- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Offers (179)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Sainsbury's Smoked Streaky Bacon Rashers x14 300g
300g · £11.50/kg£3.45Richmond Meat-Free 8 Tasty Sausages 304g
304g · £10.69/kg£3.25Sainsbury's Blueberries 300g
300g · £11.67/kg£3.50Sainsbury's 5 Fairtrade Bananas
5pk · £0.27 each£1.35Sainsbury's 6 Medium British Free Range Eggs
6pk · £0.38 each£2.30Yeo Valley Organic Kefir Natural 350g
350g · £7.86/kg£2.75Sainsbury's Blackberries 150g
150g · £22.00/kg£3.30Clarence Court 6 Mabel Pearman's Burford Browns Medium Free Range Eggs
6pk · £0.72 each£4.30Sainsbury's British or Irish 21 Day Matured Sirloin Steak 225g
225g · £36.44/kg£8.20Lurpak Plant Based 400g
400g · £16.63/kg£6.65Sainsbury's Mixed Berries 200g
200g · £18.50/kg£3.70Sainsbury's Greek Style Natural Yogurt 500g
500g · £3.50/kg£1.75Warburtons Original Toastie Soft & Sliced White Loaf 800g
800g · £2.25/kg£1.80Sainsbury's Avocado
2pk · £1.03 each£2.05Sainsbury's Mango 250g
250g · £13.80/kg£3.45Sainsbury's Chargrilled Salt & Chilli Chicken 60g
60g · £29.17/kg£1.75Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80Sainsbury's 2 Boneless Scottish Salmon Fillets 240g
240g · £25.83/kg£6.20Sainsbury's White Seedless Grapes
500g · £5.50/kg£2.75Sainsbury's 21 Day Matured Rump Steak 225g
225g · £20.89/kg£4.70Sainsbury’s Melon 500g
500g · £9.40/kg£4.70Sainsbury's Chicken & Bacon Tortelloni 300g
300g · £9.33/kg£2.80Lurpak Lighter Slightly Salted 400g
400g · £8.13/kg£1.75 off£3.25£5.00Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165g
165g · £17.27/kg£2.85Sainsbury's Baking Sweet Potatoes 500g
500g · £5.00/kg£2.50Sainsbury's Roast British Chicken Thighs 450g
450g · £7.78/kg£1 off£3.50£4.50Sainsbury's Cajun Spiced British Chicken Breast Grills 180g
180g · £23.61/kg£4.25Primula Original Cheese 140g
140g · £20.00/kg£2.80Sainsbury's Chicken Caesar Salad 180g
180g · £21.67/kg£3.90Fage Total 0% Fat Natural Fat Free Greek Recipe Strained Yoghurt 150g
150g · £14.00/kg£2.10Sainsbury's British Butter, Salted 250g
250g · £8.60/kg£2.15Warburtons 4 Protein Thin Bagels
4pk · £0.55 each£2.20Sainsbury's Raspberries 250g
250g · £17.80/kg£4.45Large Avocado
1pk · £1.35 each£1.35Sainsbury's Pineapple 500g
500g · £7.50/kg£3.75
Save with Nectar Prices
Mr Kipling 6 Bakewell Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Milk Chocolate Bar 180g
180g · £18.33/kg£3.30£2.50 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g
195g · £22.56/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£13.85/kg)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)
Meal deals
Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Premium Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.502 for £6.50 Ready Meals
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Pizza and Bread
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£7.50
Grab and Go Snacks
Philadelphia Garlic & Herbs 165g
165g · £17.27/kg£2.85Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
In Store Prices
Evian Natural Mineral Water 75cl
75cl · £2.67/L£2.00Bounty Coconut & Milk Chocolate Snack Bar Duo 57g
57g · £22.81/kg£1.30Buxton Still Natural Mineral Water 1L
1L · £1.95/L£1.95Dr. Oetker Bicarbonate of Soda 200g
200g · £8.75/kg£1.75Highland Spring Still Spring Water 750ml
750ml · £2.00/L£1.50Lucozade Sport Drink Orange 500ml
500ml · £4.30/L£2.15Walkers Monster Munch Pickled Onion Snacks Grab Bag Crisps 40g
40g · £37.50/kg£1.50Nando's Bag & Bake Medium 20g
20g · £80.00/kg£1.60Sainsbury’s Cat Milk 3x200ml
600ml · £4.42/L£2.65Sainsbury's 100 Round Cotton Wool Double Faced Pads
100pk · £0.02 each£2.00Sainsbury's Click & Seal Food & Freezer Bags 20 Bags Medium
20pk · £0.09 each£1.85Sainsbury's Garlic Granules 58g
58g · £21.55/kg£1.25Sainsbury's + Healthcare Ibuprofen 200mg Capsules 16 Capsules
16pk · £0.07 each£1.10RestrictedSainsbury's Non Stick Baking Paper
£2.45Sainsbury's Paprika 44g
44g · £28.41/kg£1.25Sainsbury's Sparkling Lemon and Lime Flavoured Spring Water 1L
1L · £1.05/L£1.05Sainsbury's Tie Top Pedal Bin Liners Bags x30 30L
30pk · £0.09 each£2.70San Pellegrino Sparkling Natural Mineral Water 1L
1L · £1.95/L£1.95Taste Original Chicken Satay Skewers + Sweet Chilli Dip 55g
55g · £33.64/kg£1.85Twix Caramel Biscuit Chocolate Bar 50g
50g · £26.00/kg£1.30
Autumn is here
Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 375g
375g · £14.67/kg£5.50Sainsbury's Mashed Potato 400g
400g · £3.38/kg£1.35Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g
100g · £12.50/kg£1.25 off£1.25£2.50Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 400g
400g · £13.75/kg£5.50Charlie Bigham's Lasagne 690g
690g · £17.61/kg£12.15Sainsbury's Curly Leaf Kale
200g · £6.25/kg£1.25Charlie Bigham's Chicken Tikka Masala & Pilau Rice 805g
805g · £15.09/kg£12.15Cadbury Instant Hot Chocolate 300g
300g · £10.00/kg£1.40 off£3.00£4.40Walkers Sensations Lime & Coriander Chutney Sharing Poppadoms Crisps 82.5g
82.5g · £38.18/kg£3.15Sainsbury's Crispy Potato Slices 350g
350g · £8.00/kg£2.80Kellogg's Squares Totally Chocolatey Rice Krispies Bars 4 x 36g (144g)
4pk · £19.44/kg£2.80Sainsbury's Taste the Difference Lemon Drizzle Cake 405g
405g · £12.35/kg£5.00Flipz Milk Chocolate Coated Pretzels 90g
90g · £24.44/kg£2.20Sainsbury's Fine Beans 120g C
120g · £11.25/kg£1.35Sainsbury's Taste the Difference Coffee & Walnut Cake 400g
400g · £12.50/kg£5.00Sainsbury's Sweetheart Cabbage
1pk · £0.95 each£0.95Charlie Bigham's Fish Pie 655g
655g · £18.55/kg£12.15
Autumn Flavours
Starbucks Limited Edition Pumpkin Spice Latte 4 x 24g (96g)
4pk · £24.48/kg£2.35Sainsbury's Taste the Difference Sweet Potato Coconut & Chilli Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Yorkshire Provender Roast Chicken and Vegetables 560g
560g · £5.18/kg£0.75 off£2.90£3.65Sainsbury's Taste the Difference Jamaican Jerk Style Chicken Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40
Why Wait For Christmas?
KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)
8pk · £15.10/kg£2.50Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Celebrations Milk Chocolate Tub 500g
500g · £18.30/kg£9.15Quality Street 550g
550g · £16.64/kg£9.15Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition
154g · £11.69/kg£1.80Oreo 6 White Enrobed 246g
246g · £9.76/kg£2.40Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80Maltesers Multipack Chocolate Reindeers 5 x 29g
5pk · £3.45/kg£0.60 off£2.50£3.10Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar
100g · £22.00/kg£2.20Sainsbury's Milk Chocolate Coins 70g
70g · £22.14/kg£1.55Cadbury Puds Egg 35g
35g · £28.57/kg£1.00Cadbury Dairy Milk Mini Snowballs Bar 110g
110g · £20.91/kg£2.30Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g
74g · £29.73/kg£2.20Cadbury Biscoff Filled Centres 3 Pack 100.5 g
101g · £24.75/kg£2.50Cadbury Biscoff 33.5g Filled Centres Chocolate
34g · £25.37/kg£0.85Maltesers Reindeer Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £31.03/kg£0.90M&M's Crispy Milk Chocolate Christmas Santa Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80M&M's Christmas Mini Santa Chocolate Bag 55g
4pk · £7.73/kg£1.70Maltesers Mini Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treats Bag 59g
59g · £28.81/kg£1.70Maltesers Mini Chocolate Christmas Reindeers 59g
59g · £38.98/kg£2.30
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g
484g · £9.21/kg25% off£4.46£5.95TTD P'ciutto Mushroom Masc Pizza 480g
480g · £9.29/kg25% off£4.46£5.95TTD Spicy Pepperoni & Roquito Pizza 475g
472g · £9.45/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Freshly Squeezed Smooth Orange Juice, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Sultana Scones, Taste the Difference x4
4pk · £0.51 each25% off£2.03£2.70Sainsbury's Taste the Difference Extra Mature Cheddar & Red Onion Flatbread 255g
255g · £9.84/kg25% off£2.51£3.35Sainsbury's Caramelised Onion Chutney, Taste the Difference 230g
215g · £8.88/kg25% off£1.91£2.55Sainsbury's Basil & Pine Nuts Ravioli, Taste the Difference 250g
250g · £12.32/kg25% off£3.08£4.10Sainsbury's Taste the Difference Madagascan Vanilla Extract 38ml
38ml · £63.16/L25% off£2.40£3.20Sainsbury's Taste the Difference Coleslaw 300g
300g · £5.27/kg25% off£1.58£2.10Sainsbury's British Pork Sausages, Taste the Difference x6 400g
400g · £8.15/kg25% off£3.26£4.35Sainsbury's Gourmet Sea Salt Crisps, Taste the Difference 150g
150g · £8.73/kg25% off£1.31£1.75Sainsbury's Oranges, Taste the Difference x4
4pk · £0.54 each25% off£2.14£2.85Sainsbury's Sea Salt & Cider Vinegar Crisps, Taste the Difference 150g
150g · £8.73/kg25% off£1.31£1.75Sainsbury's Taste the Difference Roasted Garlic & Extra Virgin Olive Oil Flatbread 195g
195g · £12.87/kg25% off£2.51£3.35Sainsbury's Taste the Difference Lemon Curd Yogurt 150g
150g · £5.73/kg25% off£0.86£1.15Sainsbury's West Country Black Cherry Yogurt, Taste the Difference 150g
150g · £5.73/kg25% off£0.86£1.15
Dine In Like You're Dining Out
The Spice Tailor Classic Butter Chicken 300g
300g · £17.33/kg£5.20The Spice Tailor Original Tikka Masala 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80The Spice Tailor Thai Red Curry 275g
275g · £18.36/kg£5.05Sainsbury's Large King Prawns 150g
150g · £25.00/kg£3.75Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g
300g · £6.67/kg£2.00Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g
120g · £11.67/kg£1.40Sainsbury's Young Spinach 260g
260g · £7.31/kg£1.90
Spooky Season
Cadbury 5 Mini Bonfire Logs Honeycomb Flavour
5pk · £0.51 each£2.55Sainsbury's Sour Spiders 130g
130g · £9.62/kg£1.25Decorated White Chocolate Lollipop 27g
27g · £46.30/kg£1.25Sainsbury's Salted Bats and Ghosts 100g
100g · £17.50/kg£1.75Mr Kipling 6 Terrifying Toffee Whirls
6pk · £0.33 each£2.00Oreo Spooky Vanilla Flavour 154g
154g · £10.71/kg£1.65Sainsbury's Monster Islands Original Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Milk Chocolate Popping Candy Eyeballs 75g
75g · £22.00/kg£1.65Sainsbury's Monster Islands Fizzy Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Home Halloween Balloons
£2.00Sainsbury's Mallow-Ween Marshmallows 130g
130g · £9.62/kg£1.25Sainsbury's Milk Chocolate Pumpkins Net 75g
75g · £22.00/kg£1.65Sainsbury's Gruesome Gummies 6 x 11g (66g)
6pk · £21.21/kg£1.40Cadbury 4 Pumpkin Patch Cakes
4pk · £0.85 each£3.40Mr Kipling 8 Fiendish Fancies
8pk · £0.39 each£3.15HARIBO 600g
600g · £6.67/kg£1 off£4.00£5.00Wotsits Bag of Bones Cheese Corn Puffs Sharing Snacks 120g
120g · £22.92/kg£2.75Sainsbury's Carving Pumpkin
1pk · £2.50 each£2.50Sainsbury's Home Pack of 16 Halloween Napkins
£2.00