Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Rayleigh Rd

Allergens and info

Delivery unavailable to your location

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    £6.00
    Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    £3.50
    Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    £7.00
    Clubcard
  • Tesco Raspberries 150G (C)

    150g · £17.00/kg
    £2.55
    £2.00 Clubcard (£13.33/kg)
  • Tesco Gala Apple Minimum 5 Pack (C)

    6pk · £0.35 each
    £2.10
    £1.85 Clubcard (£0.31 each)
  • Tesco Edamame Beans 150G

    150g · £13.00/kg
    £1.95
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco British Mature Grated Cheddar Cheese 250 G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Carrot Cauliflower And Brocc 300G

    300g · £6.67/kg
    £2.00
    3 for 2 Clubcard
  • Mini Babybel Original Cheese Snacks 6 x 20g

    6pk · £160.00/kg
    £3.20
    £2.25 Clubcard (£112.50/kg)
  • Activia Strawberry Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    460g · £8.04/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£4.35/kg)
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Tesco Lemon and Garlic King Prawn 90g

    90g · £47.22/kg
    £4.25
    £2.50 Clubcard (£27.78/kg)
  • Tesco Roast Chicken Slices 180g

    180g · £25.56/kg
    £4.60
    £4.20 Clubcard (£23.33/kg)
  • Warburtons Crumpets 6 Pack

    6pk · £0.17 each
    £1.00
    £0.90 Clubcard (£0.15 each)
  • Patak's Indian Flame Baked Peshwari Naan Breads 2 Pack

    2pk · £1.28 each
    £2.55
    £2.05 Clubcard (£1.03 each)
  • Mr Kipling Signature Collection 2 All Butter Mince Pies Cakes

    2pk · £1.25 each
    £2.50
    £1.25 Clubcard (£0.63 each)
  • Tesco Crispy Slices 350G (C)

    350g · £7.57/kg
    £2.65
    3 for 2 Clubcard
  • Pizza Express Garlic Dough Balls 95 G

    95g · £31.58/kg
    £3.00
    £1.25 Clubcard (£13.16/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco British Diced Chicken Breast 400G

    400g · £12.88/kg
    £5.15
  • Ginsters Original Cornish Pasty 227G

    227g · £13.00/kg
    £2.95
  • Tesco Chicken Tikka Masala With Pilau Rice 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Strawberries 227G (C)

    £2.60
  • Tesco Finest 6 Cumberland Sausage 400G

    400g · £9.38/kg
    £3.75
  • Cully & Sully Chicken & Vegetable Soup 400G

    400g · £7.00/kg
    £2.80
  • Tesco Roast Chicken Slices 180g

    180g · £25.56/kg
    £4.60
    £4.20 Clubcard (£23.33/kg)
  • Tesco Red Leicester Cheese 220G

    220g · £13.41/kg
    £2.95
  • Tesco Finest Green Grapes Seedless 500g (C)

    500g · £7.10/kg
    £3.55
  • Lasagne Al Forno 700g

    700g · £11.93/kg
    £8.35
  • Tesco 2 Sweet Chill Hot Smoked Salmon Fillets 180G

    180g · £39.72/kg
    £7.15
  • Tesco Lemon and Garlic King Prawn 90g

    90g · £47.22/kg
    £4.25
    £2.50 Clubcard (£27.78/kg)
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Cheestrings Original Cheese Snacks 4 Pack 80G

    4pk · £112.50/kg
    £2.25
  • Tesco Chocolate Filled Crepes 6 pack

    192g · £13.28/kg
    £2.55
  • Hovis Farmhouse Batch 400g

    400g · £3.75/kg
    £1.50
  • Tesco Ripe & Ready Avocados Twin Pack

    2pk · £0.90 each
    £1.80
  • Tesco Tenderstem Broccoli 200G

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Tesco Free Range Eggs Medium 6 Pack

    6pk · £0.33 each
    £2.00
  • Bonne Maman Creme Caramel Dessert 4 x 100g

    4pk · £41.50/kg
    £4.15
  • Tesco Large Free Range Eggs 6 Pack

    6pk · £0.41 each
    £2.45
  • Tesco Raspberries 150G (C)

    150g · £17.00/kg
    £2.55
    £2.00 Clubcard (£13.33/kg)
  • Tesco 2 Garlic and Herb Chicken Kievs 270g (C)

    270g · £14.44/kg
    £3.90
  • Tesco 0% Fat Greek Style Yogurt 500G

    500g · £2.60/kg
    £1.30
  • Warburtons Danish Lighter Small White Sliced Bread 400g

    400g · £4.13/kg
    £1.65
  • Tesco Carrot Cauliflower And Brocc 300G

    300g · £6.67/kg
    £2.00
    3 for 2 Clubcard
  • Patak's Indian Flame Baked Peshwari Naan Breads 2 Pack

    2pk · £1.28 each
    £2.55
    £2.05 Clubcard (£1.03 each)
  • Activia Strawberry Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    460g · £8.04/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£4.35/kg)
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    £7.00
    Clubcard
  • Tesco British Mature Grated Cheddar Cheese 250 G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Finest Dine In Golden-baked Potato Dauphinoise 400g

    400g · £9.38/kg
    £3.75
  • Mini Babybel Original Cheese Snacks 6 x 20g

    6pk · £160.00/kg
    £3.20
    £2.25 Clubcard (£112.50/kg)
  • Tesco Gala Apple Minimum 5 Pack (C)

    6pk · £0.35 each
    £2.10
    £1.85 Clubcard (£0.31 each)
  • Tesco Blueberries 150G

    150g · £14.67/kg
    £2.20
  • Tesco Asparagus Tips 125G

    125g · £22.00/kg
    £2.75
  • Tesco Crispy Slices 350G (C)

    350g · £7.57/kg
    £2.65
    3 for 2 Clubcard
  • The Gym Kitchen Chicken & Chorizo Meatballs 160g

    160g · £28.75/kg
    £4.60
  • Pizza Express Garlic Dough Balls 95 G

    95g · £31.58/kg
    £3.00
    £1.25 Clubcard (£13.16/kg)
  • Tesco Finest Bistro Inspired Chicken & Bacon Caesar Wrap

    1pk · £4.35 each
    £4.35
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    £6.00
    Clubcard
  • Tesco Wholemeal Tortilla Wraps 8 pack

    8pk · £0.20 each
    £1.60
  • Tesco Carrot 500G (C)

    500g · £1.20/kg
    £0.60
  • Hovis Soft White Medium Sliced Bread 800g

    800g · £1.75/kg
    £1.40
  • Tesco Edamame Beans 150G

    150g · £13.00/kg
    £1.95
    3 for 2 Clubcard
  • Warburtons Crumpets 6 Pack

    6pk · £0.17 each
    £1.00
    £0.90 Clubcard (£0.15 each)
  • Tesco Greek Style Yogurt 500G

    500g · £2.60/kg
    £1.30
  • Tesco Chicken Breast Fillets 350g

    350g · £9.43/kg
    £3.30
  • Richmond Thick Pork Sausages 8 Pack 410g

    410g · £7.32/kg
    £3.00
  • Tesco Finest Finely Sliced Wiltshire Cured Ham 120g

    120g · £37.50/kg
    £4.50
  • Tesco Wafer Thin Honey Roast Ham Slices 125g

    125g · £12.80/kg
    £1.60
  • Nestle Milkybar Dessert 2X65g

    2pk · £36.15/kg
    £2.35
    £1.30 Clubcard (£20.00/kg)
  • Tesco BBQ Roast Chicken Slices 160g

    160g · £24.69/kg
    £3.95
  • Warburtons Original Farmhouse 800g

    800g · £2.38/kg
    £1.90
  • Warburtons Crumpet Thins 8 pack

    8pk · £0.21 each
    £1.70
  • Tesco Smoked Back Bacon Rashers 300G

    300g · £5.50/kg
    £1.65

Meal deals

View all (5)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Rayleigh Rd

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo