- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Free delivery
New users only. Min spend £10. Fees apply.
Offers (341)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Sainsbury's Pink Lady Apples
6pk · £0.58 each£3.45Unearthed Spanish Potato Tortilla 250g
250g · £17.80/kg£4.45Sainsbury's Chinese Style Chicken Curry with Egg Fried Rice 400g
400g · £12.25/kg£4.90Sainsbury's Grated Parmigiano Reggiano DOP 120g
120g · £35.42/kg£4.25Sainsbury's Strawberries 250g
250g · £9.60/kg£2.40Sainsbury's Mango 250g
250g · £13.80/kg£3.45Charlie Bigham's Thai Red Chicken Curry & Fragrant Rice 835g
835g · £14.55/kg£12.15Sainsbury's Raw King Prawns 165g
165g · £22.73/kg£3.75Sainsbury's Extra Mature British Cheddar 400g
400g · £8.63/kg£3.45Sainsbury's Lamb Chops 340g
340g · £26.62/kg£9.05Sainsbury's Avocado
2pk · £1.03 each£2.05Yoplait Petits Filous Raspberry & Strawberry Fromage Frais Big Pots 4 x 100g
4pk · £1.38/kg£2.20Sainsbury's British Mature Cheddar Cheese 400g
400g · £8.63/kg£3.45Jason's No1 The Great White Sourdough 450g
450g · £6.33/kg£2.85Sainsbury's 10 Mild British Cheddar Slices 240g
240g · £14.38/kg£3.45Fage Total 0% Fat Greek Recipe Strained Yoghurt 450g
450g · £10.78/kg£4.85Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165g
165g · £17.27/kg£2.85Sainsbury's Italian Cubetti Di Pancetta 200g
200g · £18.00/kg2 for £6£3.60Sainsbury's Greek Style Natural Yogurt 1kg
1kg · £2.90/kg£2.90New York Bakery Sesame 5 Pack Bagels
5pk · £0.48 each£2.40This Isn't Pork Caramelised Onion Sausages 270g
270g · £18.15/kg£4.90Sainsbury's 12 Large British Free Range Eggs
12pk · £0.34 each£4.05Sainsbury's Stamford Street Co. 2 Salmon Fillets 240g
240g · £16.25/kg£3.90Sainsbury's Blueberries 300g
300g · £11.67/kg£3.50Sainsbury's Large Vine Tomatoes 500g
500g · £3.50/kg£1.75Clover 500g
500g · £7.50/kg£3.75Sainsbury's British Diced Chicken Breast 400g
400g · £13.38/kg3 for £12£5.35Sainsbury's Parmigiano Reggiano Cheese 200g
200g · £27.75/kg£5.55Sainsbury's Yellow Flesh Nectarines
4pk · £0.69 each£2.75Sainsbury's Mature British Cheddar 220g
220g · £13.18/kg£2.90Sainsbury's Stamford Street Co. Grated Cheddar 500g
500g · £7.80/kg£3.90Odysea Organic Feta 200g
200g · £18.75/kg£3.75Jason's Sourdough Grains & Seeds 580g
580g · £4.91/kg£2.85Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's British Beef Burgers, Taste the Difference x2 340g
340g · £17.79/kg£6.05Président Le Brie 200g
200g · £19.75/kg£3.95Sainsbury's Garlic x4
4pk · £0.28 each£1.10Sainsbury's Taste the Difference British Strawberries 250g
250g · £13.80/kg£3.45
Save with Nectar Prices
Mr Kipling Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 8 Angel Slices
8pk · £0.38 each£3.00£2.00 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g
195g · £22.56/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£13.85/kg)Fanta Lemon 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Bramley Apple Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 6 Bakewell Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Maltesers White Chocolate Bag 126g
126g · £34.92/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£21.43/kg)Dr Pepper Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Victoria Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Dairy Milk 4 x 19.5g Caramel Freddo Chocolate Bar
78g · £21.15/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£12.82/kg)Fanta Orange 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g
88g · £18.75/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£11.36/kg)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Fanta Fruit Twist 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)
Meal deals
Taste the Difference Dine in for 2
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00
Grab and Go Snacks
Philadelphia Garlic & Herbs 165g
165g · £17.27/kg£2.85Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
Autumn is here
Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Fox's Fabulous Triple Chocolate Cookies 180g
180g · £18.89/kg£3.40Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Fox's Party Rings 125g
125g · £10.40/kg£1.30Sainsbury's British Potato Carrot & Swede Mash 400g
400g · £5.63/kg£2.25Sainsbury's Sausages & Mash 400g
400g · £11.00/kg£4.40Sainsbury's British Asparagus Tips 125g
100g · £23.00/kg£2.30Nescafé Double Choc Mocha 7 x 20.9g (146.3g)
7pk · £19.14/kg£2.80Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g
240g · £6.88/kg£1.65Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 375g
375g · £14.67/kg£5.50Sainsbury's Taste the Difference Chocolate Chunk Scottish Shortbread 175g
175g · £21.71/kg£3.80Sainsbury's SO Organic Broccoli
300g · £5.33/kg£1.60Sainsbury's Mashed Potato 400g
400g · £3.38/kg£1.35Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g
100g · £12.50/kg£1.25 off£1.25£2.50Charlie Bigham's Chicken Tikka Masala & Pilau Rice 403g
403g · £17.87/kg£7.20Horlicks Original Hot Malty Goodness 400g
400g · £14.25/kg£5.70Sainsbury's Beef Casserole with Dumplings 400g
400g · £11.00/kg£4.40Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 400g
400g · £13.75/kg£5.50Sainsbury's Taste The Difference Carrot Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00
Why Wait For Christmas?
KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)
8pk · £15.10/kg£2.50Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Cadbury Roses Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Celebrations Milk Chocolate Tub 500g
500g · £18.30/kg£9.15Quality Street 550g
550g · £16.64/kg£9.15Sainsbury's Free From 4 Mini Yule Logs 176g
176g · £19.03/kg£3.35Sainsbury's Taste the Difference 6 Stollen Slices 200g
6pk · £23.75/kg£4.75Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar
100g · £22.00/kg£2.20Sainsbury's Milk Chocolate Coins 70g
70g · £22.14/kg£1.55Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g
74g · £29.73/kg£2.20Maltesers Reindeer Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £31.03/kg£0.90Maltesers Mini Chocolate Christmas Reindeers 59g
59g · £38.98/kg£2.30Cadbury Heroes 270g Chocolate Pouch
270g · £25.19/kg£6.80Jacob's Mini Twiglets 200g
200g · £17.25/kg£3.45Sainsbury's Gonk Shortbread Kit 320g
1pk · £10.94/kg£3.50Sainsbury's 411g Mincemeat
411g · £5.35/kg£2.20Sainsbury's Taste the Difference Matured Mincemeat with Brandy 411g
411g · £7.42/kg£3.05Sainsbury's 6 Mince Pies 320g
6pk · £4.69/kg£1.50Sainsbury's Classic Panettone 100g
100g · £19.50/kg£1.95
Autumn Flavours
Sainsbury's Taste the Difference Masala Spiced Cauliflower Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Starbucks Limited Edition Pumpkin Spice Latte 4 x 24g (96g)
4pk · £24.48/kg£2.35Sainsbury's Taste the Difference Sweet Potato Coconut & Chilli Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Califia Farms Limited Edition Oat Pumpkin Spice Barista Blend 1L
1L · £3.10/L£3.10Tideford Organics Mexican Style Corn & Red Pepper 560g
560g · £6.52/kg£3.65Sainsbury's Taste the Difference Moroccan Style Chicken & Chickpea Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Sainsbury's British Munchkin Pumpkin
100g · £14.50/kg£1.45Alpro Barista Cinnamon Roll Dairy Free Drink 1L
1L · £2.55/L£2.55Yorkshire Provender Roast Chicken and Vegetables 560g
560g · £5.18/kg£0.75 off£2.90£3.65Sainsbury's Taste the Difference Carrot & Honey Roast Parsnip Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Sainsbury's British Cooking Pumpkin
1pk · £1.45 each£1.45Sainsbury's Taste the Difference Jamaican Jerk Style Chicken Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Yorkshire Provender Thai Green Chicken Noodle 560g
560g · £6.52/kg£3.65
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 750g
750g · £9.31/kg25% off£6.98£9.30Sainsbury's Taste the Difference Pistachio & Milk Chocolate Cookies 200g
200g · £12.20/kg25% off£2.44£3.25Sainsbury's Taste the Difference Extra Fine Green Beans
200g · £8.65/kg25% off£1.73£2.30Sainsbury's Taste the Difference Stem Ginger Cookies 200g
200g · £13.90/kg25% off£2.78£3.70Sainsbury's Taste the Difference Fish Pie 800g
800g · £8.95/kg25% off£7.16£9.55Sainsbury's Taste the Difference Cottage Pie 800g
800g · £8.73/kg25% off£6.98£9.30Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Pave Rolls, Taste the Difference x4 300g
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g
2pk · £0.90 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g
484g · £9.21/kg25% off£4.46£5.95TTD P'ciutto Mushroom Masc Pizza 480g
480g · £9.29/kg25% off£4.46£5.95TTD Spicy Pepperoni & Roquito Pizza 475g
472g · £9.45/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Freshly Squeezed Orange Juice with Bits, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g
340g · £7.62/kg25% off£2.59£3.45Sainsbury's Taste the Difference Beef Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Authentic Greek Yogurt 500g
500g · £4.58/kg25% off£2.29£3.05Sainsbury's Taste the Difference Chicken Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Strawberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65
Dine In Like You're Dining Out
The Spice Tailor Classic Butter Chicken 300g
300g · £17.33/kg£5.20The Spice Tailor Original Tikka Masala 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80The Spice Tailor Southern Pepper Curry 300g
300g · £17.33/kg£5.20The Spice Tailor Thai Red Curry 275g
275g · £18.36/kg£5.05Sharwood's 8 Plain Poppadoms
8pk · £40.97/kg£2.95Tilda Microwave Fragrant Jasmine Rice 250g
250g · £5.00/kg£1.25Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's Peeled Coldwater Prawns MSC 150g
150g · £33.33/kg3 for £12£5.00Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20Tilda Classics Sticky Rice 250g
250g · £5.00/kg£1.25Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g
300g · £6.67/kg£2.00The Spice Tailor Japanese Katsu Curry 245g
245g · £20.82/kg£5.10Tilda Classics White & Wholegrain Basmati Rice Blend 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g
120g · £11.67/kg£1.40The Spice Tailor Keralan Coconut Curry 225g
225g · £23.11/kg£5.20Sainsbury's British Fresh Chicken Breast Fillets Skinless & Boneless 1kg
1kg · £8.25/kg£8.25THE SPICE TAILOR Malaysian Laksa Curry 275g
275g · £18.55/kg£5.10The Spice Tailor Thai Green Curry 275g
275g · £18.36/kg£5.05
Spooky Season
HARIBO Bone Shakers 160g
160g · £7.81/kg£1.25Sainsbury's Milk Chocolate Ghoulish Ghosts with a Caramel Crème Filling 72g
72g · £22.92/kg£1.65Sainsbury's Home Mini Pumpkins Assortment
£4.00Sainsbury's Sour Spiders 130g
130g · £9.62/kg£1.25Decorated White Chocolate Lollipop 27g
27g · £46.30/kg£1.25Oreo Spooky Vanilla Flavour 154g
154g · £10.71/kg£1.65The Toffee Apple Co. Milk Chocolate Apple with Marshmallows
1pk · £1.00 each£1.00Sainsbury's Monster Islands Original Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Milk Chocolate Popping Candy Eyeballs 75g
75g · £22.00/kg£1.65Sainsbury's Brain Teasers 130g
130g · £9.62/kg£1.25Sainsbury's Fizzy Watermelon Witches 130g
130g · £9.62/kg£1.25Kinder 18 Mini Chocolate 120g
120g · £33.33/kg£4.00Sainsbury's Baby Ghost Munchkin Pumpkin
350g · £4.14/kg£1.45Sainsbury's Home Purple Skull String Lights
£5.00Sainsbury's Home Small Light Up Ghost
£3.00Sainsbury's Home Pack of 2 Concertina Skeletons
£3.00Sainsbury's Home Bleeding Bulb String Lights
£6.00Sainsbury's Home Halloween Balloons
£2.00Sainsbury's Milk Chocolate Pumpkins Net 75g
75g · £22.00/kg£1.65Sainsbury's Fizzy Popping Bats 130g
130g · £9.62/kg£1.25
Meal Deals & Bundles
Takeaway Pizza Meal Deal (Serves 4)
£13.00