Tomatoes & Peppers
Nightingale Peppers 600G
600g · £3.08/kg£1.85Tesco Finest Sweet Mini Peppers 220G
220g · £10.23/kg£2.25Tesco Sweet Peppers 500G
500g · £4.60/kg£2.30Tesco Finest Sweet Pointed Peppers 180g
180g · £12.50/kg£2.25Tesco Classic Round Tomatoes 6 Pack
6pk · £0.17 each£1.00Tesco Finest Rossafina Tomatoes 300g
300g · £8.50/kg£2.552 for £4 ClubcardTesco Sweet Vine Ripened Tomatoes 255G
255g · £6.47/kg£1.65Tesco Tomatoes On The Vine 500G
500g · £3.60/kg£1.80Tesco Finest Mixed Baby Tomatoes 250G
250g · £10.20/kg£2.552 for £4 ClubcardTesco Baby Plum Tomatoes 300G
300g · £3.83/kg£1.15Tesco Cherry Tomatoes 300G
300g · £4.33/kg£1.30Tesco Finest Piccobella Tomatoes 220G
220g · £11.59/kg£2.552 for £4 ClubcardTesco Salad Tomatoes 650G
650g · £2.77/kg£1.80Tesco Finest Tomatoes On The Vine 450G
450g · £5.67/kg£2.55Tesco Finest Sugarbelle Tomatoes 220G
220g · £11.59/kg£2.552 for £4 ClubcardTesco Organic Cherry Tomatoes On The Vine 200g
200g · £12.00/kg£2.40Tesco Finest Mini San Marzano Tomatoes 220G
220g · £13.64/kg£3.002 for £4 ClubcardNightingale Farms Cherry Tomatoes 250G
250g · £3.40/kg£0.85Tesco Organic Tomatoes On The Vine 400g
400g · £7.75/kg£3.10Tesco Organic Pepper 250G
250g · £9.00/kg£2.25Nightingale Farms Peppers 375G
375g · £6.40/kg£2.40Tesco Green Peppers Each
1pk · £0.75 each£0.75Tesco Beef Tomatoes Each
1pk · £1.10 each£1.10Tesco Finest Baby Tomatoes on the Vine 400g
400g · £11.25/kg£4.50
Cucumbers
Tesco Baby Cucumbers 200G
200g · £6.50/kg£1.30Popits Bite-Sized Cucumbers 180g
180g · £11.94/kg£2.15Tesco Whole Cucumber Each
1pk · £1.00 each£1.00Tesco Organic Whole Cucumber
1pk · £1.65 each£1.65Tesco Whole Large Cucumber
1pk · £1.35 each£1.35
Avocados
Tesco Ripen At Home Avocados 3Pack
3pk · £0.88 each£2.65Tesco Perfectly Ripe Avocados Twin Pack
2pk · £0.90 each£1.80Tesco Ripe & Ready Avocado
1pk · £0.85 each£0.85Tesco Ready To Eat Large Avocados Each
1pk · £1.35 each£1.35Tesco Finest GEM Avocado Twin Pack
2pk · £1.98 each£3.95
Onions & Leeks
Tesco Red Onions Pack 1Kg
1kg · £1.35/kg£1.35Tesco Brown Onions 1Kg
1kg · £1.10/kg£1.10£0.95 Clubcard (£0.95/kg)Tesco Shallots Onions 400G
400g · £4.38/kg£1.75£1.50 Clubcard (£3.75/kg)Tesco Finest Echalion Shallots 400G
400g · £5.25/kg£2.10Tesco Brown Onions 3 Pack
3pk · £0.35 each£1.05Tesco Organic Brown Onions 750G
750g · £2.93/kg£2.20Tesco Red Onions 3Pack Minimum
3pk · £0.40 each£1.20Tesco Finest Extra Large Brown Onions 2 Pack
2pk · £1.00 each£2.00Tesco Organic Red Onions
500g · £3.60/kg£1.80Tesco Finest Rosanna Pink Onions 3 Pack
3pk · £0.63 each£1.90Tesco Bunched Spring Onions 100G
100g · £7.00/kg£0.70£0.60 Clubcard (£6.00/kg)Tesco Large Spring Onions Bunched 130G
130g · £10.77/kg£1.40Tesco Organic Spring Onions 100G
100g · £15.00/kg£1.50Tesco Leeks 500G
500g · £3.40/kg£1.70
Potatoes
Tesco Baking Potatoes 2kg
2kg · £1.15/kg£2.30Tesco Finest Jacket Potatoes 4 Pack
4pk · £0.60 each£2.40Tesco Maris Piper Potatoes 1.25Kg
1kg · £1.60/kg£1.60£1.20 Clubcard (£1.20/kg)Tesco Baby Potatoes 1Kg
1kg · £1.20/kg£1.20Tesco Red Potatoes 2KG
2kg · £1.10/kg£2.20Tesco Maris Piper Potatoes 2Kg
2kg · £1.33/kg£2.65Tesco Finest Baby Potatoes 750G
750g · £2.13/kg£1.60Tesco Finest All Rounder Potatoes 2Kg
2kg · £1.55/kg£3.10£2.55 Clubcard (£1.28/kg)Tesco All Rounder Potatoes 2Kg
2kg · £0.93/kg£1.85Tesco Finest Nemo Potatoes 2kg
2kg · £1.45/kg£2.90Tesco Sweet Potatoes 1Kg
1kg · £1.40/kg£1.40
Garlic, Ginger, Herbs, Spices
Tesco Ginger 100g
100g · £15.00/kg£1.50Tesco Scotch Bonnet Chillies 50G
50g · £20.00/kg£1.00Tesco Rocket Chillies 250G
250g · £9.60/kg£2.40Tesco Bird Eye Chillies 25G
25g · £40.00/kg£1.00Tesco Mixed Chillies 65G
65g · £10.00/kg£0.65Tesco Red Chillies 60G
60g · £10.83/kg£0.65Tesco Finger Chillies 80G
80g · £16.25/kg£1.30Tesco Large Garlic
1pk · £0.60 each£0.60Tesco Garlic 4 Pack
4pk · £0.24 each£0.95Tesco Organic Garlic 3 Pack
3pk · £0.42 each£1.25TESCO Finest One Clove Garlic
1pk · £2.60 each£2.60Tesco Fresh Cut Coriander 100G
100g · £17.50/kg£1.75Tesco Flat Leaf Parsley 100G
100g · £17.50/kg£1.75Tesco Fresh Cut Flat Leaf Parsley 30G
30g · £20.00/kg£0.60Tesco Fresh Cut Basil 30G
30g · £20.00/kg£0.60Tesco Thyme Medium Pot
1pk · £1.90 each£1.90Tesco Fresh Cut Coriander 30G
30g · £20.00/kg£0.60Tesco Tarragon 20G
20g · £30.00/kg£0.60Tesco Fresh Cut Thyme 20G
20g · £30.00/kg£0.60Tesco Fresh Cut Dill 20G
20g · £30.00/kg£0.60Tesco Curled Leaf Parsley 30g
30g · £20.00/kg£0.60Tesco Fresh Cut Mint 30G
30g · £20.00/kg£0.60Tesco British Rosemary Medium Pot Each
1pk · £1.90 each£1.90Tesco Sage 20G
20g · £30.00/kg£0.60Tesco Finest Thai Basil 20G
20g · £62.50/kg£1.25Tesco Fresh Cut Rosemary 20G
20g · £30.00/kg£0.60Tesco Basil Medium Pot
1pk · £1.90 each£1.90Tesco Lemongrass Minimum 2 Stems
2pk · £0.35 each£0.70Tesco Flat Leaf Parsley Medium Pot
1pk · £1.90 each£1.90Tesco Garlic Twin Pack (C)
2pk · £0.43 each£0.85Tesco Fresh Cut Chives 20G
20g · £30.00/kg£0.60Tesco Growing Mint Medium Pot
1pk · £1.90 each£1.90Tesco Curled Parsley Medium Pot
1pk · £1.90 each£1.90Tesco Coriander Medium Pot
1pk · £1.90 each£1.90
Prepared Vegetables
Tesco Large Vegetable Stir Fry 570g
570g · £4.82/kg£2.75Tesco Sliced Mushrooms 250G
250g · £6.60/kg£1.65Tesco Sliced Leeks 200g
200g · £6.75/kg£1.35£1.10 Clubcard (£5.50/kg)Tesco Tenderstem & Mixed Vegetables 160G
160g · £14.38/kg£2.303 for 2 ClubcardTesco Carrot Batons Snack Pack 80g
80g · £6.88/kg£0.55Tesco Cauliflower & Broccoli Florets 320g
320g · £3.59/kg£1.15Tesco Carrot, Cauliflower & Broccoli 480g
480g · £7.50/kg£3.60Tesco Diced Onion 400G
400g · £3.88/kg£1.553 for 2 ClubcardFullgreen Riced Cauliflower 200G
200g · £14.50/kg£2.90Tesco Vegetable Stir Fry 320g
320g · £7.03/kg£2.25Tesco Sliced Greens 300G
300g · £8.33/kg£2.50£2.20 Clubcard (£7.33/kg)Tesco Carrot Batons 400G
400g · £3.25/kg£1.303 for 2 ClubcardTesco Water Chestnuts & Bamboo Shoots Stir Fry 320g
320g · £7.03/kg£2.25Tesco Pepper Stir Fry 320g
320g · £7.03/kg£2.25Tesco Beansprout & Vegetable Stir Fry 570g
570g · £4.82/kg£2.75Tesco Carrot & Houmous 100g
100g · £13.00/kg£1.30Tesco Mushroom Stir Fry 320g
320g · £7.03/kg£2.25Tesco Tenderstem & Mixed Vegetable 400g
400g · £14.13/kg£5.65Tesco Peas, Sweetcorn, Broccoli and Carrot 300g
300g · £10.67/kg£3.20Tesco Mixed Vegetables 240g
240g · £11.04/kg£2.65Tesco Finest Sliced Cavolo Nero 200G
200g · £9.50/kg£1.90
Broccoli & Cauliflower
Tesco Tenderstem Broccoli Tips 120G
120g · £17.92/kg£2.15Tesco Tenderstem Broccoli Spears 330G
330g · £8.64/kg£2.85Tesco Broccoli 375G
375g · £2.53/kg£0.95£0.85 Clubcard (£2.27/kg)Tesco Organic Broccoli 335G
335g · £5.82/kg£1.95Tesco Finest Purple Sprouting Broccoli 200g
200g · £15.25/kg£3.05£2.55 Clubcard (£12.75/kg)Tesco Tenderstem Broccoli 200G
200g · £9.50/kg£1.90Tesco Organic Tenderstem Broccoli 200G
200g · £15.75/kg£3.15Tesco Organic Cauliflower Each
1pk · £2.60 each£2.60£2.20 Clubcard (£2.20 each)TESCO CAULIFLOWER FLORETS 320g
320g · £3.59/kg£1.15TESCO BROCCOLI FLORETS 320g
320g · £3.59/kg£1.15Tesco Cauliflower Each
1pk · £1.40 each£1.40Tesco Extra Large Cauliflower Each
1pk · £2.80 each£2.80
Mushrooms
Tesco Closed Cup Mushrooms 400G
400g · £3.38/kg£1.35£1.10 Clubcard (£2.75/kg)Tesco Baby Button Mushrooms 200G
200g · £7.50/kg£1.50Tesco British Baby Chestnut Mushrooms 150g
150g · £8.67/kg£1.30Tesco Large Flat Mushrooms 250G
250g · £6.60/kg£1.65Tesco Chestnut Vitamin D Mushrooms 250G
250g · £5.20/kg£1.30Tesco Family Pack Chestnut Vitamin D Mushrooms 485G
485g · £5.15/kg£2.50Tesco Finest Shiitake Mushrooms 125G
125g · £18.80/kg£2.35£1.90 Clubcard (£15.20/kg)Naturya Superfood Blend Mushroom 100g
100g · £108.50/kg£10.85Tesco Organic Chestnut Mushrooms 250 G
250g · £10.40/kg£2.60£2.15 Clubcard (£8.60/kg)Tesco Finest Portobello Vitamin D Mushrooms
150g · £14.33/kg£2.15
Carrots & Root Vegetables
Tesco Carrots 1Kg
1kg · £0.80/kg£0.80Tesco Imperator Carrot 450G
450g · £5.11/kg£2.30£1.90 Clubcard (£4.22/kg)Tesco Organic Carrots 700G
700g · £2.21/kg£1.55£1.35 Clubcard (£1.93/kg)Tesco Chantenay Carrots 400g
400g · £2.88/kg£1.15Love Beets Cooked Beetroot 250G
250g · £5.00/kg£1.25Tesco Parsnips 500G
500g · £1.70/kg£0.85Tesco Celeriac Each
1pk · £2.20 each£2.20Tesco Swede
1pk · £0.75 each£0.75Love Beets No Vinegar Beetroot Pouch 280g
280g · £6.61/kg£1.85Tesco Radish Pack 240G
240g · £2.92/kg£0.70Tesco Organic Beetroot 450g
450g · £7.00/kg£3.15
Other Vegetables
Tesco Fennel Each
1pk · £1.55 each£1.55Tesco Chayote EACH
1pk · £1.25 each£1.25Tesco Pak Choi 250G
250g · £8.40/kg£2.10Tesco Beansprouts 300G
300g · £3.33/kg£1.00Tesco Asparagus Tips 125G
125g · £22.00/kg£2.75£2.45 Clubcard (£19.60/kg)Tesco Asparagus 180G
180g · £11.67/kg£2.10Tesco Sweetheart Cabbage Each
1pk · £0.90 each£0.90Tesco White Cabbage Each
1pk · £1.10 each£1.10Tesco Red Cabbage Each
1pk · £1.10 each£1.10Tesco Savoy Cabbage Each
1pk · £0.95 each£0.95Tesco Courgettes Pre Packed 500G
500g · £3.40/kg£1.70Tesco Munchkin Pumpkin Each
1pk · £0.75 each£0.75Tesco Organic Seasonal Cabbage
1pk · £1.90 each£1.90£1.70 Clubcard (£1.70 each)Tesco Pumpkin Each
1pk · £1.20 each£1.20Tesco Giant Pumpkin Each
1pk · £4.95 each£4.95Tesco Autumnal Squash
1pk · £1.95 each£1.95Tesco Small Culinary Pumpkin Each
1pk · £1.70 each£1.70Tesco Large Pumpkin Each
1pk · £2.85 each£2.85Tesco Brussels Sprouts 500g
500g · £2.00/kg£1.00Tesco Green Beans 220G
220g · £5.68/kg£1.25Tesco Sugarsnap Peas 180g
180g · £12.22/kg£2.20Tesco Fine Beans 200G
200g · £9.50/kg£1.90Tesco Finest Extra Fine Beans 200G
200g · £11.00/kg£2.20£1.90 Clubcard (£9.50/kg)Tesco Sweetcorn Cobettes 4 Pack
4pk · £0.43 each£1.70Tesco Corn On The Cob Twinpack
2pk · £0.85 each£1.70Tesco Baby Corn 130G
130g · £10.77/kg£1.40Tesco Curly Kale 180G
180g · £5.56/kg£1.00Tesco Fresh Greens 500G
500g · £2.50/kg£1.25Tesco Celery
1pk · £1.10 each£1.10Tesco Celery Sticks 250G
250g · £4.40/kg£1.10£0.95 Clubcard (£3.80/kg)Tesco Organic Celery
1pk · £1.80 each£1.80Tesco Butternut Squash Each
1pk · £2.00 each£2.00Tesco Organic Courgettes 3 Pack
3pk · £1.03 each£3.10Tesco Okra 175G
175g · £13.71/kg£2.40Eat Desi Crispy Masala Okra 30g
30g · £53.33/kg£1.60£1.30 Clubcard (£43.33/kg)Tesco Finest Purple Mangetout 180g
180g · £15.83/kg£2.85Tesco Stringless Beans 180G
180g · £11.11/kg£2.00Tesco Firepit Sweetcorn Bites with Chipotle & Lime Melt 320g
320g · £13.28/kg£4.253 for 2 Clubcard