Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Extra - Rainham

Allergens and info

6.10 mi

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Going the extra mile

    This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • Old Spice Sport Power Glacier Water Perfume Anti-Perspirant Spray 150ml

    £4.70
    £3.05 Clubcard
  • Tesco Gala Apples

    5pk · £0.42 each
    £2.10
    £1.55 Clubcard (£0.31 each)
  • Tesco British Medium Cheddar 10 Slices, 250 G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • Muller Corner Red Fruits & Blackberry Yogurts 6 X 136G

    6pk · £40.44/kg
    £5.50
    £4.05 Clubcard (£29.78/kg)
  • Actimel Multifruit Immune Support Yogurt Drink Family Pack 14x100g

    1kg · £6.65/kg
    £6.65
    £3.75 Clubcard (£3.75/kg)
  • Original Source Mint Shower Gel 250M

    £2.25
    £1.60 Clubcard
  • Lindt Lindor Strawberries & Cream Chocolate Truffles Box 200g

    200g · £43.00/kg
    £8.60
    £6.60 Clubcard (£33.00/kg)
  • Maoam Maomixx 350G

    350g · £11.14/kg
    £3.90
    £2.35 Clubcard (£6.71/kg)
  • Lynx Blue Lavender 72h Fine Fragrance Deodorant Bodyspray for Men 150ml

    £8.25
    £4.55 Clubcard
  • Tesco Smoked Gammon Joint 750g

    750g · £9.07/kg
    £6.80
    £5.85 Clubcard (£7.80/kg)
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Tesco Boneless Salmon Fillets 4 Pack 520g

    520g · £23.56/kg
    £12.25
    £10.85 Clubcard (£20.87/kg)
  • Warburtons Farmhouse Seeded Blend of 8 Seeds 800g

    800g · £3.38/kg
    £2.70
    £1.95 Clubcard (£2.44/kg)
  • Cofresh Tandoori Garlic Naan 4 Pieces 340G

    340g · £10.00/kg
    £3.40
    £2.65 Clubcard (£7.79/kg)
  • Old El Paso Large Super Soft Flour Tortillas Wraps 6 Pack 350G

    350g · £7.86/kg
    £2.75
    £2.40 Clubcard (£6.86/kg)
  • Mr Kipling Cherry Bakewell Cake Tarts 6 Pack

    6pk · £0.73 each
    £4.35
    £2.60 Clubcard (£0.43 each)
  • PURINA ONE High Protein Chicken Adult Cat Food 650g

    650g · £11.15/kg
    £7.25
    £6.30 Clubcard (£9.69/kg)
  • Air Wick Reed Diffuser Berries & Peach Blossom Air Freshener 42ml

    £10.50
    £5.60 Clubcard
  • Pizza Express Dough Balls 200G

    200g · £24.00/kg
    £4.80
    £2.25 Clubcard (£11.25/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Herta Original Frankfurter Classics 4S 140G

    140g · £17.14/kg
    £2.40
  • Tesco 4 Roast Cooked Chicken Breast Fillets 485G

    485g · £17.53/kg
    £8.50
  • Muller Corner Red Fruits & Blackberry Yogurts 6 X 136G

    6pk · £40.44/kg
    £5.50
    £4.05 Clubcard (£29.78/kg)
  • Tesco Chicken Mince 5% Fat 500G

    500g · £6.10/kg
    £3.05
  • Tesco Iceberg Lettuce Each

    1pk · £0.95 each
    £0.95
  • Tesco Cabbage And Leek

    300g · £7.50/kg
    £2.25
  • Tesco Medium Free Range Eggs 12 Pack

    12pk · £0.27 each
    £3.25
  • Tesco Finest Sticky Toffee Pudding 400g

    400g · £16.13/kg
    £6.45
  • Tesco Diced Beef 400G

    400g · £14.38/kg
    £5.75
  • Tesco Medium Cheddar 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • Fage Total 0%Fat Greek Recipe Yogurt 450G

    450g · £9.56/kg
    £4.30
  • Tesco British Medium Cheddar 10 Slices, 250 G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Finest Green Grapes Seedless 500G

    500g · £7.10/kg
    £3.55
  • Petits Filous Strawberry Raspberry & Apricot Kids Yoghurt Pots Multipack 18x47g

    6pk · £87.23/kg
    £4.10
  • Old El Paso Large Super Soft Flour Tortillas Wraps 6 Pack 350G

    350g · £7.86/kg
    £2.75
    £2.40 Clubcard (£6.86/kg)
  • Tesco Sweet Potatoes 1Kg

    1kg · £1.40/kg
    £1.40
  • Cofresh Tandoori Garlic Naan 4 Pieces 340G

    340g · £10.00/kg
    £3.40
    £2.65 Clubcard (£7.79/kg)
  • itsu 6 spicy chicken soup dumplings 168g

    168g · £21.13/kg
    £3.55
  • Actimel Multifruit Immune Support Yogurt Drink Family Pack 14x100g

    1kg · £6.65/kg
    £6.65
    £3.75 Clubcard (£3.75/kg)
  • Pizza Express Dough Balls 200G

    200g · £24.00/kg
    £4.80
    £2.25 Clubcard (£11.25/kg)
  • Tesco British Corned Beef 110g

    110g · £22.27/kg
    £2.45
  • Mr Kipling Cherry Bakewell Cake Tarts 6 Pack

    6pk · £0.73 each
    £4.35
    £2.60 Clubcard (£0.43 each)
  • Tesco Finest Slow Cooked Beef Ragu Ravioli 250G

    250g · £16.60/kg
    £4.15
  • Tesco Roast In The Bag Rotisserie Style Whole Chicken 1.5Kg

    1kg · £9.90/kg
    £9.90
  • Tesco Greek Style Natural Yogurt 1Kg

    1kg · £2.05/kg
    £2.05
  • Tesco Finest 4 Signature Pork Sausages 440g

    440g · £13.52/kg
    £5.95
    £4.45 Clubcard (£10.11/kg)
  • Mattessons 6 Turkey Rashers Lightly Smoked 150g

    150g · £20.67/kg
    £3.10
  • Tesco Unsmoked Streaky Bacon Rashers 14 Pack 300g

    300g · £9.00/kg
    £2.70
  • Tesco Basil Medium Pot

    1pk · £1.90 each
    £1.90
  • Tesco Red Onions 3Pack Minimum

    3pk · £0.40 each
    £1.20
  • Tesco Chayote EACH

    1pk · £1.25 each
    £1.25
  • Tesco Chicken Wings 1KG

    1kg · £2.80/kg
    £2.80
  • Cotton Candy Seedless Grapes 400g

    400g · £7.75/kg
    £3.10
  • Tesco Finest Jacket Potatoes 4 Pack

    4pk · £0.60 each
    £2.40
  • Tesco Boneless Salmon Fillets 4 Pack 520g

    520g · £23.56/kg
    £12.25
    £10.85 Clubcard (£20.87/kg)
  • Daelmans Brownie Flavour 8 Stroopwafels 224g

    224g · £12.72/kg
    £2.85
  • Tesco Pink Lady Apples 5 Pack

    5pk · £0.67 each
    £3.35
  • YO! Chicken Katsu Dragon Rolls 209g

    209g · £23.44/kg
    £4.90
  • Tesco Gala Apples

    5pk · £0.42 each
    £2.10
    £1.55 Clubcard (£0.31 each)
  • Tesco Smoked Salmon 100g

    100g · £47.50/kg
    £4.75
    £3.95 Clubcard (£39.50/kg)
  • Tesco White Cabbage Each

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Tesco Smoked Gammon Joint 750g

    750g · £9.07/kg
    £6.80
    £5.85 Clubcard (£7.80/kg)
  • Ferrero Kinder Pingui 4 X 30G

    4pk · £86.67/kg
    £2.60
  • Tesco Green Beans 220G

    220g · £5.68/kg
    £1.25
  • Tesco Large Free Range Eggs 12 Pack

    12pk · £0.33 each
    £3.95
  • Tesco White Toastie Bread Thick Sliced 800g

    800g · £1.00/kg
    £0.80
  • Tesco Ripe Bananas 5 Pack

    5pk · £0.18 each
    £0.90

Meal deals

  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Extra - Rainham

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo