- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Offers (154)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Sainsbury's Parmigiano Reggiano Cheese, Taste the Difference 200g
200g · £33.50/kg£6.70Sainsbury's 30 Days Matured British Beef Ribeye Steak, Taste the Difference 285g
285g · £46.14/kg£13.15Sainsbury's Tangerines 600g
600g · £3.17/kg£1.90Sainsbury's Chargrilled British Chicken Breast Mini Fillets 170g
170g · £27.35/kg£4.65Sainsbury's Roast British Chicken Thighs 450g
450g · £7.78/kg£1 off£3.50£4.50Sainsbury's British Mature Grated Cheddar Cheese 250g
250g · £15.00/kg£3.75Müller Corner Vanilla Chocolate Balls 124g
124g · £8.47/kg£1.05Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 320g
320g · £16.56/kg3 for £12£5.30Activia Rhubarb Gut Health Fruit Yoghurt Multipack 4x115g
4pk · £8.04/kg£3.70Warburtons 4 Wholemeal Soft Pittas
4pk · £0.41 each£1.65Sainsbury's Hot Smoked British Mackerel Fillets 140g
140g · £33.93/kg£4.75Sainsbury's Taste the Difference 4 Mini Melton Mowbray Pork Pies 200g
200g · £17.50/kg3 for £10£3.50Sainsbury's 6 Medium British Free Range Eggs
6pk · £0.38 each£2.30Sainsbury's Greek Style Fat Free Natural Yogurt 500g
500g · £2.10/kg£1.05Sainsbury's Spanish Spicy Chorizo Ring 225g
225g · £16.44/kg2 for £6£3.70Sainsbury's Unsmoked Back Bacon Rashers x10 300g
300g · £5.67/kg£1.70Sainsbury's Southern Fried Chicken Breast Mini Fillets 305g
305g · £15.08/kg£4.60Sainsbury's All Day Breakfast Sandwich
1pk · £3.65 each£3.65Clarence Court 6 Mabel Pearman's Burford Browns Medium Free Range Eggs
6pk · £0.72 each£4.30Sainsbury's British Pork Belly Slices 500g
500g · £12.50/kg£6.25Sainsbury's Strawberries 400g
400g · £9.68/kg£3.87Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 400g
400g · £13.75/kg£5.50Fage Total 0% Fat Greek Recipe Strained Yoghurt 450g
450g · £10.78/kg£4.85Sainsbury's Taste the Difference Giant Couscous & Feta Salad 220g
220g · £17.05/kg3 for £10£3.75Biotiful Gut Health Kefir Protein Original 250g
250g · £8.80/kg£2.20Actimel Strawberry Immune Support Yoghurt Drink Multipack, 8x100g
8pk · £6.63/kg£5.30Sainsbury's Strawberries 250g
250g · £9.60/kg£2.40Sainsbury's 5 Fairtrade Bananas
5pk · £0.27 each£1.35Sainsbury's Roast 2 British Chicken Breast Fillets 240g
240g · £20.63/kg£4.95Sainsbury's Cherry Tomatoes
330g · £3.03/kg£1.00Sainsbury's Smoked Air Dried Streaky Bacon Rashers, Taste the Difference x14 220g
220g · £22.05/kg£4.85Sainsbury's Jubilee Large Vine Tomatoes, Taste the Difference 450g
450g · £5.67/kg£2.55Sainsbury's Taste the Difference Cottage Pie 400g
400g · £11.35/kg25% off£4.54£6.05Sainsbury's SO Organic Royal Gala Apples
6pk · £0.50 each£3.00Warburtons Original Toastie 400g
400g · £3.13/kg£1.25Sainsbury's ASC Scottish Mild Smoked Salmon 100g (Ready to Eat)
100g · £53.00/kg3 for £12£5.30Sainsbury's Pink Lady Apple Single
1pk · £0.65 each£0.65Sainsbury's 2 Boneless Scottish Salmon Fillets 240g
240g · £25.83/kg£6.20Sainsbury's Breaded MSC Cod Fillets x2 300g
300g · £14.17/kg3 for £12£4.25Deli Express British Drury Lane Cooked Ham Slices x4 150g
150g · £24.67/kg2 for £6£3.70Sainsbury's Extra Mature British Cheddar 400g
400g · £8.63/kg£3.45Warburtons 6 Original Crumpets
6pk · £0.18 each£1.10Sainsbury's British White Potatoes
1.25kg · £1.20/kg£1.50Sainsbury's Taste the Difference Pomodorino Baby Plum Tomatoes
250g · £8.40/kg£2.10JS Red Onions x3
3pk · £0.47 each£1.40Sainsbury's Mango 250g
250g · £13.80/kg£3.45Sainsbury's Courgettes 500g
500g · £4.00/kg£2.00
Save with Nectar Prices
Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Fanta Fruit Twist 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)
Meal deals
Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Premium Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.502 for £6.50 Ready Meals
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Pizza and Bread
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£7.50Taste the Difference Dine in for 2
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00
Grab and Go Snacks
Philadelphia Garlic & Herbs 165g
165g · £17.27/kg£2.85Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
In Store Prices
Evian Natural Mineral Water 75cl
75cl · £2.67/L£2.00Bounty Coconut & Milk Chocolate Snack Bar Duo 57g
57g · £22.81/kg£1.30Buxton Still Natural Mineral Water 1L
1L · £1.95/L£1.95Dr. Oetker Bicarbonate of Soda 200g
200g · £8.75/kg£1.75Highland Spring Still Spring Water 750ml
750ml · £2.00/L£1.50Lucozade Sport Drink Orange 500ml
500ml · £4.30/L£2.15Nando's Bag & Bake Medium 20g
20g · £80.00/kg£1.60Oral-B Satin Tape Dental Floss Mint 25m
1pk · £3.00 each£3.00Sainsbury's Firecracker Chicken Breast Mini Fillets 305g
305g · £12.62/kg£3.85Sainsbury’s Cat Milk 3x200ml
600ml · £4.42/L£2.65Sainsbury's 100 Round Cotton Wool Double Faced Pads
100pk · £0.02 each£2.00Sainsbury's Click & Seal Food & Freezer Bags 20 Bags Medium
20pk · £0.09 each£1.85Sainsbury's Garlic Granules 58g
58g · £21.55/kg£1.25Sainsbury's + Healthcare Ibuprofen 200mg Capsules 16 Capsules
16pk · £0.07 each£1.10RestrictedSainsbury's Non Stick Baking Paper
£2.45Sainsbury's Paprika 44g
44g · £28.41/kg£1.25Sainsbury's Sparkling Lemon and Lime Flavoured Spring Water 1L
1L · £1.05/L£1.05Sainsbury's Tie Top Pedal Bin Liners Bags x30 30L
30pk · £0.09 each£2.70San Pellegrino Sparkling Natural Mineral Water 1L
1L · £1.95/L£1.95Twix Caramel Biscuit Chocolate Bar 50g
50g · £26.00/kg£1.30
Autumn is here
Starbucks Limited Edition Pumpkin Spice Latte 4 x 24g (96g)
4pk · £24.48/kg£2.35Sainsbury's Taste the Difference Cauliflower Cheese 400g
400g · £9.50/kg£3.80Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Sainsbury's Sweetcorn Cobettes x4
4pk · £0.36 each£1.45Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Sainsbury's British Asparagus Tips 125g
100g · £23.00/kg£2.30Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g
240g · £6.88/kg£1.65Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 375g
375g · £14.67/kg£5.50Sainsbury's Mashed Potato 400g
400g · £3.38/kg£1.35Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g
100g · £12.50/kg£1.25 off£1.25£2.50Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 400g
400g · £13.75/kg£5.50Sainsbury's Taste The Difference Carrot Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Charlie Bigham's Lasagne 690g
690g · £17.61/kg£12.15Charlie Bigham's Chicken Tikka Masala & Pilau Rice 805g
805g · £15.09/kg£12.15Cadbury Instant Hot Chocolate 300g
300g · £10.00/kg£1.40 off£3.00£4.40Sainsbury's Cauliflower
1pk · £1.50 each£1.50Sainsbury's Taste the Difference Lemon Drizzle Cake 405g
405g · £12.35/kg£5.00Sainsbury's Taste the Difference Cottage Pie 400g
400g · £11.35/kg25% off£4.54£6.05Sainsbury's Fine Beans 120g C
120g · £11.25/kg£1.35
Mornings Made Better
Alpro Greek Style Plain Dairy Free Yoghurt Alternative 400g
400g · £5.63/kg£0.50 off£2.25£2.75Birds Eye 10 The Original Potato Waffles 567g
567g · £5.47/kg£3.10Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Sachets 10x36g
10pk · £12.78/kg£4.60Sainsbury's 6 Medium British Free Range Eggs
6pk · £0.38 each£2.30Sainsbury's Mango, Watermelon & Pineapple 260g
260g · £14.23/kg£3.70Sainsbury's Semi Skimmed Fresh British Milk 4 Pints/2.272L
2.27L · £0.84/L£1.90
Freshers Week
Colgate Total Active Prevention Original Toothpaste 75ml
75ml · £75.33/L£5.65Batchelors Super Noodles Chicken Flavour 90g
90g · £11.11/kg£0.30 off£1.00£1.30Anchor Salted Butter 200g
200g · £8.50/kg£1.15 off£1.70£2.85Ginsters Peppered Steak Slice 170g
170g · £10.29/kg£0.75 off£1.75£2.50McVitie's 20 Jaffa Cakes The Original Twin Pack
20pk · £13.66/kg£3.25Coca-Cola Zero Sugar 2L Bottle
2L · £0.88/L£1 off£1.75£2.75Ben's Original Golden Vegetable 220g
220g · £7.73/kg£1.70Sainsbury's Super Soft White Toilet Tissue Double Rolls 4 equals 8 Rolls
£3.70Sainsbury's 20 Tie Top Refuse Sacks 60 Litres
20pk · £0.15 each£2.90Sainsbury's Basmati Rice 500g
500g · £4.50/kg£2.25Pringles Sour Cream & Onion 165g
165g · £16.67/kg£2.75Red Bull Energy Drink 4 x 250ml
4pk · £8.40/L£8.40Sainsbury's Skimmed Fresh British Milk 1 Pint/568ml
568ml · £1.85/L£1.05Pot Noodle Chicken & Mushroom Instant Noodles 90 g
90g · £18.33/kg£1.657Up Zero Sugar 2 Litres
2L · £1.15/L£2.30Heinz Baked Beans 415g
415g · £4.70/kg£1.95Flora Buttery 450g
450g · £4.78/kg£0.85 off£2.15£3.00McVitie's Digestive Milk Chocolate 266g
266g · £10.90/kg£2.90Nescafé Gold Blend 190g
190g · £57.63/kg£10.95Ben's Original Spicy Mexican Style 220g
220g · £7.73/kg£1.70
Why Wait For Christmas?
KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)
8pk · £15.10/kg£2.50Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition
154g · £11.69/kg£1.80Oreo 6 White Enrobed 246g
246g · £9.76/kg£2.40Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80Maltesers Multipack Chocolate Reindeers 5 x 29g
5pk · £3.45/kg£0.60 off£2.50£3.10Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar
100g · £22.00/kg£2.20Sainsbury's Milk Chocolate Coins 70g
70g · £22.14/kg£1.55Cadbury Puds Egg 35g
35g · £28.57/kg£1.00Cadbury Dairy Milk Mini Snowballs Bar 110g
110g · £20.91/kg£2.30Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g
74g · £29.73/kg£2.20Cadbury Biscoff Filled Centres 3 Pack 100.5 g
101g · £24.75/kg£2.50Cadbury Biscoff 33.5g Filled Centres Chocolate
34g · £25.37/kg£0.85Maltesers Reindeer Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £31.03/kg£0.90M&M's Crispy Milk Chocolate Christmas Santa Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80M&M's Christmas Mini Santa Chocolate Bag 55g
4pk · £7.73/kg£1.70Maltesers Mini Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treats Bag 59g
59g · £28.81/kg£1.70Maltesers Mini Chocolate Christmas Reindeers 59g
59g · £38.98/kg£2.30HARIBO Limited Edition Merry-Mix 160g
160g · £7.81/kg£1.25Cadbury Heroes 270g Chocolate Pouch
270g · £25.19/kg£6.80Jacob's Mini Twiglets 200g
200g · £17.25/kg£3.45
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g
484g · £9.21/kg25% off£4.46£5.95TTD P'ciutto Mushroom Masc Pizza 480g
480g · £9.29/kg25% off£4.46£5.95TTD Spicy Pepperoni & Roquito Pizza 475g
472g · £9.45/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Freshly Squeezed Smooth Orange Juice, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference 6 Smoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
220g · £16.55/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Sultana Scones, Taste the Difference x4
4pk · £0.51 each25% off£2.03£2.70Sainsbury's Sticky Toffee Pudding, Taste the Difference 400g
400g · £12.85/kg25% off£5.14£6.85Sainsbury's Taste the Difference 2 Smoked Haddock Fishcakes 290g
290g · £11.90/kg25% off£3.45£4.60Sainsbury's Taste the Difference Extra Mature Cheddar & Red Onion Flatbread 255g
255g · £9.84/kg25% off£2.51£3.35Sainsbury's Caramelised Onion Chutney, Taste the Difference 230g
215g · £8.88/kg25% off£1.91£2.55Sainsbury's Taste the Difference 6 Unsmoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
6pk · £2.76/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Basil & Pine Nuts Ravioli, Taste the Difference 250g
250g · £12.32/kg25% off£3.08£4.10Sainsbury's Taste the Difference Madagascan Vanilla Extract 38ml
38ml · £63.16/L25% off£2.40£3.20Sainsbury's Taste the Difference Coleslaw 300g
300g · £5.27/kg25% off£1.58£2.10Sainsbury's British Pork Sausages, Taste the Difference x6 400g
400g · £8.15/kg25% off£3.26£4.35Sainsburys British Pork Chipolata sausages, Taste the Difference x12 375g
375g · £8.69/kg25% off£3.26£4.35Sainsbury's Gourmet Sea Salt Crisps, Taste the Difference 150g
150g · £8.73/kg25% off£1.31£1.75
Dine In Like You're Dining Out
The Spice Tailor Classic Butter Chicken 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80Sainsbury's Large King Prawns 150g
150g · £25.00/kg£3.75Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g
300g · £6.67/kg£2.00Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g
120g · £11.67/kg£1.40Sainsbury's British Fresh Chicken Breast Fillets Skinless & Boneless 1kg
1kg · £8.25/kg£8.25Sainsbury's Young Spinach 260g
260g · £7.31/kg£1.90