Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Extra - Enfield Ponders End

Allergens and info

1.90 mi

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • innocent A Bit Like Lemon Pie Creamy Smoothie 750ml

    £5.70
    £3.45 Clubcard
  • Tesco Finest Roasted Nut Selection 150g

    150g · £24.67/kg
    £3.70
    £2.95 Clubcard (£19.67/kg)
  • Nestle Nesquik Strawberry Flavour Cereal 310g

    310g · £13.71/kg
    £4.25
    £3.25 Clubcard (£10.48/kg)
  • SAMYANG CHEESE BULDAK HOT CHICKEN FLAVOUR RAMEN CUP 70G

    70g · £32.86/kg
    £2.30
    £1.95 Clubcard (£27.86/kg)
  • Tesco Watermelon Wedges 550G

    550g · £7.82/kg
    £4.30
    £3.50 Clubcard (£6.36/kg)
  • Tesco Sliced Leeks 200g

    200g · £6.75/kg
    £1.35
    £1.10 Clubcard (£5.50/kg)
  • Tesco Broccoli 375G

    375g · £2.53/kg
    £0.95
    £0.85 Clubcard (£2.27/kg)
  • Happy Egg Co. Free Range Eggs 10 Mixed Weight

    10pk · £0.48 each
    £4.80
    £3.25 Clubcard (£0.33 each)
  • Cathedral City Mature Cheddar Cheese 550 G

    550g · £12.91/kg
    £7.10
    £5.40 Clubcard (£9.82/kg)
  • Tesco Sliced Greens 300G

    300g · £8.33/kg
    £2.50
    £2.20 Clubcard (£7.33/kg)
  • Buldak Carbonara Spicy Hot Chicken Ramen Cup 80g

    80g · £33.13/kg
    £2.65
    £2.05 Clubcard (£25.63/kg)
  • Activia Rhubarb Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    4pk · £32.17/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£17.39/kg)
  • Frubes Banana And Strawberry Yogurts 9X37g

    9pk · £82.43/kg
    £3.05
    £1.90 Clubcard (£51.35/kg)
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Tesco Chicken Breast Mini Fillets 650g

    650g · £10.77/kg
    £7.00
    £6.15 Clubcard (£9.46/kg)
  • Tesco Finest British S/A Pork Belly Slices 500G

    500g · £14.00/kg
    £7.00
    £5.00 Clubcard (£10.00/kg)
  • Cawoods Skinless & Boneless Saltfish 200G

    200g · £22.00/kg
    £4.40
    £3.40 Clubcard (£17.00/kg)
  • This Isn't Bacon Plant-Based Rashers 120G

    120g · £32.92/kg
    £3.95
    £3.30 Clubcard (£27.50/kg)
  • Tesco Finest Yogurt Mango, Passionfruit & Coconut 425g

    425g · £8.47/kg
    £3.60
    £2.45 Clubcard (£5.76/kg)
  • Yeo Valley Organic Little Yeos Fruity Favourites Kids Yogurt 4x85g

    4pk · £31.18/kg
    £2.65
    £2.00 Clubcard (£23.53/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Finest Creamy Mash 450g

    450g · £9.78/kg
    £4.40
  • The Real Seafood Co. 16 Cocktail Blinis 135g

    135g · £25.56/kg
    £3.45
  • Tesco British Chicken Breast Fillets 1KG

    1kg · £8.10/kg
    £8.10
  • Tesco British Lamb Mince 20% Fat 500G

    500g · £17.70/kg
    £8.85
  • Shazans Chicken Wings 2kg

    2kg · £4.33/kg
    £8.65
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Unearthed Stuffed Green Peppers 150g

    150g · £31.33/kg
    £4.70
  • Cathedral City Mature Cheddar Cheese 550 G

    550g · £12.91/kg
    £7.10
    £5.40 Clubcard (£9.82/kg)
  • Tesco Buttered Chicken Breast Joint 565g

    565g · £15.84/kg
    £8.95
  • This Isn't Bacon Plant-Based Rashers 120G

    120g · £32.92/kg
    £3.95
    £3.30 Clubcard (£27.50/kg)
  • Tesco Sweet Potatoes 1Kg

    1kg · £1.40/kg
    £1.40
  • Activia Fusions Blueberry Acai Gut Health Yoghurt Multipack 4x120g

    4pk · £32.08/kg
    £3.85
  • Tesco Sliced Brioche Loaf 500G

    500g · £4.20/kg
    £2.10
  • Tesco Finest Baby Potatoes 750G

    750g · £2.07/kg
    £1.55
  • Tesco Finest 6 Cumberland Pork Sausages 400g

    400g · £10.50/kg
    £4.20
  • Tesco Finest Yogurt Mango, Passionfruit & Coconut 425g

    425g · £8.47/kg
    £3.60
    £2.45 Clubcard (£5.76/kg)
  • Tesco Pork Ribs 700G

    700g · £11.07/kg
    £7.75
  • Tesco Tomatoes On The Vine 500G

    500g · £3.60/kg
    £1.80
  • Rosedene Farms Strawberries 227G

    227g · £8.81/kg
    £2.00
  • Tesco Sweet Peppers 500G

    500g · £4.60/kg
    £2.30
  • Tesco Beef Bolognese Fresh Ravioli 300g

    300g · £9.33/kg
    £2.80
  • Tesco Grated Parmigiano Reggiano 100G

    100g · £35.50/kg
    £3.55
  • Tahira Chicken Smoked Sausages Hot Dogs 500G

    500g · £6.90/kg
    £3.45
  • Tesco Chicken Breast Mini Fillets 650g

    650g · £10.77/kg
    £7.00
    £6.15 Clubcard (£9.46/kg)
  • Onken Fat Free Vanilla Yogurt 450G

    450g · £5.67/kg
    £2.55
  • Tesco British Honey Roast Ham Slices 400g

    400g · £13.88/kg
    £5.55
  • Purely Organic Eggs Mixed Weight 10 Pack

    10pk · £0.59 each
    £5.90
  • Yeo Valley Organic Little Yeos No Added Sugar Kids Yogurt 6x42g

    6pk · £63.10/kg
    £2.65
    £2.15 Clubcard (£51.19/kg)
  • Yeo Valley Organic Little Yeos Fruity Favourites Kids Yogurt 4x85g

    4pk · £31.18/kg
    £2.65
    £2.00 Clubcard (£23.53/kg)
  • Tesco British Goats Cheese 125G

    125g · £27.20/kg
    £3.40
  • Creamfields Grated Cheddar 500G

    500g · £6.70/kg
    £3.35
  • Tesco Finest Blueberries 150G

    150g · £24.00/kg
    £3.60
  • Mattessons 6 Turkey Rashers Lightly Smoked 150g

    150g · £20.67/kg
    £3.10
  • Tesco Chicken Wings 1KG

    1kg · £2.80/kg
    £2.80
  • Tesco Finest Coffee & Amaretto Tiramisu 2x85g

    2pk · £54.71/kg
    £4.65
  • Tesco British Chicken Breast Fillets 650G

    650g · £7.92/kg
    £5.15
  • Tesco Mozzarella & Cheese Mix 250g

    250g · £11.60/kg
    £2.90
  • Tesco 10 Chicken Satay Bites 120G

    120g · £20.42/kg
    £2.45
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Finest Red Velvet Cake 405g

    405g · £12.96/kg
    £5.25
  • Tesco British Chicken Drumsticks 1Kg

    1kg · £2.80/kg
    £2.80
  • Tesco Perfectly Ripe Avocados Twin Pack

    2pk · £0.88 each
    £1.75
  • Shazans Skinless Chicken Thighs 1Kg

    1kg · £6.00/kg
    £6.00
  • Tesco British Chicken Drumstick Fillets 600g

    600g · £6.83/kg
    £4.10
  • Tesco British Medium Grated Cheddar Cheese 250 G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
  • Tesco Battered Cod Fillet Bites 200G

    200g · £24.75/kg
    £4.95
  • Tesco Crispy Chicken Breast Fillets 350g

    350g · £15.00/kg
    £5.25
  • Tesco Broccoli 375G

    375g · £2.53/kg
    £0.95
    £0.85 Clubcard (£2.27/kg)
  • Frubes Banana And Strawberry Yogurts 9X37g

    9pk · £82.43/kg
    £3.05
    £1.90 Clubcard (£51.35/kg)
  • Tesco Ripe & Ready Avocado

    1pk · £0.85 each
    £0.85
  • Happy Egg Co. Free Range Eggs 10 Mixed Weight

    10pk · £0.48 each
    £4.80
    £3.25 Clubcard (£0.33 each)
  • Tesco Caesar Salad Kit 250G

    250g · £9.20/kg
    £2.30
  • Tesco British Unsalted Butter 250G

    250g · £8.00/kg
    £2.00
  • Tesco 6 Pork Sausage Rolls 360g

    360g · £5.28/kg
    £1.90
  • Tesco Finest 6 British Pork & Caramelised Onion Sausages 400G

    400g · £10.50/kg
    £4.20
  • Cawoods Skinless & Boneless Saltfish 200G

    200g · £22.00/kg
    £4.40
    £3.40 Clubcard (£17.00/kg)
  • Tesco Finest 6 Pork Sausages 400G

    400g · £10.50/kg
    £4.20
  • Tesco Extra Large Cauliflower Each

    1pk · £2.80 each
    £2.80
  • Tesco Finest British S/A Pork Belly Slices 500G

    500g · £14.00/kg
    £7.00
    £5.00 Clubcard (£10.00/kg)
  • Tesco Beef Rump Steak 255G

    255g · £18.43/kg
    £4.70

Meal deals

  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Extra - Enfield Ponders End

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo