Tomatoes & Peppers
Essential Mixed Peppers 3s
1pk · £2.15 each£2.15Waitrose Sweet Peppers 3s
1pk · £2.65 each£2.65Duchy Organic Romano Peppers 180g
180g · £13.33/kg£2.40Duchy Organic Peppers 2s
1pk · £2.70 each£2.70Natoora Padron Peppers 130g
1pk · £3.00 each£3.00Waitrose Sweet Mixed Baby Peppers 150g
150g · £17.67/kg£2.65Duchy Organic Large Vine Tomatoes 425g
425g · £7.29/kg£3.10No.1 Red Choice Tomatoes 300g
300g · £10.83/kg£3.25£2.93 loyalty card (£9.77/kg)Cherry Vine Tomatoes Small Pack 270g
270g · £11.30/kg£3.05Essential Tomatoes 6s
1pk · £1.25 each£1.25Essential Cherry Tomatoes 400g
400g · £3.10/kg35% off£1.24£1.90Waitrose Classic Vine Tomatoes 450g
450g · £4.04/kg35% off£1.82£2.80Waitrose Baby Plum Tomatoes 275g
275g · £7.82/kg£2.15Waitrose Cherry Vine Tomatoes 400g
400g · £10.38/kg£4.15Duchy Organic Cherry Vine Tomatoes 200g
200g · £13.50/kg£2.70Waitrose Pome Dei Moro Tomatoes 225g
225g · £10.49/kg20% off£2.36£2.95Waitrose Slicing Tomatoes 2s
1pk · £2.65 each£2.65Duchy Organic Baby Plum Tomatoes 225g
225g · £12.00/kg£2.70No.1 Pink Choice Vine Tomatoes 300g
300g · £10.83/kg£3.25Natoora Sicilian Datterini Tomatoes 200g
200g · £15.80/kg20% off£3.16£3.95No.1 Dulce Joya Vine Tomatoes 250g
250g · £14.00/kg£3.50
Cucumbers
Waitrose Loose Cucumber each
1pk · £1.35 each£1.35Essential Large Cucumber each
1pk · £1.50 each£1.50Waitrose Baby Cucumber 200g
200g · £8.00/kg£1.60
Avocados
Waitrose Perfectly Ripe Large Avocado each
1pk · £1.30 each£1.30Perfectly Ripe Avocados 2s
1pk · £1.96 each15% off£1.96£2.30Waitrose Perfectly Ripe Medium Avocado each
1pk · £1.15 each£1.15Waitrose Perfectly Ripe & Home Ripen Avocados 2s
1pk · £2.34 each10% off£2.34£2.60
Onions & Leeks
Waitrose Trimmed Leeks 400g
400g · £3.68/kg33% off£1.47£2.20Waitrose Onions 4s
1pk · £1.60 each£1.60Waitrose Red Onions 3s
1pk · £1.25 each£1.25Waitrose Large Onions 2s
1pk · £1.90 each£1.90Duchy Organic Onions 750g
750g · £2.87/kg£2.15Essential Bunched Salad Onions each
1pk · £0.81 each15% off£0.81£0.95
Potatoes
Essential British Large Potatoes 4s
1pk · £1.20 each£1.20Essential British Baby Potatoes 1kg
1kg · £1.40/kg10% off£1.40£1.55Waitrose Baby New Potatoes 750g
750g · £3.07/kg£2.30Essential British Potatoes 2.5kg
2.5kg · £0.86/kg£2.15Duchy Organic British Potatoes 1.5kg
1.5kg · £1.15/kg20% off£1.72£2.15Albert Bartlett Baking Potatoes 4s
1pk · £3.05 each£3.05Duchy Organic British Baby Potatoes 750g
750g · £2.56/kg20% off£1.92£2.40Waitrose British Miniature Potatoes 500g
500g · £4.90/kg£2.45Waitrose British Extra Large Potatoes 4s
1pk · £2.04 each15% off£2.04£2.40Waitrose Essential Red Potatoes 2kg 2Kg
2kg · £1.08/kg10% off£2.16£2.40Waitrose British Regal White Potatoes 1.5Kg
1.5kg · £1.60/kg£2.40Waitrose British Wonderfully Wonky Potatoes 3kg
3kg · £0.73/kg£2.20Root Zero Potatoes 1.5Kg
1.5kg · £1.67/kg£2.50Duchy Organic Sweet Potatoes 700g
700g · £4.11/kg20% off£2.88£3.60
Garlic, Ginger, Herbs, Spices
Cooks' Ingredients Mixed Thai Chillies 30g
30g · £60.00/kg£1.80Waitrose Padron Peppers 130g
130g · £13.54/kg20% off£1.76£2.20Cooks' Ingredients Flat Leaf Parsley 25g
25g · £36.00/kg10% off£0.90£1.00Cooks' Ingredients Basil 25g
25g · £36.00/kg10% off£0.90£1.00Cooks' Ingredients Mint 25g
25g · £36.00/kg10% off£0.90£1.00Cooks' Ingredients Dill Leaves 20g
20g · £55.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Chives 20g
20g · £55.00/kg£1.10Cooks' Ingredients Flat Leaf Parsley 100g
100g · £20.50/kg£2.05Cooks' Ingredients Mint 100g
100g · £21.00/kg£2.10Bart Parsley 8g
8g · £375.00/kg£3.00Cooks' Ingredients Medium Basil Pot Each
1pk · £2.30 each£2.30Cooks' Ingredients Flat Leaf Parsley Each
1pk · £2.30 each£2.30Cooks' Ingredients Curly Parsley Medium Pot each
1pk · £2.30 each£2.30Cooks' Ingredients Garlic Each
1pk · £0.65 each£0.65Cooks' Ingredients Garlic 3s
1pk · £0.85 each£0.85Duchy Organic Garlic 3s
1pk · £1.45 each£1.45Cooks' Ingredients Dark Black Garlic Each
1pk · £4.80 each£4.80The King's Ginger 500ml
500ml · £63.60/L£31.80Cooks' Ingredients Frozen Chopped ginger 75g
75g · £30.67/kg£2.30
Prepared Vegetables
Cook's Ingredients Sweet Potato & Butternut 350g
350g · £6.00/kg£2.10Waitrose Carrot, Broccoli & Fine Green Beans 320g
320g · £8.13/kg£2.60Waitrose Carrot, Cauliflower & Broccoli 240g
240g · £6.25/kg£1.50Waitrose Sliced Runner Beans 80g
80g · £18.13/kg3 for £3.60£1.45Waitrose Mixed Pepper Stir Fry 300g
300g · £7.83/kg£2.35Cooks' Ingredients Casserole Vegetables 560g
560g · £3.39/kg£1.90
Broccoli & Cauliflower
Waitrose Trimmed Tenderstem Broccoli 80g
80g · £18.75/kg3 for £3.60£1.50Essential Broccoli per kg
£2.90Waitrose Purple Sprouting Broccoli Spears 230g
230g · £13.04/kg£3.00Waitrose Broccoli Florets 240g
240g · £9.58/kg£2.30
Mushrooms
Waitrose Shiitake Mushrooms 150g
150g · £20.67/kg£3.10Duchy Organic British Chestnut Mushrooms 250g
250g · £12.00/kg£3.00Waitrose British Chestnut Mushrooms 450g
450g · £5.33/kg£2.40
Carrots & Root Vegetables
Duchy Organic Carrots 700g
700g · £1.93/kg25% off£1.35£1.80Essential British Carrots 1kg
1kg · £0.95/kg£0.95Duchy Organic Bunched Carrots Each
1pk · £2.40 each£2.40Waitrose Baby Beetroot 250g
250g · £4.52/kg10% off£1.13£1.25Essential Radish 200g
200g · £3.85/kg10% off£0.77£0.85Essential Parsnips 500g
500g · £2.00/kg£1.00Waitrose Swede Each
1pk · £0.80 each£0.80Duchy Organic Cooked Beetroot 250g
250g · £4.64/kg20% off£1.16£1.45Waitrose Baby Parsnips 300g
300g · £9.67/kg£2.90G's Cooked Beetroot 300g
300g · £5.00/kg£1.50Natoora Golden Beetroot 400g
1pk · £3.95 each£3.95Waitrose Fresh Beetroot Pouch 330g
330g · £6.21/kg£2.05Waitrose Baby Beetroot with Horseradish 180g
180g · £11.39/kg£2.05
Other Vegetables
Waitrose Fine Asparagus 110g
110g · £25.45/kg2 for £4.80£2.80Essential Aubergines Each
1pk · £1.25 each£1.25Waitrose Popped Garden Peas 80g
80g · £18.13/kg3 for £3.60£1.45Waitrose Trimmed Fine Green Beans 200g
200g · £9.75/kg£1.95Waitrose Extra Fine Beans 150g
150g · £10.33/kg£1.55Waitrose Fine Green Beans 300g
300g · £8.00/kg£2.40Waitrose Stringless Helda Beans 225g
225g · £10.44/kg£2.35Sushi Daily Edamame Each
1pk · £3.55 each£3.55Waitrose Trimmed Brussels Sprouts 320g
320g · £8.44/kg£2.70Essential Sweetheart Cabbage each
1pk · £1.20 each£1.20Essential Savoy Cabbage Each
1pk · £1.19 each15% off£1.19£1.40Essential Green Celery Each
1pk · £0.94 each15% off£0.94£1.10Waitrose Sweetcorn Kebabs 4s
1pk · £2.30 each£2.30Waitrose Sweetcorn 2s
1pk · £2.00 each£2.00Essential Courgettes 600g
600g · £3.83/kg£2.30Essential Kale 200g
200g · £6.00/kg£1.20Waitrose Rainbow Chard 200g
200g · £11.50/kg£2.30Waitrose Cavolo Nero 200g
200g · £9.00/kg£1.80Good4U Super Greens Super Sprouts 60g
60g · £31.67/kg£1.90Waitrose Chinese Leaf Each
1pk · £1.64 each20% off£1.64£2.05Waitrose Loose Small Pumpkin per kg
1kg · £2.65/kg£2.65Essential Butternut Squash each
1pk · £2.00 each£2.00