- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Free delivery
New users only. Min spend £10. Fees apply.
Offers (189)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Sainsbury's Beef Mince 12% Fat , Taste the Difference 500g
500g · £15.20/kg£7.60Charlie Bigham's Meatballs Al Forno 650g
650g · £18.69/kg£12.15Sainsbury's SO Organic Celery
1pk · £1.80 each£1.80Herta The Original 10 Chicken Frankfurters 350g
350g · £10.43/kg£3.65Sainsbury's Rainbow Fruit Salad 450g
450g · £12.56/kg£5.65Sainsbury's 10 Emmental Slices 250g
250g · £13.00/kg£3.25Arla Protein Strawberry Yogurt 200g
200g · £8.75/kg£1.75Fage Total 0% Fat Greek Recipe Strained Yoghurt 450g
450g · £10.78/kg£4.85Sainsbury's Mixed Berries 200g
200g · £18.50/kg£3.70Sainsbury's Mixed Leaf Salad 200g
180g · £12.22/kg£2.20Sainsbury's British or Irish 12% Fat Beef Mince 500g
500g · £12.10/kg£6.05Pilgrims Choice Mature Cheddar 350g
350g · £16.14/kg£5.65Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165g
165g · £17.27/kg£2.85Sainsbury's Taste the Difference 2 Scotch Eggs 260g
260g · £17.69/kg3 for £10£4.60Sainsbury's Blackberries 150g
150g · £22.00/kg£3.30Taste Original Chicken Satay Skewers 96g
96g · £31.25/kg£3.00Sainsbury's Emmental 250g
250g · £15.60/kg£3.90Yo! Spicy Chicken Dragon Rolls 215g
215g · £25.58/kg£5.50Sainsbury's Peaches
4pk · £0.69 each£2.75Sainsbury's Raspberries 150g
150g · £17.67/kg£2.65Sainsbury's Sweet & Smoky BBQ British Chicken Wings 525g
525g · £11.24/kg£5.90Sainsbury's 5 Fairtrade Bananas
5pk · £0.27 each£1.35Sainsbury's Chicken & Sweetcorn with Black Pepper Mayo on Malted Bread
1pk · £2.75 each£2.75Sainsbury's Grated Mozzarella 250g
250g · £15.00/kg£3.75Sainsbury's SO Organic Royal Gala Apples
6pk · £0.50 each£3.00Sainsbury's Taste the Difference 6 Golden Yolk Free Range British Eggs 328g
6pk · £1.50/kg£2.95Sharwood's 2 Plain Flame-Baked Naans
2pk · £10.19/kg£2.65Arla Protein Strawberry 200g
200g · £8.75/kg£1.75Boursin Garlic & Herbs 150g
150g · £27.67/kg£4.15Sainsbury's Roast British Chicken Thighs 450g
450g · £7.78/kg£1 off£3.50£4.50Sainsbury's ASC Oak Smoked Scottish Salmon, Taste the Difference 100g (Ready to eat)
100g · £65.00/kg£6.50Sainsbury's Southern Fried Chicken
1pk · £3.90 each£3.90
Save with Nectar Prices
Mr Kipling 6 Bramley Apple Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 6 Bakewell Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Walkers Wotsits Giants Snacks Sweet & Spicy Sharing Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Milk Chocolate Bar 180g
180g · £18.33/kg£3.30£2.50 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g
195g · £22.56/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£13.85/kg)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Country Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g
88g · £18.75/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£11.36/kg)Fanta Fruit Twist 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)
Meal deals
Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Premium Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.502 for £6.50 Ready Meals
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Pizza and Bread
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£7.50Takeaway Pizza Meal Deal (Serves 2)
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£8.50
Grab and Go Snacks
Philadelphia Garlic & Herbs 165g
165g · £17.27/kg£2.85Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
In Store Prices
Evian Natural Mineral Water 75cl
75cl · £2.67/L£2.00Bounty Coconut & Milk Chocolate Snack Bar Duo 57g
57g · £22.81/kg£1.30Buxton Still Natural Mineral Water 1.5L
1.5L · £0.73/L£1.10Buxton Still Natural Mineral Water 1L
1L · £1.95/L£1.95Dr. Oetker Bicarbonate of Soda 200g
200g · £8.75/kg£1.75Good Boy Pawsley & Co. Chewy Twists with Chicken 90g
90g · £35.56/kg£3.20Good Boy Pawsley & Co. Large Chewy Braid 90g
90g · £33.33/kg£3.00Highland Spring Still Spring Water 750ml
750ml · £2.00/L£1.50Indo Mie Instant Noodles Special Chicken Flavour 75g
75g · £9.33/kg£0.70KA Sparkling Black Grape 330ml
330ml · £2.73/L£0.90Lucozade Sport Drink Orange 500ml
500ml · £4.30/L£2.15Walkers Monster Munch Pickled Onion Snacks Grab Bag Crisps 40g
40g · £37.50/kg£1.50Nando's Bag & Bake Medium 20g
20g · £80.00/kg£1.60Sainsbury’s Cat Milk 3x200ml
600ml · £4.42/L£2.65Sainsbury's 100 Round Cotton Wool Double Faced Pads
100pk · £0.02 each£2.00Sainsbury's Click & Seal Food & Freezer Bags 20 Bags Medium
20pk · £0.09 each£1.85Sainsbury's Garlic Granules 58g
58g · £21.55/kg£1.25Sainsbury's + Healthcare Ibuprofen 200mg Capsules 16 Capsules
16pk · £0.07 each£1.10RestrictedSainsbury's Non Stick Baking Paper
£2.45Sainsbury's Paprika 44g
44g · £28.41/kg£1.25
Autumn is here
Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Sainsbury's Sweetcorn Cobettes x4
4pk · £0.36 each£1.45Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Fox's Party Rings 125g
125g · £10.40/kg£1.30Sainsbury's Sausages & Mash 400g
400g · £11.00/kg£4.40Sainsbury's British Asparagus Tips 125g
100g · £23.00/kg£2.30Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g
240g · £6.88/kg£1.65Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 375g
375g · £14.67/kg£5.50Sainsbury's Mashed Potato 400g
400g · £3.38/kg£1.35Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g
100g · £12.50/kg£1.25 off£1.25£2.50Sainsbury's White Cabbage
1pk · £1.20 each£1.20Propercorn Sweet & Salty Popcorn 30g
30g · £50.00/kg£1.50Charlie Bigham's Lasagne 690g
690g · £17.61/kg£12.15Cadbury Instant Hot Chocolate 300g
300g · £10.00/kg£1.40 off£3.00£4.40Walkers Sensations Lime & Coriander Chutney Sharing Poppadoms Crisps 82.5g
82.5g · £38.18/kg£3.15Flipz Milk Chocolate Coated Pretzels 90g
90g · £24.44/kg£2.20Sainsbury's Taste the Difference Cottage Pie 400g
400g · £11.35/kg25% off£4.54£6.05Sainsbury's Fine Beans 120g C
120g · £11.25/kg£1.35Sainsbury's Taste the Difference Coffee & Walnut Cake 400g
400g · £12.50/kg£5.00
Autumn Flavours
Yorkshire Provender Roast Chicken and Vegetables 560g
560g · £5.18/kg£0.75 off£2.90£3.65Sainsbury's Chocolate & Pistachio Sticky Buns 165g
165g · £30.00/kg£4.95
Why Wait For Christmas?
KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)
8pk · £15.10/kg£2.50Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Celebrations Milk Chocolate Tub 500g
500g · £18.30/kg£9.15Quality Street 550g
550g · £16.64/kg£9.15Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition
154g · £11.69/kg£1.80Oreo 6 White Enrobed 246g
246g · £9.76/kg£2.40M&M's Multipack Crispy Chocolate Santa 5 x 29g
5pk · £23.10/kg£3.35Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80Maltesers Multipack Chocolate Reindeers 5 x 29g
5pk · £3.45/kg£0.60 off£2.50£3.10Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar
100g · £22.00/kg£2.20Cadbury Puds Egg 35g
35g · £28.57/kg£1.00Cadbury Dairy Milk Mini Snowballs Bar 110g
110g · £20.91/kg£2.30Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g
74g · £29.73/kg£2.20Cadbury Biscoff Filled Centres 3 Pack 100.5 g
101g · £24.75/kg£2.50Cadbury Biscoff 33.5g Filled Centres Chocolate
34g · £25.37/kg£0.85Maltesers Reindeer Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £31.03/kg£0.90M&M's Crispy Milk Chocolate Christmas Santa Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80M&M's Christmas Mini Santa Chocolate Bag 55g
4pk · £7.73/kg£1.70Maltesers Mini Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treats Bag 59g
59g · £28.81/kg£1.70Maltesers Mini Chocolate Christmas Reindeers 59g
59g · £38.98/kg£2.30
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g
2pk · £0.90 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95TTD P'ciutto Mushroom Masc Pizza 480g
480g · £9.29/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g
340g · £7.62/kg25% off£2.59£3.45Sainsbury's Taste the Difference Raspberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65Sainsbury's Freshly Squeezed Smooth Orange Juice, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference 6 Smoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
220g · £16.55/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Buttermilk Pancakes, Taste the Difference x4
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Taste the Difference Echalion Shallots
400g · £3.85/kg25% off£1.54£2.05Sainsbury's British Sweet Spear Carrots, Taste the Difference 450g
450g · £3.76/kg25% off£1.69£2.25Sainsbury's Caramelised Onion Chutney, Taste the Difference 230g
215g · £8.88/kg25% off£1.91£2.55Sainsbury's Taste the Difference 6 Unsmoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
6pk · £2.76/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Basil & Pine Nuts Ravioli, Taste the Difference 250g
250g · £12.32/kg25% off£3.08£4.10Sainsbury's Orzo Pasta, Taste the Difference 500g
500g · £3.60/kg25% off£1.80£2.40Sainsbury's Tomato & Mascarpone Pasta Sauce, Taste the Difference 350g
340g · £6.94/kg25% off£2.36£3.15Sainsbury's Taste the Difference Madagascan Vanilla Extract 38ml
38ml · £63.16/L25% off£2.40£3.20Sainsbury's Taste the Difference Coleslaw 300g
300g · £5.27/kg25% off£1.58£2.10Sainsbury's Taste the Difference Mature Cheddar Coleslaw 300g
300g · £6.77/kg25% off£2.03£2.70
Dine In Like You're Dining Out
The Spice Tailor Original Tikka Masala 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80The Spice Tailor Thai Red Curry 275g
275g · £18.36/kg£5.05Sainsbury's Large King Prawns 150g
150g · £25.00/kg£3.75Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g
300g · £6.67/kg£2.00Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g
120g · £11.67/kg£1.40Sainsbury's British Fresh Chicken Breast Fillets Skinless & Boneless 1kg
1kg · £8.25/kg£8.25Sainsbury's Young Spinach 260g
260g · £7.31/kg£1.90
Spooky Season
Sainsbury's British Munchkin Pumpkin
100g · £14.50/kg£1.45Sainsbury's Monster Islands Original Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Monster Islands Fizzy Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35HARIBO Sour Skeletons 160g
160g · £9.69/kg£1.55HARIBO 600g
600g · £6.67/kg£1 off£4.00£5.00Sainsbury's Carving Pumpkin
1pk · £2.50 each£2.50