Skip to:ContentFooter
Deliveroo
  • Offers
    Offers
  • Save with Nectar Prices
    Save with Nectar Prices
  • Meal Deals
    Meal Deals
  • Grab and Go Snacks
    Grab and Go Snacks
  • In Store Prices
    In Store Prices
  • Autumn is here
    Autumn is here
  • Mornings Made Better
    Mornings Made Better
  • Freshers Week
    Freshers Week
  • Why Wait For Christmas?
    Why Wait For Christmas?
  • Save 25% on Selected Taste The Difference
    Save 25% on Selected Taste The Difference
  • Dine In Like You're Dining Out
    Dine In Like You're Dining Out
  • Fruit
    Fruit
  • Vegetables
    Vegetables
  • Salad & Herbs
    Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
    Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
    Cheese
  • Yoghurt
    Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
    Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
    Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
    Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
    Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
    Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
    Desserts
  • Ice Cream
    Ice Cream
  • Frozen
    Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
    Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
    Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
    Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
    Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
    Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
    Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
    Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
    Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
    Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
    Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
    Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
    Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
    Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
    Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
    Jams, Honey, Spreads
  • Baby
    Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
    Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
    Pet
  • Sexual Wellness
    Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
    Beauty & Toiletries
  • Health Care
    Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
    Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
    Tobacco & Vaping

Tomatoes & Peppers

  • Sainsbury's Flavouripe Tomatoes

    6pk · £0.18 each
    £1.10
  • Sainsbury's Taste the Difference Pomodorino Baby Plum Tomatoes

    250g · £8.40/kg
    £2.10
  • Sainsbury's Taste the Difference Majestic Vine Tomatoes

    300g · £8.50/kg
    £2.55
  • Sainsbury's Cherry Tomatoes

    330g · £3.03/kg
    £1.00
  • Sainsbury's Jubilee Large Vine Tomatoes, Taste the Difference 450g

    450g · £5.67/kg
    £2.55
  • Sainsbury's Taste the Difference Best of British Vine Tomatoes

    250g · £11.20/kg
    £2.80
  • Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g

    250g · £8.40/kg
    25% off
    £2.10£2.80
  • Sainsbury's Sweet Peppers

    3pk · £0.77 each
    £2.30

Cucumbers

  • Sainsbury's Whole Cucumber

    1pk · £1.05 each
    £1.05
  • Sainsbury's Baby Cucumbers

    200g · £6.50/kg
    £1.30

Avocados

  • Large Avocado

    1pk · £1.35 each
    £1.35
  • Sainsbury's So Organic Ripe & Ready Avocados

    2pk · £1.70 each
    £3.40
  • Sainsbury's Avocado

    2pk · £1.03 each
    £2.05

Onions & Leeks

  • Sainsbury's Spring Onions

    1pk · £0.85 each
    £0.85
  • JS Red Onions x3

    3pk · £0.47 each
    £1.40
  • Sainsbury's Brown Onions x3

    3pk · £0.40 each
    £1.20
  • Sainsbury's Taste the Difference Echalion Shallots

    400g · £3.85/kg
    25% off
    £1.54£2.05

Potatoes

  • Sainsbury's Baking Sweet Potatoes 500g

    500g · £5.00/kg
    £2.50
  • Sainsbury's British White Potatoes

    1.25kg · £1.20/kg
    £1.50
  • Sainsbury's British Baking Potatoes

    4pk · £0.21 each
    £0.85

Garlic, Ginger, Herbs, Spices

  • Sainsbury's Ginger 100g

    100g · £15.00/kg
    £1.50
  • Sainsbury's Finger Chillies 80g

    80g · £16.25/kg
    £1.30
  • Sainsbury's Mixed Chillies 80g

    80g · £8.75/kg
    £0.70
  • Sainsbury's Large Garlic

    1pk · £0.60 each
    £0.60

Prepared Vegetables

  • Sainsbury's Carrot, Broccoli & Cauliflower 240g

    240g · £5.00/kg
    £0.30 off
    £1.20£1.50
  • Sainsbury's Carrot Batons 400g

    400g · £4.00/kg
    £1.60
  • Sainsbury's Mediterranean Style Vegetables 400g

    400g · £6.88/kg
    £2.75
  • Sainsbury's Mixed Vegetable Stir Fry 325g

    300g · £7.00/kg
    £2.10
  • Sainsbury's Tender Green Medley 160g

    160g · £15.63/kg
    £2.50
  • Sainsbury's Sweet & Crunchy Stir Fry 600g

    600g · £4.17/kg
    £2.50
  • Sainsbury's Beansprouts 300g

    300g · £3.33/kg
    £1.00
  • Sainsbury's Babycorn & Sugar Snap Peas

    200g · £13.50/kg
    £2.70

Broccoli & Cauliflower

  • Sainsbury's Tenderstem Broccoli 200g

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Sainsbury's Broccoli Florets 900g

    900g · £1.78/kg
    £1.60

Mushrooms

  • Sainsbury's Baby Button White Mushrooms 200g

    200g · £6.50/kg
    £1.30
  • Sainsbury's Large Flat White Mushrooms 250g

    250g · £5.60/kg
    £1.40
  • Sainsbury's Closed Cup White Mushrooms 300g

    300g · £3.33/kg
    £1.00
  • Sainsbury's Closed Cup Chestnut Mushrooms 300g

    300g · £5.00/kg
    £1.50
  • Sainsbury's Shiitake Mushrooms, Taste the Difference

    120g · £13.17/kg
    25% off
    £1.58£2.10

Carrots & Root Vegetables

  • Sainsbury's Carrots

    500g · £1.00/kg
    £0.50
  • Sainsbury's British Sweet Spear Carrots, Taste the Difference 450g

    450g · £3.76/kg
    25% off
    £1.69£2.25
  • Sainsbury's Radish 240g

    240g · £3.33/kg
    £0.80
  • Sainsbury's Cooked Beetroot in Natural Juices 250g

    250g · £4.20/kg
    £1.05

Other Vegetables

  • Aubergine

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Sainsbury's Courgettes 500g

    500g · £4.00/kg
    £2.00
  • Sainsbury's Fine Beans 120g C

    120g · £11.25/kg
    £1.35
  • Sainsbury's Celery

    1pk · £0.85 each
    £0.85
  • Sainsbury's Curly Leaf Kale

    200g · £6.25/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Sweetheart Cabbage

    1pk · £0.95 each
    £0.95
  • Sainsbury's Pak Choi 250g

    250g · £8.40/kg
    £2.10
  • Sainsbury's British Munchkin Pumpkin

    100g · £14.50/kg
    £1.45

Offers

  • Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g

    250g · £8.40/kg
    25% off
    £2.10£2.80
  • Sainsbury's Taste the Difference Echalion Shallots

    400g · £3.85/kg
    25% off
    £1.54£2.05
  • Sainsbury's Carrot, Broccoli & Cauliflower 240g

    240g · £5.00/kg
    £0.30 off
    £1.20£1.50
  • Sainsbury's Shiitake Mushrooms, Taste the Difference

    120g · £13.17/kg
    25% off
    £1.58£2.10
  • Sainsbury's British Sweet Spear Carrots, Taste the Difference 450g

    450g · £3.76/kg
    25% off
    £1.69£2.25
  • View Salad & Herbs

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo