Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Morrisons - Southend on Sea

Allergens and info

2.40 mi

Matches in-store prices

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with More Card

    Earn points and save on your order. Link or sign up now.

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Offers (1522)

  • 0

    Pot Noodle King Chicken & Mushroom Flavour 114g

    114g · £15.35/kg

    4 for £4

    £1.75

  • 0

    Pot Noodle King Original Curry Flavour 114g

    114g · £14.91/kg

    4 for £4

    £1.70

  • 0

    King Pot Beef & Tomato 114g

    114g · £14.91/kg

    4 for £4

    £1.70

  • 0

    Walkers Wotsits Cheese 6 x 16.5g

    99g · £21.82/kg

    20% off

    £2.16

    £2.70

  • 0

    Pepsi Max Cherry 8 x 330ml

    2.64L · £1.86/L

    10% off

    £4.91

    £5.45

  • 0

    Foxs Party Rings Minis Biscuit Bag 6x21g

    126g · £11.75/kg

    20% off

    £1.48

    £1.85

  • 0

    Walkers Southern Style BBQ Bugles 110g

    110g · £13.45/kg

    20% off

    £1.48

    £1.85

  • 0

    Haribo Starmix Sweets 175g

    175g · £7.09/kg

    20% off

    £1.24

    £1.55

  • 0

    McCain Potato Smiles 454g

    454g · £5.37/kg

    20% off

    £2.44

    £3.05

  • 0

    Walkers Monster Munch Variety 12Pk 12x20g

    240g · £13.17/kg

    20% off

    £3.16

    £3.95

  • 0

    McCain French Fries Crispy 900g

    900g · £3.47/kg

    20% off

    £3.12

    £3.90

  • 0

    Skittles Fruits Pouch 136g

    136g · £5.00/kg

    50% off

    £0.68

    £1.35

  • 0

    Diet Coke 2L

    2L · £1.35/L

    10% off

    £2.70

    £3.00

  • 0

    McVities Milk Chocolate Hob Nob Biscuits 262g

    262g · £10.11/kg

    2 for £3

    £2.65

  • 0

    McVities Pink Raspberry & Cream Digestives 232g

    232g · £12.07/kg

    2 for £3

    £2.80

  • 0

    McVities Seriously Chocolate Chocolate Digestives 250g

    250g · £11.20/kg

    2 for £3

    £2.80

  • 0

    Cadbury Chocolate Flake 4 pack

    102g · £19.22/kg

    20% off

    £1.96

    £2.45

  • 0

    Lurpak Spreadable Slightly Salted Butter 250g

    250g · £10.88/kg

    20% off

    £2.72

    £3.40

  • 0

    Walkers Oven Baked Cheese & Onion Crisps 6 x 22g

    132g · £16.36/kg

    20% off

    £2.16

    £2.70

  • 0

    McVities Hobnobs Dark Choc 262g

    262g · £10.31/kg

    2 for £3

    £2.70

  • View all (1522)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Morrisons Traditional Fish Pie Ready Meal 400g

    400g · £11.25/kg
    £4.50
  • Morrisons Chicken Chow Mein 400g

    400g · £11.25/kg
    £4.50
  • Muller Bliss Creamy Mascarpone Peach & Apricot Yogurt

    440g · £8.18/kg
    £3.60
  • Bradburys Rough Cut Parmesan 200g

    £32.20
  • Morrisons Cold Smoked Salmon 200g

    200g · £39.00/kg
    £7.80
  • Morrisons Cauilflower Cheese 400g

    400g · £6.75/kg
    £2.70
  • Morrisons British 15% Beef Mince 500g

    500g · £12.00/kg
    £6.00
  • Petits Filous Fromage Frais Strawberry & Raspberry 6x47g

    282g · £8.33/kg
    £2.35
  • Kitchen Joy Sweet & Sour Chicken With Jasmine Rice 350g

    350g · £9.43/kg
    £3.30
  • Morrisons Stonebaked Pizza Cheese & Tomato 275g

    275g · £13.09/kg
    £3.60
  • Strawberries 227g

    227g · £11.01/kg
    £2.50
  • Morrisons Italian Tuna Pasta Bake Ready Meal 400G

    400g · £11.25/kg
    £4.50
  • Arla Protein Strawberry Yogurt Pouch 200g

    200g · £8.75/kg
    £1.75
  • Savers Wafer Thin Cooked Ham 400g

    400g · £5.63/kg
    £2.25
  • Courgettes 500g

    500g · £3.20/kg
    £1.60
  • Morrisons Stonebaked Pizza Pepperoni 285g

    285g · £12.63/kg
    £3.60
  • Morrisons Market St British Sirloin Steak 227g

    227g · £37.22/kg
    £8.45
  • The Best Signature Collection 4 Ultimate Pork Sausages 360g

    360g · £13.33/kg
    £4.80
  • Morrisons Mini Cheese & Tomato Pizza 111g

    111g · £6.31/kg
    £0.70
  • Morrisons Stonebaked Pizza Meat Feast 313g

    313g · £11.50/kg
    £3.60
  • Cathedral City Dairy Free Grated

    150g · £20.00/kg
    £3.00
  • British Beef Mince Steak 5% 250g

    250g · £13.40/kg
    £3.35
  • The Collective Peach & Apricot Suckies Kids Yoghurt Pouch 90g

    90g · £13.33/kg
    £1.20
  • Fridge Raiders Southern Style Chicken Bites 3 x 22.5g

    68g · £30.37/kg
    £2.05
  • Morrisons Cooked Ham 220g

    220g · £13.86/kg
    £3.05
  • Greengrocer Sweet Mixed Peppers 3pk

    3pk · £0.85 each
    £2.55
  • Morrisons Chicken Breast Fillet 1kg

    1kg · £8.25/kg
    £8.25
  • Morrisons The Best Salmon Smoked Haddock & King Prawn Fish Pie 400G

    400g · £14.25/kg
    £5.70
  • Morrisons Savers Mild White Cheddar 400g

    400g · £7.50/kg
    £3.00
  • Red Grapes 400g

    400g · £5.50/kg
    £2.20
    £1.54 loyalty card (£3.85/kg)
  • Morrisons Mature Cheddar 400g

    400g · £9.88/kg
    £3.95

More Card prices

View all (148)
  • Cadbury Dairy Milk Buttons Twisted 100g

    100g · £23.50/kg
    £2.35
    2 for £2 loyalty card
  • Morrisons The Best Tomato & Mascarpone Stir Through Pasta Sauce 190g

    190g · £11.84/kg
    £2.25
    £1.58 loyalty card (£8.32/kg)
  • Morrisons The Best Lightly Salted Crisps 125g

    125g · £10.40/kg
    £1.30
    £0.91 loyalty card (£7.28/kg)
  • Morrisons The Best Macaroni Cheese 400g

    400g · £10.50/kg
    £4.20
    £3.36 loyalty card (£8.40/kg)
  • Morrisons The Best Parma Ham 70g

    70g · £60.00/kg
    £4.20
    £2.94 loyalty card (£42.00/kg)
  • Morrisons The Best Buttermilk Pancakes 4pk

    4pk · £0.53 each
    £2.10
    £1.47 loyalty card (£0.37 each)
  • Morrisons The Best Rigatoni 500g

    500g · £5.20/kg
    £2.60
    £2.08 loyalty card (£4.16/kg)
  • Morrisons The Best Chocolate Cake 406g

    406g · £9.98/kg
    £4.05
    £2.84 loyalty card (£7.00/kg)
  • Morrisons The Best Hot Honey Chilli Sauce 310G

    310g · £7.74/kg
    £2.40
    £1.68 loyalty card (£5.42/kg)
  • Cadbury Dairy Milk Orange Giant Buttons 100g

    100g · £23.50/kg
    £2.35
    2 for £2 loyalty card
  • Morrisons The Best Sea Salt & Vinegar Crisps 125g

    125g · £12.40/kg
    £1.55
    £1.09 loyalty card (£8.72/kg)
  • Morrisons The Best White Chocolate Cookies 200g

    200g · £15.00/kg
    £3.00
    £2.10 loyalty card (£10.50/kg)
  • Veetee Heat & Eat Basmati Rice Pots 2x125g

    250g · £5.80/kg
    £1.45
    £1.16 loyalty card (£4.64/kg)
  • Morrisons Bbq Sauce 450g

    450g · £3.44/kg
    £1.55
    £1.24 loyalty card (£2.76/kg)
  • Morrisons Fat Free Greek Style Yogurt 500g

    500g · £2.40/kg
    £1.20
    £0.84 loyalty card (£1.68/kg)
  • Morrisons Roast Chicken Slices 180g

    180g · £21.11/kg
    £3.80
    £2.66 loyalty card (£14.78/kg)
  • Jammie Dodgers Biscuits 140g

    140g · £8.21/kg
    £1.15
    £0.81 loyalty card (£5.79/kg)
  • Jacobs Mini Cheddars Original 6 X 23g

    138g · £16.67/kg
    £2.30
    £1.61 loyalty card (£11.67/kg)
  • Cadbury White Giant Buttons 100g

    100g · £23.50/kg
    £2.35
    2 for £2 loyalty card
  • Fage Total 5% Fat Strained Yoghurt 450g

    450g · £8.44/kg
    £3.80
    £2.66 loyalty card (£5.91/kg)

🍫🍫 Mix and Match 🍫🍫

View all (4)
  • Cadbury Dairy Milk Buttons Twisted 100g

    100g · £23.50/kg
    £2.35
    2 for £2 loyalty card
  • Cadbury Dairy Milk Orange Giant Buttons 100g

    100g · £23.50/kg
    £2.35
    2 for £2 loyalty card
  • Cadbury White Giant Buttons 100g

    100g · £23.50/kg
    £2.35
    2 for £2 loyalty card
  • Cadbury Dairy Milk Giant Buttons 100g

    100g · £24.00/kg
    £2.40
    2 for £2 loyalty card

🌟 The Best 🌟

View all (76)
  • Morrisons The Best Trentino Pinot Grigio 187ml

    187ml · £19.79/L
    £3.70
  • Morrisons The Best Mini Victoria Sponge Cakes

    £3.05
  • Morrisons The Best English Breakfast 100 Tea Bags 250g

    250g · £13.20/kg
    £3.30
  • Morrisons The Best Sliced Wiltshire Ham 120g

    120g · £32.50/kg
    £3.90
  • Morrisons The Best Mini Meringue Shells 12 pack

    12pk · £0.20 each
    £2.40
  • Morrisons The Best Limited Edition Olive Oil 500ml

    500ml · £15.12/L
    10% off
    £7.56£8.40
  • Morrisons The Best Gluten Free 6 Lincolnshire Thick Sausages 400g

    400g · £8.38/kg
    £3.35
  • Morrisons The Best Caramelised Balsamic Onion Chutney 205g

    205g · £10.24/kg
    £2.10
  • Morrisons The Best Alsace Gewurztraminer 75Cl

    750ml · £19.20/L
    £14.40
  • Morrisons The Best Meringue Nests 8 pack

    8pk · £0.30 each
    £2.40
  • Morrisons The Best Beef Gravy Granules 200g

    200g · £11.50/kg
    £2.30
  • Morrisons The Best Scotch Beef Quarter Pounder 454g

    454g · £11.41/kg
    10% off
    £5.18£5.75
  • Morrisons The Best Jalapeno Chilli Jam Chutney 230g

    215g · £9.77/kg
    £2.10
  • Morrisons The Best Hampshire Breed Sliced Whole Ham 120g

    120g · £32.50/kg
    £3.90
  • Morrisons The Best Balsamic Vinegar Of Modena 250ml

    250ml · £29.16/L
    10% off
    £7.29£8.10
  • Morrisons The Best Picpoul De Pinet 75cl

    750ml · £16.80/L
    £12.60
  • Morrisons The Best English Sparkling Wine 75cl

    750ml · £35.20/L
    £26.40
  • Morrisons The Best Roast Garlic & Herb Flatbread 225g

    225g · £18.67/kg
    £4.20
  • Morrisons The Best Sea Salt & Black Pepper Crisps 125g

    125g · £12.00/kg
    3 for £3
    £1.50
  • Morrisons The Best Cinco Lanzas 16 Months

    200g · £20.25/kg
    10% off
    £4.05£4.50

In Store Prices 🏷️🏷️

View all (57)
  • Branston Chilli Piccalilli 360g

    360g · £6.94/kg
    £2.50
  • Head & Shoulders Core Itchy 2 In 1 330ml

    330ml · £15.15/L
    £5.00
  • Herbal Essences Chamomile Core Hair Conditioner 250ml

    250ml · £24.00/L
    £6.00
  • Cherry Blossom Shoe Polish Dark Tan 40g

    40g · £50.00/kg
    £2.00
  • Whitstable Bay Pale Ale 500ml

    500ml · £5.10/L
    £2.55
  • Bulldog Skincare For Men Original Beard Oil 30ml

    30ml · £183.33/L
    £5.50
  • Aussie Colour Mate Conditioner 200ml

    200ml · £22.50/L
    £4.50
  • Nice N Easy Medium Honey Blonde 8G

    8g · £1,000.00/kg
    £8.00
  • Nice N Easy Dark Blonde 7

    £8.00
  • Morrisons LED GLS A60 40W 470LM 4.2W ES

    2pk · £2.00 each
    £4.00
  • LOreal Hyaluron Expert Night 50ml

    50ml · £100.00/L
    £5.00
  • Vitabiotics Wellman 30 pack

    30pk · £0.21 each
    £6.30
  • Herbal Essences Chamomile Shampoo 350ml

    350ml · £17.14/L
    £6.00
  • Mackays Rhubarb & Ginger Preserve 340g

    340g · £6.76/kg
    £2.30
  • Cantine Di Ora Barolo Docg 75cl

    750ml · £28.00/L
    £21.00
  • Sanex Spray Dermo Sensitive 200ml

    200ml · £15.00/L
    £3.00
  • Sharwoods Thai Green Curry Sauce 415g

    415g · £6.39/kg
    £2.65
  • VO5 Extreme Style Matt Fibre 75ml

    75ml · £66.67/L
    £5.00
  • Barossa Ink Shiraz 75cl

    750ml · £16.00/L
    £12.00
  • Morrisons Soft Figs

    200g · £9.90/kg
    10% off
    £1.98£2.20

Student Deals 📚

View all (22)
  • Morrisons Wholegrain Rice 250g

    250g · £2.60/kg
    £0.65
  • Morrisons Chocolate Sponge Puddings 2pk 210g

    210g · £14.76/kg
    £3.10
  • Morrisons Milk Chocolate Rice Cakes 100g

    100g · £19.50/kg
    £1.95
  • Morrisons Party Fairy Cakes 12pk

    12pk · £0.25 each
    £3.00
  • Morrisons Golden Vegetable Rice 250g

    250g · £4.20/kg
    £1.05
  • Morrisons Cheese & Tomato Pasta Pot

    300g · £6.83/kg
    £2.05
  • Indo Mie Instant Noodles mi Goreng 80g

    80g · £14.38/kg
    £1.15
  • Morrisons Family Toothbrushes Medium 4 pack

    4pk · £0.50 each
    £2.00
  • Regina Blitz Household Towel 2 Rolls

    2pk · £2.88 each
    £5.75
  • Morrisons Non Bio Laundry Pods 21pk

    21pk · £0.15 each
    £3.15
  • Morrisons Bath Sponge 2pk

    2pk · £0.80 each
    £1.60
  • Morrisons Bbq Saucers 70g

    70g · £17.86/kg
    £1.25
  • Batchelors Pasta N Sauce Cheese & Broccoli 99g

    99g · £15.15/kg
    £1.50
  • Morrisons Macaroni Cheese 400g

    400g · £6.13/kg
    £2.45
  • Morrisons Cotton Laundry Cleanser 1.5 litre

    1.5L · £3.27/L
    £4.90
  • Morrisons Scouring Sponges 8 pack

    8pk · £0.18 each
    £1.45
  • KTC Chopped Tomatoes 400g

    400g · £2.13/kg
    £0.85
  • Skyn Elite Condoms 10s

    10pk · £1.28 each
    £12.80
  • Dr Oetker Natural Vanilla Extract 35ml

    35ml · £57.14/L
    £2.00
  • Morrisons Cream of Tomato Soup 400g

    400g · £2.13/kg
    £0.85

McVities

View all (10)
  • McVities Milk Chocolate Hob Nob Biscuits 262g

    262g · £10.11/kg
    2 for £3
    £2.65
  • McVities White Chocolate Digestives 232g

    232g · £10.47/kg
    10% off
    £2.43£2.70
  • McVities Pink Raspberry & Cream Digestives 232g

    232g · £12.07/kg
    2 for £3
    £2.80
  • McVities Seriously Chocolate Chocolate Digestives 250g

    250g · £11.20/kg
    2 for £3
    £2.80
  • McVities Hobnobs Dark Choc 262g

    262g · £10.31/kg
    2 for £3
    £2.70
  • McVities Ginger Nuts Biscuits 250g

    250g · £6.84/kg
    10% off
    £1.71£1.90
  • McVities Digestives Milk Chocolate Biscuits 266g

    266g · £9.14/kg
    10% off
    £2.43£2.70
  • McVities Hob Nobs Original 255g

    255g · £7.45/kg
    2 for £3
    £1.90
  • McVities White Hobnobs Biscuits 232g

    232g · £11.64/kg
    2 for £3
    £2.70
  • McVities Jaffa Digestives 250g

    250g · £11.00/kg
    2 for £3
    £2.75

Back To Routine

View all (51)
  • Morrisons Sweet Chilli Chicken Slices 160g

    160g · £22.50/kg
    £3.60
  • Pineapple 300g

    300g · £8.50/kg
    £2.55
  • Cleaning Cloths 5 pack

    5pk · £0.20 each
    £1.00
  • New York Bakery Co Plain Bagels 5 pack

    5pk · £0.39 each
    £1.95
  • Morrisons Pink Lady Apples Tray 4 pack

    4pk · £0.64 each
    £2.55
  • Morrisons The Best Whipped Feta Dip With Mint Oil 160g

    160g · £20.63/kg
    £3.30
  • Morrisons Fat Free Greek Style Yogurt 500g

    500g · £2.40/kg
    £1.20
    £0.84 loyalty card (£1.68/kg)
  • Morrisons From Our Deli Yorkshire Ham 125g

    125g · £24.40/kg
    £3.05
  • Gingerbread Person

    £1.50
  • Walkers Monster Munch Pickled Onion Crisps 6 x 20g

    120g · £22.50/kg
    £2.70
  • Morrisons Finger Rolls

    6pk · £0.20 each
    £1.20
  • Fage Total 5% Fat Strained Yoghurt 450g

    450g · £8.44/kg
    £3.80
    £2.66 loyalty card (£5.91/kg)
  • Morrisons The Best Lightly Salted Crisps 125g

    125g · £10.40/kg
    £1.30
    £0.91 loyalty card (£7.28/kg)
  • Morrisons Savers Raspberry Mini Rolls

    6pk · £0.15 each
    £0.90
  • Morrisons Roast Chicken Slices 180g

    180g · £21.11/kg
    £3.80
    £2.66 loyalty card (£14.78/kg)
  • Morrisons Croissants 6 pack

    6pk · £0.37 each
    £2.20
  • Morrisons Wafer Thin Honey Cured Ham 170g

    170g · £10.29/kg
    £1.75
  • Walkers Wotsits Giants Cheese Crisps Snacks 130g

    130g · £23.46/kg
    £3.05
  • Morrisons British Thinly Sliced Honey Roast Ham 120g

    120g · £20.42/kg
    £2.45
  • Morrisons British Thinly Sliced Cooked Ham 120g

    120g · £20.00/kg
    £2.40

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Morrisons - Southend on Sea

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo