Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Sydenham Rd

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • Celebrations Milk Chocolates Pouch 325g

    325g · £13.85/kg
    £4.50
    £3.95 Clubcard (£12.15/kg)
  • Nestle Mini Mix Selection Box 296g

    296g · £20.44/kg
    £6.05
    £3.65 Clubcard (£12.33/kg)
  • Pro Plus Caffeine Tablets 48s

    48pk · £0.11 each
    £5.25
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Finest Pink Lady Apple 4 Pack

    4pk · £0.95 each
    £3.80
    £3.20 Clubcard (£0.80 each)
  • Tesco Watermelon Wedges 550G

    550g · £7.82/kg
    £4.30
    £3.50 Clubcard (£6.36/kg)
  • Tesco Finest Shiitake Mushrooms 125g

    125g · £18.80/kg
    £2.35
    £2.10 Clubcard (£16.80/kg)
  • St.Ewe Rich Yolk Free Range Eggs 6 Pack

    6pk · £0.68 each
    £4.05
    £3.60 Clubcard (£0.60 each)
  • Activia Strawberry Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    460g · £8.04/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£4.35/kg)
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Tesco Spanish Style Tortilla 500g

    500g · £7.70/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Pukka Chicken & Mushroom Pie

    1pk · £2.75 each
    £2.75
    £2.45 Clubcard (£2.45 each)
  • Tesco Continental Meat Selection 120g

    120g · £32.08/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Properoni Classic Sliced Pepperoni 80g

    80g · £53.13/kg
    £4.25
    £3.75 Clubcard (£46.88/kg)
  • Jason's Recipe No 01 The Great White Straight Up Sourdough Loaf 450g

    450g · £6.33/kg
    £2.85
    £2.55 Clubcard (£5.67/kg)
  • Patak's Indian Flame Baked Plain Naan Breads 2 Pack

    2pk · £1.28 each
    £2.55
    £2.15 Clubcard (£1.08 each)
  • VITABIOTICS ULTRA IRON TABLETS X30

    30pk · £0.18 each
    £5.50
    3 for 2 Clubcard
  • Original Source Mint Shower Gel 250M

    £2.25
    £1.60 Clubcard
  • Suhana Cuppa Poha Mix 80g

    80g · £20.63/kg
    £1.65
    £1.25 Clubcard (£15.63/kg)
  • Extra Plus Hydro Sugarfree Chewing Gum Bottle 30 Pieces

    67g · £52.99/kg
    £3.55
    £2.95 Clubcard (£44.03/kg)
  • Haribo Starmix 175G

    175g · £9.71/kg
    £1.70
    £1.00 Clubcard (£5.71/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Shazans Chicken Drumsticks 1Kg

    1kg · £5.75/kg
    £5.75
  • Tesco Finest Pink Lady Apple 4 Pack

    4pk · £0.95 each
    £3.80
    £3.20 Clubcard (£0.80 each)
  • Tesco Smoked Salmon Sushi 135g

    135g · £25.19/kg
    £3.40
  • Pizza Express American Pizza 250G

    250g · £24.00/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£14.00/kg)
  • Anchor Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

    400g · £11.75/kg
    £4.70
  • Tesco Potato Salad 300g (C)

    300g · £5.00/kg
    £1.50
  • Tesco Spanish Style Tortilla 500g

    500g · £7.70/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Tesco Wafer Thin Honey Roast Ham Slices 400g

    400g · £5.25/kg
    £2.10
  • Tesco Chestnut Mushroom 250G

    250g · £5.20/kg
    £1.30
  • Pukka Chicken & Mushroom Pie

    1pk · £2.75 each
    £2.75
    £2.45 Clubcard (£2.45 each)
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Cucumber Whole Each (C)

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Tesco Butter Brioche Rolls 8 Pack

    8pk · £0.24 each
    £1.95
  • Activia Strawberry Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    460g · £8.04/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£4.35/kg)
  • Tesco Continental Meat Selection 120g

    120g · £32.08/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Warburtons Original Farmhouse 800g

    800g · £2.38/kg
    £1.90
  • Tesco British Salted Block Butter 250G

    250g · £8.00/kg
    £2.00
  • St.Ewe Rich Yolk Free Range Eggs 6 Pack

    6pk · £0.68 each
    £4.05
    £3.60 Clubcard (£0.60 each)
  • Pizza Express Garlic Dough Balls 95 G

    95g · £31.58/kg
    £3.00
    £1.25 Clubcard (£13.16/kg)
  • Tesco Crispy Slices 350G (C)

    350g · £7.57/kg
    £2.65
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Sweet & Easy Peel Clementines 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
  • Tesco Finest Wholemeal Seeds & Grains Loaf 800g

    800g · £2.88/kg
    £2.30
  • Petits Filous Kids Strawberry & Raspberry Yoghurt Small Pots 6 x 47g

    47g · £53.19/kg
    £2.50
  • Butchers Choice 8 Cumberland Sausage 454G (C

    £2.00
  • Tesco Smoked Ham And Mature Cheddar Sub

    1pk · £3.10 each
    £3.10
  • Crosta & Mollica Stromboli Spicy Salami Sourdough Pizza 447g

    447g · £17.11/kg
    £7.65
  • Tesco Pineapple Chunks 145G (FOS)

    145g · £13.10/kg
    £1.90
  • Yeo Valley Natural Yogurt 150G

    150g · £8.00/kg
    £1.20
  • Tesco Melton Mowbray Pork Pies 6 Pack 300g

    300g · £11.17/kg
    £3.35
  • Warburtons Soft White Sandwich Rolls 6 Pack

    6pk · £0.22 each
    £1.30
  • Arla LactoFREE Mature Cheddar Cheese 200g

    200g · £15.75/kg
    £3.15
  • Tesco Finest Salt Beef Brisket 90g

    90g · £58.89/kg
    £5.30
  • Tesco Three Bean Chilli 600g

    600g · £3.83/kg
    £2.30
  • Tesco Unsmoked Back Bacon Rashers 10 Pack 300g

    300g · £5.50/kg
    £1.65
  • Tesco British Corned Beef 110g

    110g · £22.27/kg
    £2.45
  • Tesco Finest Shiitake Mushrooms 125g

    125g · £18.80/kg
    £2.35
    £2.10 Clubcard (£16.80/kg)
  • Tesco Finest Chicken Tikka Masala Saffron Pilau Rice 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco Strawberry Trifles 3 x 135g (405g)

    405g · £5.06/kg
    £2.05
  • Tesco Sweetcorn Cobettes 4 Pack

    4pk · £0.43 each
    £1.70
  • Tesco Mashed Potato 450G

    450g · £3.00/kg
    £1.35
  • Tesco 2 Garlic Baguettes 410g

    410g · £5.12/kg
    £2.10
  • Tarczynski Extra Poultry Kabanos with Pork 130g

    130g · £30.00/kg
    £3.90
  • The Real Greek Chickpea Salad 200g

    200g · £19.25/kg
    £3.85
  • Shazans Peri Peri Chicken Portions 1.6kg

    1kg · £9.00/kg
    £9.00
  • Muller Rice Original Low Fat Dessert 170G

    170g · £6.76/kg
    £1.15
  • Tesco Apple & Strawberries 90g (FOS)

    90g · £21.11/kg
    £1.90
  • Lurpak Unsalted Butter 200G

    200g · £17.75/kg
    £3.55
  • Soreen Original Fruited Malt Loaf 260g

    260g · £8.08/kg
    £2.10
  • Tarczynski Exclusive Pork Kabanos 105G

    105g · £33.33/kg
    £3.50
  • Yamas Authentic Greek Feta Pdo 150G

    150g · £17.67/kg
    £2.65
  • Tesco 2 Boneless Salmon Fillets 260G

    260g · £22.50/kg
    £5.85
  • Tesco Chocolate Chip Brioche Rolls 8 Pack

    8pk · £0.24 each
    £1.95
  • Shazans Jerk Chicken Wings 900G-1.1Kg

    900g · £5.94/kg
    £5.35
  • Tesco Grated Parmigiano Reggiano 100G

    100g · £35.50/kg
    £3.55
  • Tesco White Pitta Bread 6 Pack

    6pk · £0.10 each
    £0.60

Meal deals

  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Sydenham Rd

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo