Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Extra - Rainham

Allergens and info

6.20 mi

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Going the extra mile

    This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • Tesco Finest Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
    £1.75 Clubcard (£2.92/kg)
  • Tesco Lemons 4 Pack

    4pk · £0.49 each
    £1.95
    £1.70 Clubcard (£0.43 each)
  • Tesco Red Seedless Grapes 500G

    £2.40
    £2.15 Clubcard
  • Tesco Honeydew Melon

    1pk · £1.95 each
    £1.95
    £1.75 Clubcard (£1.75 each)
  • Tesco Brown Onions 1Kg

    1kg · £1.10/kg
    £1.10
    £0.95 Clubcard (£0.95/kg)
  • Happy Egg Co. Free Range Eggs 10 Mixed Weight

    10pk · £0.48 each
    £4.80
    £3.25 Clubcard (£0.33 each)
  • Better Nature Tempeh - Smoky 220g

    220g · £17.73/kg
    £3.90
    £3.10 Clubcard (£14.09/kg)
  • Jus-Rol S/CRUST PASTRY R/ROLLED SHEET 320g

    320g · £7.97/kg
    £2.55
    £2.15 Clubcard (£6.72/kg)
  • Tesco Grated Mozzarella 250G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Président French Brie Cheese 200g

    200g · £19.75/kg
    £3.95
    £3.00 Clubcard (£15.00/kg)
  • Muller Corner Flipz Yogurt 124g

    124g · £8.87/kg
    £1.10
    £0.65 Clubcard (£5.24/kg)
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Tesco Southern Fried Chicken Steaks 4 Pack 505g

    505g · £10.40/kg
    £5.25
    £4.65 Clubcard (£9.21/kg)
  • Hovis Authentic Granary Thick Bread 800g

    800g · £3.25/kg
    £2.60
    £2.05 Clubcard (£2.56/kg)
  • Jason's Recipe No 01 The Great White Straight Up Sourdough Loaf 450g

    450g · £6.33/kg
    £2.85
    £2.55 Clubcard (£5.67/kg)
  • Hershey's Cookies 'n' Creme Filled Crepes 6 Pack 192g

    192g · £14.06/kg
    £2.70
    £2.10 Clubcard (£10.94/kg)
  • Tesco Finest Wild Garlic Crispy Chicken Kievs 386g

    386g · £19.95/kg
    £7.70
    £7.50 Clubcard (£19.43/kg)
  • New York Bakery 5 Sourdough Bagels

    5pk · £0.49 each
    £2.45
    £1.60 Clubcard (£0.32 each)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Thin Cut Beef Steaks 395G

    395g · £15.57/kg
    £6.15
  • Tesco British Chicken Thigh Fillets 1Kg

    1kg · £8.10/kg
    £8.10
  • Fage Total 5% Fat Greek Recipe Yogurt 950G

    950g · £7.16/kg
    £6.80
  • Tesco British Chicken Breast Fillets 1KG

    1kg · £8.00/kg
    £8.00
  • Shazans Skinless Chicken Thighs 1Kg

    1kg · £6.00/kg
    £6.00
  • Tesco Grated Parmigiano Reggiano 100G

    100g · £35.50/kg
    £3.55
  • Tesco All Rounder Potatoes 2Kg

    2kg · £0.93/kg
    £1.85
  • Tesco Finest* 12 Pork Sage And Onion Stuffing Balls 350G

    350g · £11.71/kg
    £4.10
  • Tesco Triple Chocolate Trifle 500G

    500g · £9.10/kg
    £4.55
  • Président French Brie Cheese 200g

    200g · £19.75/kg
    £3.95
    £3.00 Clubcard (£15.00/kg)
  • Tesco Finest Coffee & Amaretto Tiramisu 2x85g

    2pk · £48.24/kg
    £4.10
  • Tesco British Barn Eggs 10 Pack

    10pk · £0.23 each
    £2.30
  • Cathedral City Mature Cheddar Cheese 350 G

    350g · £13.43/kg
    £4.70
  • Primula Cheese & Ham Tube 140G

    140g · £18.57/kg
    £2.60
  • Hovis Authentic Granary Thick Bread 800g

    800g · £3.25/kg
    £2.60
    £2.05 Clubcard (£2.56/kg)
  • Jason's Recipe No 01 The Great White Straight Up Sourdough Loaf 450g

    450g · £6.33/kg
    £2.85
    £2.55 Clubcard (£5.67/kg)
  • Tesco British Wafer Thin Roast Chicken Slices 120g

    120g · £20.00/kg
    £2.40
  • Charlie Bigham's Lasagne 690G

    690g · £17.03/kg
    £11.75
  • Shazans Chicken Thigh Fillet 600G

    600g · £9.08/kg
    £5.45
  • Tesco Southern Fried Chicken Steaks 4 Pack 505g

    505g · £10.40/kg
    £5.25
    £4.65 Clubcard (£9.21/kg)
  • Happy Egg Co. Free Range Eggs 10 Mixed Weight

    10pk · £0.48 each
    £4.80
    £3.25 Clubcard (£0.33 each)
  • Tesco Grated Mozzarella 250G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Honeydew Melon

    1pk · £1.95 each
    £1.95
    £1.75 Clubcard (£1.75 each)
  • Tesco Brown Onions 1Kg

    1kg · £1.10/kg
    £1.10
    £0.95 Clubcard (£0.95/kg)
  • Tesco Soft Cheese Plain Full Fat 200G

    200g · £9.00/kg
    £1.80
  • Tesco Finest Blueberries 150G

    150g · £24.00/kg
    £3.60
  • Tesco Fresh Egg Pasta Tortelloni - Ham & Cheese 300g

    300g · £9.00/kg
    £2.70
  • Tesco Finest Senga Strawberry & Heritage Raspberry 150g

    150g · £13.33/kg
    £2.00
  • St Pierre 4 Soft Pretzel Sandwich Rolls

    4pk · £0.89 each
    £3.55
  • Tesco Perfectly Ripe Avocados Twin Pack

    2pk · £0.90 each
    £1.80
  • Tesco Kiwi, Melon & Strawberries 250G

    250g · £12.40/kg
    £3.10
  • Tesco Chocolate Choux Buns 2 Pack

    2pk · £1.10 each
    £2.20
    £1.80 Clubcard (£0.90 each)
  • Tesco Okra 175G

    175g · £13.71/kg
    £2.40
  • Tesco Finest Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
    £1.75 Clubcard (£2.92/kg)
  • Tesco Butter Brioche Rolls 8 Pack

    8pk · £0.24 each
    £1.95
  • Stockwell & Co. Lard 250G

    250g · £2.40/kg
    £0.60
  • Tesco Lemons 4 Pack

    4pk · £0.49 each
    £1.95
    £1.70 Clubcard (£0.43 each)
  • Rosedene Farms Strawberries 227G

    227g · £8.81/kg
    £2.00
  • Cotton Candy Seedless Grapes 400g

    400g · £7.75/kg
    £3.10
  • Tesco finest Free Range 12 Golden Yolk Eggs

    12pk · £0.45 each
    £5.45
  • Tesco Red Seedless Grapes 500G

    £2.40
    £2.15 Clubcard
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Tesco 4 Belgian Chocolate Eclairs

    4pk · £0.55 each
    £2.20
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Tesco British Chicken Breast Fillets 650G

    650g · £7.92/kg
    £5.15
  • Tesco Ripe Bananas 5 Pack

    5pk · £0.18 each
    £0.90
  • Muller Corner Flipz Yogurt 124g

    124g · £8.87/kg
    £1.10
    £0.65 Clubcard (£5.24/kg)
  • Tesco Liver Sausage Slices 8 Pack 100g

    100g · £21.00/kg
    £2.10

Meal deals

  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Extra - Rainham

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo