- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Offers (326)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Tasty African Food Dodo & Gizzard 400g
400g · £14.88/kg£5.95Sainsbury's Medium British Cheddar 400g
400g · £8.63/kg£3.45Sainsbury's Red Onions
1kg · £1.40/kg£1.40Sainsbury's Shepherd's Pie 400g
400g · £11.00/kg£4.40Sainsbury's 5 Fairtrade Bananas
5pk · £0.27 each£1.35Sainsbury's 2 Boneless Scottish Salmon Fillets 240g
240g · £25.83/kg£6.20Sainsbury's Cod in Parsley Sauce 400g
400g · £13.38/kg£5.35Yorkshire Provender Roast Chicken and Vegetables 560g
560g · £5.18/kg£0.75 off£2.90£3.65Sainsbury's British or Irish Diced Beef 500g
500g · £15.20/kg£7.60Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165g
165g · £17.27/kg£2.85Sainsbury's Fresh Grated Parmigiano Cheese 60g
60g · £51.67/kg£3.10Sainsbury's British Chicken Thighs 2kg
2kg · £3.83/kg£7.65Sainsbury's British 6 Pork Shoulder Steaks 900g
900g · £10.89/kg£9.80Sainsbury's Stamford Street Co. 2 Salmon Fillets 240g
240g · £16.25/kg£3.90Sainsbury's Raspberries 150g
150g · £17.67/kg£2.65Puck Spread 240g
240g · £9.58/kg£2.30Sainsbury's British Chicken Wings 1kg
1kg · £2.75/kg£2.75Cauldron Middle Eastern Falafels 200g
200g · £15.00/kg£3.00Tariq Halal Fresh Grade A Skinless Thigh Fillet
600g · £11.75/kg£7.05Galbani Burrata 150g
150g · £29.00/kg£4.35Sainsbury's Avocado
2pk · £1.03 each£2.05Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's 30 Days Matured British Beef Sirloin Steak, So Organic 225g
225g · £52.89/kg£11.90Sainsbury's Taste the Difference 2 Boneless Lightly Smoked Scottish Salmon Fillets 240g
240g · £36.25/kg£8.70Tariq Halal Fresh Grade A Chicken Breast Fillets 500g
500g · £12.30/kg£6.15Sainsbury's Taste the Difference Slow Cooked Beef Hash 400g
400g · £15.13/kg£6.05Tariq Halal Fresh Grade A Chicken Skinless Drumsticks
1kg · £6.75/kg£6.75Actimel Multifruit Immune Support Yoghurt Drink Multipack, 12x100g
12pk · £4.92/kg£5.90Sainsbury's British Diced Chicken Breast 400g
400g · £13.38/kg3 for £12£5.35Sainsbury's 12 Medium British Free Range Eggs
12pk · £0.27 each£3.25Sainsbury's Spanish Spicy Chorizo Ring 225g
225g · £16.44/kg2 for £6£3.70Yeo Valley Organic Natural Live Smooth & Creamy Yogurt 950g
950g · £5.05/kg£4.80Sainsburys 21 Day matured ribeye steak 225g
225g · £39.56/kg£8.90Sainsbury’s Quick Cook Extra Thin British or Irish Beef 200g
200g · £22.00/kg£4.40Sainsbury's Taste the Difference British Strawberries 250g
250g · £13.80/kg£3.45Sainsbury's 4 Boneless Scottish Salmon Fillets 480g
480g · £25.42/kg£12.20Sainsbury's Whole Cucumber
1pk · £1.05 each£1.05
Save with Nectar Prices
Mr Kipling Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 8 Angel Slices
8pk · £0.38 each£3.00£2.00 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Milk Chocolate Bar 180g
180g · £18.33/kg£3.30£2.50 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g
195g · £22.56/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£13.85/kg)Fanta Lemon 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Bramley Apple Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 6 Bakewell Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Maltesers White Chocolate Bag 126g
126g · £34.92/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£21.43/kg)Dr Pepper Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Country Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Dairy Milk 4 x 19.5g Caramel Freddo Chocolate Bar
78g · £21.15/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£12.82/kg)Fanta Orange 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Victoria Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g
88g · £18.75/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£11.36/kg)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 8 Chocolate Slices
8pk · £0.38 each£3.00£2.00 Nectar Price (£0.25 each)
Meal deals
Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50TTD Pasta and Sauce for £5.50
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Premium Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Dine in for two
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00Taste the Difference Dine in for 2
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00
Grab and Go Snacks
belVita Soft Bakes Breakfast Apricot Filled 250g
250g · £13.80/kg£3.45Philadelphia Garlic & Herbs 165g
165g · £17.27/kg£2.85Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
Autumn is here
Sainsbury's Taste the Difference Cauliflower Cheese 400g
400g · £9.50/kg£3.80Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Fox's Party Rings 125g
125g · £10.40/kg£1.30Sainsbury's Sausages & Mash 400g
400g · £11.00/kg£4.40Sainsbury's British Asparagus Tips 125g
100g · £23.00/kg£2.30Sainsbury's Chicken Pesto Pasta 400g
400g · £9.88/kg£3.95Nescafé Double Choc Mocha 7 x 20.9g (146.3g)
7pk · £19.14/kg£2.80Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g
240g · £6.88/kg£1.65Sainsbury's SO Organic Broccoli
300g · £5.33/kg£1.60Sainsbury's Mashed Potato 400g
400g · £3.38/kg£1.35Charlie Bigham's Chicken Tikka Masala & Pilau Rice 403g
403g · £17.87/kg£7.20Horlicks Original Hot Malty Goodness 400g
400g · £14.25/kg£5.70Sainsbury's Beef Casserole with Dumplings 400g
400g · £11.00/kg£4.40Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 400g
400g · £13.75/kg£5.50Sainsbury's Fine Green Beans 200g
200g · £9.50/kg£1.90Sainsbury's Taste The Difference Carrot Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Sainsbury's Tuna Pasta Bake 400g
400g · £9.88/kg£3.95Sainsbury's White Cabbage
1pk · £1.20 each£1.20
Why Wait For Christmas?
Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Cadbury Roses Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Celebrations Milk Chocolate Tub 500g
500g · £18.30/kg£9.15Quality Street 550g
550g · £16.64/kg£9.15Sainsbury's Free From 4 Mini Yule Logs 176g
176g · £19.03/kg£3.35Sainsbury's Taste the Difference 6 Stollen Slices 200g
6pk · £23.75/kg£4.75Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g
74g · £29.73/kg£2.20Cadbury Biscoff Filled Centres 3 Pack 100.5 g
101g · £24.75/kg£2.50Sainsbury's Gonk Shortbread Kit 320g
1pk · £10.94/kg£3.50Sainsbury's 411g Mincemeat
411g · £5.35/kg£2.20Sainsbury's Taste the Difference Matured Mincemeat with Brandy 411g
411g · £7.42/kg£3.05Sainsbury's 6 Mince Pies 320g
6pk · £4.69/kg£1.50Sainsbury's Classic Panettone 100g
100g · £19.50/kg£1.95Cadbury Heroes Chocolate Assortment Carton 240 g
240g · £16.67/kg£1.50 off£4.00£5.50Cadbury Roses Chocolate Assortment Carton 240 g
240g · £16.67/kg£1.50 off£4.00£5.50
Autumn Flavours
Sainsbury's Taste the Difference Masala Spiced Cauliflower Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Starbucks Limited Edition Pumpkin Spice Latte 4 x 24g (96g)
4pk · £24.48/kg£2.35Sainsbury's Taste the Difference Sweet Potato Coconut & Chilli Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Califia Farms Limited Edition Oat Pumpkin Spice Barista Blend 1L
1L · £3.10/L£3.10Sainsbury's Taste the Difference Moroccan Style Chicken & Chickpea Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Sainsbury's British Munchkin Pumpkin
100g · £14.50/kg£1.45Alpro Barista Cinnamon Roll Dairy Free Drink 1L
1L · £2.55/L£2.55Yorkshire Provender Roast Chicken and Vegetables 560g
560g · £5.18/kg£0.75 off£2.90£3.65Sainsbury's Taste the Difference Carrot & Honey Roast Parsnip Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Sainsbury's Taste the Difference Jamaican Jerk Style Chicken Soup 600g
600g · £4.25/kg25% off£2.55£3.40Yorkshire Provender Thai Green Chicken Noodle 560g
560g · £6.52/kg£3.65
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Sainsbury's Taste the Difference Fish Pie 800g
800g · £8.95/kg25% off£7.16£9.55Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Pave Rolls, Taste the Difference x4 300g
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g
2pk · £0.90 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g
484g · £9.21/kg25% off£4.46£5.95TTD P'ciutto Mushroom Masc Pizza 480g
480g · £9.29/kg25% off£4.46£5.95TTD Spicy Pepperoni & Roquito Pizza 475g
472g · £9.45/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Freshly Squeezed Orange Juice with Bits, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g
340g · £7.62/kg25% off£2.59£3.45Sainsbury's Taste the Difference Beef Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Authentic Greek Yogurt 500g
500g · £4.58/kg25% off£2.29£3.05Sainsbury's Taste the Difference Chicken Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Strawberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65Sainsbury's White Vivaldi Potatoes, Taste the Difference 2kg
2kg · £1.09/kg25% off£2.18£2.90Sainsbury's Taste the Difference Raspberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65Sainsbury's Freshly Squeezed Smooth Orange Juice, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Free From Chocolate Cake, Taste the Difference 396g
396g · £12.60/kg25% off£4.99£6.65Sainsbury's Taste the Difference 6 Smoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
220g · £16.55/kg25% off£3.64£4.85
Dine In Like You're Dining Out
Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80The Spice Tailor Thai Red Curry 275g
275g · £18.36/kg£5.05Tilda Microwave Fragrant Jasmine Rice 250g
250g · £5.00/kg£1.25Sainsbury's Large King Prawns 150g
150g · £25.00/kg£3.75Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's Peeled Coldwater Prawns MSC 150g
150g · £33.33/kg3 for £12£5.00Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20Tilda Classics Sticky Rice 250g
250g · £5.00/kg£1.25Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g
300g · £6.67/kg£2.00Tilda Classics White & Wholegrain Basmati Rice Blend 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g
120g · £11.67/kg£1.40Sainsbury's British Fresh Chicken Breast Fillets Skinless & Boneless 1kg
1kg · £8.25/kg£8.25The Spice Tailor Thai Green Curry 275g
275g · £18.36/kg£5.05THE SPICE TAILOR Indonesian Peanut Satay 275g
275g · £18.36/kg£5.05Sainsbury's Young Spinach 260g
260g · £7.31/kg£1.90
Spooky Season
HARIBO Bone Shakers 160g
160g · £7.81/kg£1.25Sainsbury's Milk Chocolate Ghoulish Ghosts with a Caramel Crème Filling 72g
72g · £22.92/kg£1.65Sainsbury's Sour Spiders 130g
130g · £9.62/kg£1.25Decorated White Chocolate Lollipop 27g
27g · £46.30/kg£1.25Oreo Spooky Vanilla Flavour 154g
154g · £10.71/kg£1.65The Toffee Apple Co. Toffee Apple
1pk · £1.00 each£1.00The Toffee Apple Co. Milk Chocolate Apple with Marshmallows
1pk · £1.00 each£1.00Sainsbury's Monster Islands Original Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Milk Chocolate Popping Candy Eyeballs 75g
75g · £22.00/kg£1.65Sainsbury's Brain Teasers 130g
130g · £9.62/kg£1.25Sainsbury's Fizzy Watermelon Witches 130g
130g · £9.62/kg£1.25Kinder 18 Mini Chocolate 120g
120g · £33.33/kg£4.00Sainsbury's Baby Ghost Munchkin Pumpkin
350g · £4.14/kg£1.45Sainsbury's Milk Chocolate Pumpkins Net 75g
75g · £22.00/kg£1.65Sainsbury's Fizzy Popping Bats 130g
130g · £9.62/kg£1.25Sainsbury's Gruesome Gummies 6 x 11g (66g)
6pk · £21.21/kg£1.40HARIBO Sour Skeletons 160g
160g · £9.69/kg£1.55McVitie's Jaffa Cake Original Bars 5 Pack
5pk · £0.45 each£2.25Sainsbury's 30 x Christmas Gingerbread Shapes 300g
300g · £12.33/kg£3.70Nestlé Mini Mix 296g
296g · £16.89/kg£5.00
Meal Deals & Bundles
Takeaway Pizza Meal Deal (Serves 4)
£13.00