Fragrant Rice 418g
418g · £17.22/kg£7.20Sainsbury's Stamford Street Co. Tikka Style Cooked Chicken Breast 240g
240g · £11.67/kg£2.80Sainsbury's Garlic & Herb British Chicken Breast Slices 180g
180g · £23.61/kg£4.25Golden Lion Aromatic Shredded Duck 210g
210g · £25.00/kg£5.25Sainsbury's Mango & Coconut British Chicken Breast Grills 180g
180g · £24.72/kg£4.45Linda McCartney Vegan Tomato & Basil Meatballs 292g
292g · £10.45/kg£3.05Myprotein Firecracker Chicken with Rice 325g
325g · £15.23/kg£4.95Longley Farm Yorkshire Cottage Cheese Natural 250g
250g · £9.60/kg£2.40Sainsbury's Beef Mince 12% Fat , Taste the Difference 500g
500g · £15.20/kg£7.60Clarence Court 6 Mabel Pearman's Burford Browns Medium Free Range Eggs
6pk · £0.72 each£4.30Taste Original Chicken Satay Skewers 5 x 32g (160g)
5pk · £29.06/kg£4.65Sainsbury's Stamford Street Co. 2 Salmon Fillets 240g
240g · £16.25/kg£3.90Tariq Halal Fresh Grade A Chicken Skinless Thighs
1kg · £7.40/kg£7.40Sainsbury's Taste the Difference Fish Pie 400g
400g · £15.88/kg£6.35Sainsbury's British Beef Mince 5% Fat , Taste the Difference 500g
500g · £15.60/kg£7.80Humza Hot Dog with Chilli 350g
350g · £6.14/kg£2.15Sainsbury's Stamford Street Co. Ginger, Chilli & Lime Salmon Fillets 220g
220g · £17.73/kg£3.90Sainsbury's Wild Rocket 60g
60g · £20.83/kg£1.25Sainsbury's Watermelon
1pk · £4.70 each£4.70Jason's No1 The Great White Sourdough 450g
450g · £6.33/kg£2.85Dairylea Dunkers Jumbo Tubes Cheese Snacks Pack x6 246g
246g · £18.50/kg£4.55Müller Corner Delicious, Creamy Yogurt Family Pack 6 x 136g (816g)
6pk · £6.62/kg£5.40Sainsbury's ASC Scottish Mild Smoked Salmon 100g (Ready to Eat)
100g · £53.00/kg3 for £12£5.30Sainsbury's Smoked Air Dried Streaky Bacon Rashers, Taste the Difference x14 220g
220g · £22.05/kg£4.85Sainsbury's Greek Style Natural Yogurt 1kg
1kg · £2.90/kg£2.90Jason's Sourdough White 580g
580g · £4.91/kg£2.85Cathedral City Our Extra Mature Cheddar 350g
350g · £12.43/kg£4.35Sainsbury's British Butter, Salted 250g
250g · £8.60/kg£2.15Najma Original Turkey Slices 150g
150g · £26.33/kg£3.95Sainsbury's Stamford Street Co. 10 Free Range Mixed Size British Eggs 536g
10pk · £4.01/kg£2.15
Save with Nectar Prices
Mr Kipling 6 Bramley Apple Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 8 Angel Slices
8pk · £0.38 each£3.00£2.00 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Maltesers White Chocolate Gift Box 88g
88g · £36.93/kg£3.25£1.75 Nectar Price (£19.89/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Milk Chocolate Bar 180g
180g · £18.33/kg£3.30£2.50 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g
195g · £22.56/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£13.85/kg)Fanta Lemon 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Bakewell Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Walkers Wotsits Giants Snacks Sweet & Spicy Sharing Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Maltesers White Chocolate Bag 126g
126g · £34.92/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£21.43/kg)Dr Pepper Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Country Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Dairy Milk 4 x 19.5g Caramel Freddo Chocolate Bar
78g · £21.15/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£12.82/kg)Fanta Orange 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g
88g · £18.75/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£11.36/kg)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Dr Pepper Zero Cherry Crush 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)
Meal deals
TTD Pasta and Sauce for £5.50
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Taste the Difference Dine in for two
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Premium Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Dine in for 2
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00
Grab and Go Snacks
Cadbury Brunch 4 x 26g Light Orange Chocolate Cereal Bars
104g · £17.79/kg£1.85belVita Soft Bakes Breakfast Apricot Filled 250g
250g · £13.80/kg£3.45Philadelphia Garlic & Herbs 165g
165g · £17.27/kg£2.85Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
Autumn is here
Walkers Wavy Worcester Sauce Ridged Sharing Crisps 140g
140g · £15.00/kg£2.10Walkers Wavy Sticky Teriyaki Ridged Sharing Crisps 140g
140g · £15.00/kg£2.10Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Fox's Fabulous Triple Chocolate Cookies 180g
180g · £18.89/kg£3.40Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Fox's Party Rings 125g
125g · £10.40/kg£1.30Sainsbury's British Potato Carrot & Swede Mash 400g
400g · £5.63/kg£2.25Sainsbury's Pancetta & Three Cheese Carbonara Ready Meal For 1, Taste the Difference 375g
375g · £14.67/kg£5.50Sainsbury's Sausages & Mash 400g
400g · £11.00/kg£4.40Sainsbury's British Asparagus Tips 125g
100g · £23.00/kg£2.30Sainsbury's Chicken Pesto Pasta 400g
400g · £9.88/kg£3.95Nescafé Double Choc Mocha 7 x 20.9g (146.3g)
7pk · £19.14/kg£2.80Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 375g
375g · £14.67/kg£5.50Sainsbury's Taste the Difference Chocolate Chunk Scottish Shortbread 175g
175g · £21.71/kg£3.80Sainsbury's SO Organic Broccoli
300g · £5.33/kg£1.60Sainsbury's Mashed Potato 400g
400g · £3.38/kg£1.35Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g
100g · £12.50/kg£1.25 off£1.25£2.50Charlie Bigham's Chicken Tikka Masala & Pilau Rice 403g
403g · £17.87/kg£7.20Horlicks Original Hot Malty Goodness 400g
400g · £14.25/kg£5.70
Why Wait For Christmas?
KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)
8pk · £15.10/kg£2.50Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Cadbury Roses Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Celebrations Milk Chocolate Tub 500g
500g · £18.30/kg£9.15Quality Street 550g
550g · £16.64/kg£9.15Sainsbury's Festive Edition Bourbon Twists with a Tiramisù Flavour Filling 150g
150g · £5.33/kg£0.80Sainsbury's Festive Edition Malted Milk Twists 150g
150g · £5.33/kg£0.80Sainsbury's Cinnamon Spice and All Things Nice Biscuits 200g
200g · £4.00/kg£0.80Fox's Viennese Biscuit Selection 350g
350g · £21.43/kg£7.50Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition
154g · £11.69/kg£1.80Sainsbury's Free From 4 Mini Yule Logs 176g
176g · £19.03/kg£3.35Sainsbury's Taste the Difference 6 Stollen Slices 200g
6pk · £23.75/kg£4.75Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80Maltesers Multipack Chocolate Reindeers 5 x 29g
5pk · £3.45/kg£0.60 off£2.50£3.10Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar
100g · £22.00/kg£2.20Sainsbury's Milk Chocolate Coins 70g
70g · £22.14/kg£1.55Cadbury Dairy Milk Mini Snowballs Bar 110g
110g · £20.91/kg£2.30Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g
74g · £29.73/kg£2.20Cadbury Biscoff Filled Centres 3 Pack 100.5 g
101g · £24.75/kg£2.50Cadbury Biscoff 33.5g Filled Centres Chocolate
34g · £25.37/kg£0.85
Autumn Flavours
Sainsbury's Taste the Difference Masala Spiced Cauliflower Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Starbucks Limited Edition Pumpkin Spice Latte 4 x 24g (96g)
4pk · £24.48/kg£2.35Starbucks Holiday Edition White Chocolate Mocha Flavour Chilled Coffee 750ml
750ml · £5.53/L£4.15Sainsbury's Taste the Difference Sweet Potato Coconut & Chilli Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Califia Farms Limited Edition Oat Pumpkin Spice Barista Blend 1L
1L · £3.10/L£3.10Tideford Organics Mexican Style Corn & Red Pepper 560g
560g · £6.52/kg£3.65Sainsbury's Taste the Difference Moroccan Style Chicken & Chickpea Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Sainsbury's British Munchkin Pumpkin
100g · £14.50/kg£1.45Alpro Barista Cinnamon Roll Dairy Free Drink 1L
1L · £2.55/L£2.55Yorkshire Provender Roast Chicken and Vegetables 560g
560g · £5.18/kg£0.75 off£2.90£3.65Sainsbury's Taste the Difference Carrot & Honey Roast Parsnip Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Sainsbury's British Cooking Pumpkin
1pk · £1.45 each£1.45Sainsbury's Taste the Difference Jamaican Jerk Style Chicken Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Yorkshire Provender Thai Green Chicken Noodle 560g
560g · £6.52/kg£3.65Pukka All Steak
500g · £11.00/kg£5.50
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Sainsbury's Taste the Difference Pistachio & Milk Chocolate Cookies 200g
200g · £12.20/kg25% off£2.44£3.25Sainsbury's Taste the Difference Quadruple Chocolate Cookies 200g
200g · £13.90/kg25% off£2.78£3.70Sainsbury's Taste the Difference Extra Fine Green Beans
200g · £8.65/kg25% off£1.73£2.30Sainsbury's Taste the Difference Stem Ginger Cookies 200g
200g · £13.90/kg25% off£2.78£3.70Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Pave Rolls, Taste the Difference x4 300g
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g
2pk · £0.90 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g
484g · £9.21/kg25% off£4.46£5.95TTD P'ciutto Mushroom Masc Pizza 480g
480g · £9.29/kg25% off£4.46£5.95TTD Spicy Pepperoni & Roquito Pizza 475g
472g · £9.45/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Freshly Squeezed Orange Juice with Bits, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g
340g · £7.62/kg25% off£2.59£3.45Sainsbury's Taste the Difference Beef Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Authentic Greek Yogurt 500g
500g · £4.58/kg25% off£2.29£3.05Sainsbury's Taste the Difference Chicken Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Strawberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65Sainsbury's White Vivaldi Potatoes, Taste the Difference 2kg
2kg · £1.09/kg25% off£2.18£2.90Sainsbury's Taste the Difference West Country Farmhouse Butter 250g
250g · £10.36/kg25% off£2.59£3.45
Dine In Like You're Dining Out
The Spice Tailor Classic Butter Chicken 300g
300g · £17.33/kg£5.20The Spice Tailor Original Tikka Masala 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80The Spice Tailor Southern Pepper Curry 300g
300g · £17.33/kg£5.20The Spice Tailor Thai Red Curry 275g
275g · £18.36/kg£5.05Sharwood's 8 Plain Poppadoms
8pk · £40.97/kg£2.95Tilda Microwave Fragrant Jasmine Rice 250g
250g · £5.00/kg£1.25Sainsbury's Large King Prawns 150g
150g · £25.00/kg£3.75Sharwood's 2 Garlic & Coriander Flame-Baked Naans
2pk · £10.19/kg£2.65Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45The Spice Tailor Spicy Bengali Jalfrezi 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20The Spice Tailor Delicate Korma Curry 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Classics Sticky Rice 250g
250g · £5.00/kg£1.25The Spice Tailor Classic Balti Curry 300g
300g · £17.33/kg£5.20Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g
300g · £6.67/kg£2.00The Spice Tailor Japanese Katsu Curry 245g
245g · £20.82/kg£5.10The Spice Tailor Rustic Rogan Josh 300g
300g · £17.33/kg£5.20
Spooky Season
HARIBO Bone Shakers 160g
160g · £7.81/kg£1.25Sainsbury's Milk Chocolate Ghoulish Ghosts with a Caramel Crème Filling 72g
72g · £22.92/kg£1.65Sainsbury's Carving Pumpkin
1pk · £2.35 each£2.35Sainsbury's Home Mini Pumpkins Assortment
£4.00Sainsbury's Sour Spiders 130g
130g · £9.62/kg£1.25Decorated White Chocolate Lollipop 27g
27g · £46.30/kg£1.25Sainsbury's Home Carving Spoon
£1.50Oreo Spooky Vanilla Flavour 154g
154g · £10.71/kg£1.65Sainsbury's Monster Islands Sour Seas 170g
170g · £7.94/kg£1.35The Toffee Apple Co. Toffee Apple
1pk · £1.00 each£1.00The Toffee Apple Co. Milk Chocolate Apple with Marshmallows
1pk · £1.00 each£1.00Sainsbury's Home Halloweem Mini Light Up Pumpkin
£2.00Sainsbury's Monster Islands Original Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Milk Chocolate Popping Candy Eyeballs 75g
75g · £22.00/kg£1.65Sainsbury's Brain Teasers 130g
130g · £9.62/kg£1.25Sainsbury's Fizzy Watermelon Witches 130g
130g · £9.62/kg£1.25Kinder 18 Mini Chocolate 120g
120g · £33.33/kg£4.00Sainsbury's Gruesome Ghost & Bat Sprinkles 75g
75g · £20.67/kg£1.55Cake Décor Limited Edition Halloween Sprinkles 126g
126g · £13.89/kg£1.75Cake Décor Limited Edition Edible Blood 90g
90g · £18.33/kg£1.65
Meal Deals & Bundles
Takeaway Pizza Meal Deal (Serves 4)
£13.00