- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Save with My Waitrose
Save on your order. Link or sign up now.
Going the extra mile
This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.Free delivery
New users only. Min spend £10. Fees apply.
Offers (977)
My Waitrose
Waitrose Mini Watermelon Each
1pk · £4.25 each£4.25£3.40 loyalty card (£3.40 each)Waitrose British Miniature Potatoes 500g
500g · £4.90/kg£2.45£1.23 loyalty card (£2.46/kg)No. 1 Cornish Quartz Vintage Reserve Mature Cheddar Cheese Strength 7 200g
200g · £21.00/kg£4.20£3.36 loyalty card (£16.80/kg)No.1 British Free Range 12 Pork Sausages 800g
800g · £12.00/kg£9.60£7.20 loyalty card (£9.00/kg)Waitrose 2 British Lamb Leg Steaks with Herbs & Garlic 300g
300g · £48.67/kg£14.60£11.68 loyalty card (£38.93/kg)No.1 Whipped Feta Dip with Sunblush Tomatoes 180g
180g · £20.00/kg£3.60£2.88 loyalty card (£16.00/kg)Waitrose Chicken & Leek Pie 550g
550g · £10.91/kg£6.00£4.80 loyalty card (£8.73/kg)Waitrose Chicken & Gravy Pie 550g
550g · £10.91/kg£6.00£4.80 loyalty card (£8.73/kg)No.1 Outdoor Bred Pork Mini Sausage Rolls 300g
300g · £18.00/kg£5.40£4.32 loyalty card (£14.40/kg)Jason's Sourdough The Great White 450g
450g · £8.00/kg£3.60£3.06 loyalty card (£6.80/kg)No.1 Morello Cherry & Almond Tart 390g
390g · £23.08/kg£9.00£7.20 loyalty card (£18.46/kg)Pagen Gifflar Cinnamon Rolls 260g
260g · £10.77/kg£2.80£2.10 loyalty card (£8.08/kg)Waitrose Mini Cornflake Cluster Bites 200g
200g · £24.00/kg£4.80£4.08 loyalty card (£20.40/kg)Waitrose Millionaire Mini Bites 288g
288g · £16.67/kg£4.80£4.08 loyalty card (£14.17/kg)Waitrose Rocky Road Mini Bites 234g
234g · £20.51/kg£4.80£4.08 loyalty card (£17.44/kg)No.1 Iced Fruit Cake Bar 400g
500g · £13.20/kg£6.60£5.28 loyalty card (£10.56/kg)Waitrose Spinach Mornay 300g
300g · £12.00/kg£3.60£2.88 loyalty card (£9.60/kg)Waitrose Beef Bolognese with Tomatoes and Red Wine 350g
350g · £11.14/kg£3.90£3.12 loyalty card (£8.91/kg)Waitrose Carbonara with Smoked Bacon and Pancetta Sauce 350g
350g · £11.14/kg£3.90£3.12 loyalty card (£8.91/kg)Waitrose Spinach & Ricotta Ravioli 310g
310g · £14.68/kg£4.55£3.41 loyalty card (£11.00/kg)
Recently Added Products 👀
Absolut Blue Original Swedish Vodka 350ml
350ml · £40.89/L10% off£14.31£15.90Highland Spring Still Spring Water 12x500ml
6L · £0.78/L£4.70Diet Coke 24x330ml 24x330ml
7.92L · £1.27/L30% off£10.08£14.40Waitrose Free Range Pork Belly Slices 500g
500g · £15.40/kg£7.70Cornetto Classico Ice Cream Cones 6x90ml
540ml · £8.80/L£4.75TruFru Strawberries White & Milk Chocolate 200g
200g · £36.00/kg£7.20Waitrose Blueberry Muffins 4s
1pk · £2.40 each£2.40Waitrose 4 Valencia Orange Lollies 4x73ml
292ml · £11.64/L£3.40Tony's Chocolonely Everything Bar 180g
180g · £18.67/kg30% off£3.36£4.80BEAST Super Strong Drawstring Bin Bags 70L 10s
10pk · £0.48 each£4.75Ben & Jerry's Chocolate Fudge Brownie Ice Cream Tub 465ml
465ml · £14.95/L£6.95Rio Mare MSC Tuna in Olive Oil 3x80g
156g · £30.77/kg20% off£4.80£6.00Little Moons Passionfruit & Mango Mochi Ice Cream 6x32g
192g · £32.81/kg£6.30Canti Prosecco DOC Millesimato 75cl
750ml · £11.52/L20% off£8.64£10.80Coca-Cola Zero Sugar Can 24 x 330ml 24x330ml
7.92L · £1.82/L£14.40No.1 Chocolate Indulgent Cake each
1pk · £7.90 each£7.90Cruzcampo Sevilla Lager Beer Can x10 Multipack 10x440ml
4.4L · £3.07/L15% off£13.52£15.90Waitrose Oriental Lilies Each
1pk · £12.00 each£12.00DASH Water Sparkling Raspberry 500ml
500ml · £5.40/L£2.70Vita Coco Original Coconut Water 4x330ml
1.32L · £3.82/L20% off£5.04£6.30
New Lower Prices 👇
Perfectly Ripe Avocados 2s
1pk · £1.96 each15% off£1.96£2.30Waitrose Large British Blacktail Free Range Eggs 12s
1pk · £4.51 each15% off£4.51£5.30Waitrose Slower Reared Chicken Wings 475g
475g · £3.79/kg25% off£1.80£2.40Essential Sweetcorn 195g
160g · £4.19/kg30% off£0.67£0.95Waitrose Soft White Toastie Thick Sliced Bread 800g
800g · £1.25/kg20% off£1.00£1.25Essential Easy Peelers 600g
600g · £3.15/kg10% off£1.89£2.10Essential Limes 5s 5s
1pk · £1.66 each15% off£1.66£1.95Waitrose Maris Piper Potatoes 2kg
2kg · £1.13/kg15% off£2.25£2.65Essential Tortilla Chips Salted 200g
200g · £5.20/kg20% off£1.04£1.30Essential Salad Mixed 100g
100g · £14.50/kg£1.45Essential Oval Paracetamol Tablets 16s
1pk · £0.54 each40% off£0.54£0.90RestrictedWaitrose Super Soft White Medium Sliced Bread 800g
800g · £1.20/kg20% off£0.96£1.20Waitrose Sweet Kingdom Orange Mini Carrots 340g
340g · £5.38/kg15% off£1.83£2.15Essential Custard Creams 150g
150g · £2.93/kg20% off£0.44£0.55Essential Round Ibuprofen Tablets 16s
1pk · £0.54 each40% off£0.54£0.90RestrictedEssential Pure Orange Juice 1litre
1L · £1.50/L25% off£1.50£2.00Essential Malted Milk Biscuits 200g
200g · £3.00/kg25% off£0.60£0.80Waitrose 2 Egg Custard Tarts 2x86.5g
173g · £7.40/kg20% off£1.28£1.60Essential Bourbon Creams Biscuits 400g
400g · £2.88/kg£1.15Essential Sunflower Oil 1litre
1L · £1.94/L33% off£1.94£2.90
Bake of the Week ⭐
Tate & Lyle Fairtrade Icing Sugar 500g
500g · £4.20/kg£2.10Guinness Draught Stout Beer Cans 4x440ml
1.76L · £4.26/L£7.50Waitrose British Blacktail FR Medium Eggs 6s
1pk · £1.62 each15% off£1.62£1.90Waitrose Eggs British Blacktail Free Range 6s
1pk · £2.80 each£2.80Essential Salted Dairy Butter 250g
250g · £9.60/kg£2.40Essential Unsalted Dairy Butter 250g
250g · £9.60/kg£2.40Essential Free Range Double Cream 300ml
300ml · £7.67/L£2.30Duchy Organic British Free Range Medium Eggs 6s
1pk · £3.70 each£3.70British Soured Cream 150ml
150ml · £7.33/L£1.10Cooks' Ingredients Madagascan Vanilla Extract 38ml
38ml · £63.16/L£2.40Essential Free Range Single Cream Small 150ml
150ml · £8.00/L£1.20Essential Plain White Flour 1.5kg
1.5kg · £0.67/kg£1.00Cooks' Ingredients Bicarbonate of Soda 180g
180g · £10.00/kg£1.80Waitrose Belgian Dark Chocolate 72% 180g
180g · £23.33/kg£4.20Waitrose Walnut Pieces 200g
200g · £18.50/kg£3.70Bonne Maman Raspberry Conserve 370g
370g · £12.97/kg£4.80Essential Strong White Bread Flour 1.5kg
1.5kg · £1.13/kg£1.70Waitrose Fairtrade Golden Caster Sugar 1kg
1kg · £3.60/kg£3.60Nescafé Gold Blend Espresso Instant Coffee 95g
95g · £55.05/kg33% off£5.23£7.80Cooks' Ingredients Belgian Dark Chocolate 180g
180g · £23.33/kg£4.20
Pet Event 🐾
PURINA ONE Chicken Dry Cat Food 800g
800g · £8.63/kg25% off£6.90£9.20FELIX As Good As it Looks Meaty Selection in Jelly Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg10% off£5.40£6.00GOURMET Mon Petit Fish Variety Tuna, Salmon, Trout Wet Cat Food 6x50g
300g · £7.63/kg25% off£2.29£3.05Harringtons Adult Turkey Dry Food 1.7Kg
1.7kg · £4.24/kg£7.20Lily's Kitchen Chomp Away Chicken Bites Dog Treats 70g
70g · £50.43/kg25% off£3.53£4.70GOURMET Perle Ocean Delicacies in Gravy Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg25% off£5.40£7.20FELIX As Good As it Looks Senior 7+ Fish in Jelly Wet Cat Food 12x85g
1.02kg · £5.29/kg10% off£5.40£6.00HiLife 100% Natural Chicken Breast Cat Treats 30g
30g · £150.00/kg25% off£4.50£6.00BONIO Original Dog Biscuits 650g
650g · £3.60/kg35% off£2.34£3.60GOURMET Mon Petit Fish Variety Cod, Sardine, Salmon Wet Cat Food 6x50g
300g · £7.63/kg25% off£2.29£3.05Sheba Select Slices in Gravy Succulent Selection Cat Food 12x85g
1.02kg · £7.55/kg£7.70Sheba Fine Flakes Adult Cat Food Fish Selection in Jelly 12x85g
1.02kg · £7.55/kg£7.70PURINA ONE Senior 7+ Chicken Dry Cat Food 750g
750g · £9.20/kg25% off£6.90£9.20Dentalife Chicken Dental Cat Treats 140g
140g · £25.71/kg40% off£3.60£6.00Encore Cat Tin Multipack Fish Selection 12x70g
840g · £20.36/kg£17.10Forthglade Complete Grain Free Chicken Variety Pack 6x395g
2.37kg · £4.02/kg25% off£9.53£12.70Lily's Kitchen Sunday Lunch Wet Food for Dogs 400g
400g · £7.78/kg25% off£3.11£4.15Lily's Kitchen Cottage Pie Wet Food for Dogs 400g
400g · £7.78/kg25% off£3.11£4.15Sheba Fine Flakes Adult Cat Food Poultry Selection Jelly 12x85g
1.02kg · £7.55/kg£7.70PURINA ONE Senior 7+ Mini Fillets Chicken and Beef Wet Cat Food 8x85g
680g · £6.62/kg25% off£4.50£6.00
The Organic Shop 🥦
Duchy Organic Fairtrade Bananas 6s
1pk · £2.35 each£2.35Duchy Organic Blueberries 125g
125g · £25.60/kg£3.20Duchy Organic Carrots 700g
700g · £2.57/kg£1.80Duchy Organic British Free Range Eggs Large 6s
1pk · £4.20 each£4.20Duchy Organic Salad Cucumber each
1pk · £1.80 each£1.80Duchy Organic Sweet Potatoes 700g
700g · £5.14/kg£3.60Duchy Organic Houmous 200g
200g · £12.00/kg£2.40Duchy Organic 2 Scottish Salmon Fillets 265g
265g · £40.75/kg£10.80Duchy Organic Raw King Prawns 150g
150g · £44.00/kg£6.60Duchy Organic British Free Range Medium Eggs 6s
1pk · £3.70 each£3.70Duchy Organic Spinach 200g
200g · £13.25/kg£2.65Duchy Organic Chickpeas in Water 410g
246g · £6.10/kg£1.50Duchy Organic Kale 180g
180g · £13.06/kg£2.35Duchy Organic Chopped Tomatoes in Juice 400g
400g · £5.00/kg£2.00Duchy Organic 12 British Beef Meatballs 300g
300g · £20.00/kg£6.00Duchy Organic Pure Clear Honey 340g
340g · £13.24/kg£4.50Duchy Organic Baked Beans in Tomato Sauce 420g
420g · £3.10/kg£1.30Duchy Organic Broccoli 350g
350g · £5.71/kg£2.00Duchy Organic 6 British Pork Sausages 400g
400g · £16.75/kg£6.70
Back to Routine 🎒
Waitrose Seedless Easy Peelers 600g
600g · £5.33/kg£3.20Waitrose British Finely Sliced Ham 115g
115g · £34.78/kg£4.00Hovis Seed Sensations Multiseeded Sliced Bread 800g
800g · £3.00/kg£2.40Philadelphia Original Soft Cheese 165g
165g · £12.73/kg25% off£2.10£2.80Innocent Kids Strawberries, Raspberries & Apples Fruit Smoothies 4x150ml
600ml · £7.58/L£4.55Cheestrings Strings & Things Lunchbox Snack Cheese 160g
160g · £23.75/kg£3.80Innocent Kids Oranges, Mangoes & Pineapples Fruit Smoothies 4x150ml
600ml · £7.58/L£4.55Forest Feast Preda Mango 100g
100g · £47.00/kg£4.70BEAR Yo Yos Strawberry 5s
5pk · £0.47 each35% off£2.34£3.60Waitrose 4 Buttermilk Pancakes 4s
1pk · £2.35 each£2.35Nestlé KitKat 2 Finger Original 8 Bars 8x20.7g
165.6g · £18.12/kg£3.00Hovis Premium Burger Buns 4s
4pk · £0.50 each£2.00Bonne Maman 7 Madeleine Cakes with Milk Chocolate 210g
210g · £19.05/kg£4.00McCoy's The Classics Ridge Cut 6x25g
150g · £19.67/kg£2.95Activia Rhubarb Gut Health Yogurts 4x115g
460g · £7.61/kg£3.50Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Pot 57g 57g
57g · £26.32/kg3 for £3.60£1.50Kellogg's Frosties Breakfast Cereal 470g 470g
470g · £9.57/kg£4.50BEAR Gently Baked Mango 100g
100g · £37.00/kg£3.70Anchor Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g
400g · £14.00/kg£5.60McVitie's Club Orange Biscuit Bars Multipack 154g
154g · £16.23/kg£2.50
Picky Bits 😍
Waitrose MSC Cantabrian Anchovies 145g
145g · £33.10/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Sweet Potato Falafels 192g
192g · £25.00/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Greek Grilled Halkidiki Olives 150g
150g · £32.00/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Spinach Falafels 190g
190g · £25.26/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Smoky Scamorza Cheese Arancini 200g
200g · £24.00/kg3 for £10.80£4.80Waitrose Sweetcorn Fritters 150g
150g · £30.00/kg3 for £10.80£4.50
Snacks😋
Cadbury Dairy Milk Giant Buttons Chocolate Bag 100g
100g · £15.60/kg35% off£1.56£2.40Tyrrells Furrows Sea Salted Crisps 150g
150g · £16.53/kg25% off£2.48£3.30Bahlsen PiCK UP! Milk Chocolate Biscuits 5x28g
140g · £12.50/kg30% off£1.75£2.50Maltesers Chocolate More To Share Pouch 158g
158g · £31.96/kg£5.05Waitrose All Butter Cheddar Cheese Twists 125g
125g · £16.56/kg10% off£2.07£2.30Hula Hoops Original 6x24g
144g · £15.35/kg25% off£2.21£2.95Candy Kittens Wild Strawberry 140g
140g · £15.36/kg35% off£2.15£3.30Proper Chips Lentil Chips Sea Salt 85g
85g · £24.24/kg25% off£2.06£2.75Tyrrells Furrows Salt & Vinegar Crisps 150g
150g · £16.53/kg25% off£2.48£3.30Cadbury Twirl Bites Chocolate Bag 100g
100g · £15.60/kg35% off£1.56£2.40Walkers Baked Crisps Quavers Cheese Multipack Crisps 6x16g
96g · £21.88/kg30% off£2.10£3.00Hula Hoops BBQ Beef 6x24g
144g · £15.35/kg25% off£2.21£2.95Cadbury Dairy Milk Caramel Nibbles Chocolate Bag 100g
100g · £15.60/kg35% off£1.56£2.40Popchips Barbeque 85g
85g · £22.71/kg30% off£1.93£2.75Kettle Chips Sweet Chilli 130g
130g · £16.00/kg35% off£2.08£3.20Proper Chips Lentil Chips Barbecue 85g
85g · £24.24/kg25% off£2.06£2.75Candy Kittens Sour Watermelon 140g
140g · £15.36/kg35% off£2.15£3.30Maryland Cookies Chocolate Chip 200g
200g · £5.90/kg50% off£1.18£2.35Kettle Chips Sea Salt & Balsamic Vinegar 130g
130g · £16.00/kg35% off£2.08£3.20McVitie's Penguin Original Biscuit Bars Multipack 172g
172g · £10.52/kg33% off£1.81£2.70
Meal deals
Stir Fry Dine In
Pick up noodles or rice + meat or tofu + stir fry veg + sauce for just £10. Perfect for speedy midweek meals!£10.00No.1 Food Lovers' Dine In for 2 😍
Choose 1 main + 1 side + 1 starter or dessert£18.00Lunch Meal Deal 🥪
Choose 1 Main + 1 Side + 1 Drink£6.50
Bundles
Curry night is on 🥘
£0.00Curry night 😛
£0.00