Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Asda Express - Greenwich South Street

Allergens and info

Matches in-store prices

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping

Offers (206)

  • 0

    Andrex Family Soft 9 Rolls

    9pk · £0.53 each

    £1.25 off

    £4.80

    £6.05

  • 0

    Pepsi Max Cherry 2 Litres

    2L · £1.40/L

    2 for £4

    £2.80

  • 0

    Pepsi Max 2 Litres

    2L · £1.40/L

    2 for £4

    £2.80

  • 0

    Pepsi 2 litres

    2L · £1.40/L

    2 for £4

    £2.80

  • 0

    Red Bull Energy Drink 8 x 250ml

    8pk · £5.08/L

    £3.39 off

    £10.16

    £13.55

  • 0

    Swizzels An Assortment of Family Favourite Sweets 650g

    650g · £6.15/kg

    £1.65 off

    £4.00

    £5.65

  • 0

    Tropicana Perfectly Pressed Orchard Apple 900ml

    900ml · £3.21/L

    £0.96 off

    £2.89

    £3.85

  • 0

    Walkers Wotsits Giants Sweet & Spicy Snacks Crisps 130g

    130g · £15.38/kg

    £1.15 off

    £2.00

    £3.15

  • 0

    J2O Orange & Passion Fruit Still 4 x 250ml

    4pk · £3.00/L

    £1.45 off

    £3.00

    £4.45

  • 0

    HARIBO Share the Happy Multipack Bag 352g

    352g · £7.10/kg

    £1.50 off

    £2.50

    £4.00

  • 0

    Walkers Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Snacks Crisps 130g

    130g · £15.38/kg

    £1.15 off

    £2.00

    £3.15

  • 0

    Tango Apple Sugar Free 2L

    2L · £1.00/L

    £0.60 off

    £2.00

    £2.60

  • 0

    Regina Blitz Household Towel

    1pk · £3.15 each

    £1.05 off

    £3.15

    £4.20

  • 0

    Cadbury Raspberry Mini Rolls Cakes x5

    5pk · £0.46 each

    £0.78 off

    £2.32

    £3.10

  • 0

    7Up Zero Sugar Pink Lemonade 2 Litres

    2L · £1.00/L

    £0.65 off

    £2.00

    £2.65

  • 0

    Tropicana Smooth Orange with No Bits 900ml

    900ml · £3.21/L

    £0.96 off

    £2.89

    £3.85

  • 0

    Warburtons Farmhouse Bread 800g

    800g · £2.00/kg

    £0.40 off

    £1.60

    £2.00

  • 0

    Starbucks Frappuccino Coffee Drink 250ml

    250ml · £7.80/L

    £0.65 off

    £1.95

    £2.60

  • 0

    HARIBO Starmix Multipack Bag 352g

    352g · £7.10/kg

    £1.30 off

    £2.50

    £3.80

  • 0

    Tango Cherry Sugar Free 2 Litres

    2L · £1.00/L

    £0.60 off

    £2.00

    £2.60

  • View all (206)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Asda Smoky BBQ Chicken Breast Slices 160g

    160g · £24.38/kg
    £3.90
  • Muller Myprotein Vanilla Flavour Pudding 200g

    200g · £12.25/kg
    £2.45
  • Asda The Bakery Brioche Rolls 280g

    8pk · £0.24 each
    £1.95
  • Warburtons Wholegrain & Rye Our Dough 400g

    400g · £5.75/kg
    £2.30
  • Shazans Beef Steaks 340g

    340g · £20.59/kg
    £7.00
  • Asda 2 Chicken Tikka Slices 300g

    300g · £7.33/kg
    £2.20
  • Asda Meal for One Beef Stew & Dumplings 400g

    400g · £10.25/kg
    2 for £6.50
    £4.10
  • ASDA 2 Flavoursome Salmon Fillets 260g

    260g · £22.50/kg
    £5.85
  • Shazans Chicken Drumsticks & Thighs 1kg

    1kg · £5.50/kg
    £5.50
  • Asda Mini Pork Pies 100g

    2pk · £0.83 each
    £1.65
  • Asda Fresh Tastes Pineapple Fingers 200g

    200g · £10.25/kg
    £2.05
  • Lurpak Butter Slightly Salted 200g

    200g · £16.25/kg
    £3.25
  • Warburtons Danish Lighter White Bread 400g

    400g · £3.88/kg
    £1.55
  • Asda Grated Mozzarella 250g

    250g · £12.60/kg
    2 for £5.45
    £3.15
  • Asda Exceptional 6 Classic Pork Sausages 400g

    400g · £9.75/kg
    £3.90
  • ASDA 10 Smoked Back Bacon Rashers 310g

    310g · £8.06/kg
    £2.50
  • Asda Grower's Selection British Strawberries 227g

    227g · £11.45/kg
    £2.60
  • Najma Original Chicken Slices 150g

    150g · £24.00/kg
    £3.60
  • Frubes Assorted Yogurt Tubes 9 x 37g (333g)

    333g · £7.96/kg
    £2.65
  • ASDA Tender 4 Pork Loin Steaks 440g

    440g · £12.27/kg
    £5.40
  • Express Cuisine Southern Fried Chicken

    230g · £17.39/kg
    £4.00
  • The Collective Great Dairy Peach & Apricot Suckies 90g

    90g · £10.56/kg
    £0.30 off
    £0.95£1.25
  • Asda Grated Mature British Cheddar 250g

    250g · £12.60/kg
    2 for £5.45
    £3.15
  • ASDA Tender Diced Chicken Breast 400g

    400g · £12.00/kg
    £4.80
  • Asda Succulent Cooked & Peeled Cold Water Prawns 150g

    150g · £26.33/kg
    £3.95
  • Asda 3 Cheese and Onion 250g

    250g · £8.80/kg
    £2.20
  • Aero Milk Chocolate Bubbly Mousse 4 x 59g (236g)

    240g · £11.25/kg
    £2.70
  • Asda 4 Slices Corned Beef 125g

    125g · £22.40/kg
    £2.80
  • Asda Crisp & Juicy Seedless Green Grapes 500g

    500g · £5.00/kg
    £2.50
  • ASDA Pizza Dough 400g

    400g · £7.75/kg
    £3.10
  • Warburtons Original Seeded Batch Bread 800g

    800g · £3.00/kg
    £2.40
  • Asda Sliced Mild British Cheddar 10 Slices 250g

    250g · £12.60/kg
    2 for £5.45
    £3.15
  • Warburtons Farmhouse Bread 800g

    800g · £2.00/kg
    £0.40 off
    £1.60£2.00
  • Asda 3 Crunchy & Fragrant Brown Onions

    3pk · £0.40 each
    £1.20
  • Biotiful Gut Health Kefir Protein Original 250g

    250g · £7.20/kg
    £0.30 off
    £1.80£2.10
  • Dairylea Cheese Slices 8 x 18.75g (150g)

    150g · £14.67/kg
    £2.20
  • Warburtons Soft White Our Dough Bread 400g

    400g · £5.75/kg
    £2.30
  • Asda Refreshing & Sweet Seedless Red Grapes 500g

    500g · £5.20/kg
    £2.60

Best Sellers 📈

View all (27)
  • Calpol Infant Sugar-Free Oral Suspension Paracetamol 2+ Months 100ml

    100ml · £44.00/L
    £4.40
    Restricted
  • Calpol SixPlus Sugar-Free Suspension Paracetamol 6+ Years 80ml

    80ml · £56.88/L
    £4.55
    Restricted
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Asda Shades So Soft 6 White Long-Lasting Rolls

    6pk · £0.88 each
    £5.25
  • Asda Zesty Lemon Washing Up Liquid 500ml

    500ml · £1.90/L
    £0.95
  • Fairy Max Power Washing Up Liquid 660ML

    660ml · £6.59/L
    £0.55 off
    £4.35£4.90
  • Domestos Extended Germ-Kill Original Bleach 750ml

    750ml · £2.13/L
    £1.60
  • Asda Grower's Selection British Strawberries 227g

    227g · £11.45/kg
    £2.60
  • Asda Refreshing & Sweet Seedless Red Grapes 500g

    500g · £5.20/kg
    £2.60
  • Asda Crisp & Juicy Seedless Green Grapes 500g

    500g · £5.00/kg
    £2.50
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • ASDA Tender Diced Chicken Breast 400g

    400g · £12.00/kg
    £4.80
  • Cadbury Crunchie Rocks Chocolate 100g

    100g · £26.50/kg
    £2.65
  • Betty Crocker Triple Chocolate Chunk Brownie Mix 415g

    415g · £9.40/kg
    £3.90
  • Asda Milk Chocolate Digestives 300g

    300g · £5.00/kg
    £1.50
  • Cadbury Fingers Milk Chocolate Biscuits 114 Gr

    114g · £24.56/kg
    £2.80
  • McVitie's 10 The Original Jaffa Cakes

    110g · £15.91/kg
    £1.75
  • Nestle Pure Life Still Spring Water 12x500ml

    6L · £0.53/L
    £3.15
  • Evian Still Natural Mineral Water 1.5L

    1.5L · £1.30/L
    £1.95
  • Coca-Cola Classic 8 x 330ml

    8pk · £2.78/L
    £7.35

Cosy Nights In🍂

View all (11)
  • Walkers Sensations Lime & Coriander Chutney Sharing Poppadoms Crisps 82.5g

    82.5g · £38.18/kg
    £3.15
  • Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Coated Sharing Peanuts 150g

    150g · £23.00/kg
    £3.45
  • That’s Nuts Walkers Smoky Bacon Coated Peanuts Grab Bag 40g

    40g · £31.25/kg
    £1.25
  • Thats Nuts Walkers Salt & Vinegar Coated Peanuts Grab Bag 40g

    40g · £31.25/kg
    £1.25
  • Walkers Bugles Southern Style BBQ Sharing Snacks Crisps 110g

    110g · £16.82/kg
    £1.85
  • Galaxy Counters Milk Chocolate Buttons Pouch Bag 112g

    112g · £21.43/kg
    £2.40
  • Galaxy Cookie Crumble Chocolate Bar 114g

    114g · £24.12/kg
    £2.75
  • Galaxy Instant Hot Chocolate 370g

    370g · £13.38/kg
    £4.95
  • Nescafe Gold Caramel Latte Coffee Sachets 8 x 17g (136g)

    119g · £24.37/kg
    £2.90
  • GU Banoffee Cheesecake 2 x 86g (172g)

    172g · £24.71/kg
    £4.25
  • GU Salted Caramel Cheesecake 2 x 82g (164g)

    164g · £28.66/kg
    £4.70

Life in the Express Lane 💚🚀

View all (11)
  • Feelin' Fresh

    1pk · £1.90 each
    £1.90
  • Fill Your Freezer

    1pk · £7.50 each
    £7.50
  • Heinz Mix & Match

    1pk · £4.65 each
    £4.65
  • Meat, Fish and Poultry

    1pk · £11.00 each
    £11.00
  • Meals in Minutes

    1pk · £6.50 each
    £6.50
  • Meal Deal

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Pasta & Sauce

    1pk · £3.00 each
    £3.00
  • Picnic Picky Bits

    1pk · £7.00 each
    £7.00
  • Premium Meal Deal

    1pk · £6.00 each
    £6.00
  • The Big Brekkie

    1pk · £10.00 each
    £10.00
  • Yogurt Bowl

    1pk · £6.00 each
    £6.00

In-Store Price Match

View all (23)
  • Asda Onion Rings 150g

    150g · £9.00/kg
    £1.35
  • Nurofen for Children Strawberry Oral Suspension 3mths to 9yrs Ibuprofen 100ml

    100ml · £50.00/L
    £5.00
    Restricted
  • Calpol SixPlus Fast Melts Paracetamol Strawberry Flavour 6+ Years 12s

    12pk · £0.52 each
    £6.25
    Restricted
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Asda Paracetamol 500mg Capsules 16 Capsules

    16pk · £0.06 each
    £0.90
    Restricted
  • Calpol Infant Oral Suspension Paracetamol For 2+ Months 100ml

    100ml · £40.50/L
    £4.05
    Restricted
  • Asda Shades So Soft 6 White Long-Lasting Rolls

    6pk · £0.88 each
    £5.25
  • Fairy Original Washing Up Liquid Green with LiftAction 320ML

    320ml · £3.91/L
    £1.25
  • Asda Original Thick Bleach 750ml

    750ml · £1.40/L
    £1.05
  • Aptamil 3 Toddler Milk 1-3 Years 200ml

    200ml · £6.00/L
    £1.20
  • Asda Grower's Selection British Strawberries 227g

    227g · £11.45/kg
    £2.60
  • Asda Fresh Tastes Mango Fingers 140g

    140g · £14.29/kg
    £2.00
  • Asda Fresh Tastes Pineapple Fingers 200g

    200g · £10.25/kg
    £2.05
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • ASDA Kind & Gentle 25 Plastic Free Skin Care Wipes

    25pk · £0.05 each
    £1.15
  • Kinder Surprise 20g

    20g · £77.50/kg
    £1.55
  • Barratt Flumps 20g

    20g · £25.00/kg
    £0.50
  • Eazy Pop Magicorn Salted Microwave Popcorn 85g

    85g · £12.94/kg
    £1.10
  • Asda Pancake Shaker 155g

    155g · £9.68/kg
    £1.50
  • Goldenfry Farmhouse Style Dumpling Mix 142g

    142g · £10.56/kg
    £1.50

Deals You'll Love 💚

View all (74)
  • Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Sharing Bag Crisps 150grams

    150g · £21.00/kg
    £3.15
  • Walkers Sensations Roasted Chicken & Thyme Sharing Crisps 150g

    150g · £21.00/kg
    £3.15
  • KP Original Salted Peanuts 250g

    250g · £15.40/kg
    £3.85
  • KP Dry Roasted Peanuts 250g

    250g · £15.40/kg
    £3.85
  • McCoy's Classic Variety Multipack Crisps 6 Pack

    150g · £19.67/kg
    £2.95
  • McCoy's Flame Grilled Steak Flavour Potato Crisps 6 x 25g

    150g · £19.67/kg
    £2.95
  • Nexium Control Heartburn & Indigestion Tablets, 7 Tablets

    7pk · £1.24 each
    £8.70
  • Anadin Extra Soluble Pain Relief Tablets 12s

    12pk · £0.42 each
    £5.00
    Restricted
  • Germolene Antiseptic Cream 55g

    55g · £68.18/kg
    £3.75
  • Voltarol Joint & Back Pain Relief Gel 2.32% 50g

    50g · £293.00/kg
    £14.65
    Restricted
  • Sudafed Blocked Nose Spray

    15ml · £433.33/L
    £6.50
    Restricted
  • Rennie Peppermint 36 Chewable Tablets

    36pk · £0.16 each
    £5.85
  • Andrex Family Soft 9 Rolls

    9pk · £0.53 each
    £1.25 off
    £4.80£6.05
  • Regina Blitz Household Towel

    1pk · £3.15 each
    £1.05 off
    £3.15£4.20
  • Dreamies Cat Treat Biscuits with Cheese 60g

    60g · £22.50/kg
    £0.45 off
    £1.35£1.80
  • Dreamies Cat Treat Biscuits with Tasty Chicken 6x200g

    200g · £17.00/kg
    £0.80 off
    £3.40£4.20
  • Whiskas Cat Food with Delicious Chicken 1+ 800g

    800g · £5.33/kg
    £1.19 off
    £4.26£5.45
  • CESAR Classic Terrine Dog Food Tray Chicken & Turkey in Loaf 150g

    150g · £9.67/kg
    £0.30 off
    £1.45£1.75
  • Sheba Fine Flakes Adult Cat Food Pouch Fish Selection in Jelly 12 x 85g

    1.02kg · £6.03/kg
    £1.25 off
    £6.15£7.40
  • Pedigree Dentastix Daily Oral Care Medium 10-25kg 5 Sticks 128g

    130g · £12.46/kg
    £0.48 off
    £1.62£2.10

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Asda Express - Greenwich South Street

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo